Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Casatorie cu un catolic divortat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17295)

carolinis 10.06.2014 16:10:51

Casatorie cu un catolic divortat
 
Buna ziua,

Intrebarea mea este daca ma pot casatori in biserica ortodoxa cu un catolic divortat.
Va multumesc

AlinB 10.06.2014 16:32:11

Pai daca e divortat nu prea mai este catolic..

El ce religie are pana la urma?

carolinis 10.06.2014 16:41:24

asa cum am scris mai sus..el este catolic..eu sunt ortodoxa...intrebarea mea este daca exista vreo pbl in a ne casatori in religia ortodoxa..dat fiind faptul ca el a fost casatorit in religia catolica

Parascheva16 10.06.2014 18:05:57

Citat:

Īn prealabil postat de carolinis (Post 561985)
asa cum am scris mai sus..el este catolic..eu sunt ortodoxa...intrebarea mea este daca exista vreo pbl in a ne casatori in religia ortodoxa..dat fiind faptul ca el a fost casatorit in religia catolica

Da, e o problema. In Biserica Ortodoxa, te poti casatori doar cu ortodocsi. La catolici, la fel. Asa spun canoanele, asa spun Sf.Parinti. Nu facem dupa capul nostru. Biserica este calea spre mantuire. A, ca o sa puteti gasi un preot, care ptr. bani o sa faca asta, f.bine. Dar in ceea ce priveste canoanele, casatoriile mixte nu sunt acceptate si nu exista Taina Cununiei ptr. asa ceva.

Catolicul poate face un compromis, daca te iubeste, si poate sa treaca la ortodocsi, prin botez(asa se primesc toti heterortodocsii si paganii, cei primiti prin mirungere nu sunt ortodocsi) si o sa puteti sa faceti nunta. Sunt multe diferentele dintre BO si RC.

Mihnea Dragomir 10.06.2014 20:13:45

Citat:

Īn prealabil postat de carolinis (Post 561979)
Buna ziua,

Intrebarea mea este daca ma pot casatori in biserica ortodoxa cu un catolic divortat.
Va multumesc

In Biserica Ortodoxa se fac frecvent "casatorii" ale divortatilor. Insa, faptul ca este catolic, ar putea fi un impediment mai mare decat faptul ca este casatorit.

Din punct de vedere catolic, casatoria cu un divortat a carui sotie traieste este invalida, deoarece poligamia nu este permisa. Cu mult regret, Biserica s-a vazut nevoita sa explice multora, de la Henric al VIII-lea la Sarkozy, ca un barbat nu poate avea mai multe sotii in acelasi timp.

catalin2 10.06.2014 21:21:42

Citat:

Īn prealabil postat de carolinis (Post 561979)
Buna ziua,
Intrebarea mea este daca ma pot casatori in biserica ortodoxa cu un catolic divortat.
Va multumesc

Te poti casatori daca el devine ortodox, adica se converteste. Dar am intalnit multi care doreau sa se casatoreasca in Biserica Ortodoxa doar pentru ca la catolici nu se pot recasatori.

Patrie si Credinta 10.06.2014 21:30:49

Teoretic, cu o dispensa ar fii o zona permisiva.
Dar, asa cum a aratat dl. Dragomir, sunt probleme canonice pe cealalta parte.

catalin2 10.06.2014 21:33:55

Citat:

Īn prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 562032)
Teoretic, cu o dispensa ar fii o zona permisiva.
Dar, asa cum a aratat dl. Dragomir, sunt probleme canonice pe cealalta parte.

In Biserica ortodoxa sunt ingaduite si doua casatorii, nu e asta o problema. In plus, casatoria din BC oricum nu e recunoscuta, doar ca se considera tot ca o casatorie. Si daca era hindus divortat, tot se considera ca o casatorie.

FlaviusM 10.06.2014 22:26:29

Citat:

Īn prealabil postat de Parascheva16 (Post 561996)
Da, e o problema. In Biserica Ortodoxa, te poti casatori doar cu ortodocsi.

Ma indoiesc ca regula asta se aplica foarte strict. Personal am participat la o casatorie intre un ortodox si o catolica, iar ceremonia a avut loc intr-o biserica ortodoxa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:48:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.