Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   viata-doar un vis? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2976)

oni91 13.01.2008 17:35:55

v-ati gandit vreodata ca viata asta a noastra este doar un vis, o iluzie?si ca de fapt traim cu adevarat in timp ce dormim, sau dupa ce murim?

nairda 31.01.2008 23:47:51

Nu, viata nu este un vis. Viata este adevarata pentru ca izvoraste de la Dumnezeu, iar Dumnezeu este adevar.

cristiboss56 01.02.2008 07:42:03

Citat:

Īn prealabil postat de oni91
v-ati gandit vreodata ca viata asta a noastra este doar un vis, o iluzie?si ca de fapt traim cu adevarat in timp ce dormim, sau dupa ce murim?

Am mai auzit chestia asta Ony, dar e fantezista si nerealista, fara sens si lipsita de temei, de o argumentatie cat de cat. Omului in general ii place sa viseze, chiar cu ochii deschisi, sa-i umble imaginatia in toate si peste tot, sa inventeze chiar situatii de tot felul, asa explicandu-se si creatia lui artistica si culturala in general. Creerul , cea mai complicata si necunoscuta in totalitate "masinarie", lucreaza in real si ireal tot timpul , asa si cu imaginarea vietii in vis pe care tu Ony ai postato aici. Poate cel mai reala si mai palpabila minune este insasi darul pe care l-am primit, viata insasi, viata creata de insasi Creatorul nostru, Creatorul tuturor vazutelor si nevazutelor, BUNUL DUMNEZEU, in fata caruia ne inchinam si Il Slavim, acum si pururea in vecii vecilor. AMIN

tot_jean 01.02.2008 17:11:35

Citat:

Īn prealabil postat de oni91
v-ati gandit vreodata ca viata asta a noastra este doar un vis, o iluzie?si ca de fapt traim cu adevarat in timp ce dormim, sau dupa ce murim?

am vazut filmul...se chiama MATRIX.

cristiboss56 01.02.2008 19:04:41

Citat:

Īn prealabil postat de tot_jean
Citat:

Īn prealabil postat de oni91
v-ati gandit vreodata ca viata asta a noastra este doar un vis, o iluzie?si ca de fapt traim cu adevarat in timp ce dormim, sau dupa ce murim?

am vazut filmul...se chiama MATRIX.

Bravo Jane, prin raspunsul tau scurt , ai raspuns acestei teme . Tocmai ce spuneam si eu ca imaginatia noastra lucreaza in real si in ireal, drept dovada filmul ireal, fantezist, comercial.

veilur 11.02.2008 19:27:20

Tocmai de asta ma bucur eu, ca viata asta nu e o simulare intr-o retea de dispozitive cibernetice generatoare de viata virtuala, ci este realitatea absoluta si palpabila, ce ne ofera prilejul de a o trai exact cum vrem noi, simtind aievea totul in jurul nostru ca fiind natural, nu simulat ;)

omulet 11.02.2008 20:45:45

Citat:

Īn prealabil postat de oni91
v-ati gandit vreodata ca viata asta a noastra este doar un vis, o iluzie?si ca de fapt traim cu adevarat in timp ce dormim, sau dupa ce murim?

Cine crede ca viata-i doar vis sa spuna sus si tare lucrul asta cand sufera sau cand il doare maseaua!

costel 12.02.2008 12:50:00

Intalnim astazi din ce in ce mai multe familii nefericite, din ce in ce mai multe avorturi, mai multa ura... si can ajungi sa spui ca tu ai o casnicie minunata, ca nu cunosti avortul, ca iubesti - ti se spune ca visezi. Eu numai in cazul acesta cred ca viata mea este un vis.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:21:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.