Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Multumire lui Dumnezeu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5129)

adventure 18.12.2008 09:39:43

Multumire lui Dumnezeu
 
Am deschis acest subiect pentru ca eu vreau astazi sa-i multumesc lui Dumnezeu, iar daca mai mult de jumatate din zi mi-o petrec in fata calculatorului simt nevoia ca si aceste multumiri sa plece nu numai din sufletul meu ci si pe cale virtuala; si poate vor mai fi si altii care s-o faca in acest fel.
Multumesc Doamne pentru tot ceea ce mi-ai dat, pentru copilul meu pe care-l aperi de tot ce e rau, pentru ca suntem sanatosi, pentru ca avem de lucru si avem un acoperis deasupra capului, multumesc Doamne pentru iubirea din sufletul meu care imi ilumineaza viata si-Ti multumesc pentru ca mi-ai trimis barbatul minunat care-mi e tovaras. Te rog, Doamne, ai grija de noi si in continuare! Faca-se voia Ta, Doamne!

dorinastoica14 18.12.2008 16:39:31

Postasem un text cu multumiri aduse lui Dumnezeu pentru toate.Dar am uitat ceva.Uitasem sa multumesc pentru lumina.Pentru toata lumina si pentru curentul electric! Si.....acesta s-a intrerupt si mi-am dat seama cat de mult depindem de acesta.Asadar aduc multumire lui Dumnezeu ca avem curent electric si putem folosi toate mijloacele pe care cu ajutorul Lui mintea omeneasca le-a facut si ni le-a dat in folosinta.

MarinaAlca 19.12.2008 01:03:21

Citat:

În prealabil postat de adventure (Post 104851)
Am deschis acest subiect pentru ca eu vreau astazi sa-i multumesc lui Dumnezeu, iar daca mai mult de jumatate din zi mi-o petrec in fata calculatorului simt nevoia ca si aceste multumiri sa plece nu numai din sufletul meu ci si pe cale virtuala; si poate vor mai fi si altii care s-o faca in acest fel.
Multumesc Doamne pentru tot ceea ce mi-ai dat, pentru copilul meu pe care-l aperi de tot ce e rau, pentru ca suntem sanatosi, pentru ca avem de lucru si avem un acoperis deasupra capului, multumesc Doamne pentru iubirea din sufletul meu care imi ilumineaza viata si-Ti multumesc pentru ca mi-ai trimis barbatul minunat care-mi e tovaras. Te rog, Doamne, ai grija de noi si in continuare! Faca-se voia Ta, Doamne!

Postarea ta mi-a bucurat mult sufletul. Dumnezeu sa te ocroteasca pururea pe tine si familia ta!

dorinastoica14 22.05.2009 17:21:16

Îți mulțumesc Doamne
 
[SIZE=3]Îți mulțumesc Doamne pentru ziua de mâine,[/SIZE]
[SIZE=3]Îți mulțumesc pentru codrul de pâine,[/SIZE]
[SIZE=3]Îți mulțumesc pentru stropii de ploaie,[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru fructe,pentru păsări și flori,[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru soarele care răsare în zori[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru cerul cu licăr de stele,[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru toate zilele vieții mele.[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru firul de apă,izvorât din fântână,[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru harul cu care porți a mea mână[/SIZE]
[SIZE=3]Pe arcuș de vioară,pe pânză pe piatră,[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru viersul ce curge din mine spre cer,[/SIZE]
[SIZE=3]Mulțumesc pentru omul blajin și sincer,[/SIZE]
[SIZE=3]Mulțumesc pentru pruncul ce se va naște.[/SIZE]
[SIZE=3]Îți mulțumesc pentru-că ai înviat în noaptea de Paște.[/SIZE]
[SIZE=3]Mulțumesc pentru haina pe care o port,[/SIZE]
[SIZE=3]Mulțumesc pentru tot ce mă doare și totuși supotrt.[/SIZE]
[SIZE=3]Mulțumesc pentru cântecul de păsărele,[/SIZE]
[SIZE=3]Îți mulțumesc pentru suspinul încercărilor mele.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Am atâte lucruri pentru care să-ți mulțumesc![/SIZE]
[SIZE=3]Îți mulțumesc Doamne că eu încă trăiesc[SIZE=1].(D.S)[/SIZE][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]

eulaura 22.05.2009 23:18:41

cititi acatistul de multumire...sau mai numit si de slava Lui Dumnezeu...cuvintele sunt minunate si magaietoare de suflet:) sau mai bine, ascultati-l cantat de marian moise... e minunat, te incarca de pozitivism:) daca nu il gasiti, vi-l dau eu.:)

cristiboss56 23.05.2009 20:31:27

Rugăciune de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu
 
Doamne , Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Dumnezeule a toată milostivirea și îndurarea, Care ai nemăsurată milă, nespusă și neajunsă iubire de oameni, căzând acum către a Ta slavă, cu frică și cu cutremur , aduc Ție mulțumire pentru binefacerile de care m-ai învrednicit pe mine nevrednicul robul Tău.
Te slăvesc , Te laud , Te cânt ca pe un Domn, Stăpân și Făcător de bine. Și iarăși căzând înaintea Ta, îți mulțumesc și cu smerenie mă rog nemăsuratei și negrăitei Tale milostiviri, ca și de acum înainte să-mi dăruiești faceri de bine, ca să sporesc în dragostea de Tine și de aproapele meu. Izbăvește-mă de tot răul și necazul. Dăruiește-mi liniște și mă învrednicește ca în toate zilele vieții mele totdeauna mulțumire să-Ți aduc și să grăiesc și să cânt cele preabune Tatălui și Fiului și Sfântului Duh , acum și pururea și în vecii vecilor. Amin ! +

dorinastoica14 24.05.2009 19:09:05

Citat:

În prealabil postat de eulaura (Post 140321)
cititi acatistul de multumire...sau mai numit si de slava Lui Dumnezeu...cuvintele sunt minunate si magaietoare de suflet:) sau mai bine, ascultati-l cantat de marian moise... e minunat, te incarca de pozitivism:) daca nu il gasiti, vi-l dau eu.:)

Într-adevăr Laura este minunat acatistul "Slavă și mulțumire lui Dumnezeu pentru toate" dar,uneori simți nevoia să mulțumești lui Dumnezeu cu propriile cuvine .

cristiboss56 24.05.2009 22:39:03

Să se umple gurile noastre de lauda Ta, Doamne , ca să lăudăm mărirea Ta, că ne-ai învrednicit pe noi a ne împărtăși cu sfintele, preacuratele și de viață făcătoarele Tale Taine.
Întărește-ne pe noi întru sfințenia Ta ; toată ziua să ne învățăm dreptatea Ta. Aliluia, aliluia, aliluia.

mihnea45 07.06.2009 13:11:40

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 140237)
[SIZE=3]Îți mulțumesc Doamne pentru ziua de mâine,[/SIZE]
[SIZE=3]Îți mulțumesc pentru codrul de pâine,[/SIZE]
[SIZE=3]Îți mulțumesc pentru stropii de ploaie,[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru fructe,pentru păsări și flori,[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru soarele care răsare în zori[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru cerul cu licăr de stele,[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru toate zilele vieții mele.[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru firul de apă,izvorât din fântână,[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru harul cu care porți a mea mână[/SIZE]
[SIZE=3]Pe arcuș de vioară,pe pânză pe piatră,[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru viersul ce curge din mine spre cer,[/SIZE]
[SIZE=3]Mulțumesc pentru omul blajin și sincer,[/SIZE]
[SIZE=3]Mulțumesc pentru pruncul ce se va naște.[/SIZE]
[SIZE=3]Îți mulțumesc pentru-că ai înviat în noaptea de Paște.[/SIZE]
[SIZE=3]Mulțumesc pentru haina pe care o port,[/SIZE]
[SIZE=3]Mulțumesc pentru tot ce mă doare și totuși supotrt.[/SIZE]
[SIZE=3]Mulțumesc pentru cântecul de păsărele,[/SIZE]
[SIZE=3]Îți mulțumesc pentru suspinul încercărilor mele.[/SIZE]

[SIZE=3]Am atâte lucruri pentru care să-ți mulțumesc![/SIZE]
[SIZE=3]Îți mulțumesc Doamne că eu încă trăiesc[SIZE=1].(D.S)[/SIZE][/SIZE]

Foarte graitoare de la sine aceste multumiri si in acelasi timp frumos alcatuite Iti multumesc Doamne ca dintr-un fir de praf,mi-ai dat mie suflu.Purtandu-mi pasii pe acest pamant nu pot sa nu ma minunez de lucrarile Tale Doamne si cat de frumos sunt ele alcatuite,de as sta in loc sa privesc nu m-as satura ,iara multumire pentru toate cele ce ni le daruiesti Doamne,de ti-am aduce in acelasi timp cu bataile inimi zi de zi,nu ar fi de ajuns pentru binecuvantarile revarstate peste noi din negraita-Ti slava.Slava Tie Doamne!

tigerAvalo9 07.06.2009 13:34:18

Multumesc Doamne ca sunt sanatos si VIU!

patinina34 07.06.2009 21:45:33

Multumesc lui Dumnezeu pentru rele, ca pentru bune multumesc mereu.

Insa pacatoasa fiind, uit mereu de cele rele, ca asa ma apropie Dumnezeu de el, si asa eu ma rog mai mult si-mi amintesc cit sint de fragila in viata, si de neaparata daca Bunul Dumnezeu nu ar fii cu mine mereu.

Doamne Tie iti multumesc si pentru dusmanii pe care mi i-ai dat, deoarece ei , imi arata pacatele mele pe care, din mandrie, sau din uitare, le uit la spovedanie!!!

Domane Tie iti multumesc pentru linistea sufleteasca, pentru mangaierea pe care o am mereu de la Tine, pentru intelepciunea sau lipsa de intelepciune, si pentru tot restul.

cristiboss56 07.06.2009 21:57:23

Îți mulțumesc Doamne , că m-ai răbdat atâta în netrbtnicia mea . Eu te-am mâhnit de-a tâtea ori și în schimb ce am primit de la Tine ? Am primt : o soție minunată, un copil sănătos , o mână întinsă mereu spre mine ce-o simt zi de zi , și pentru asta , Te slăvesc și Te măresc neâncetat ! Când am crezut că totul e pierdut și e-nzadar, a apărut Lumina Ta, Mângâierea Ta, ai apărut Tu Doamne, și pentru asta , cuvintele mele sunt atât și atât de sărace , dar îndrăznesc a-Ti mulțumi și a Te Slăvi neâncetat.

Danette 17.06.2009 15:50:42

Tie Iti multumim Parinte Sfinte,

Pe toate cate ni le dai sufletelor si trupurilor noastre,
Purtatorule de grija a toata clipa si nevoia vietii noastre.

Slavit sa fie numele Tau, acum si pururea si in vecii vecilor ! Amin.

Este doar o parte din rugaciunile de dimineata. Dar este partea mea favorita !

Hartford 17.06.2009 18:27:51

Multumire
 
Multumesc tie Doamne pentru toate cite mi le dai, ca tu stii cel mai bine de ce am eu nevoie.

nede_mar 17.06.2009 20:24:40

5 atașament(e)
Oare pentru cate ar trebui sa ii multumesc Bunului Dumnezeu!? Pentru tot, pentru ca exist si pentru tot ce mi se intampla bune sau rele! Dar ultima minune pentru care ii multumesc Bunului Dumnezeu este venirea pe lume a micutei mele nepoate Alexandra-Maria! O minune de copil iar la botezul ei, eu care niciodata nu am compus macar un vers, am compus in numele ei o poezioara de multumire pentru Bunul Dumnezeu si pentru minunati ei nasi Alexandra si Stefan! Micuta s-a botezat la acceas biserica si cu acelas parinte cu care in urma cu un an parintii ei s-au cununat - Parintele Florian de la Biserica Sf.Treime Delea Veche! Un parinte caruia eu ii datorez multa recunostinta!
R E C U N O S T I N T A

Astazi eu m-am botezat!
In Biserica am intrat,
Iar aici m-au dezbracat,
Si-n cazan eu am intrat.
Apoi nasa mea iubita,
Care a venit, pregatita,
Rochita alba mi-a dat,
Ca o zana am aratat!
Tata popa m-a luat,
La Icoane m-a inchinat,
Sfanta Imprtasanie mi-a dat,
In fata Altarului am stat.
Botezata, impartasita,
Toata lumea-i multumita.
Cu nasica bucuroasa,
Cu mamica mea frumoasa,
Cu nasicul meu iubit,
Cu taticul fericit,
Ne-am rugat la Dumnezeu,
Fericiti sa fim mereu!
Tie Doamne iti multumesc
Pentru ziua ce-o traiesc!
Mare, mare eu sa cresc,
Si pe toti sa ii iubesc!
Pe mamica, pe taticul,
Pe nasica si nasicul!
La petrecere am plecat
Unde ei au si mancat!
I-am privit, mirata tare,
Ce v-a place acea mancare?
Erau multi si toti dansau,
Tare mult se bucurau.
-NASICA! Este asa de impotant
Ca eu azi m-am botezat?
Poate tu o sti mai bine,
Sunt de azi si fica ta!
Ca o mama ai sa-mi fi,
Si mereu te voi iubi!


Cu mult drag pentru nasii mei
Alexandra-Maria 16.05.2009

P.S. Pentru mine, bunica a compus,
Versurile de mai sus!
Stiu precis ca ma iubeste
Ca mereu o dovedeste!


nectariaminune 03.07.2009 15:29:20

Multumesc
 
Doamne Dumnezeul meu, cuvintele nu pot exprima tot ce faci pentru noi, nu pot multumi indeajuns, simt ca, cuvintele nu sunt suficiente, pentru a-ti aduce multumire mereu si mereu...
Din adancul inimii mele iti multumesc in fiecare clipa pentru tot. Fii alaturi de noi mereu, eu nu cer nimic, ca nu sunt vrednica, voia Ta Doamne sa se faca mereu in noi. Doamne ajuta!

cristiboss56 03.07.2009 22:00:47

Binecuvântați de-a pururi numele lui Dumnezeu ! +
 
Suflete al meu și toate cele din lăuntrul meu , / Binecuvântați de-a pururi numele lui Dumnezeu ! / Binecuvântează-L veșnic, suflete al meu , fierbinte / Și să nu uiți niciodată binefacerile-I sfinte ! / Îndurat și bun e Domnul, cu al drepților Săi cârd, / Iubitor, cu-ntreaga - I turmă, răbdător și milosârd ! / Binecuvântați pe Domnul, ai Săi îngeri preaputernici, / Sfinții lui plini de virtute și-naintea Lui cucernici , / Care-i împliniți porunca pretutindeni, la tot pasul , / Ascultându-L totdeauna, când spre voi îndreaptă glasul ! / Binecuvântați pe Domnul, toate oștile Lui sfinte, / Care voia Lui o faceți și-L slăviți în veci, fierbinte ! / Gata inima mi-e Doamne, gata-i inima-mi fierbinte, / Să te laude pe Tine și-ale Tale lucruri sfinte !

mirelat 03.07.2009 22:19:19

Citat:

În prealabil postat de nede_mar (Post 146367)
R E C U N O S T I N T A

Astazi eu m-am botezat!
In Biserica am intrat,
Iar aici m-au dezbracat,
Si-n cazan eu am intrat.
Apoi nasa mea iubita,
Care a venit, pregatita,
Rochita alba mi-a dat,
Ca o zana am aratat!
Tata popa m-a luat,
La Icoane m-a inchinat,
Sfanta Imprtasanie mi-a dat,
In fata Altarului am stat.
Botezata, impartasita,
Toata lumea-i multumita.
Cu nasica bucuroasa,
Cu mamica mea frumoasa,
Cu nasicul meu iubit,
Cu taticul fericit,
Ne-am rugat la Dumnezeu,
Fericiti sa fim mereu!
Tie Doamne iti multumesc
Pentru ziua ce-o traiesc!
Mare, mare eu sa cresc,
Si pe toti sa ii iubesc!
Pe mamica, pe taticul,
Pe nasica si nasicul!
La petrecere am plecat
Unde ei au si mancat!
I-am privit, mirata tare,
Ce v-a place acea mancare?
Erau multi si toti dansau,
Tare mult se bucurau.
-NASICA! Este asa de important
Ca eu azi m-am botezat?
Poate tu o sti mai bine,
Sunt de azi si fica ta!
Ca o mama ai sa-mi fi,
Si mereu te voi iubi!



Foarte frumoasa poezia, sa iti traiasca nepotica! :53::53::53:

apropo, unde este biserica Delea Veche? nu reusesc sa o localizez...

cristiboss56 04.07.2009 22:50:27

Să se umple gurile noastre de lauda Ta, Doamne , ca să lăudăm mărirea Ta , că ne-ai învrednicit pe noi a ne împărtăși cu sfintele, dumnezeieștile, nemuritoarele , preacuratele , și de viață făcătoarele Tale Taine . Întărește - ne pe noi întru sfințenia Ta ; toată ziua să ne învățăm dreptatea Ta . Aliluia , aliluia , aliluia .

Rodica50 12.05.2010 15:51:33

Va recomand sa ascultati Acatistul "SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE"- IL INTERPRETEAZA FOARTE FRUMOS MARIAN MOISE- eu, cand ajung acasa, prima grija este sa-mi pregatesc o auditie de acest fel care imi da multa liniste, bucurie si imi incarca bateriile. Incercati!

cristiboss56 13.05.2010 23:20:05

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 247112)
Va recomand sa ascultati Acatistul "SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE"- IL INTERPRETEAZA FOARTE FRUMOS MARIAN MOISE- eu, cand ajung acasa, prima grija este sa-mi pregatesc o auditie de acest fel care imi da multa liniste, bucurie si imi incarca bateriile. Incercati!

Este superb acest Acatist , intradevar este ceva aparte ! Doamne ajuta !+

annajanette 14.05.2010 00:14:38

Si eu multumesc din suflet Sfintei Treimi ptr ca inca ne suporta, desi pacatele depasesc orice limita de bun simt.

maria32 17.05.2010 15:12:59

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 247112)
Va recomand sa ascultati Acatistul "SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE"- IL INTERPRETEAZA FOARTE FRUMOS MARIAN MOISE- eu, cand ajung acasa, prima grija este sa-mi pregatesc o auditie de acest fel care imi da multa liniste, bucurie si imi incarca bateriile. Incercati!

stie cineva unde slujeste parintele Marian Moise? ca tocmai m-a intrebat cineva caruia i-am dat sa asculte un acatist cantat de dansul.

eodor nastasa 17.05.2010 15:20:30

Multumesc, Doamne, pentru tot !

Doriana 17.05.2010 15:27:21

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 249294)
stie cineva unde slujeste parintele Marian Moise? ca tocmai m-a intrebat cineva caruia i-am dat sa asculte un acatist cantat de dansul.

Am citit undeva ca la Biserica Sfantul Antonie din Titan Bucuresti . Nu am verificat.

gabriela8 17.05.2010 16:19:21

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 249294)
stie cineva unde slujeste parintele Marian Moise? ca tocmai m-a intrebat cineva caruia i-am dat sa asculte un acatist cantat de dansul.

Nu stiu sigur daca e preot dar stiu ca a cantat in Bucuresti si de ceva timp a plecat la Craiova pentru ca s-a casatorit acolo.

Rodica50 17.05.2010 16:40:20

Am citit aici rugaciuni atat de frumoase si de sincere, minunate, incat imi lipsesc cuvintele...mereu trebuie sa ne aratam dragostea si recunostinta vesnica fata de Cel Necuprins...

Te ador, Doamne,
Cobori din Cer, pe o scara de lumina,
Darurile Tale de pret sa le sadesti.
Te doresc cu toata fiinta,
Din sufletul meu, dragostea pentru Tine-
Floare nenuntita, cu staruinta pazita-
Se revarsa in cascade de iubire.
Nu stiu sa le spun oamenilor cum vii la mine-
Un Fluviu de Fericire, Lumina, Iubire,
Mila staruitoare, Cantec sau Floare,
Inima-ngenuncheata cu umilinta,
Dorinta de Inviere si de Credinta,
Balsam pe inimi ranite,
Frumusetea bratelor trudite,
Mainile inaltate in ruga fierbinte,
Privire casta- spre Cer o fereastra,
Nadejde si Dor,al vietii Izvor,
Anotimp de renastere,
Urcus spre al Tau mult asteptat Sfant Paste,
Miracol, Adevar, Carare de Credinta,
Cale de Lumina, Sfanta nazuinta,
Gand luminos,Sfantule Hristos!
Tu, Tu esti, Doamne,
Cea mai frumoasa intamplare din viata mea!
Iarta-ma, ca nu stiu sa le spun
Semenilor mei Cine esti,
Cand si pe ce Cale
Cu ei Te-ntalnesti!
Lasa-ma, cu iubire sa-Ti marturisesc,
Ca pentru mine, pe lume,
Doamne,
Totul,
Tu esti!

cristiboss56 17.05.2010 21:25:18

Slava lui Dumnezeu pentru toate !
 
In mod special iti multumesc in aceasta clipa , DOAMNE , pentru scurta intalnire de astazi cu un OM de pe acest forum . Ce minunati suntem cei de aici si ce minunat lucreaza DUMNEZEU , prin noi OAMENII ! Slava tie Dumnezeul nostru , slava Tie ! +:6:

Rodica50 17.05.2010 21:29:45

Slavit sa fie Domnul, in veci!Amin! Doamne, ajuta!

dorinastoica14 17.05.2010 21:33:44

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 249322)
Am citit aici rugaciuni atat de frumoase si de sincere, minunate, incat imi lipsesc cuvintele...mereu trebuie sa ne aratam dragostea si recunostinta vesnica fata de Cel Necuprins...

Te ador, Doamne,
Cobori din Cer, pe o scara de lumina,
Darurile Tale de pret sa le sadesti.
Te doresc cu toata fiinta,
Din sufletul meu, dragostea pentru Tine-
Floare nenuntita, cu staruinta pazita-
Se revarsa in cascade de iubire.
Nu stiu sa le spun oamenilor cum vii la mine-
Un Fluviu de Fericire, Lumina, Iubire,
Mila staruitoare, Cantec sau Floare,
Inima-ngenuncheata cu umilinta,
Dorinta de Inviere si de Credinta,
Balsam pe inimi ranite,
Frumusetea bratelor trudite,
Mainile inaltate in ruga fierbinte,
Privire casta- spre Cer o fereastra,
Nadejde si Dor,al vietii Izvor,
Anotimp de renastere,
Urcus spre al Tau mult asteptat Sfant Paste,
Miracol, Adevar, Carare de Credinta,
Cale de Lumina, Sfanta nazuinta,
Gand luminos,Sfantule Hristos!
Tu, Tu esti, Doamne,
Cea mai frumoasa intamplare din viata mea!
Iarta-ma, ca nu stiu sa le spun
Semenilor mei Cine esti,
Cand si pe ce Cale
Cu ei Te-ntalnesti!
Lasa-ma, cu iubire sa-Ti marturisesc,
Ca pentru mine, pe lume,
Doamne,
Totul,
Tu esti!

Minunată poezie! Mi-au dat lacrimile.Dacă este scrisă de tine ai toată stima mea!

Rodica50 17.05.2010 21:43:41

Multumesc! Am scris-o in anul 2000, de Buna Vestire.Inca o data, multumesc! Nu merit!

Rodica50 17.05.2010 22:37:47

Rugaciunile pe care le adresez Lui Dumnezeu sunt cele inspirate de El Sfintilor, vietuitorilor traitori, dar de multe ori imi place sa vorbesc cu Dumnezeu, sa-I spun tot ce gandesc, imi place sa-I spun, din suflet, cat de mult ii datorez pentru toate... Si imi place sa-I spun, asa cum Parintele Staniloaie spunea atat de frumos"Hai, Doamne, sa mai vorbim."Este minunat ca Il avem pe Hristos, ca ne este calauza,este minunat, ca am intalnit oameni care stiu sa traiasca in lumina Lui Hristos, ca am ce invata de la ei. Este absolut minunat si ii multumesc mamei mele prin care, printr-o intamplare, m-a ajutat sa ajung la voi, prieteni! Oamenii sunt atat de frumosi, cand gandesc frumos, cand fac voia Lui Dumnezeu, cand fac binele in numele Slavitului nostru Dumnezeu!

Jane Says 17.05.2010 22:39:02

Citat:

Si imi place sa-I spun, asa cum Parintele Staniloaie spunea atat de frumos"Hai, Doamne, sa mai vorbim."
Ce frumos.

jefferson 17.05.2010 23:44:12

multumesc....pt tot

solentina 18.05.2010 00:35:13

multumire
 
Eu ii multumesc bunulu iDumnezeu ca de ziua Inaltarii nu a lasat sa mi se intimple un lucru urit pina la capat.O sora de-a noastra care a venit si ea la biserica mi-a vazut geanta si atit de mult i-a placut ,ca si-a insusit-o lasindu-ma in biserica fara geanta.In geanta aveam toate documentele italiane si multe alte lucruri necesare ,telefon ,cheile de la casa ,nu mai vorbesc de bani.Dar bunul meu IISUS m-a ajutat si de aceasta data sa trec prin aceasta incercare,baiatul care cinta la strana cu fiul meu ,plecind spre casa cu sotia lui, eu raminind in Sfinta Biserca sa fac curatenie dupa slujba si pomenire,a intilnit-o pe aceasta femei pe strada cu geanta mea.Au recuperat-o si mi-au readus-o la biserica.Era intacta ,mai putin imi lipseau banii din portofel.Nici nu m-a mai interesat banii ,bucuria mea era ca mi-am regasit documentele si tot ce se gasea in ea.De aceea eu ii dau Slava BUNULUI DUMNEZEU ca inca odata si-a facut prezenta si mi-a aratat cit de mult ma iubeste.Acum ma rog pentru aceasta familie timp de 40zile facind Paraclisul Maicii Domnului sa ii ajute si pe ei cu un prunc ,pentru ca isi doresc de mult si ma mai rog si pentru acea nefericita care a cazut in ziua Inaltarii in asa patima si ca Domnul sa nu o osindeasca si sa o ierte pentru fapta sa.



Doamne IISUSE HRISTOASE fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoase si ne mintuieste pe toti!

Marius22 18.05.2010 10:27:59

Toti stim ca Dumnezeu este drept. Cu mine insa nu este. Spun acest lucru deoarece tot ceea ce mi-a daruit pana acum in viata aceasta, persoane si lucruri, sunt nemeritate. Nu numai ca nu am facut nimic pentru ele, dar nici macar nu sunt demn de acestea.

Ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca imi arata, in fiecare clipa, cat de mult ma iubeste. Ma cutremur insa la gandul ca trec zile, saptamani, ani sau poate o viata intreaga, in care noi nu facem decat sa-I aratam cat de putin Il iubim...

Rodica50 22.05.2010 22:02:27

Va recomand sa ascultati si alte acatiste interpretate superb de Marian Moise.

Grabriella 23.05.2010 08:06:52

Acatistul Sfantului Duh
 
"Condacul al 11-lea

Acestea zice Domnul: "Varsa-voi Duhul Meu peste tot trupul, si fiii si fiicele voastre vor prooroci, batranii vostri visuri vor visa, iar tinerii vostri vor vedea vedenii". Duhule Preadorit, da-ne doar o firimitura de la masa fiilor celor alesi ai mangaierii Tale, celor care cu umilinta Iti strigam: Aliluia!

Icosul al 11-lea

Acolo unde ai rasarit, fie si doar pentru o clipa, in locul cel de taina al sufletului, stralucind ca un fulger, neuitata e frumusetea descoperirii Tale, prin care se preschimba, cu preschimbare dumnezeiasca si infricosata cuviinta, faptura cea de tina. Invredniceste-ne, Bunule Mangaietor, inca din viata pamanteasca sa Te vedem cu inima curata, noi, cei care strigam:

Vino, Fulger datator de lumina vesniciei;

Vino si lumineaza-ne cu stralucirea cea neincetata;

Vino, Vistierul smereniei si Veselia celor blanzi;

Vino, Apa Vie, racoreste-ne arsita patimilor;

Vino, ca departe de Tine nu aflam liniste si tihna;

Vino, ca impreuna cu Tine pretutindenea este Imparatia Cerurilor;

Vino si intipareste-ne in suflet pecetea darului Tau;

Vino, Mangaietorule, Duhule Sfinte, si te salasluieste intru noi!

Condacul al 12-lea

Rau nesecat al harului, Cela ce ierti pacatele, Duhule Sfinte! Primeste rugaciunea noastra pentru intreaga lume, pentru cei credinciosi si pentru cei necredinciosi si pentru fiii neascultarii: si pe toti aduna-i in Imparatia Sfintei Treimi, ca sa se rusineze de Tine si cel din urma vrajmas-moartea, iar lumea, renascuta prin focul curatitor, sa cante cantarea cea noua a nemuririi: Aliluia!

Icosul al 12-lea

Vad cu duhul cetatea lui Dumnezeu - Ierusalimul Ceresc - ca pe o mireasa impodobita, cu chip de soare, in sarbatoare. Aud saltarea dreptilor la Cina Domnului, aud glasurile Ingerilor si pe Prealuminatul nostru Domn intre alesii Sai, iar durerea, intristarea si suspinarea fug. Imparate Ceresc, Duhule Sfinte, invredniceste-ne prin cununa darurilor Tale sa ne impartasim in Domnul de bucuria vesnica, noi, toti cei care strigam:

Vino, Bunule, si trezeste in noi setea de viata de dincolo de mormant;

Vino si aprinde in inimile noastre dorirea vietii veacului celui adevarat;

Vino si ne descopera bucuria Imparatiei ce va sa fie;

Vino si da-ne haina stralucitoare ca zapada a curatiei;

Vino si umple-ne cu stralucirea dumnezeirii;

Vino si ia-ne la nunta Mielului;

Vino si ne invredniceste sa imparatim in slava Ta cea vesnica;

Vino, Mangaietorule, Duhule Sfinte, si te salasluieste intru noi!"

Multumesc, Doamne !

Doriana 01.06.2010 10:02:47

Daca-ntr-o tainica vreme
din lut Cineva ma facu
si daca sant om si nu vierme,
o, Doamne, asa ai vrut Tu...

Daca am grai si nu muget
sa spun ce iubesc si ce nu,
si daca am harul sa cuget,
o, Doamne, asa ai vrut Tu.

Daca intaia zidire
deplin in pacat se pierdu,
cand totusi mi-ai dat izbavire,
o, Doamne, asa ai vrut Tu.

Daca m-ai scos din neghina,
nu viata-mi urata-Ti placu.
Nu eu am vrut iarasi lumina,
o, Doamne, asa ai vrut Tu.

Iar daca voi merge odata
la Cel ce din Duh ma nascu,
voi spune de-apururea Tata
Te laud c-asa ai vrut Tu!


Costache Ioanid

beliver 01.06.2010 14:14:34

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 144016)
Îți mulțumesc Doamne , că m-ai răbdat atâta în netrbtnicia mea . Eu te-am mâhnit de-a tâtea ori și în schimb ce am primit de la Tine ? Am primt : o soție minunată, un copil sănătos , o mână întinsă mereu spre mine ce-o simt zi de zi , și pentru asta , Te slăvesc și Te măresc neâncetat ! Când am crezut că totul e pierdut și e-nzadar, a apărut Lumina Ta, Mângâierea Ta, ai apărut Tu Doamne, și pentru asta , cuvintele mele sunt atât și atât de sărace , dar îndrăznesc a-Ti mulțumi și a Te Slăvi neâncetat.

:41::41::41: Asa zic si eu Cristi,pentru ca asa simt,foarte bine spus.Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:15:38.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.