Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12308)

camy_d 23.02.2011 21:48:20

Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români
 
Românca Crina Coco Popescu a devenit prima alpinistă din lume care termină circuitul Seven Volcanoes – cei mai înalți vulcani de pe cele șapte continente. La cei 16 ani, Coco Popescu este totodată și prima alpinistă care a urcat pe Mount Sidley.

Coco Popescu a făcut parte din prima echipă de alpiniști care a urcat vreodată pe acest vulcan antarctic, alături de Alex Abramov, Mario Trimeri și Scott Woolams.

“Eram conștienți că suntem prima echipă ce urca pe acest munte și acest lucru l-am simțit când am căutat prin încercări repetate ruta către vârf. Am parcurs toată creasta, urmărind altimetrul, să vedem care e cel mai înalt punct al ei. Am găsit două vârfuri apropiate ca înălțime – cele mai înalte. Pe creastă eram legați în coardă și, în mod firesc, am fi ajuns într-o anumită ordine pe vârf. Așa că ne-am așteptat unii pe alții și am pus piciorul pe vârf toți în același timp, împărțind bucuria premierei”, a spus Coco la întoarcerea de pe vârf.

Crina Popescu care a devenit în urmă cu doi ani cea mai tânără alpinistă care urca pe Aconcagua, a mai bătut noi recorduri: prima alpinistă din lume care a încheiat circuitul Seven Volcanoes, cea mai tânără alpinistă din lume care a urcat mt.Vinson și prima alpinistă din lume care a urcat Mt. Sidley.

o nestiutoare_ 23.02.2011 21:55:53

Camy_d,schimba titlul topicului!;)
In loc de "mandrie", "bucurie".
Felicitari ei!

horatiu.miron 23.02.2011 21:57:26

E reusita ei, nu a noastra ca natie.

Daniel777 23.02.2011 22:02:49

Daca a reusit o romanca ,ea reprezinta si natia...e la mintea cocosului...

Scotsman 23.02.2011 22:11:30

"Pe munte intotdeauna esti cu tine, tu te ajuti pe tine, tu faci totul cu mana ta, deci nu m-am bazat niciodata pe tata (n.r. alpinistul Ovidiu Popescu) sau pe altcineva. Dupa ce ajung in varf, scot steagul Romaniei, ma gandesc la Romania, la cei care sunt alaturi de mine. Sunt extrem de multumita de ce am realizat in cariera mea. Este greu de ales un moment care sa fi fost cel mai frumos din aceasta expeditie. Bineinteles ca momentul in care reusesti sa ajungi pe varf iti da o satisfactie foarte mare, pentru ca atunci simti ca toate antrenamentele si pregatirile au fost facute cu folos", a adaugat alpinista de 16 ani"(Sursa).Gasiti poze aici

camy_d 23.02.2011 22:16:02

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 341411)
Camy_d,schimba titlul topicului!;)
In loc de "mandrie", "bucurie".
Felicitari ei!

Vorba vine :4:

horatiu.miron 23.02.2011 22:26:37

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 341417)
Daca a reusit o romanca ,ea reprezinta si natia...e la mintea cocosului...

Si tu, ca roman, cum ai contribuit, mai exact, la reusita acestei tinere domnisoare?

Smila1 24.02.2011 00:59:25

Nu cred ca este romanca. Mi se pare rusoaica.

xanixade 24.02.2011 02:07:34

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 341413)
E reusita ei, nu a noastra ca natie.

Cel mai adevarat...
Romanii ar trebui sa se impuna colectiv ca natie, nu asa, razlet, se mai afirma cate unul cateodata si sarim toti... Noi suntem romani!...

De parca aia s-a si gandit cand a pus steagul Romaniei, cum ca ar fi facut-o in numele romanilor de pretutindeni, etc. astea sunt dume de mass-media... care efectiv nu au nici un rost... doar un alt subiect senzational si in direct si in reluare... sa fim seriosi

dany123 24.02.2011 11:49:16

se pare ca a reusit sa stranga banii de care avea nevoie pana la urma.

cel mai trist imi pare faptul ca ne mandrim ca natie cu realizarile catorva oameni, care de cele mai multe ori au facut totul prin propriile puteri fara nici un fel de ajutor din partea noastra, a poporului care se mandreste cu ei.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:31:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.