Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Sfanta Scriptura (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5014)
-   -   Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10965)

unamic 19.10.2010 00:03:39

Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure?
 
As vrea sa va intreb pe toti, ce credeti, Dumnezeu astazi ne-ar spune ca putem sa mancam bureti de padure? va intreb asta pt ca am incercat sa caut in Sf. Scriptura indicatiile lasate de Dumnezeu omului ca sa traiasca si sa-i fie bine. Am gasit indicatii cu privire la alimentatia cu carne, cu plante, cu fructe dar despre ciuperci sau bureti de padure nu scrie nimic. Avand in vedere ca acest aliment e plin de toxine credeti ca Dumnezeu, care e creatorul tuturor vazutelor si nevazutelor, ne-ar spune ca e un aliment comestibil?

horatiu.miron 19.10.2010 09:49:15

Citat:

În prealabil postat de unamic (Post 298441)
As vrea sa va intreb pe toti, ce credeti, Dumnezeu astazi ne-ar spune ca putem sa mancam bureti de padure? va intreb asta pt ca am incercat sa caut in Sf. Scriptura indicatiile lasate de Dumnezeu omului ca sa traiasca si sa-i fie bine. Am gasit indicatii cu privire la alimentatia cu carne, cu plante, cu fructe dar despre ciuperci sau bureti de padure nu scrie nimic. Avand in vedere ca acest aliment e plin de toxine credeti ca Dumnezeu, care e creatorul tuturor vazutelor si nevazutelor, ne-ar spune ca e un aliment comestibil?

Dar despre pepeni scrie ceva in scripturi? Nu? Atunci de ce mancam pepeni? Si cum adica nu sunt comestibil buretii? Sigur, poate nu toate speciile de bureti sunt bune de mancat, insa unele evident sunt, ca le consuma oamenii de generatii fara efecte adverse.

Si inca o intrebare: vorbim in mod special despre buretii de padure sau vorbim despre ciuperci in general?

FiulRisipitor 19.10.2010 10:05:06

Citat:

În prealabil postat de unamic (Post 298441)
As vrea sa va intreb pe toti, ce credeti, Dumnezeu astazi ne-ar spune ca putem sa mancam bureti de padure? va intreb asta pt ca am incercat sa caut in Sf. Scriptura indicatiile lasate de Dumnezeu omului ca sa traiasca si sa-i fie bine. Am gasit indicatii cu privire la alimentatia cu carne, cu plante, cu fructe dar despre ciuperci sau bureti de padure nu scrie nimic. Avand in vedere ca acest aliment e plin de toxine credeti ca Dumnezeu, care e creatorul tuturor vazutelor si nevazutelor, ne-ar spune ca e un aliment comestibil?

"Toate imi sunt ingaduite dar nu toate imi sunt de folos" parca spunea apostolul...
Foloseste-ti putin discernamantul si o sa-ti dai seama daca ai voie (sau daca ai nevoie) sa mananci bureti(ciuperci). Dar pentru asta informeaza-te mai bine despre ele, pentru ca uite ai postat o idee gresita cum ca - "ar fi pline de toxine". Cele otravitoare au unele toxine, dar cele comestibile sunt pline de toxine doar daca sunt culese din medii poluate. Avand durata de viata redusa, cresc foarte repede si absorb din sol si din aer aproape totul neavand timp sa filtreze.
Daca ii culegi din padure, departe de orase sau zone industriale, treaba sta altfel....
Mai tine cont si ca ciupercile sunt foarte hranitoare.
Cat despre parerea lui Dumnezeu, intreaba-ti preotul duhovnic, sau astepti pana unul din preotii prezenti pe forum va raspunde.

Pr. Gheorghe 19.10.2010 11:59:27

Despre ce ne-ar spune Dumnezeu referitor la buretii de padure (sau despre ciuperci, in general) nu cred ca este bine sa ne "batem capul" spre afla! Sincer eu nu sunt un mancator de ciuperci (la propriu :4:), dar pot spune ca, uneori, un preparat culinar bazat pe ciuperci (comestibile, bineinteles) poate fi foarte apetisant si folositor (burticii goale).

Acum fara gluma, cu toate ca la o astfel de problema nu se poate raspunde decat cu un zambet in coltul gurii, spun ca sunt de acord cu Horatiu si cu FiulRisipitor si nu cred ca mai este ceva de adaugat. Am indraznit deoarece cineva a invitat preotul sa-si dea cu parerea, asa ca zic: pana sa mearga sa intrebe duhovnicul daca trebuie sa manance sau nu bureti de padure, acest crestin ar trebui sa mearga la un medic spre a vedea de nu are contraindicatii trupesti la ciuperci (alergii spre exemplu) acestea fiind mai periculoase pe termen scurt decat problemele duhovnicesti legate de orice fel de mancare!

Pofta buna!

unamic 20.10.2010 23:23:41

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 298459)
Dar despre pepeni scrie ceva in scripturi? Nu? Atunci de ce mancam pepeni?

Eu stiu ca inca de la facerea lumii Dumnezeu a zis clar omului ce sa manance.
Citez:
Facerea 1/29: " Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră. "
Pepenele intra in categoria plantelor care fac samanta dar buretii NU. Buretii/ciupercile nu fac parte din aceste categorii. Bineinteles ca le-am mancat pana acum.

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 298459)
Si cum adica nu sunt comestibil buretii?

Sunt comestibili buretii insa multi dintre ei au toxine. De exemplu, aici in Italia exista la primarie un ghiseu unde mergi cu ciupercile si buretii culesi ca sa ti-i controleze. Abia dupa aceea ii mananci. E totul gratis, toti fac asa. Ghebele de exemplu, ne invata sa le fierbem in doua ape ca au toxine (atentie, nu zic ca-s veninoase ci doar ca sunt greu de digerat.) Exista 5 categorii de bureti:optimi comestibili, comestibili, toxici, veninosi si mortali. Fiecare tip(exclus mortalii) are numarul sau de toxine, mai multe sau mai putine dar asta nu inseamna ca nu-s comestibili ci inseamna ca ii pregatesti mai cu atentie, respectand anumite reguli, fara sa-i amesteci cu alte alimente greu digerabile.
Sper ca m-am facut inteles de voi. Cautam direct la sursa raspunsul, adica la ce ne-ar spune cel ce a creat totul, Dumnezeu, despre a manca sau a nu manca acesti bureti care dupa ce zic romanii nu ar avea toxine iar dupa altii au toxine.
Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 298459)
Si inca o intrebare: vorbim in mod special despre buretii de padure sau vorbim despre ciuperci in general?

in general

andreicozia 20.10.2010 23:31:43

Citat:

În prealabil postat de unamic (Post 298441)
despre ciuperci sau bureti de padure nu scrie nimic.?

Simplu:
Pentru ca ciupercile nu cresc in nisipul desertului acolo unde s-a scris biblia.

La fel nici despre acceleratoare de particule nu s-a scris , motiv pentru care fanaticii spun ca stiinta a aparut de la dracu :)))) sa mori de ris nu altceva

Elesya 21.10.2010 09:29:11

hehehe
 
Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 299193)
Simplu:
Pentru ca ciupercile nu cresc in nisipul desertului acolo unde s-a scris biblia.

La fel nici despre acceleratoare de particule nu s-a scris , motiv pentru care fanaticii spun ca stiinta a aparut de la dracu :)))) sa mori de ris nu altceva

Ce m-ai amuzat....insa ai dreptate aici! Si mi-a venit asa un gand...oare "porcul" plin de toxine e asa de bun de papat? Hehehe...acum unii vor zice iar ca sunt ......eretica! hahaha

cat despre ciuperci ...deh ca si cu oamenii...unele bune alte ...daunatoare....dar spre deosebire de OM nu-si pot scoate singure , palaria !!!

cristiboss56 21.10.2010 10:49:47

? ? ?
 
Citat:

În prealabil postat de Elesya (Post 299237)
Ce m-ai amuzat....insa ai dreptate aici! Si mi-a venit asa un gand...oare "porcul" plin de toxine e asa de bun de papat? Hehehe...acum unii vor zice iar ca sunt ......eretica! hahaha

cat despre ciuperci ...deh ca si cu oamenii...unele bune alte ...daunatoare....dar spre deosebire de OM nu-si pot scoate singure , palaria !!!

Sunt oameni dăunători ? ? ?

Elesya 21.10.2010 11:14:00

heh...
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 299256)
Sunt oameni dăunători ? ? ?

NU PRIN EXISTENTA ( aidoma ciupercilor) ci prin efectul anumitor comportamente si gandiri...(tot aidoma ciupercilor care otravesc NU pt exista ci pt sunt....consumate)...

Pr. Gheorghe 21.10.2010 11:27:32

Citat:

În prealabil postat de Elesya (Post 299264)
NU PRIN EXISTENTA ( aidoma ciupercilor) ci prin efectul anumitor comportamente si gandiri...(tot aidoma ciupercilor care otravesc NU pt exista ci pt sunt....consumate)...

... "Jos palaria!" :105:


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:23:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.