Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   tratamente babesti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10210)

padrevicentiu 26.07.2010 21:13:13

tratamente babesti
 
ce tratamente babesti stiti pentru dureri de cap si de masea?

gabriela8 26.07.2010 21:27:25

Pentru durerea de masele Santul Arsenie Capadocianul recomanda citirea Psalmului 37 si pentru durerea de cap din pricina unei mari suparari Psalmul 56:1:

coralina 26.07.2010 22:06:15

Mi-e sa nu se inteleaga gresit, citirea Psalmilor nu se incadreaza din nici un punct de vedere la "tratamentele babesti"! :)

Acum on topic, stiu de cuisoare, acel condiment f. aromat care se foloseste la mancare - daca pui un cuisor din ala pe dintele bolnav si-l tii strans acolo timp de cateva minute, iti mai ostoieste durerea. Nu am incercat acest lucru pe pielea proprie, insa multi il recomanda.
Pt. cap nu stiu nimic din pacate... :(
Formula AS e o revista cu multe sfaturi bune in acest sens (fara pastile, din farmacia naturii).

Sanatate!

kiralina 26.07.2010 23:05:19

Citat:

În prealabil postat de padrevicentiu (Post 271997)
ce tratamente babesti stiti pentru dureri de cap si de masea?

Ptr durerea de cap frunza de varza,ptr durerea de masea fum de tigara bagat in ureche-stiu din taberele scolare,functiona.acum cu siguranta ca nu il vei baga pe miki in ureche,mai incearca cu patentul din camara

lacrimi 26.07.2010 23:11:23

Dar pentru durerile de picioare?.... Careia nimeni si nici un fel de analize nu ii gaseste capataiul, de unde provine?
Ok.... Simt ca inebunesc. Poate fi vorba si de altceva?... Blestem, "facatura"...


Iertati-ma ca am intervenit asa

Iubirea 26.07.2010 23:17:59

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 272055)
Dar pentru durerile de picioare?.... Careia nimeni si nici un fel de analize nu ii gaseste capataiul, de unde provine?
Ok.... Simt ca inebunesc. Poate fi vorba si de altceva?... Blestem, "facatura"...


Iertati-ma ca am intervenit asa

Poate fi vorba de reumatism...iar pt asta te poti masa cu ulei sau tinctura din branca ursului.

andreicozia 26.07.2010 23:20:25

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 272055)
Dar pentru durerile de picioare?.... Careia nimeni si nici un fel de analize nu ii gaseste capataiul, de unde provine?
Ok.... Simt ca inebunesc. Poate fi vorba si de altceva?... Blestem, "facatura"...


Iertati-ma ca am intervenit asa

Din ce povestesti este "facatura" gutei, asa ca ai grija ce consumi, stai de parte mai ales de creveti, de ex...sunt ei ieftini si gustosi dar vezi ca-ti supara ureea --->Guta

glykys 26.07.2010 23:21:17

Pentru durerea de masele se spune ca este bine sa pui pe locul repsectiv un catel de usturoi. Eu am experimentat insa ceaiul de cerentel, tinut un minut in gura, si care face minuni. Il recomand tuturor! Dar daca durerea provine de la curent, se rezolva repede cu o aspirina (asprina, nu paracetamol).
Pentru picioare stiu ca se aplica local frunze de brusture (e o planta care se gaseste pe marginea drumurilor), nu face minuni, dar mai usureaza durerea.
Iar pentru dureri de cap... depinde foarte mult de cauza acestora. Eu cred ca principala cauza e stresul, asa ca niste picaturi de valeriana in apa ajuta la linistire si dau un somn lin.
Sa fiti sanatosi cu totii!

lacrimi 26.07.2010 23:41:22

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 272058)
Poate fi vorba de reumatism...iar pt asta te poti masa cu ulei sau tinctura din branca ursului.



Poate... Insa am fost trimisa la trei doctori diferiti, fiecare facandu-mi diverse analiza... NIMIC.
Nu ma dor doar cateodata, ci mereu. Nu mai pot merge merge la munca pentru ca nu rezist sa stau mai mult de 10-15 minute pe scaun, pentru ca imi intepenesc picioarele si trbuie sa ma ridic, sa ma plimb, sa ma masez, etc... Noaptea nu pot dormi, ca durerea imi ia tot somnul si ma ridic de 10 ori pe noapte... Nu stiu ce sa mai fac. Sunt satula de toate pastilele si cremele

andreicozia 26.07.2010 23:42:03

Pentru dureri de dinti cel mai recomandat este ....DENTISTUL!
succes! :)))


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:15:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.