Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa Romana (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=507)
-   -   Cuvant pentru suflet ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16604)

Copacel 13.05.2016 11:26:02

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 621429)
mai multe stand-upuri amuzante pe care le realizează în special pentru a instrui tinerii creștini.

Exista pericolul ca tinerii sa vada un fel de stand-up comedy cu teme religioase
si doar atat. Adica mai exact tinerii sa priveasca aceste intalniri doar in scop
recreativ si doar atat."Hai sa mai radem cu parintele" dupa care ne intoarcem iarasi la pacatele noastre.

E adevarat ca o astfel de apropriere atrage tineretul si pe cei care au ca activitate numai televizorul insa
pe o perioada scurta.
Parintele spune adevaruri in gluma insa trendul este sa se rada
la gluma si sa se ignore adevarul, si astfel se risca ca astfel de intalniri sa fie
doar stand-up comedy.Iar aici este si vina parintelui Necula.Pentru ca de multe
ori vorbeste profesorul Necula peste preotul Necula.

PS:deja presa eticheteaza drept un "stand-up spiritual" adica un show

cristiboss56 13.05.2016 13:29:47

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 621438)

PS:deja presa eticheteaza drept un "stand-up spiritual" adica un show

E acea parte a presei anticrestine si mai ales antiortodoxe , indiferent de "tema" dezbătută!

cristiboss56 13.05.2016 13:30:24

E fortul constant de a sta alături de Hristos, de a nu te rușina de El și de Evanghelia Lui (Marcu 8, 28), te învață care este prețul sufletului tău. Că
nemuririi pe care Dumnezeu i-a dăruit-o sufletului nu-i putem adăuga nimic din ceea ce ne formează idealurile, prea ades sub-umane, în care ne zbatem astăzi.
A-ți mântui viața înseamnă a o pune în slujba Evangheliei lui Iisus Hristos (Mc 8, 35), nelimitat nici măcar de teama morții , darămite a pierderii vreunei punctuale afirmări sociale ori latitudini de guvernare.
De aceea, orice om așezat în valorile Evangheliei devine, mai devreme sau mai târziu, insuportabil acelora care nu sunt dispuși să trăiască în Evanghelie, pentru a nu mai muri niciodată.
(Pr. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula ,
Ce va da omul în schimb pentru sufletul său?... , Editura Agnos, Sibiu, 2013, pp. 13-14)

cristiboss56 14.05.2016 22:07:42

"Dăruind, iubești! Iubind, dăruiești! Ești atât de important pentru mine ,
* încât nu-mi pot explica lumea fără prezența ta în ea, dar dacă prezența mea în lumea ta nu mai dă sens lumii tale, îngăduie-mi să te las să ieși din lumea mea, ca să devii sens lumii în care iubești." (Pr. Constantin Necula)

cristiboss56 14.05.2016 22:34:05

" De ce nu mă iubește cel pe care îl iubesc eu? De ce? Pentru că nimeni nu răspunde la o pretenție. Dacă pretinzi cuiva să te iubească pentru că tu îl iubești, e un abuz și omul se apără cum poate. Iubirea nu se pretinde, ci se dăruiește. Iar ceea ce ai numit adineauri iubire poate fi doar o pretenție de a ți se răspunde la dorințele tale. Suntem cu toții bolnavi de nevoia de iubire. Vom învăța-o numai în clipa în care vom învăța să respectăm creația lui Dumnezeu, să vedem prezența lui Dumnezeu în toate făpturile, să vedem în cel din fața noastră taina lui Dumnezeu. Până nu vom vedea că acolo e o taină, o minune, nu avem cum să iubim [...] Nu poți să iubești un om dacă nu știi ce fel de unghii are, ce fel de gene, cum merge, cum calcă, cum se uită la flori, cum se uită la icoane, cum răsfoiește o carte. [...] Iar cu iubirea întreabă așa: Doamne, eu acum ce pretind? Să mă iubească? Ce drept am eu? Noi n-avem dreptul oameni buni să pretindem nimic. [...] Să avem curajul să ne asumăm, să nu pretindem. " (Maica Siluana Vlad)

cristiboss56 16.05.2016 19:18:42

Părintele Calistrat :
 
Ce-i cu voi oameni buni?
Asta vă întreb și eu!
Aveți Învierea!
"Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut! "
Noi am vazut-o!
Apostolii au fugit de frică până ce au văzut Învierea!
Au stat ca speriați!
Prorocii și profeții Vechiului Testament, au rămas doar cu gândul că va fi Învierea!
Și au murit acolo în adâncimea de 5508 ani, așteptând învierea lui Hristos!
"Lumină spre descoperirea nemurilor.".. așa cum spunea Dreptul Simion.
Dar noi, avem Învierea și avem și Mărturia lui Hristos!
Avem Lumina de la Ierusalim care vine în fiecare an!
Avem cele 7 Taine ale Bisericii!
Avem arătările, avem vinecările pe care le-a facut!
Iar Hristos nu a înviat singur! Drepții care stăteau în străfundurile iadului, care erau morți de multă vreme, au fost văzuți prin Cetatea Ierusalimului, înviați!
Hristos i-a adus la viață! De ce? Pentru a confirma Învierea!
Este foarte important să știm că începutul văzut al Bisericii și al propovăduirii Evangheliei stă sub influența arătărilor Domnului Înviat după cum ne spune și Sfântul Evanghelist Luca: „Cărora S-a și înfățișat pe Sine viu după patima Sa prin multe semne doveditoare, arătându-li-Se timp de patruzeci de zile și vorbind cele despre Împărăția lui Dumnezeu“ (Fapte 1, 3).
https://www.youtube.com/watch?v=b-u-z2AEbOA

cristiboss56 18.05.2016 06:11:16

"Speranța" este un cuvânt Ateu!
"Credința" este un cuvânt divin!
Să nu mai folosim în ortodoxie termenul de "speranță"!
Credința este atotîmplinitoare, pe când speranța este ceva hazardist! Poți să aștepți să se împlinească sau să nu se împlinească!
Pentru cei puternici, care nu neagă dărnicia lui Dumnezeu nici în momentele dificile, drumul în viață nu se îngustează. Pentru aceștia, Dumnezeu este o "stâncă", iar credința nu se clintește din sufletele lor. Așa cum spun psalmii, și atunci când suntem întristați, trebuie să ne aducem aminte de Dumnezeu. Atunci când Dumnezeu îi spune lui Iacov să nu se teamă, îi amintește că îi va oferi mereu sprijin și că nu îl va părăsi, indiferent de situație. Să avem deci, într-un colț al minții, săpate aceste cuvinte:"Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îți vin în ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare. Iată, înfruntați, și acoperiți de rușine, vor fi toți cei ce sunt mâniati pe tine; vor fi nimiciți și vor pieri, cei ce ți se împotrivesc. Îi vei căuta, și nu-i vei mai găsi, pe cei ce se certau cu tine; vor fi nimiciți, vor fi pierduți cei ce se războiau cu tine. Căci Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău, care te iau de mâna dreaptă și-ți zic: "Nu te teme de nimic, Eu îți vin în ajutor!" (Isaia 41:10-13)
https://youtu.be/uDR0zA75kz4

ahilpterodactil 18.05.2016 12:19:48

Da...
Alternativa la "sper ca/sa..." ar fi
"nadajduiesc (in Domnul) ca/sa".
Dar ce ne facem cu expresia atat de raspandita pe la noi: "speranta moare ultima"?!...:)

DragosP 18.05.2016 12:46:25

Cine trăiește cu speranța, moare cu deznădejdea.

cristiboss56 29.05.2016 00:16:03

Eu cred că fiecare dintre noi a văzut măcar o dată în viață o familie în care soții se înțeleg unul pe celălalt din priviri, din „jumătate de vorbă”. Aceștia au trăit împreună mulți ani, se cunosc bine unul pe celălalt, au ajuns la unirea de cuget. Uneori, exprimându-și părerea cu privire la o anumită temă, folosesc aceleași cuvinte (adeseori, soții care au trăit mult timp în dragoste și înțelegere încep să semene și fizic).

Ei n-au de ce să se certe, n-au nimic de împărțit, nu simt nevoia să-si dovedească unul altuia ceva, fiindcă știu și așa ce crede jumătatea lor cu privire la o problemă sau alta - și asta nu din cauză că s-au „topit” cu totul unul în celălalt și au încetat să mai existe ca personalități distincte, ci deoarece, pur și simplu, au ajuns în căsnicie la armonia dorită și știu că în problemele principale au aceeași perspectivă, pe când în cele secundare, sub călăuzirea dragostei, se pot face concesii.

(Pr. Pavel Gumerov )


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:58:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.