Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Saptamina Luminata (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6079)

patinina34 20.04.2009 08:05:50

Saptamina Luminata
 
Am intrat deja cu ajutorul lui Dumnezeu in Saptamina Luminata!

tigerAvalo9 20.04.2009 12:40:34

Hristos a inviat.Am intrat in perioada de liniste si de lumina sufleteasca.

georgeval 20.04.2009 16:57:53

Saptamana Luminata respira mireasma nepamanteana si lumina din imparatia lui Dumnezeu. Toate amaraciunile, neimplinirile si neintelegerile raman in urma, pentru ca Hristos a inviat. Portile raiului sunt deschise si ingerii canta impreuna cu oamenii slava lui Dumnezeu, toate sunt pline de lumina, iubire si iertare.

cristiboss56 20.04.2009 18:18:49

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 129506)
Hristos a inviat.Am intrat in perioada de liniste si de lumina sufleteasca.

O perioadă , care ne amintește de timpul când toată zidirea , împreună cu raiul însuși va deveni un întreg spiritual, și se va preschimba în locuința nematerială și nestricăcioasă, neschimbăcioasă, veșnică și înțelegătoare , iar cerul va fi neasemănat mai strălucitor, ca un alt cer nou și mai luminos decât cel văzut. Toate cele de pe pământ se vor uni în întregime cu cele cerești. Pământul va redobândi frumusețea cea neveștejită ca o verdeață netrecătoare, înfrumusețat de flori luminoase și de o mare felurime spirituală, în care locuiește, cum s-a spus, dreptatea ( Matei 22, 30 ) .

Florin-Ionut 20.04.2009 18:24:32

Eu as zice ca cel rau mai mult se lupta cu noi cu prilejul marilor sarbatori, o data ce "ne-am maturat casa" si ne-am reinnoit promisiunile catre Cel care a biruit lumea... Fiti pe faza! :)

cristiboss56 20.04.2009 18:37:11

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 129531)
Eu as zice ca cel rau mai mult se lupta cu noi cu prilejul marilor sarbatori, o data ce "ne-am maturat casa" si ne-am reinnoit promisiunile catre Cel care a biruit lumea... Fiti pe faza! :)

Asta este valabil și este un mare adevăr, caci cel rău va veni cu cete sporite. Chiar în Vinerea Mare când m-am Impărtășit, am fost avertizat de acest lucru. Să ne ținem cât mai aproape de Biserică, de duhovnic, să nu slăbim rugăciunea , deci într un cuvânt , să nu slăbim ritmul.

patinina34 20.04.2009 23:18:06

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 129531)
Eu as zice ca cel rau mai mult se lupta cu noi cu prilejul marilor sarbatori, o data ce "ne-am maturat casa" si ne-am reinnoit promisiunile catre Cel care a biruit lumea... Fiti pe faza! :)

Cel rau va cauta acel coltisor unde am uitat sa curatam.

Orice mic pacat nespovedit, utiat undeva in mintea noastra, va fii arma celui rau...
Sa stam cu frica si cu multa bagare de seama, si sa nu slabim in rugaciune, asta e important.

cristiboss56 21.04.2009 00:06:59

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 129581)
Cel rau va cauta acel coltisor unde am uitat sa curatam.

Orice mic pacat nespovedit, utiat undeva in mintea noastra, va fii arma celui rau...
Sa stam cu frica si cu multa bagare de seama, si sa nu slabim in rugaciune, asta e important.

Cel rău nu caută prin colțișoare, ci peste tot. Astfel mintea născocește. . .

emili76 21.04.2009 07:48:39

Hristos a inviat!
 
am ascultat in saptamana Mare de pe Trilulilu o inregistrare cu Prohodul Domnului si nu stiu de cine este cantata.Daca o sa cautati,e prima inregistrare pt Prohodul Domnului Video.Imi poate spune cineva cine canta?Multumesc

patinina34 21.04.2009 07:52:28

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 129590)
Cel rău nu caută prin colțișoare, ci peste tot. Astfel mintea născocește. . .

Din pacate da, insa avand in vedere ca am curatat inainte...atentie la coltisoare, bata-le vina!


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:38:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.