Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Admitere Facultatea de Teologie ''Dumitru Staniloae'' (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17247)

Templier Knight 17.05.2014 16:43:27

Admitere Facultatea de Teologie ''Dumitru Staniloae''
 
Buna ziua tuturor.De mult timp voiam sa urmez Teologia,si uite ca in sfarsit am ocazia.In vara am examen scris la dogmatica si proba vocationala la Facultatea de Teologie ''Dumitru Staniloae'' Iasi .
Examenul scris consta in dogmatica ortodoxa , si sunt 10 teme pe care trebuie invatate .

Ce ma intereseaza cel mai tare este proba vocationala: Exemplificari din cantarile Sfintei Liturghii .Vreau sa stiu exact numarul cantarilor , am auzit ca nu e necesar cantatul pe note, si ca va fi cu biletele .Din pacate pe site ul facultatii nu da alte detalii , si as vrea sa stiu mai multe despre aceasta proba , de la cineva care stie .
Stiu deja majoritatea cantarilor , si unele le stiu si pe note .Oricum imi doresc nespus sa iau examenul cu nota mare , si de asta am zis sa deschid aces topic in speranta ca poate aflu detalii mai multe despre admitere .Va multumesc :D

catehumen 10.08.2014 00:02:41

Citat:

Īn prealabil postat de Templier Knight (Post 559330)
Buna ziua tuturor.De mult timp voiam sa urmez Teologia,si uite ca in sfarsit am ocazia.In vara am examen scris la dogmatica si proba vocationala la Facultatea de Teologie ''Dumitru Staniloae'' Iasi .
Examenul scris consta in dogmatica ortodoxa , si sunt 10 teme pe care trebuie invatate .

Ce ma intereseaza cel mai tare este proba vocationala: Exemplificari din cantarile Sfintei Liturghii .Vreau sa stiu exact numarul cantarilor , am auzit ca nu e necesar cantatul pe note, si ca va fi cu biletele .Din pacate pe site ul facultatii nu da alte detalii , si as vrea sa stiu mai multe despre aceasta proba , de la cineva care stie .
Stiu deja majoritatea cantarilor , si unele le stiu si pe note .Oricum imi doresc nespus sa iau examenul cu nota mare , si de asta am zis sa deschid aces topic in speranta ca poate aflu detalii mai multe despre admitere .Va multumesc :D

E putin curios pentru mine ,modul in care pui problema... E ca si cum esti in afara Bisericii. Tu nu ai un duhovnic? Nu ai prieteni credinciosi? Exsista o proba vocationala dupa cum spui tu ,cred ca mai intai ar trebui sa ai o "proba vocationala" cu tine . Sa stai si sa privesti in interiorul tau si sa vezi daca crezi ca esti facut pentru a fi preot,(banuiesc ca aici vrei sa ajungi). Daca vrei sa devii preot gandeste-te foarte bine ca vei intra intr-o mare "fierbere" ,crede-ma ca stiu ce spun . Vorbeste serios cu duhovnicul tau ,despre ce vrei sa faci ,mergi la facultate cauta un preot consilier si el te va ajuta la modul concret cu tot ce ai nevoie.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:55:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.