Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Abstinenta sexuala. Cine si cum face? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15552)

andreicosmovici 19.09.2012 10:17:47

Abstinenta sexuala. Cine si cum face?
 
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.

Decebal 19.09.2012 10:24:54

Citat:

În prealabil postat de andreicosmovici (Post 471285)
precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala.

Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate).

Puteți să ne spuneți clar de unde ați scos treaba cu abstinența ortodoxă autentică și că ea ar fi definită de ceea ce ați menționat dumneavoastră? Vreo sursă ceva?

tikaalba 19.09.2012 10:50:00

Waw,ce tema de discutie!Si la /cine si cum face/ va asteptati la exemple concrete?Poate,zic eu in naivitatea mea ca nu-i locul potrivit pentru asemenea discutii.Cu siguranta,UNII,abia asteapta sa se arunce in comentarii.

Un bun crestin nu o sa vina pe un forum (ortodox) sa-si etaleze metodele,fie si scriptic.

Suntem foarte vocali,dar.....

Mosh-Neagu 19.09.2012 13:08:54

Citat:

În prealabil postat de andreicosmovici (Post 471285)
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.

Subiectul este foarte delicat si nu vad cine ar putea sa raspunda altfel decat prin a... teoretiza. Chiar daca e un forum ortodox, asta nu inseamna mare lucru din punctul acesta de vedere. In general, cine intra pe-aici, el insusi este in cautarea unor raspunsuri, care sa-l ajute sa gaseasca o cale cat mai apropiata de voia lui Dumnezeu, in nadejdea ca se va mantui.
Despre abstinenta in familie (mai ales in familiile mai tinere) cred ca este un nonsens. Pe de o parte, Taina Sfineti Cununii, cere impreunare, nu abstinenta. Pentru abstinenta, este alta Taina... Tocmai impreunarea si cresterea pruncilor in legea lui Dumnezeu, este considerata de Biserica, drept sfintirea in sine. Ori prin abstinenta, cel putin aparent, se incalca legea lui Dumnezeu, si nu mai putem vorbi de... sfintire.
Daca insa discutam despre abstinenta fireasca din timpul posturilor, sau a altor perioade in care e necesar sa ne abtinem, exista doua metode distincte: in primul rand taierea voii, iar in al doilea rand, evitarea mancarurilor si bautorilor care stimuleaza practic poftele trupesti. Dupa o friptura gustoasa si un vin sanatos, e foarte firesc sa fim cuprinsi de tot felul de pofte, mai ales daca nu prea facem efort fizic indeajuns incat sa ne risipim surplusul de energie in alte directii...
Despre taierea voii, e usor de vorbit, dar greu de facut. Si-apoi, daca pentru unii este foarte usor, pentru altii pare cu totul imposibil. Iar asta tine de multe aspecte: cum am fost obisnuiti pana la un moment dat, sau care sunt slabiciunile pe care le-am mostenit de la parintii nostri... Sau poate in primul rand, indiferent de slabiciuni sau obisnuinte, cat de mult il iubim pe Dumnezeu, ca sa dorim cu adevarat sa ne abtinem. Dar raman la parerea ca acesta este un subiect extrem de delicat si nici un caz nu seamana cu celalalt. Ca atare nici sfaturile nu pot fi valabile. Eu consider ca cel mai important este ca, indiferent de cat de mult reusim sa ne abtinem (de la una sau de la alta), sa avem sufletul smerit, iar Dumnezeu vede si ne indreapta. Altfel, putem sa ne taiem toate voile (si ... madularele), daca n-am inteles ca Dumnezeu ne vrea smeriti, nicidecum cu pretentii de "sfintishori neintelesi", cu siguranta ratam ceea ce e cel mai important de fapt: MANTUIREA.

lore86 19.09.2012 14:03:38

Citat:

În prealabil postat de andreicosmovici (Post 471285)
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.


ce faceti, fratilor, reinventati ortodoxia?
AUzi...abstinenta sexuala ortodoxa...Abstinenta ortodoxa e diferita de cea catolica sau cum?
De unde pana unde ideea ca trebuie practicata abstinata si ai drept la relatiile conjugale doar cand vrei copii? O alta aberatie marca Demetrius.

De abstinenta atunci cand nu mai doresti sa ai copii...am auzit.Dar de abstinenta in toate perioadele, cu dezlegare doar cand vrei sa faci copii...ba.

E pacat sa separi unirea conjugala de nasterea de prunci.Dar relatia conjugala intre soti e binecuvantata de biserica, chiar in cadru taine cununiei vedem lucrul asta, cand se roaga ptr miri sa aibe pat neintinat.

Nu inseamna ca e mai putin ortodox omul care se bucura de relatia cu sotia sa, dar care in acelasi timp nu opreste nasterea de prunci. Din punctul meu de vedere acesta e modul autentic de barbat ortodox(nu vorbim de monahi, care intra in alta categorie).

Cred ca asta e o extrema periculoasa. O extrema care poate prejudicia serios viata de familie. O vad ca si cum am apela la un prieten doar atunci cand urmaresti un scop.Pana la urma prietenul se va intrista, simtind ca profiti de el. Asa si aici: daca te atingi de sot/sotie doar cand vrei copii atunci in mod sigur o vei rani. Si o vei priva de un drept legitim dobandit prin taina cununiei.
Plus ca mai e si ispita de a ne crede "mai autentici", asa cum zicea cineva mai inainte, niste mici sfintisori.

stefan florin 19.09.2012 14:13:26

Citat:

În prealabil postat de andreicosmovici (Post 471285)
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.

si ma rog UNDE ai gasit tu asta scris in biblie (acest gen de abstinenta)?

Decebal 19.09.2012 14:30:11

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 471315)
si ma rog UNDE ai gasit tu asta scris in biblie (acest gen de abstinenta)?

nu e din biblie, e din "Traditie" :))

stefan florin 19.09.2012 14:34:33

Citat:

În prealabil postat de Decebal (Post 471326)
nu e din biblie, e din "Traditie" :))

apoi daca ne apucam sa respectam tot felul de "traditii" babesti...unde ajungem?

ioan cezar 19.09.2012 19:50:37

Eu cred ca duhovnicul e persoana cea mai potrivita pentru a aborda astfel de probleme.
Ideea abstinentei sau situatia impusa de o stare de fapt, sunt lucruri care se preteaza la sfatul duhovnicesc.
Sunt chestiuni delicate, incercari/ispite prin care nu putem trece de capul nostru, cum ni se pare la un moment dat...
Asta in cazul ca suntem madulare ale Bisericii.

andreicosmovici 19.09.2012 22:25:55

Citat:

În prealabil postat de Decebal (Post 471286)
Puteți să ne spuneți clar de unde ați scos treaba cu abstinența ortodoxă autentică?(...)

Dle Decebal, de la mine si de la cei cu care vorbesc. Nu am sursa scrisa. Stiu doar ca, daca nu doreste copil, o familie ortodoxa se abtine total, si nu periodic, asa cum fac catolicii cu ajutorul metodelor naturale de reglare a conceptiilor. Adica, daca doresc copil, au relatii conjugale. Daca nu, nu. Asta stiu. Este ceva gresit in cele de mai sus?

andreicosmovici 19.09.2012 22:27:31

Citat:

În prealabil postat de tikaalba (Post 471289)
Si la /cine si cum face/ va asteptati la exemple concrete?

Dle Tikaalba, in primul rand, nu discut despre detalii ale relatiilor conjugale. Ma intereseaza metode prin care sa ajungi la abstinenta conjugala, pastrand in acelasi timp dragostea dintre soti. Cred ca nu este indecent sau prea personal subiectul.

MihaiG 19.09.2012 22:29:14

Citat:

În prealabil postat de andreicosmovici (Post 471373)
Dle Decebal, de la mine si de la cei cu care vorbesc. Nu am sursa scrisa. Stiu doar ca, daca nu doreste copil, o familie ortodoxa se abtine total, si nu periodic, asa cum fac catolicii cu ajutorul metodelor naturale de reglare a conceptiilor. Adica, daca doresc copil, au relatii conjugale. Daca nu, nu. Asta stiu. Este ceva gresit in cele de mai sus?

Am să vă răspund eu.

Da. este ceva fundamental greșit în cele spuse de d-vs, și anume noțiunea că o familie ortodoxă ar putea, în mod legitim, să nu-și dorească copii.

Dacă un ortodox (sau un catolic) nu-și dorește copii, înseamnă că n-are motive să se căsătorească.

andreicosmovici 19.09.2012 22:35:02

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 471302)
Subiectul este foarte delicat si nu vad cine ar putea sa raspunda altfel decat prin a... teoretiza.

Am spus foarte clar ca-mi doresc foarte mult sa aud cuvinte de la traitori ai abstinentei conjugale. Asa cum exista traitori ai abstinentei alimentare (sau de alt fel), si mergem la ei si cerem sfat duhovnicesc. Sunteti insa liber sa teoretizati asupra subiectului, nu voi fi mai putin multumit. Va intreb insa, Dle Mosh-Neagu: ati trait vreodata abstinenta conjugala? O traiti acum? Ne puteti spune si ceva din incercarile dvs. concrete?

Am retinut cele doua idei: cea a taierii voii, si cea a evitarii mancarii si bauturilor care stimuleaza poftele trupesti.

andreicosmovici 19.09.2012 22:40:50

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
Abstinenta ortodoxa e diferita de cea catolica sau cum?

Da, este.
Ortodocsii practica abstinenta totala: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai deloc.
Catolicii practica abstinenta periodica: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai relatii doar in perioada de fertilitate a ciclului unei femei. Asta inseamna o medie de 10 zile + 5 zile de la inceputul ciclului.


Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
O alta aberatie marca Demetrius.

Nu apreciez astfel de atitudini.

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
De abstinenta atunci cand nu mai doresti sa ai copii...am auzit.

Despre asta vorbim aici.

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
Dar de abstinenta in toate perioadele, cu dezlegare doar cand vrei sa faci copii...ba.

Nu cred ca exista asa ceva.

Lore86, s-a pus cumva in viata ta, in mod practic, problema abstinentei conjugale?

andreicosmovici 19.09.2012 22:48:12

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 471375)
Dacă un ortodox (sau un catolic) nu-și dorește copii, înseamnă că n-are motive să se căsătorească.

Intervin cu o nuanta importanta. Un ortodox sau catolic se casatoreste dorindu-si copii. Dar pot fi momente care sa nu fie propice unei noi sarcini: o boala, o problema economica sau de alta natura evidenta. Vorbim de o perioada cat mai scurta posibil, decelată astfel prin intermediul rugăciunii și al judecății proprii. În acel moment doar, și doar pentru un astfel de context, se vorbește despre abstinența conjugală. Sper că m-am făcut înțeles.

andreicosmovici 19.09.2012 22:54:10

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 471354)
Eu cred ca duhovnicul e persoana cea mai potrivita pentru a aborda astfel de probleme.

Este evident ca nu indemn la eludarea sfatului duhovnicului. Dar acesta este un forum, este o intalnire intre noi, cei interesati de diverse subiecte. Discutia si impartasirea experientei proprii este unul din scopurile acestui forum. Sau gresesc? Vi se pare un subiect indecent? Mai sus am explicat ca nu cer detalii despre relatiile conjugale, ci metode si marturii referitoare la practicarea abstinentei conjugale, atunci cand prudenta cere amânarea, pentru cât mai scurt timp, a unei sarcini.

andreicosmovici 19.09.2012 22:57:31

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 471315)
si ma rog UNDE ai gasit tu asta scris in biblie (acest gen de abstinenta)?

Eu cred ca subiectul este foarte clar. Nu am o bază scriptică pentru ceea ce spun, dar cred că aceasta există, din ce rezultă din discuțiile pe care le am cu unii, cu alții. Dar vă întreb: cum să procedeze o familie care își dorește un copil, dar ar fi prudent să aștepte, să spunem, două luni de zile până ce mama trebuie să termine un tratament care ar fi foarte toxic pentru făt? Să ignore orice risc medical și să aibă relații conjugale? Sau să se abțină total, și să reia relațiile conjugale după terminarea tratamentului?

Mihnea Dragomir 19.09.2012 23:25:34

Domnule Cosmovici, sunteți prea inteligent ca să nu intuiți cât fariseism domnește în Biserica Ortodoxă. Și știți cam cât ? Ei bine, cam atâta cât domnește și în Biserica Catolică. Doar nu luați în serios ideea că nu majoritatea, dar măcar un procent semnificativ de cupluri ortodoxe, ar practica "abstinența ortodoxă", adică abstinența completă. Dacă o fac, o fac de nevoie (motive care țin de patologia dinamicii actului conjugal). Tot așa de bine știți, măcar din cercetarea datelor demografice dacă nu din realitatea de pe teren, că prea puțini catolici iau în serios Sfânta Învățătură atât de concret cristalizată în "Humanae Vitae": ei se fac că nu au auzit că abstinența periodică este licită moral numai în caz de "motive grave" și nu "by default". Aceasta, împreună cu practicarea contracepției propriu-zise în variantă chimică sau cauciucată este motivul pentru care natalitatea în țările predominant catolice este tot cam cât cea din țările predominant ortodoxe. Adică, la pământ.
O, dacă Domnul ar predica din nou, în urechile tuturor, ortodocși și catolici! Cum ne-ar face, din nou, El, morminte văruite! Cum ne-ar spune, din nou, că noi învățăm pe alții, dar nu facem! De predicat, predică El prin preoții Lui (deși cam rar pe acest subiect). Dar noi avem urechi de auzit, dar nu auzim. Bine că avem limbă, ca să explicăm altora cum trebuie procedat. Înaintașii noștri, ortodocși ori catolici, aveau 5, 6, 10 copii. Și erau și pe atunci o dificultate pentru familii, și exista și atunci abstinența periodică ori permanentă, sub numele de "fereală". În numai o generație, hai două, noi am trecut de la practicarea creștinismului la docte teorii despre creștinism. Poporul lui Dumnezeu ? Sărmane Yorrick ! L-am cunoscut, Andrei !

alinetta 19.09.2012 23:36:20

de ce cautam noi sa rastalmacim ortodoxia.Sunt 4 feluri de vietuire in lumea crestina si anume:Fecioria,Casatoria,Curatia si Calugaria.fiecare dintre ele avandu-si rostul lor.Casatoria ridicata la rangul de Taina de catre Dumnezeu are la baza 3 aspecte:1 evitarea caderii in pacatul curviei,2.ajutorarea reciproca a sotilor si 3.nasterea de prunci.asa rosteste dumnezeiescul apostol Pavel,dupa ce constata neputinta unora de a nu se atinge de femei,le da dezlegare sa se casatoreasca"dar pentru paza impotriva desfranarilor,fiecare barbat sa isi aiba femeia lui,si fiecare femeie sa isi aiba barbatul ei,dandu-si datornica iubire unul altuia.iar IN ANUMITE VREMI INVOITI-VA a petrece in curatie post si rugaciune,apoi iarasi sa fiti impreuna ca sa nu va ispiteasca pe voi satana din pricina neanfranarii voastre"(ICorinteni,7;1-15).In anumite vremi,adica in perioadele de post de peste an ,pt ca este firesc si normal si crestineste sa pastrezi cu sfintenie insemnatatea postului,dar numai prin invoire reciproca,de comun acord,pt ca astfel se ajunge deseori la destramarea familiei.....Nicaieri in invatatura ortodoxa,nu se regaseste abstinenta,in afara posturilor......se regaseste insa invatatura despre folosirea in mod corect de Taina Casatoriei.Adica o casatorie crestina nu implica relatii sexuale nefiresti,avorturi fara numar,contraceptive cu pumnul etc.....in momentul in care crestinul a patat taina casatoriei cu cele enumerate mai sus,atunci da,se cere o anume indreptare care se poate realiza prin incercarea de a practica abstinenta ,prin curatia in primul rand a sufletului(rugaciuni,spovedanie,post),care se va oglindi si asupra trupului.Parerea mea despre chestia cu abstinenta in Taina Casatoriei este ca s-ar putea sa fie si un pic de mandrie,care cu siguranta nu este de la Dumnezeu,nu cumva incercam noi sa ne ridicam peste ce a lasat Dumnezeu sa fie firesc?Daca ne gandim logic,daca relatia intima dintre oameni ar fi atat de neplacuta in fata lui Dumnezeu,si Dumnezeu ar fi lasat asta strict pentru nasterea de prunci si atat,cred ca ne-ar fi lasat o perioada de inmultire,pe care sa o folosim in acest scop si in rest sa fim imuni la orice atingere,sentiment etc......Pe cand noi stim ca El l-a inzestrat pe om cu darul cel mai de pret,iubirea,ca nu l-a lasat pe Adam singur ci i-a creat o femeie,si ca iubirea dintre cei 2 se contopeste in Taina Casatoriei,atat sufleteste cat si trupeste ,ca sa se implineasca ceea ce tot Pavel apostolul spune "si vor fi amandoi un trup."Pentru abstinenta ramane celelalte feluri de vietuire:fecioria,calugaria,curatia...........

andreicosmovici 19.09.2012 23:43:11

Citat:

În prealabil postat de alinetta (Post 471383)
(...) in invatatura ortodoxa (...) se regaseste invatatura despre folosirea in mod corect de Taina Casatoriei. Adica o casatorie crestina nu implica relatii sexuale nefiresti, avorturi fara numar, contraceptive cu pumnul etc (...)

Dar avorturi "cu număr", sau contraceptive "fără pumn" poate să implice o căsătorie creștină? Atenție, atenție.

ioan cezar 19.09.2012 23:45:03

Citat:

În prealabil postat de andreicosmovici (Post 471379)
Este evident ca nu indemn la eludarea sfatului duhovnicului. Dar acesta este un forum, este o intalnire intre noi, cei interesati de diverse subiecte. Discutia si impartasirea experientei proprii este unul din scopurile acestui forum. Sau gresesc? Vi se pare un subiect indecent? Mai sus am explicat ca nu cer detalii despre relatiile conjugale, ci metode si marturii referitoare la practicarea abstinentei conjugale, atunci cand prudenta cere amânarea, pentru cât mai scurt timp, a unei sarcini.

Andrei, subiectul nu mi se pare indecent. Sunt doar preocupat de gandul ca m-as face partas la vreo eroare, in sensul ca i se nazareste cuiva, din varii motive, sa faca treaba asta cu abstinenta si gata, trece la treaba fara sa aiba discernamantul potrivit. De aceea am si afirmat ca mi se pare nimerit sa se dezbata chestiunea cu duhovnicul.

Pe de alta parte, am vazut ca tu ai nuantat, in sfarsit, situatia oferind cateva date suplimentare (prudenta, perioade de boala sau alte situatii - de pilda, ma gandesc acum, unul din soti e plecat la munca in strainatate sau cu vreo bursa de studii sau are vreo sarcina de munca etc.).

In acest caz pot sa-ti spun din experienta mea (care a durat aprox. 3 luni, candva, precum si pe perioadele cand sotia era gravida, respectiv in perioada alaptarii):
a) am trait o anumita presiune/disconfort provocat de obisnuinta anterioara a practicii sexuale (care implica si dovada expresiva a dragostei, siguranta, comunicare aparte);
b) m-am confruntat cu lupta gandurilor din sfera anxietate/gelozie (ideatie prapastioasa privind fidelitatea);
c) am fost ceva mai sensibil/vulnerabil, o vreme, la "sexul frumos"...

In fata acestor piedici, mai intai am luat aminte la mine si am incercat sa inteleg ce mi se intampla de fapt. Mi-am explicat cum m-am priceput (un pic psihologic si biologic, un pic crestineste, pe masura puterilor mele) situatia de fapt. Am vorbit de 2-3 ori si cu duhovnicul, care s-a straduit sa imi releve sensul si masura incercarii. Am discutat si cu alte persoane, unul-doi prieteni. Am lasat si timpul sa aseze, cumva de la sine, lucrurile (am facut rabdare).

Rezultatul: treptat m-am linistit, am capatat parca chiar o stare de seninatate si bucurie, parca rugaciunea a devenit mai limpede si mai concentrata, ca sa spun asa... Si m-am ocupat parca mai serios de munca mea si de cele ale credintei, dupa puterile mele modeste.

In concluzie, incercarea a fost folositoare si, prin sfat duhovnicesc, am iesit cu bine, chiar mai bine decat intrasem in problema asta. Acelasi lucru cred ca pot sa-l afirm si despre sotia mea, dupa cum ne-am marturisit unul altuia.
Mai pot sa adaug doar ca experienta aceasta a adus nuante noi in dragostea noastra, parca spre bine, spre un nou nivel de incredere si afectiune, spre ceva pe care l-as denumi pur si simplu maturizare a relatiei de cuplu.

Deci toate pot fi spre folos sufletesc/duhovnicesc!
Domnul sa ne ocroteasca si sa ne lumineze cu harul Lui!

(P.S. Daca doresti sa iti ofer ceva mai multe detalii, te rog sa ma contactezi pe privat.)

P.P.S. "Astfel, numai Domnul stie toate, noi insa, oricine am fi, trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne povatuiasca si sa intrebam pe parintele duhovnicesc, ca sa nu gresim." aici: http://www.crestinortodox.ro/sarbato...ate-68654.html

alinetta 19.09.2012 23:45:32

pai e normal ,daca sotia se afla in tratament medical,sa o respecti asa cum o vei respecta si in cele 9 luni de sarcina,si in perioada lunara a femeii..dar si invers si ea te va respecta pe tine in momentul in care doamne fereste intervine ceva strain de vointa voastra.dar asta e un lucru normal si firesc,dar mesajul tau nu a sunat de prima data asa si de aceea ai creat confuzie.in ceea ce priveste discutiile cu "unii"cu "altii",sfatul meu este sa te informezi de fiecare data corect,in orice problema de natura spirituala,ca uite asa interpretam noi crestinismul si ajung "unii"si "altii"sa fie mai catolici decat papa,si ne miram uneori de ce se arunca cu atata noroi in Biserica.

Patrie si Credinta 19.09.2012 23:47:30

Citat:

În prealabil postat de andreicosmovici (Post 471285)
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.

daca imi este permisa o mica gluma, abstinenta se face simplu: fara dansa intransa

andreicosmovici 19.09.2012 23:53:51

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 471382)
Doar nu luați în serios ideea că nu majoritatea, dar măcar un procent semnificativ de cupluri ortodoxe, ar practica "abstinența ortodoxă", adică abstinența completă.

Pe fond aveți dreptate, însă aici am dorit să lansez o discuție între persoane care încearcă, în mod concret și continuu, să corespundă învățăturii bisericii din care fac parte, în ce privește viața sexuală dintre un soț și o soție, cu accentul pe modul în care reușesc să se abțină de la relațiile conjugale. Fiindcă acolo intervine dificultatea cea mai mare.

ovidiu b. 20.09.2012 00:34:29

Citat:

În prealabil postat de andreicosmovici (Post 471378)
Dar pot fi momente care sa nu fie propice unei noi sarcini: o boala, o problema economica sau de alta natura evidenta. Vorbim de o perioada cat mai scurta posibil, decelată astfel prin intermediul rugăciunii și al judecății proprii. În acel moment doar, și doar pentru un astfel de context, se vorbește despre abstinența conjugală. Sper că m-am făcut înțeles.

Orice nevoință o trecem cu post și rugăciune. Să evităm consumul de carne (carnea este un bun ”afrodisiac”), bauturi alcoolice (în special vin), dar și anumite ceaiuri, legume sau fructe cu efect afrodisiac. Sfântul Isaac Sirul spune că începutul oricărei lupte împotriva păcatului constă în două lucruri, post și rugăciune.

Părintele Ghelasie de la Mănăstirea Frăsinei ne lămurește foarte clar în această privință: ”Primul desfrâu al omului nu este “sexul”, ci “desfrâul mâncării” și din acesta devine și cel al sexului. “Oprirea” desfrâului mâncării este condiția opririi desfrâului sexului. Aici este insuficiența medicinii psihanalizei, că inversează raportul dintre sex și mâncare și chiar uită de “libidoul de început” al mâncării”.

Tot în acest sens Părintele Arsenie Boca ne spune “Cine nu se leapădă de carne și de grasime repede va fi încolțit de mânie și de desfrânare”. Aici există o explicație mai detaliată, dar evit să o expun căci vor sări ”mai marii medicinei”...

Am păstrat pentru final înalta învățătură a Sfântului Ioan Gură de Aur care ne spune: Dacă postul a fost necesar în Rai, cu atât mai mult este necesar în afară de Rai. Dacă a fost un medicament util înainte de rană, cu atât mai mult este util după rană”. Și acum întreb cât timp posteau Adam și Eva înainte de căderea din Rai, 40 de zile, 15 zile, 3 zile pe săptămână? Sau tot timpul? Evident că tot timpul...

Și acum să-ți dau un răspuns...postește tot timpul idiferent dacă vrei să faci sau nu copii, postul nu te impiedică să poți avea copii, ba din contră te ajută, exemplul cel mai concludent sunt Sfinții Părinți Ioanchim și Ana. Când vei renunța la abstinență vei fi mai curat atât trupește cât și sufletește, căci nu poți avea un suflet curat întru-un trup murdar, la fel cum nu poți avea un trup curat cu un suflet murdar, între suflet și trup existând o strânsă legătură. Și să nu uităm, Dumnezeu face mai întâi “trupul” și apoi creează sufletul pe care îl “suflă” după “măsurile trupului”. Așadar trupul devine templu al Duhului Sfânt. Omul nu este unirea sufletului cu trupul, ci tocmai în orientarea cealaltă, a unirii trupului cu sufletul. Să ne amintim că prima ispită adusă de diavol Mântuitorului în pustie a fost cea legată de trup. Postul întărește și nu slăbănogește, după cum circulă o falsă impresie de altfel. Un trup posititor este mult mai puternic în față valurilor vieții, în față bolilor, este mai echilibrat, echilibru care se transpune și în plan sufletesc, astfel sufletul devine mai puternic, putând astfel să lupte cu patimile. Nu degeaba postul și rugăciunea sunt cele mai bune medicamente ale trupului și sufletului.

Să ne ajute Dumnezeu și Maica Domnului tuturor să punem început bun!

Decebal 20.09.2012 01:00:25

...............................

Demetrius 20.09.2012 01:59:54

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
... daca te atingi de sot/sotie doar cand vrei copii atunci in mod sigur o vei rani. Si o vei priva de un drept legitim dobandit prin taina cununiei...

Dragă lore86 (te rog să mă ierți!), dacă te atingi de soție doar când vrei copii s-ar putea ca ea să se mântuiască, însă tu spui neortodox (dpmdv), spui: ”în mod sigur o vei răni”... Hm!

lore86 20.09.2012 09:35:53

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 471399)
Dragă lore86 (te rog să mă ierți!), dacă te atingi de soție doar când vrei copii s-ar putea ca ea să se mântuiască, însă tu spui neortodox (dpmdv), spui: ”în mod sigur o vei răni”... Hm!

neortodox ar fi daca scopurile casatoriei ar fi doar nasterea de prunci!

lore86 20.09.2012 09:48:24

Citat:

În prealabil postat de andreicosmovici (Post 471377)
Da, este.
Ortodocsii practica abstinenta totala: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai deloc.
Catolicii practica abstinenta periodica: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai relatii doar in perioada de fertilitate a ciclului unei femei. Asta inseamna o medie de 10 zile + 5 zile de la inceputul ciclului.

asta in cazurile ideale. In realitate, viata bate teoria. Rar am intalnit familii ortodoxe care sa se fereasca de nasterea de prunci prin infranare. Alte familii de crestini imi marturiseau cu senitatate ca de cand si-a pus steriletul nu mai ramas gravida. Dar avorturi nu a facut...

Exprimarea initiala era neclara. Cel putin eu am inteles ca abstinenta ortodoxa o intelegi doar prin relatii conjugale in zile fertile. Or asta e o anomalie.

sustin abstinenta in familie pe perioade determinate, cat sa nu fie pagubiti nici unul dintre soti.
Din discutiile purtate cu unii prieteni, am inteles ca o metoda eficienta e de a dormi separat. Apoi alimentatia. O alta metoda care ajuta sunt metaniile atunci cand trupul isi cere drepturile. Si un alt lucru pe care l-am observat este munca. Dupa o zi istovitoare de munca, singurul lucru care il doresti la sfarsitul zilei e un pat confortabil si un somn tihnit.
Dar repet, solutia functioneaza pe termen scurt(o luna, doua , trei). E posibil sa functioneze si pe un termen mai lung, dar eu inca nu am cunostinta practica de asta.

In definitiv, ce vorbesc eu...Sunt deja la a patra nastere in termen de 6 ani...;)

Cornel Urs 20.09.2012 09:56:08

exista o diferenta intre abstinenta si castitate sau cei doi termeni sunt perfect sinonimi? ce parere aveti?

ioan cezar 20.09.2012 10:12:29

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 471414)
exista o diferenta intre abstinenta si castitate sau cei doi termeni sunt perfect sinonimi? ce parere aveti?

Perfect sinonimi nu, in nici un caz.
Castitatea e feciorie, virginitate, inocenta, nepatat.
Abstinenta nu implica feciorie ci abtinere de la ceva pe care l-ai practicat. De fapt accentul principal in cazul abstinentei imi pare ca este CUMPATAREA, iar nu neaparat retragerea totala a unui comportament (aceasta fiind ipostaza extrema, forma radicala a abstinentei). E control a ceva ce AI CUNOSCUT deja.

Abstinenta e un demers voluntar in ipostaza vointei de frana, de retinere, de blocare/reprimare a unui impuls pe termen mai scurt sau mai lung.
Castitatea aduce nuanta inocentei, a necunoasterii/neexperimentarii prealabile.

Asadar, pot spune despre o fecioara ca este casta, iar despre o femeie care a fost maritata afirmam ca este eventual abstinenta, iar nu casta...
Vaduva nu e casta, ci abstinenta.


Aha!
Esti abstinent cand te abtii sa nu reiei (cel putin o vreme) practica unui comportament experimentat anterior.
Esti cast cand te retii sa nu incepi practica unui comportament neexperimentat inca.

ovidiu b. 20.09.2012 10:15:12

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
De unde pana unde ideea ca trebuie practicata abstinata si ai drept la relatiile conjugale doar cand vrei copii?

Lore, Lore...de la tine chiar așteptam mai mult. Părintele Arsenie ne spune: Nu vreți copii, trăiți ca frații! Ce e rău în a te abține de la relația conjugală, dacă nu vrei copii? Sau mai corect e să nu te abții și să te ferești prin diferite metode de a nu avea copii? Asta e cumva soluția?

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
De abstinenta atunci cand nu mai doresti sa ai copii...am auzit.Dar de abstinenta in toate perioadele, cu dezlegare doar cand vrei sa faci copii...ba.

Bravo...accepți abstineța când nu dorești copii, dar nu accepți relația conjugală când vrei să ai copii. Te contrazici...

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
E pacat sa separi unirea conjugala de nasterea de prunci.Dar relatia conjugala intre soti e binecuvantata de biserica, chiar in cadru taine cununiei vedem lucrul asta, cand se roaga ptr miri sa aibe pat neintinat.

Numai atât e nunta binecuvântată de Biserică, cât e spre naștere de prunci, cât e comuniunea de iubire dintre părinți și copiii care vor veni – restul e numai desfrânare.

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
O vad ca si cum am apela la un prieten doar atunci cand urmaresti un scop.

Și care a fi scopul firesc lăsat de Dumnezeu pentru care se unesc doi soți? Pentru plăcere sau pentru nașterea de prunci? Despărțirea rostului instinctului perpetuării vieții de plăcerea ce-l însoțește, alegând plăcerea și refuzându-i rostul, nu este altceva decât păcat. Dumnezeu ne-a înzestrat cu atâtea daruri nu pentru a căuta plăcerea și pentru a da viață.

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
Pana la urma prietenul se va intrista, simtind ca profiti de el. Asa si aici: daca te atingi de sot/sotie doar cand vrei copii atunci in mod sigur o vei rani.

Și cine este de vină, cel care nu se atinge sau cel care este atins de sinele lui? Rănile de cele mai multe ori nu ni le provoacă alții, ci chiar noi, fiind atinși de sinele nostru, căci viața pleacă dinlăuntrul nostru, adică din sentimentele, din voința și din cunoștiința noastră.

Astăzi tot mai des vorbim de iubire, de iubirea de Dumnezeu, de iubirea față e aproapele. Eu însă nu aș îndrăzni să vorbesc de iubirea față de Dumnezeu și față de apropele, căci eu le consider trepte mult mai înalte. Ne amăgim de multe ori cu aceste sintagme spunând că noi Îl iubim pe Dumnezeu și pe aproapele căci noi mergem la Biserică, ne rugăm, postim, facem milostenie, într-un cuvânt suntem oameni buni, dar acestea nu sunt altceva decât cuvinte goale până când noi nu vom reuși să ne golim de sinele nostru și de orice plăcere.

Cum putem vorbi noi de dragostea față de Dumnezeu și de dragostea de aproapele, când noi nici măcar primele trepte nu le-am urcat spre înalta treaptă a iubirii adevărate, desăvârșite? Ne amăgim! Vorbim de o falsă iubire, mereu motivată de sinele nostru, de plăcerea noastră, de neputința noastră.

„Oricine voiește să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea sa în fiecare zi și să-Mi urmeze Mie”.. Câți dintre noi ne lăpădăm de noi înșine, adică ne lepădăm de patimi și plăceri, apoi ne luăm crucea de zi cu zi, adică răbdăm și ne jertfim pentru Dumnezeu și aproapele, apoi câți dintre noi Îi urmăm Lui Hristos? Și când amintesc de acestea mă refer la fapte, nu la simple vorbe. A vorbi frumos și a alege cuvinte frumoase e simplu, cu fapta e mai greu. Sfântul Nicodim Aghioritul spunea că după ce ne împărtășim să stăm închiși în noi cu Hristos. Câți dintre noi facem lucrul acesta, stând mai multe ore sau o zi numai cu Hristos? Câți dintre noi simțim dulceața împărtășirii cu Hristos? Păi dacă o facem numai din politețe sau ca pe un canon sau că știm că e bine, vă spun că nu avem cum să simțim acea dulceață, iar dacă nu o simțim e clar că nu putem rămâne cu Hristos, ci ne întoarcem imediat după împărtășanie la cele lumești și trecătoare, dar plăcute nouă. Este normal dacă nu simțim dulceața să nu rămânem, la fel și cum ai sta cu cineva de vorbă. Dacă îți face plăcere să vorbești cu cineva, vei sta ore în șir la dicuții, dar dacă nu îți face plăcere, atunci vei sta câteva minute din politețe și apoi vei pleca. Și cum vom simți noi dulceața împărtășirii cu Hristos dacă noi nu ne golim de sinele nostru și de orice plăcere? Vedeți cum stăm noi fraților? Ne amăgim cu vorbe goale, dar fapte ba.

Pentru a vorbi de o dragoste adevărată, pură ar trebui să ne întoarcem la starea lui Adam în Rai, înainte de cădere, când pe toate le vedea curate. Adam traia într-o simplitate deplină, el contempla, Îl iubea pe Dumenzeu și întreaga Lui Creație. Și cum ne întoacem noi la acea stare înainte de cădere din Rai? Prin vorbe sau prin fapte?

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
Si o vei priva de un drept legitim dobandit prin taina cununiei.

Și care ar fi acest drept legitm? Că să ne iubim soțul mai întâi trebuie să-L iubim pe Dumnezeu. Și ca să-L iubim pe Dumnezeu cu adevărat trebuie să trecem la fapte, nu la vorbe - eu Îl iubesc, eu îmi iubesc soțul/soția și am dreptul să fiu iubit/iubită de soț. Iar faptele sunt împlinirea poruncilor lui Dumnezeu. Apoi împlinirea învățăturilor Sfinților Părinți, care nu au făcut altceva, decât să-L urmeze pe Hristos. A iubi un Sfânt înseamnă a-i urma învățăturile pe care ni le-a lăsat. Astfel noi îl cinstim pe Sfânt.

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
Plus ca mai e si ispita de a ne crede "mai autentici", asa cum zicea cineva mai inainte, niste mici sfintisori.

În mintea noastră stâmbă și lucrurile drepte se strâmbă. Păi dacă noi nu facem ceva, cum să ne sfințim? Sfinții nu s-au născut sfinți, ci s-au sfințit prin faptele și trăirea lor. Fără fapte vorbele sunt goale...așa că ispita de care spui s-ar putea să fie în sânul aceleuia pe care chipurile o vede...dar inspita din sânul lui unde este? A pus-o în sacul din spate și o vede doar la vecinul?

ioan cezar 20.09.2012 10:19:22

Ovidiu, iar incepem sa ne bagam bocancii in sufletul celuilalt si sa ne consideram mai ortodocsi decat se pare ca suntem... Un crestin ortodox e o persoana cu respect si delicatete pentru aproapele. Nu e critic normativ cu barda-n mana. Nu face legea tuturor dupa masura ta! Ca nici Domnul nu o face...
Intruzivitatea/obraznicia nu sunt virtuti.

ovidiu b. 20.09.2012 10:33:22

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 471418)
Ovidiu, iar incepem sa ne bagam bocancii in sufletul celuilalt si sa ne consideram mai ortodocsi decat se pare ca suntem... Un crestin ortodox e o persoana cu respect si delicatete pentru aproapele. Nu e critic normativ cu barda-n mana. Nu face legea tuturor dupa masura ta! Ca nici Domnul nu o face...
Intruzivitatea/obraznicia nu sunt virtuti.

Poate că ai dreptate în felul tău și înțeleg unde vrei să bați. În mesajul meu însă, nu mă adresez "vouă" ci "nouă" adică e valabil și pentru urechile mele. Înțelegi?
Eu te întreb: ce ne facem? Căci de dreapta credință nu se mai prea vorbește. Dacă devenim tot mai căldicei și spunem "lasă că vorbim despre asta altădată, e prea complicat să vorbim acum"...ce facem frate Ioane, încotro ne îndreptăm? Poate greșesc, te rog să mă ierți!

Demetrius 20.09.2012 11:00:05

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471411)
neortodox ar fi daca scopurile casatoriei ar fi doar nasterea de prunci!

Dar ce altceva isi propune casatoria?

stefan florin 20.09.2012 11:06:10

Citat:

În prealabil postat de andreicosmovici (Post 471381)
Eu cred ca subiectul este foarte clar. Nu am o bază scriptică pentru ceea ce spun, dar cred că aceasta există, din ce rezultă din discuțiile pe care le am cu unii, cu alții. Dar vă întreb: cum să procedeze o familie care își dorește un copil, dar ar fi prudent să aștepte, să spunem, două luni de zile până ce mama trebuie să termine un tratament care ar fi foarte toxic pentru făt? Să ignore orice risc medical și să aibă relații conjugale? Sau să se abțină total, și să reia relațiile conjugale după terminarea tratamentului?

amice, in primul rand trebuie sa te gandesti daca Dumnezeu a dat o astfel de porunca si anume cea a abstinentei.
Dumnezeu nu a dat în Biblie o astfel de poruncă. Nicaieri in Biblie NU gasim asa ceva.
Când Dumnezeu vorbește despre datoria soților de a întreține relații sexuale cu partenerul sau partenera de căsătorie, spune:
Bărbatul să-și împlinească față de nevastă datoria de soț; și tot așa să facă și nevasta față de bărbat. Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân peste trupul lui, ci nevasta. Să nu vă lipsiți unul pe altul de datoria de soți, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea; apoi să vă împreunați iarăși, ca să nu vă ispitească Satana, din pricina nestăpânirii voastre. Lucrul acesta îl spun ca o îngăduință; nu fac din el o poruncă. (1 Corinteni 7:3-6)
Când spune Apostolul Pavel că este o îngăduință și nu o poruncă, se referă la decizia de a întrerupe pentru o perioadă hotărâtă de ambii soți raporturile sexuale pentru a se îndeletnici cu postul și cu rugăciunea. Atenție, aceasta este o îngăduință și nu o poruncă. Dacă soțul și soția sunt de acord și doresc să se abțină de la relații intime pentru perioada postului și a rugăciunii pot să o facă, dar dacă cel puțin unul din ei nu se simte confortabil să ia această hotărâre, celălalt nu o poate impune ci trebuie să-și îndeplinească datoria de soți și în timpul postului și al rugăciunii.
Abstinența de la relații sexuale cu soțul sau soția nu este înfrânare a poftelor pentru că întreținerea unei relații sexuale sănătoase cu soțul sau soția este o datorie, lăsată de Dumnezeu

ovidiu b. 20.09.2012 11:31:11

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 471424)
Dacă soțul și soția sunt de acord și doresc să se abțină de la relații intime pentru perioada postului și a rugăciunii pot să o facă, dar dacă cel puțin unul din ei nu se simte confortabil să ia această hotărâre, celălalt nu o poate impune ci trebuie să-și îndeplinească datoria de soți și în timpul postului și al rugăciunii.

Mai nou vorbim de confort în ortodoxie. Păi frate postul e post nu CONFORT. Dacă zămislirea de prunci în zilele de post nu e permisă, cu atât mai mult este împreunarea având drept scuză "confortul soțului". “Femeia să se teamă de bărbat” când Hristos este capul bărbatului, dar când capul lui e păcatul și „dumnezeul lui e stomacul”, n-are ce sfat e mântuire lua de la dânsul. Fără Hristos este mort, iar sfatul morților duce la moarte; acolo să nu mergeți. De morți să nu aveți teamă. De cei ce nu se tem de Dumnezeu, nici voi să nu aveți teamă. Toată teama să vă fie de păcat, căci pe aceasta au avut-o și Sfinții”.

Și ca să înțelegi și mai bine Mântuitorul a spus: "Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa. Și dușmanii omului (vor fi) casnicii lui. Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine". Bineînțeles că nu este vorba de sabie împotriva aproapelui, ci de sabie împotriva păcatului. Cât de folos ne-ar fi să înțelegem acest cuvânt.

Sf Apostol Pavel spune: "Pe pământ, toate sunt îngăduite de Dumnezeu, dar nu toate ne zidesc: „Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de acestea”. (1 Corinteni 6, 12). Dacă nu toate sunt de folos, atunci de ce mi-ar fi de folos păcatul înaintea lui Dumnezeu pentru a îndeplini dragostea față de soț? Vezi cum ne punem noi pe primul loc înaintea lui Dumnezeu?

stefan florin 20.09.2012 11:36:36

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 471428)
Mai nou vorbim de confort în ortodoxie. Păi frate postul e post nu CONFORT. Dacă zămislirea de prunci în zilele de post nu e permisă, cu atât mai mult este împreunarea având drept scuză "confortul soțului". “Femeia să se teamă de bărbat” când Hristos este capul bărbatului, dar când capul lui e păcatul și „dumnezeul lui e stomacul”, n-are ce sfat e mântuire lua de la dânsul. Fără Hristos este mort, iar sfatul morților duce la moarte; acolo să nu mergeți. De morți să nu aveți teamă. De cei ce nu se tem de Dumnezeu, nici voi să nu aveți teamă. Toată teama să vă fie de păcat, căci pe aceasta au avut-o și Sfinții”.

Și ca să înțelegi și mai bine Mântuitorul a spus: "Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.Și dușmanii omului (vor fi) casnicii lui. Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine".

Sf Apostol Pavel spune: "Pe pământ, toate sunt îngăduite de Dumnezeu, dar nu toate ne zidesc: „Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de acestea”. (1 Corinteni 6, 12)

Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine; credincioșia, blândețea, înfrânarea poftelor. (Galateni 5:22-23) si NU abstinenta

ioan cezar 20.09.2012 11:42:58

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 471419)
Poate că ai dreptate în felul tău și înțeleg unde vrei să bați. În mesajul meu însă, nu mă adresez "vouă" ci "nouă" adică e valabil și pentru urechile mele. Înțelegi?
Eu te întreb: ce ne facem? Căci de dreapta credință nu se mai prea vorbește. Dacă devenim tot mai căldicei și spunem "lasă că vorbim despre asta altădată, e prea complicat să vorbim acum"...ce facem frate Ioane, încotro ne îndreptăm? Poate greșesc, te rog să mă ierți!

De acord, frate Ovidiu, sa tinem de dreapta credinta. Insa, vezi tu, aici pe forum se vede ca noi avem un mod certaret de a ne sustine unii pe altii... Scopul nostru e de fapt sa fim o familie mare in care fiecare poarta slabiciunile celuilalt, intr-un fel... O familie in care toti se suspicioneaza si se cearta ca nu respecta regulile... cum vine asta? Este pace acolo? E ragaz si pentru altceva decat pentru cearta? Si atunci cum sa mai creasca pruncii daca nu e pace si securitate emotionala mai intai?
Nu facem reprosuri atunci cand vrem sa sustinem pe aproapele... Nici noua nu ne prieste cand vrem sa crestem si suntem apostrofati sistematic... Asta e dresaj, nu dragoste frateasca...
Deci dreapta credinta ne-o insusim impreuna, fiind atenti la unele nuante, intrucat fiecare detine o anumita modalitate subiectiva de a cauta virtutea. Nu merge cu norma. In cele sufletesti nimic nu merge cu norma... Parintele normativ din noi poate deveni daunator atunci cand e prea categoric.
In VT Dumnezeu era foarte normativ, asa scrie acolo...
Evanghelia muta accentul, dupa cum stim, pe blandete si jertfa. Lucrarea Mantuitorului a fost una a dragostei jertfelnice si asta cred ca e invitatia si pentru noi. Asa ne e Modelul, asa sa ne silim si noi a cauta sa facem si sa fim. Domnul spunea Adevarul, intrucat Este Adeavrul. Dar ai vazut ce Adevar bland avem? Vezi tu ce Dumnezeu avem? Cate duce El, cu Dragostea Lui de nespus... Nu cu cearta si apostrofarea le duce, ci, asa cum ne-au tot invatat Parintii, cu Duhul Dragostei. Puterea lui Hristos nu e dreptatea iudeilor ci Dragostea Jetfei de Sine. Domnul a fost aspru cu Sine, fara asemanare de aspru, in sensul ca si-a taiat intru totul Sfanta Voie, ascultind de Tatal. Nu cu altii a fost aspru, ci cu Sine mai intai. Celorlalti le-a vazut neputinta si le-a purtat-o. Acesta a fost si scopul Intruparii, intrucat boala si moartea (iata neputintele noastre!) stapaneau pamantul. Modul cum El a indreptat omenitatea a fost Dragostea jertfelnica. Noi nu putem face la fel, insa putem sa tindem la aceasta, dupa masura si in ritmul fiecaruia.
Toate cele bune, frate si iarta-ma ca te-am necajit!
Domnul fie cu noi! AMIN+

Demetrius 20.09.2012 11:45:12

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 471429)
amice, in primul rand trebuie sa te gandesti daca Dumnezeu a dat o astfel de porunca si anume cea a abstinentei.

Da, a dat: abstinenta=infranare.
--------------------------------------------
Citat:

În prealabil postat de stefan florin;
Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine; credincioșia, blândețea, înfrânarea poftelor. (Galateni 5:22-23) si NU abstinenta

Ca sa fie corect, in citatul de mai sus trebuie sa folosesti muulte ghilimele.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:05:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.