Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   De ce urati homosexualitatea? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13756)

stefan florin 08.09.2011 18:05:54

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 398045)
Si de ce ar trebui sa gandim asa?

Deoarece, iubirea, are o regula stricta, o carte scrisa de mii de ani imi va spune mie pe cine, sau cum sa iubesc? Comparati iubirea cu pedofilia, sau zoofilia, si este clar ca exagerati de la cer la pamant. Nu ati citit scrisoarea catre Corintieni? Iubirea nu e scrisa sa fie neaparat de la un barbat la o femeie, iubirea nu are nume si nici sexe. Iubirea este acelasi sentiment de la un caine la stapanul lui, de la o mama la o fica sau de la un barbat la un barbat. Ar trebui sa va dati seama ca persoanele se iubesc fara sa tina cont de niste reguli prescrise, si in asta, nu cred ca NICI Dumnezeu ar trebui sa se bage, nici o carte sfanta si nici spunerile apostolilor. Voi identificati iubirea intre barbat si femeie pentru ca doar asa se poate forma o familie, dar daca un barbat se casatoreste cu altul, si adopta un copil, nu e aceeasi iubire si familie? Nu stiu de ce spuneti ca ii pacat, pentru ca nu exista nimic rau, deviant si prost in aceasta chestiune.

Salutari.

Asa, si acel copil cum va creste? Ce exemplu v-a lua el de la "mami" si "tati" pe care ii are? Oare acesti "parinti" nu vor avea si contacte sexuale? Nu cumva v-a ajunge si el tot homosexual? In Romania este un proverb: " Ce se naste din pisica, soareci mananca". La fel se va intampla si cu acest copil.
Prietene, faci o mare confuzie.Una este o iubire sincera (fie ea si erotica) intre un barbat si o femeie si alta este o iubire sincera (erotica) intre un barbat cu alt barbat. Tie ti se pare ca a face sex barbat cu barbat e normal?
Doamne fereste!

Gast84 08.09.2011 18:29:49

Dar, daca ma iau dupa ce spuneti voi, nu-i normal nici ca un barbat sa faca sex cu o femeie. Sexul in general, de ce nu ii normal? Se presupune ca sexul este pentru a concepe un copil, restul nu are nimic, multi fac asta doar din placere dupa ce si-au format o familie, asa ii si sexul homosexual? Ce nu-i bine? Nu tot placere se obtine si asa? Doara ii tot sex, nu? Sexul inseamna actul sexual, de placere, nu de concepere, si mie cine mi-ar trebui sa imi spuna cu cine sa am sex, ca sa imi faca placere. In plus, la voi in Biblie, nu mai stiu unde scria dar, sexul este pacat, dupa cate am citit.

Apoi, asta ii cea mai mare prostie pe care am auzit-o. De ce ar trebui un copil adoptat sa fie homosexual pentru ca asa sunt parintii lui? La un copil daca ii se explica lucrurile de mic le poate intelege, intelege ca familia lor nu ii ca altele dar ii tot o familie, si daca ajunge si el homosexual, ce are?

Mi se pare ca tu esti confuz. Spunemi un simplu motiv pentru care intre doi barbati nu poate fii o iubire sincera, si erotica, dupa cum spui tu.

antoniap 08.09.2011 18:45:16

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 398045)
Si de ce ar trebui sa gandim asa?

Deoarece, iubirea, are o regula stricta, o carte scrisa de mii de ani imi va spune mie pe cine, sau cum sa iubesc? Comparati iubirea cu pedofilia, sau zoofilia, si este clar ca exagerati de la cer la pamant. Nu ati citit scrisoarea catre Corintieni? Iubirea nu e scrisa sa fie neaparat de la un barbat la o femeie, iubirea nu are nume si nici sexe. Iubirea este acelasi sentiment de la un caine la stapanul lui, de la o mama la o fica sau de la un barbat la un barbat. Ar trebui sa va dati seama ca persoanele se iubesc fara sa tina cont de niste reguli prescrise, si in asta, nu cred ca NICI Dumnezeu ar trebui sa se bage, nici o carte sfanta si nici spunerile apostolilor. Voi identificati iubirea intre barbat si femeie pentru ca doar asa se poate forma o familie, dar daca un barbat se casatoreste cu altul, si adopta un copil, nu e aceeasi iubire si familie? Nu stiu de ce spuneti ca ii pacat, pentru ca nu exista nimic rau, deviant si prost in aceasta chestiune.

Salutari.

Esti cu adevarat curios sau vrei sa ridici in slavi homosexualitatea? Ce este greu de inteles? Nu putem sluji la doi domni. Pur si simplu nu ne mai putem numi crestini daca acceptam si momelile lui satana.

In zilele noastre nu mai zice nimeni ca nu exista Dumnezeu, ci doar prezinta pacatul in haine stralucitoare pentru a fi acceptat mai usor. Crestinul care cade in pacate grave se lipseste singur de ocrotirea lui Dumnezeu si atunci nu mai are cine sa-l apere.

A fi de acord cu homosexualitatea inseamna a-i sluji lui satana. Familiile de homosexuali infiaza adesea copii pentru a intretine apoi relatii sexuale cu ei. Scarbosenia aceasta n-are cum sa-I fie placuta lui Dumnezeu.

A face propaganda in favoarea acceptarii homosexualitatii inseamna a-i sminti pe altii. Si scris este: ,,Vai de cel prin care vine sminteala."

Patrie si Credinta 08.09.2011 18:52:30

nici chiar asa
 
Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 398068)
Familiile de homosexuali infiaza adesea copii pentru a intretine apoi relatii sexuale cu ei. Scarbosenia aceasta n-are cum sa-I fie placuta lui Dumnezeu.

ok,acum deja exagerezi

un_nepocait 08.09.2011 18:52:46

Citat:

În prealabil postat de Adriana-Simona (Post 398050)
P.S1: Parca erai evreu si nu le ai cu religia. Cand ai citit Corintenii? (sau doar ai luat citate ca de i-ai fi citit trebuia sa fi citit si Evangheliile inainte, si daca le citeai nu ai mai fi deschis subiectul decat cu chef de cearta... dar ma opresc aici sa nu iasa cu intepaturi, ca nu-i frumos)

Continui eu...:1:

Pai, mai Gast84, ori esti un tanar evreu spaniol care nu stii nimic despre crestinism ori esti un troll romanash ateu si homosexual?

Gast84 08.09.2011 18:56:49

Da, deja exagerezi.

Cu referire la tine, un nepocait, nu este adevarat, pur si simplu imi este ciudat sa concep ca intr-o tara asa frumoasa poate exista ceva asa urat, si de ce? Acum inteleg de ce. Daca vorbesc asa bine romana, ii pentru ca stau in Romania deja de 1 an alaturi de prietena mea, asta ii tot.

costel 08.09.2011 19:14:20

Gast84, pe principiul placerii ar trebui sa fim de acord si cu celelalte patimi - furtul, violul, ... ca doar multe din ele se fac si din placere.

Asa suntem noi crestinii, dornici sa implinim ceea ce Dumnezeu ne-a descoperit. Arata-ne un verset in Scriptura ca temei pentru aceste relatii nefiresti si ne vom schimba atitudinea. Dar ca sa nu pierzi vremea, iti voi spune sa nu cauti, ca nu vei gasi.

Daca Dumnezeu ar fi facut din coasta lui Adam un al doilea Adam si daca s-ar fi repetat episodul neascultarii si neamul omenesc s-ar fi inmultit prin cei doi, as fi fost de acord cu tine. Dar nu a fost asa. Dintru inceput a fost barbat si femeie. Asta ar trebui sa-ti spuna multe.

DragosP 08.09.2011 19:14:51

Măi, nu umbla la locuri dosnice.

AndyTh 08.09.2011 19:52:21

Moralitatea nu poate evolua?????
 
Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 397863)
Problema adaptării la lumea nouă, a modernizării... Sub anumite aspecte, ai fi surprins cât de moderni sunt și creștinii. În privința moralității, însă, nu crede că ceea ce aduce lumea nouă, modernismul, e chiar atât de nou. La începuturile creștinismului, mulți oameni erau cel puțin la fel de „moderni” ca cei de azi în privința obiceiurilor sexuale. Își permiteau o libertate totală, mergând până la orgii. Pur și simplu nu aveau habar de păcat, nu credeau într-un Dumnezeu sfânt, nu înțelegeau ce înseamnă să fii curat la suflet și la trup.

Hristos, însă, ne spune: „Fiți sfinți pentru că Tatăl vostru din ceruri sfânt este”. Deci cine vrea să-L cunoască și să se unească cu El, pentru a avea viața veșnică, trebuie să părăsească păcatele și să se pocăiască.

De aceea, în privința moralității nu poate exista modernizare; sau modernizarea moralității poate însemna înțelegerea mai profundă a ceea ce înseamnă ea și care sunt implicațiile moralității, respectiv ale imoralității asupra sufletului omului.

P.S. Occidentul, fiind superior ca tehnologie și ca civilizație, poate să dea impresia că e mai evoluat sub toate aspectele. Însă sub aparența aceasta de superioritate inclusiv a relațiilor dintre oameni, se ascunde de fapt o gravă depărtare de Dumnezeu, o alienare.

Modernizare inseamna evolutie. Inclusiv copilul evolueaza sub aspectul moralitatii strans legat de cel cognitiv. E grav daca consideri ca nu poti evolua sub acest aspect.
Eu personal SPER din tot sufletul ca in fiecare an sa fiu din ce in ce mai "moderna" in ceea ce priveste moralitatea si nu numai. Pentru mine, sotul si copiii mei, dar si pentru oamenii cu care lucrez.
Spui ca in Occident exista o grava departare de Dumnezeu: ce inseamna asta, fii te rog mai specific. Din punct de vedere religios cred ca e o afirmatie destul de grava asa ca trebuie sa o justifici (adica dovezi clare, nu doar opinii nefondate). Pentru ca in Occident aproape fiecare om doneaza chiar si o lira sau un dolar pentru diverse cauze. Sunt la tot pasul astfel de strangeri de fonduri si oameni care doneaza. In schimb aici in Romania se inchid case de copii particulare (cu personal exceptional) din cauza lipsei donatiilor din partea cetatenilor, nu exista adaposturi pentru animale abandonate sau maltratate din fonduri exclusiv romanesti, se inchid spitale, etc etc . Dar bine ca avem "nspe" mii de biserici plus inca una de 400 mil euro..Sau asta inseamna apropiere de Dumnezeu: dam bani pentru biserici iar pentru restul ne rugam? In sensul asta, da , ai dreptate, noi suntem mai aproape de Dumnezeu. Ma rog....voi. Eu una prefer sa donez sau sa ma implic direct, sa analizez si sa invat.
PS: Homosexualitatea este o stare innascuta a unei persoane. PUNCT! Asta o spun studiile neuropsihologice. Asa ca homofobii care cred ca traiesc sub legea lui Dumnezeu, n-au decat sa vocifereze cat vor, nu sunt in masura sub nici o forma sa-si dea cu parerea peste un om de stiinta in astfel de arii- pacat doar ca ingradesc dreptul la o viata decenta a altora.
Nu erau prejudecatile, judecatile, barfa pacat?

AndyTh 08.09.2011 20:03:37

Ce spuneai de viol si furt?
 
Pentru Costel,

Furtul, Violul nu au legatura cu placerea despre care vorbesti tu. Citeste cercetarile stiintifice asupra acestor aspecte si apoi compara-le intre ele sau cu altceva.

M-am uitat de forumul asta aproape mi s-a facut rau.

Va considerati oameni ai lui Dumnezeu, dar traiti in lumea plina de prejudecati si necunoastere. Pentru ceilalti care nu sunt ca voi promovati atitudini de ura, respingere, dezgust...

Asta e dragoste de oameni? Cum poti sa-ti dai cu parerea despre furt si viol in aceasta maniera? Doar ca e dreptul tau? Ok este, dar macar nu va mai prefaceti ca sunteti in serviciul lui Dumnezeu.
Sunteti doar niste oameni plini de ura, care se folosesc de niste scrieri vechi de mii de ani scrise in conceptia de atunci cu erorile de atunci ca sa improscati cu noroi pe altii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:38:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.