Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Buna (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16614)

ISPIR IONELA 04.07.2013 09:45:24

Buna
 
Daca eu botez un copil iar parintii acelui copil il boteaza pe al meu este vreo problema?

DragosP 04.07.2013 10:24:00

Da, este...

Monnis 04.07.2013 10:46:30

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 525361)
Da, este...

Buna ziua!
Puteti detalia, va rog? In ce ar consta problema (dpdv crestin-ortodox)?
Multumesc!

Tincutza 04.07.2013 12:00:04

Am întrebat și eu odată un preot și mi-a răspuns că, fiind vorba de o înrudire spirituală, este bine ca relațiile să fie clare, altfel se produc confuzii și nu e bine pentru copii. În general legăturile de familie, firești sau prin alianță sau duhovnicești, nu trebuie să fie ambivalente. Nașilor le datorezi respect și ascultare, și copiilor lor la fel, dar când copiii lor sunt finii părinților tăi, e derutant.

Atât mi-a spus dânsul, poate altcineva știe mai mult dacă îți trebuie.

AlinB 04.07.2013 12:44:05

Nu stiu ce relatii sunt intre voi si ce copii aveti, dar aveti grija cum procedati ca inrudirea spirituala duce la oprirea de la casatorie in ceea ce priveste copiii vostri, deci daca au sa fie apropiati si altele alea..trebuie sa va ganditi si la aspectul asta.

In ceea ce priveste strict intrebarea..era parca o predica a Sf. Ioan Gura de aur impotriva unei practici a timpului sau si anume a inrudirii intre cei care sunt deja rude de trup sau spirituale.
Nu mai stiu exact detaliile, asa ca nu pot sa-ti spun ceva cu certitudine.

In orice caz, de ce vreti sa faceti asta? Ca un schimb echitabil si reciproc de servicii sau cum?

Andreea2012 04.07.2013 18:58:00

Citat:

În prealabil postat de ISPIR IONELA (Post 525358)
Daca eu botez un copil iar parintii acelui copil il boteaza pe al meu este vreo problema?

Este bine ca relatiile de rudenie sa fie clare. De ce vreti sa va toti invartiti in jurul cozii? Daca faceti asa, pana la urma o sa mai stiti, care ii finu, care ii nasu?

ISPIR IONELA 05.07.2013 09:18:06

Buna
 
Am intrebat asta deoarece dupa ce fratii mei au botezat unul altuia copii al doilea copil al unui frate a murit subit la 3 ani {acest copil a fost botezat de altcineva}dar a fost un copil sanatos.

ISPIR IONELA 05.07.2013 09:23:46

Ei au trait in spania si nu aveau cunostinte acolo care sa boteze copilul de acea au luat aceasta decizie

lore86 05.07.2013 10:29:45

Citat:

În prealabil postat de ISPIR IONELA (Post 525518)
Am intrebat asta deoarece dupa ce fratii mei au botezat unul altuia copii al doilea copil al unui frate a murit subit la 3 ani {acest copil a fost botezat de altcineva}dar a fost un copil sanatos.

copilul n-a murit ca a fost botezat de nasi care nu ar fi trebuit sa fie nasi.
Dar o astfel de practica nu e canonica, pr Cleopa vb foarte clar de astfel de situatii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:34:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.