Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Diverse Sarbatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5056)
-   -   Sf. Mucenita Sofia (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4560)

mirelat 18.09.2008 05:23:17

Capitala Bulgariei si-a prăznuit astăzi, 17 septembrie, ocrotitoarea spirituală.

Locuitorii Sofiei au participat la Sfânta Liturghie oficiată în fata catedralei Sf. Sofia. La eveniment a fost prezent si presedintele Bulgariei Georgi Pervanov, iar în cadrul ceremoniei a fost înăltat steagul orasului.

Capitala bulgară si-a ales ca ocrotitoare pe Sfânta Mucenită Sofia (tr. Întelepciune) si cele trei fiice ale sale, Pistis (tr. Credintă), Elpis (tr. Sperantă) si Agapi (tr. Dragoste), în anul 1992, la propunerea Bisericii Ortodoxe Bulgare si a primarului din acea vreme.

Sfânta a trăit în Roma în secolul al doilea, în timpul împăratului păgân Adrian, care a martirizat-o împreună cu cele trei fiice pentru credinta neclintită în Iisus Hristos.

mirelat 18.09.2008 07:14:46


Noesis 18.09.2008 12:21:01

FYI: Nu exista catedrala Sf Sofia in Sofia. Cred ca te referi la catedrala Alexander Nevsky care e foarte mare si in centrul Sofiei. Exista o biserica Sveta Sofia, dar nu catedrala.

De asemenea, in Bulgaria, cele trei ocrotitoare ale Sofiei nu se numesc cu numele lor grecesc (Pistis, Elpis, Agapis), ci cu cel bulgaresc: Vera (Credinta), Nadejda (Speranta, Nadejde), Liubov (Dragoste).

partenie 18.09.2008 14:04:20

Printre bisericile din Sofia se numara: Rotonda Sfantului Gheorghe(cea mai veche biserica din Sofia), Biserica Sfintei Sofia, Catedrala Sfanta Duminica, Biserica Sfintei Vineri, Biserica Boiana. In ordinea vechimii, dupa Rotonda Sfantului Gheorghe se situeaza Biserica Sfintei Sofia, de la care vechiul oras Sardica si-a luat numele. In imediata ei apropiere se afla cea mai mareata catedrala din capitala bulgara, intr-o piata de mari dimensiuni - Sf. Alexander Nevski.

Un film inedit despre catedrala Alexander Nevski:http://video.crestinortodox.ro/5pdSY...er_Nevski.html

alynnna 18.09.2008 14:33:07

:) Rotonda este in Grecia. Mai exact in Salonic (Tesalonic).

alynnna 18.09.2008 14:42:10

Daca imi amintesc bine am vazut undeva fotografii cu acesta biserica (Rotonda)si ceva legat de bisericile bulgariei (Rila si Catedrala din Sofia). Cred ca la sectiunea pelerinaje in Grecia.:)

Marius22 18.09.2008 15:46:05

In cazul Rotondei Sfantului Gheorghe din Sofia este o coincidenta de nume.


mirelat 18.09.2008 21:25:57

Citat:

În prealabil postat de Noesis
FYI: Nu exista catedrala Sf Sofia in Sofia. Cred ca te referi la catedrala Alexander Nevsky care e foarte mare si in centrul Sofiei. Exista o biserica Sveta Sofia, dar nu catedrala.

De asemenea, in Bulgaria, cele trei ocrotitoare ale Sofiei nu se numesc cu numele lor grecesc (Pistis, Elpis, Agapis), ci cu cel bulgaresc: Vera (Credinta), Nadejda (Speranta, Nadejde), Liubov (Dragoste).

:) wow! poate afla si cei de la basilica.ro !

Marius22 17.09.2009 13:08:35

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 92706)
Capitala bulgară si-a ales ca ocrotitoare pe Sfânta Mucenită Sofia (tr. Întelepciune) si cele trei fiice ale sale, Pistis (tr. Credintă), Elpis (tr. Sperantă) si Agapi (tr. Dragoste), în anul 1992, la propunerea Bisericii Ortodoxe Bulgare si a primarului din acea vreme.

Sfânta a trăit în Roma în secolul al doilea, în timpul împăratului păgân Adrian, care a martirizat-o împreună cu cele trei fiice pentru credinta neclintită în Iisus Hristos.

Sarbatoarea de astazi confirma un mare adevar al vietii duhovnicesti, si anume ca intelepciunea se afla intr-o stransa relatie cu nadejdea, credinta si dragostea. Putem spune ca ea intr-un anumit sens le naste pe acestea, si, in acelasi timp, da buna masura a lor. Fara intelepciune credinta poate insemna habotnicie, nadejdea credulitate (naivitate) iar dragostea obsesie.

mirelat 13.03.2011 23:09:41

buna masura , placuta lui Dumnezeu.
 
Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 166741)
...un mare adevar al vietii duhovnicesti, si anume ca intelepciunea se afla intr-o stransa relatie cu nadejdea, credinta si dragostea. Putem spune ca ea intr-un anumit sens le naste pe acestea, si, in acelasi timp, da buna masura a lor. Fara intelepciune credinta poate insemna habotnicie, nadejdea credulitate (naivitate) iar dragostea obsesie.

abia astazi am vazut acest frumos si intelept comentariu al tau. :25:
asa este, marile valori crestine, fara intelepciune, ajung la manifestari si extreme nedorite.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:38:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.