Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Pizza si catolicismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18933)

Mihnea Dragomir 14.06.2017 09:13:36

Pizza si catolicismul
 
"Taticule, de unde vine pizza ?" este intrebarea pe care, intr-o zi, un copil a pus-o tatalui sau in timp ce tocmai se infruptau dintr-o minunata pizza in Piata Navona din Orasul Etern (et in Arcadia ego...). Se intampla ca tatal sa fie un cunoscut catehist american care pregatea o expunere la un seminar teologic din Roma. Drept care a luat intrebarea in serios, facand cercetari metodic, catoliceste.
Care este cel mai timpuriu text in care apare termenul "pizza" ? Ei bine, se pare ca este un proces verbal al unei hotarari de consiliu comunal din orasul Gaeta din anul de gratie 997. Editata in latina, hotararea prevede ca orasul va pune la dispozitia episcopului din Gaeta douasprezece pizza ("duodecim pizze") in fiecare zi de Craciun si in fiecare Duminica de Pasti. Cum, la data respectiva, orasul Gaeta tinea de administratia bizantina, este foarte probabil ca noul cuvant latin "pizza" sa provina din coruptia termenului grecesc de "pitta". Sa fi fost vorba de o utilizare liturgica, lucru la care ne duce cu gandul numarul de 12 si sensul de baza de paine/lipie/placinta continut in termenul de "pitta" ? Sau poate ca episcopul le manca pur si simplu, eventual asa, una peste alta? Nu stim, documentul nu specifica ce anume facea preasfintiul cu cele douasprezece pizze la fiecare sarbatoare majora. Avem doar primul document care prevede o livrare de...pizza.

Sursa

Si inca ceva: ori de cate ori aveti de ales, alegeti pizza Domino. Este un produs a unei idei de afaceri care corespunde pe deplin visului american. Domino's Pizza este o societate creata de un catolic sarac din Michigan. Astazi batran, servul lui Dumnezeu Tom Monaghan si-a vandut cea mai mare parte din participatie (contra a peste un miliard de dolari), dar continua opera sa de mecenat, finantand numeroase proiecte catolice. Inclusiv o universitate recent infiintata de el, din banii stransi din pizze, o universitate din ce in ce mai cunoscuta in intreaga lume.
Consumati catolic! Alegeti pizza lui Dumnezeu, alegeti Domino's Pizza!

Ion.Vasile 14.06.2017 12:29:21

Stii cine detine Domino's pizza in Romania? Un individ pe nume Ali Madadi. Ghici cat de catolic este acest individ.

DragosP 14.06.2017 13:11:31

Interesantă informație.
La fel de interesantă ca și momentul ales de tine să-ți faci cont și să ne-o împărtășești.


P.S. Auzi slogan: "consumați catolic".:43:

Mihnea Dragomir 14.06.2017 13:41:00

Citat:

În prealabil postat de Ion.Vasile (Post 649141)
Stii cine detine Domino's pizza in Romania? Un individ pe nume Ali Madadi. Ghici cat de catolic este acest individ.

Deocamdata, vad ca are una bucata restaurant, ceea ce nu e totuna cu "detine Domino's Pizza in Romania". Desigur, plateste franciza si conditia e sa fie cu plata la zi. Dupa secole in care crestinii plateau tribut mahomedanilor, consider un lucru pozitiv daca se inverseaza un pic lucrurile.


Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 649142)
La fel de interesantă ca și momentul ales de tine să-ți faci cont.

Este foarte posibil sa fie vorba de o mai veche cunostinta de-a noastra. Nasul meu virtual, care se intampla sa mai si greseasca, imi transmite un damf din familia adventisto-iehovista. Administratorul, pe a carui consola se pot vedea IP-urile, stie mai bine. Afara de cazul ca e un IP variabil.

GMihai 14.06.2017 14:52:49

Revenind la subiect: Pizza fara rosii nu e pizza, chiar daca, etimologic, termenul este mult mai vechi.

Mihnea Dragomir 14.06.2017 19:30:51

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 649144)
Pizza fara rosii nu e pizza,

Rosii ? Sau suc de rosii ?

Intreb, fiindca cele mai multe feluri de pizza pe care le stiu sunt fara pomodoro.

Imi amintesc ca eram, intr-o zi, intr-o pizzerie din Roma. Obisnuit cu practica din Romania, mi-am tras un strat gros de ketchup peste pizza comandata. Asta, dupa ce l-am contrariat, cerand ketch-up, eu fiind contrariat la randul meu ca borcanul cu ketch-up nu e pe masa din principiu, cum stiam eu ca se cuvine. Pizzarul nu mi-a zis nimic, dar s-a uitat la mine ca si cand scuipasem pe produsul artei lui. Atunci, i-am aruncat si eu o privire care vroia sa spuna: "Mascalzone!". Cred ca a citit-o corect, fiindca mi-a adus restul la centima.

stefan florin 14.06.2017 20:52:32

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 649140)
Consumati catolic!

adica...MULTE E-uri!? NU mersi, prefer ortodox, dar SANATOS!

Yasmina 15.06.2017 01:24:52

Nu stiu cum este Domino Pizza in Europa sau Romania,insa in US nu este mare lucru...ci doar un alt restaurant de fast food unde totul vine ambalat,congelat ,nu se face nimic" proaspat in casa".Aluat congelat,branza congelata,salam congelat ,sos la borcan cu conservanti.Exact ca si la McDonald's ,KFC si alte ieftiniciuni(vb vine ca nu-s cine stie ce ieftine).

Sunt alte restaurante ,afaceri de familie,unde totul se face in bucataria lor de la aluat la sos,pana si la branza-de isi fac propria mozarella si rezultatul este unul pe masura,un gust proaspat ,bun fara sute de conservanti sau lipsa enzimelor din materii atat de procesate.

Pizza se mai face si in casa si iese excelenta in compatie cu afacerile astea de fast food ,care nu urmaresc sa hraneasca oamenii ci urmaresc cifra de afaceri.
Daca folosesti materiale ieftine si le combini cu 2 condimente si mai ieftine:sarea si zaharul, ai mintit papilele gustative ale oamenilor si totul este ok.

Ps-ce inseamna sa mananci "catolic"? adica peste in ziua de vineri,cand cica tin ei post?
Adicatelea, carnea este un element foarte vital si daca nu reusim sa mancam carne in fiecare zi ,macar de dragul Domnului sa mancam niste creveti, somon sau homar vinerea,asa de post alaturi de un cocktail sau un pahar de vin alb!

Yasmina 15.06.2017 01:33:11

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 649145)
Rosii ? Sau suc de rosii ?

Intreb, fiindca cele mai multe feluri de pizza pe care le stiu sunt fara pomodoro.

Imi amintesc ca eram, intr-o zi, intr-o pizzerie din Roma. Obisnuit cu practica din Romania, mi-am tras un strat gros de ketchup peste pizza comandata. Asta, dupa ce l-am contrariat, cerand ketch-up, eu fiind contrariat la randul meu ca borcanul cu ketch-up nu e pe masa din principiu, cum stiam eu ca se cuvine. Pizzarul nu mi-a zis nimic, dar s-a uitat la mine ca si cand scuipasem pe produsul artei lui. Atunci, i-am aruncat si eu o privire care vroia sa spuna: "Mascalzone!". Cred ca a citit-o corect, fiindca mi-a adus restul la centima.

Nu inteleg de ce ati folosit ketchup ,nu avea deja sos de rosii?
In Romania se manca cu ketchup,ca nu-mi amintesc?

Evident,daca se mananca de la fast food unde mancarea nu are enzime,vitamine si este prea procesata si conservata ca sa mai aibe gust ,normal ca ii trebuie adaosuri gen sos ketchup ba unii mancau si cu maioneza -tot din acelasi motiv!
Americanii mananca pizza(si cam orice) cu sos ranch-pt cine nu stie,este un sos din lapte batut sau smantana ,cu usturoi si mirodenii-foarte gras!

Mihnea Dragomir 15.06.2017 19:38:15

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 649154)
In Romania se manca cu ketchup,ca nu-mi amintesc?

Da. Mult ketchup. Afara de cazul ca se asterne peste pizza chiar esenta de ketchup, care e uleiul impregnat cu capsaicina ardeiului iute care pluteste in sticlutele de ulei.

In oricare pizzerie intri in Romania, pe masa troneaza deja sarea, piperul si ketch-up-ul. Acolo abia, in Italia, am invatat ca a pune ketch-up peste o pizza proasta o poate salva. A face acelasi lucru peste o pizza buna este sacrilegiu culinar. La mama ei de pizza, in Italia, am intalnit pizza de calitate indoielnica doar intr-un singur fel de locuri: in pizzeriile garilor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:56:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.