Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5124)

mihailt 17.12.2008 19:20:32

Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru?
 
Nicidecum.
Cand Sfantul Antonie cel Mare a trait cu cateva paini o perioada foarte indelungata sau cand postea 40 de zile fara mancare si fara apa trupul nu ii slabea de loc.
Ba daca cititi in viata sa aflati ca era foarte normal la constitutie adica nici macar slab.
Daca erau unii asceti crestini care erau slabi aceasta se datora fricii de Dumnezeu iar nu posturilor.
Daca Sfantul Antonie cel Mare s-ar fi taiat i-ar fi curs sange si trupul ii functiona foarte normal ba chiar era plin de Viata caci aflam ca Sfantul Apostol Pavel cand a fost muscat de vipera nu a patit nimic.
Si aceasta nu pentru ca nu si-a facut veninul efectul ci pentru ca puterea vitala a Domnului anihila efectul veninului ca pe nimic.
Afla ca ucenicul Sfantul Antonie Sfantul Pavel cel Simplu mancand aproape nimic si-a sapat cu dalta chilia in stanca.
Nu spune nicaieri ca ar fi slabit.

Vedem ca si maestri yoghini si yoghinii tin posturi negre indelungate.
Dar la ei trupul nu mai functioneaza normal - nu le mai curge sange de loc daca se taie,respira rarit etc.
Ia puneti pe un yoghin sa sape o chilie mare in piatra nemancat vedeti poate?
Eu nu cred.
La acesti yoghini se intampla o diminuare a functiilor vitale ale organismului si de aceea traiesc asa mult fara mancare.

podolski_2 18.12.2008 02:06:27

Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica stiu ca a tinut post si i-a daunat la trup. S-a ales cu o durere de cap care a avut-o pana la moartea sa. Insa totusi prin post a salvat de multe ori poporul roman.

Postul chiar daca dauneaza sau nu trupului este o jertfa primita de Dumnezeu.
Preotii masoni, yoghini, pagani,vrajitorii si toate credintele diavolesti aduc si ele jertfa si prin post dar o aduc necuratului.

De fapt necuratul il imita total pe Dumnezeu nefiind in stare sa creeze ceva nou, dar toate le face ca jertfa adusa lui.

Daca jertfa adusa lui Dumnezeu scoate omul din iad si il mantuieste , jertfa (chiar si din nestiinta ) adusa diavolului este exact contrariul si arunca omul in iad si bucura puterile intunericului, pt ca a mai cazut o faptura a lui Dumnezeu si astfel facandu-L pe Dumnezeu sa sufere.

Postul e o "arma", o daruire a trupului, o jertfa de curatire a sufletului prin trup care este folosita si de slujitorii lui Dumnezeu si de ceilalti .

podolski_2 18.12.2008 02:15:32

Iar cei care se mira de minuni e ca si cum si-ar marturisi ei insisi necredinta lor.

Ca ei zic cu gura lor ca e adevarat ca Dumnezeu a facut cerul si pamantul, ca va reintregii trupurile pt judecata, le va pune sufletul inapoi, le va curati sau le va osandi , si totusi se mira cand aud de nu stiu ce minune cum ca s-a vindecat cineva sau a ramas teafar in ciuda legilor pamantesti.

Pai daca cu gura lor marturisesc ca Dumnezeu este peste aceste legi pamantesti de ce se mai mira ca niste necredinciosi ca s-a intamplat nu stiu ce minune?

Pt ca de fapt credinta lor e in vorbe iar inauntru lor nu o cred in totalitate.
Ca Sf. Pavel nu s-ar fi mirat niciodata daca savarsea o minune. De ce? Pt ca o cunostea puterea lui Dumnezeu si nu avea nici o urma de indoiala , de necredinta.

allteodora 05.09.2010 09:08:41

postul il tin in general persoanele sanatoase , nici preotul nu admite persoanelor bolnave sa tina post , este posibil ca sf calinic sa fi avut o problema vasculara sau tumorala la cap si atunci postul nu este unul dinte cele mai bune optiuni, dealtfel diabeticii nu au voie , pentru ca ei trebuie sa consume neaparat 150 gr de carne pe zi , deci nu tineti post asa cum doriti ci ascultati-va trupurile, ele stiu mai bine.

gabriela8 05.09.2010 12:30:48

Nu este acelasi lucru desi yoghinii gandesc ca prin practicarea lui au acelasi rezultat ca si cum ar fi un post crestin. Postul yoghin nu are nimic duhovnicesc in el, nu are nimic dumnezeiesc! Si ce este facut fara masura nu este placut lui Dumnezeu, ci diavolului!

un.simplu.gand 05.09.2010 14:40:39

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 104797)
Nicidecum.
Cand Sfantul Antonie cel Mare a trait cu cateva paini o perioada foarte indelungata sau cand postea 40 de zile fara mancare si fara apa trupul nu ii slabea de loc.
Ba daca cititi in viata sa aflati ca era foarte normal la constitutie adica nici macar slab.
Daca erau unii asceti crestini care erau slabi aceasta se datora fricii de Dumnezeu iar nu posturilor.
Daca Sfantul Antonie cel Mare s-ar fi taiat i-ar fi curs sange si trupul ii functiona foarte normal ba chiar era plin de Viata caci aflam ca Sfantul Apostol Pavel cand a fost muscat de vipera nu a patit nimic.
Si aceasta nu pentru ca nu si-a facut veninul efectul ci pentru ca puterea vitala a Domnului anihila efectul veninului ca pe nimic.
Afla ca ucenicul Sfantul Antonie Sfantul Pavel cel Simplu mancand aproape nimic si-a sapat cu dalta chilia in stanca.
Nu spune nicaieri ca ar fi slabit.

Vedem ca si maestri yoghini si yoghinii tin posturi negre indelungate.
Dar la ei trupul nu mai functioneaza normal - nu le mai curge sange de loc daca se taie,respira rarit etc.
Ia puneti pe un yoghin sa sape o chilie mare in piatra nemancat vedeti poate?
Eu nu cred.
La acesti yoghini se intampla o diminuare a functiilor vitale ale organismului si de aceea traiesc asa mult fara mancare.

Toate au acelas scop:inaltarea spirituala!

http://www.libertatea.ro/stire/india...it-297610.html

arriel 05.09.2010 17:13:13

podolski 2 ,eu cred ca ai dreptate,cred ca tot ce nu vine de la Dumnezeu vine de la diavol.

Iubirea 06.09.2010 02:53:48

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 104797)
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? .

Da, este acelasi post pentru ascetii crestini cat si pentru maestrii yoghini...insa motivatia si finalitatea este alta.

FiulRisipitor 06.09.2010 17:30:11

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 285837)
Da, este acelasi post pentru ascetii crestini cat si pentru maestrii yoghini...insa motivatia si finalitatea este alta.

Vrei sa spui ca e acelasi ca aspect exterior, dar toata lumea stie ca postul nu este numai regim alimentar, ci mai este rugaciune si indreptarea sufletului si constiintei catre Dumnezeu la crestini, si probabil este mantre si invocarea unor energii (diavoli) la yoghini - deci directie total opusa.

georgeval 06.09.2010 21:09:21

Ca si rugacinea inimii si meditatia yoghina, postul are o finalitate diferita chiar daca formal se aseamana. Crestinul iese din subiectivitatea sa sa dialogheze cu un Tu, sa se uneasca fara confundare. Yoghinul nu ajunge la un Tu ci se adancest in propria sa subiectivitate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:22:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.