Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Facebook ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9676)

podariuv 08.06.2010 18:57:08

Facebook ?
 
Am vazut ca au aparut pe CrestinOrtodox.ro linkuri pt. Facebook etc. e ok? Parerea mea e ca aceste aplicatii nu au nimic cu crestinii ortodocsi.

luminita- 08.06.2010 19:04:38

Eu sunt contra facebook-ului,hi5-ului,etc.Sunt o prostie.Ce sens are sa-ti publici pozele pe internet?Cine stie cine sa mai uita la ele,iar prietenii te stiu din viata reala,daca vrei sa trimiti poze cuiva le poti trimite prin mail,nu sa lasi sa le vada toata lumea.

coralina 08.06.2010 19:19:29

Pe Facebook nu se pun doar poze, acolo se posteaza si linkuri interesante cu acatiste, evenimente, conferinte, aparitii editoriale, articole, etc. Crestinii pot tine legatura usor unii cu altii, se leaga prietenii frumoase.
Va inteleg ingrijorarile privitoare la siguranta userilor, insa daca este utilizat cu masura si buna cuviinta, Facebook-ul poate fi un "instrument" util.

Doamne ajuta!

VladCat 08.06.2010 19:23:49

Eu sunt Pro Facebook atata timp cat e folosit cu discernamant....am mai "prins veste" de persoane despre care nu mai auzisem nimic de mult...in plus poti cunoaste persoane deosebite...si efectiv cand vad astfel de profile imi face placere sa vad ce au completat la citate favorite, ce articole au postat, poze cu ei...e o chestie care tine de "temperatura umana"..totul e sa nu intreci masura si sa ajungi sa consumi prea mult timp pe site...

mihele_m 08.06.2010 19:40:32

Citat:

În prealabil postat de podariuv (Post 257462)
Am vazut ca au aparut pe CrestinOrtodox.ro linkuri pt. Facebook etc. e ok? Parerea mea e ca aceste aplicatii nu au nimic cu crestinii ortodocsi.

Da asa este daca nu au nimic in comun sa nu se mai afseze -Nu numai de la Facebook apar lincuri mai apar si din alta parte care chiar nu au nimic in comun cu ortodoxia . Multa sanatate -

florinbrasov0 08.06.2010 19:45:44

Citat:

În prealabil postat de luminita- (Post 257468)
Eu sunt contra facebook-ului,hi5-ului,etc.Sunt o prostie.Ce sens are sa-ti publici pozele pe internet?Cine stie cine sa mai uita la ele,iar prietenii te stiu din viata reala,daca vrei sa trimiti poze cuiva le poti trimite prin mail,nu sa lasi sa le vada toata lumea.

E si asta o patima, sa doresti sa fii vazut si admirat.Asta nu inseamna ca toti care au poeze pe astfel de site-uri sufera de patima asta. E periculos oricum.
Am ajuns ca doar dupa o cautare dupa adresa de e-mail sa putem gasi o sumedenie de informatii despre o anumita persoana. Aveti mare grija cei care vreti sa pastrati anonimatul pe internet.

cristiboss56 08.06.2010 21:05:55

Citat:

În prealabil postat de florinbrasov0 (Post 257495)
E si asta o patima, sa doresti sa fii vazut si admirat.Asta nu inseamna ca toti care au poeze pe astfel de site-uri sufera de patima asta. E periculos oricum.
Am ajuns ca doar dupa o cautare dupa adresa de e-mail sa putem gasi o sumedenie de informatii despre o anumita persoana. Aveti mare grija cei care vreti sa pastrati anonimatul pe internet.

Chestia asta cu anonimatul , deriva tot din mandrie , din iubirea de sine , deci nici prea , prea , dar nici foarte tare !:1: Echilibru , discernamant si cumpatare . . . ! Smerenia e una , iar frica de cei din jur , e complet altceva !

florinbrasov0 08.06.2010 21:08:09

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 257518)
Chestia asta cu anonimatul , deriva tot din mandrie , din iubirea de sine , deci nici prea , prea , dar nici foarte tare !:1: Echilibru , discernamant si cumpatare . . . !

Depinde la ce fel de anonimat va referiti. Au existat cazuri de pedofili pe facebook si toate cele... Una e sa spun ce varsta am si eventual in ce oras locuiesc si alta e sa dau detalii amanuntite necunoscutilor despre mine.

cristiboss56 08.06.2010 21:12:53

Citat:

În prealabil postat de florinbrasov0 (Post 257521)
Depinde la ce fel de anonimat va referiti. Au existat cazuri de pedofili pe facebook si toate cele...

Pericolul asta e pretutindeni , eu m-am referit la persoanele normale , mature apoi cei sapte ani de acasa sunt extrem de importanti in discernamantul copilului ( adolescentului ) . Netul are acest imens dezavantaj , in care virtualul este extrem de inselator in mana celui " inselator " !

cristiboss56 08.06.2010 21:16:06

Citat:

În prealabil postat de florinbrasov0 (Post 257521)
Depinde la ce fel de anonimat va referiti. Au existat cazuri de pedofili pe facebook si toate cele... Una e sa spun ce varsta am si eventual in ce oras locuiesc si alta e sa dau detalii amanuntite necunoscutilor despre mine.

Da , ai perfecta dreptate , fara detalii ( adresa exacta , numere de telefon , etc . )


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:58:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.