Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Mirungerea(Ungerea cu Mir) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5018)
-   -   Ulei din candela Sf Nectarie? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10197)

lacrimi 25.07.2010 16:26:11

Ulei din candela Sf Nectarie?
 
Doamne ajuta

Dragi frati, am o mare nevoie de putin ulei din candela ce arde la moastele Sf Nectarie. Contra cost, bineinteles. Daca ma poate ajuta cineva, il rog sa ma contacteze pe private. Dumnezeu sa va ocroteasca de toate relele din lumea asta rea

silvia55 25.07.2010 20:43:14

Sfantul Nectarie
 
Buna seara!Te pot ajuta eu cu ulei sfintit de la candela moastelor Sf Nectarie din insula Eghina (Grecia).Astept informatii prin pm sau daca imi dai ID prin messenger ...intru in fiecare seara pe net intre orele 21.40-24.DOAMNE AJUTA!

eduardd 26.07.2010 20:34:03

Si eu te pot ajuta. Singura problema care ar fi e faptul ca esti din Londra. Este cam peste mana ( cel putin pentru mine) de trimis un pachetel acolo.
Nu se pune problema de a cumpara mirul ci de modalitatea de trimitere.

Daca vrei scrie-mi in privat!
Bucurie!

lacrimi 26.07.2010 23:44:14

Va multumesc din inima tuturor

Hartford 27.07.2010 12:53:01

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 272077)
Va multumesc din inima tuturor

Eu mi-am facut o icoana cu Sf Nectarie si cu candela si asa ma ung cu ulei din ea deciteori simt nevoia.

silvia55 27.11.2010 19:33:13

Ulei din candela Sfantului Nectarie
 
Azi am expediat toate pachetelele cu ulei sfintit de la moastele Sfantului Nectarie din Eghina.Sper sa ajunga in buna stare si in departari,sa va foloseasca.Bunul Dumnezeu sa va ocroteasca.DOAMNE AJUTA!

roman2010 27.11.2010 20:19:50

Cum poti lua din candela , trebuie sa cer voie cuiva ???

George.m 10.12.2010 20:58:53

Citat:

În prealabil postat de roman2010 (Post 308219)
Cum poti lua din candela , trebuie sa cer voie cuiva ???

La Racla cu Moastele Sfantului Nectarie din Biserica Manastirii Radu-Voda (Bucuresti) se afla, de regula, un preot care miruieste credinciosii. Daca ii veti cere ulei sfintit, cu siguranta va va da.

roman2010 23.12.2010 17:30:45

In ce limba se spune Tatal nostru la manastirea Radu Voda ???

windorin 24.12.2010 12:31:32

In limba romana, ca si toate slujbele !

roman2010 24.12.2010 15:54:48

am fost ieri , slujba era in romana dar Tatal nostru s-a spus in alta limba !

George.m 02.01.2011 00:09:04

Intr-adevar, in ziua respectiva a fost rostit "Tatal nostru" in limba greaca.

vidoveczandrei 25.01.2011 20:49:27

Ce biserici au moastele Sfantului Nectarie in tara noastra Romania?daca imi puteti spune.Va multumesc

ap2010 25.01.2011 21:04:20

Una in Iasi,in cartierul Alexandru cel Bun.

umila123 25.01.2011 22:57:28

Citat:

În prealabil postat de vidoveczandrei (Post 328167)
Ce biserici au moastele Sfantului Nectarie in tara noastra Romania?daca imi puteti spune.Va multumesc

una in Sibiu ,in incinta spitalului TBC,alaturi sunt moaste ale Sf.Ioan Rusul

eduardd 26.01.2011 19:29:42

3 atașament(e)
Si noi in Vrancea suntem bogati. In satul Ghimicesti com Fitionesti avem in biserica parohiala racla cu 17 particele de Sfinte Moaste. Printre ele sunt particele si de la Sf Nectarie. Daca este cineva in trecere si doreste sa mearga la biserica sa se inchine la cinstitele moaste sa-mi scrie in privat sa-i dau nr de telefon. Din mila Stapanei am condus acolo multe autocare cu pelerini. Parintele este un om minunat. Cand a fost nevoie si noaptea a stat cu biserica deschisa pentru a bucura pelerinii. Va asteptam cu drag

veniaminkonstantin 22.08.2011 22:29:37

ajutati-ma
 
asi dori si eu sa ma ajute cineva cu putin ulei de la candela Sf Nectarie...Doamne ajuta!

veniaminkonstantin 27.09.2011 00:07:37

probagujjhkmn
 
1 atașament(e)
Citat:

În prealabil postat de silvia55 (Post 308200)
Azi am expediat toate pachetelele cu ulei sfintit de la moastele Sfantului Nectarie din Eghina.Sper sa ajunga in buna stare si in departari,sa va foloseasca.Bunul Dumnezeu sa va ocroteasca.DOAMNE AJUTA!

njhgjhtutgkjhjkhn

reciul 10.10.2011 12:33:25

draga silvia55 as dori si eu mir de la sf NECTARIE din EGHINA
 
draga silvia55 as dori si eu mir de la sf NECTARIE din EGHINA

dora7930 12.10.2011 14:36:40

ulei din candela SFANTULUI NECTARIE
 
Buna ziua; am aflat de SFANTUL NECTARIE de pe internet. Am citit unele carti despre viata si minunile facute de el si am fost foarte fericita ca l-am descoperit; eu locuiesc intr-o comuna din judetul Vaslui si din pacate nu am posibilitatea sa ajung la manastirea Radu Voda; tatal meu sufera de ulcer varicos si nu se vindeca decat prin operatie, dar momentan nu are posibilitatea sa se opereze. As vrea sa stiu daca poate cineva sa ma ajute cu foarte putin ulei de la candela SFANTULUI NECTARIE, platesc taxele postale, chiar si uleiul daca e necesar; va multumesc

silvia55 13.10.2011 00:37:06

Pentru Dora 7930 si Reciul..
 
...comunicati-mi va rog prin mesaj privat adresele voastre si am sa va trimit ulei sfintit /suport eu taxele de expediere.

besaret 13.10.2011 09:20:33

rugaminte
 
trimite=mi si mi-e ulei din candela sf Nectarie te rog,pe adresa str aviator secica frant nr 6 Medgidia ,Constanta pe numele Sava Dumitru.multumesc anticipat!

silvia55 14.10.2011 20:39:02

..pentru Dora si besaret...
 
..in aceasta dimineata au plecat pachetelele cu ulei sfintit...sa va foloseasca,DOAMNE AJUTA!

besaret 18.10.2011 09:10:11

Citat:

În prealabil postat de silvia55 (Post 405705)
..in aceasta dimineata au plecat pachetelele cu ulei sfintit...sa va foloseasca,DOAMNE AJUTA!

l-am primit,iti multumesc mult!DUMNEZEU SA TE AJUTE!

IOLANDA 21.10.2011 16:33:00

Indraznesc....si imi cer iertare...am o vecina foarte bolnava si as dori ,prin intermediul vostru sa o ajut cu o picatura macar din acel ulei sfintit de la Sf.Nectarie.....deocamdata inca nu i-am spus nimic despre asta,insa as dori daca se poate....cu mii de multumiri pentru oamenii de bine (care se gandesc si la semenii lor).......Doamne Ajuta!!!!!!!!!!!!!

silvia55 21.10.2011 19:38:24

Iolanda..
 
....lasa-mi prin mesaj privat adresa ta....DOAMNE AJUTA!

silvia55 16.11.2011 23:43:37

Azi am expediat pachetelul cu ulei la Constanta pentru Alexandru.Bunul Dumnezeu sa te ajute sa treci cu bine si prin aceasta operatie.DOAMNE AJUTA!

Hartford 29.11.2011 13:02:46

Dumnezeu sa-ti dea multa sanatate dupa sufletul cel bun al tau.

muralavinia 21.12.2011 13:47:21

Daca ma puteti ajuta si pe mine ar fi o minune.
 
As dori daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu putin ulei de la candela Sfantului Nectarie . Petru o cunostiinta o fetita de 1 an si 4 luni diagnosticata cu cancer colon-rectal .
Am auzit ca uleiul si rugaciunile la Sf Nectarie sunt puternice. In cazul meu pe maine m-a ajutat foarte mult acest Sfant pentru a avea un copil.
La randul meu vreau si eu sa ajut aceasta fetita .
Daca ma puteti ajuta si contra cost bineinteles v-as fi recunoscatoare .
Va multumesc.

elena 31 10.01.2012 12:42:59

D-na Silvia va rog sa ma ajutati si pe mine cu ulei sfintit de la icoana sfantului Nectarie. Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc luna viitoare. Domnul sa va binecuvinteze! Va multumesc .

horatiu.miron 10.01.2012 15:19:12

Cu tot respectul pentru suferintele diverselor persoane enumerate in acest thread, trebuie sa spun ca mi se pare cel putin ciudat acest "trafic" de ulei. Se vorbeste aici despre el de parca ar fi un medicament rar de gasit, de parca puterea de vindecare sta stric in compozitia sa, total independent de credinta celui care-l foloseste. Plus ca-mi suna aproape a vrajitorie.

Inlocuiti "ulei de la candela sfantului Nectarie" cu "pamant de sub copita stanga a unui ied intarcat, nascut in noaptea dintre ani" si veti intelege ce vreau sa spun.

CelMandru 10.01.2012 15:27:59

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 421218)
Cu tot respectul pentru suferintele diverselor persoane enumerate in acest thread, trebuie sa spun ca mi se pare cel putin ciudat acest "trafic" de ulei. Se vorbeste aici despre el de parca ar fi un medicament rar de gasit, de parca puterea de vindecare sta stric in compozitia sa, total independent de credinta celui care-l foloseste. Plus ca-mi suna aproape a vrajitorie.

Inlocuiti "ulei de la candela sfantului Nectarie" cu "pamant de sub copita stanga a unui ied intarcat, nascut in noaptea dintre ani" si veti intelege ce vreau sa spun.

Sună a trafic, pentru că asta e. Unii nu pot ajunge în București la moaștele Sfântului Nectarie, unde se află candela. Pe de altă parte însă, într-adevăr dacă ai credință, o rugă, un gând către sfânt te poate vindeca, dacă chiar crezi în sfințenia și puterea lui vindecătoare.

Mtcrysty17 10.01.2012 19:53:36

asa credeam si eu, ca doar uleiul de la candela poate da o mana de ajutor...... intr-o seara plangeam de durere de la o masea, care se intinsese si la ureche si maxilar..... stateam si ma gandeam ce bine era daca aveam putin ulei de la candela sa imi aline durerea..... cautand pe forum, am citit un post al unei doamne care spunea ca putem avea oricand ulei acasa.... trebuie doar sa avem noi o candela micutza acasa, sa aprindem un fitil in ea, dupa ce punem putin ulei banal de gatit..... dupa aceste operatiuni, ne punem in genunchi in fata icoanei sfantului, cu acea candela aprinsa si citim cu cea mai mare atentie posibila, si cu nadejde deplina, acatistul sfantului..... dupa terminarea acatistului, luam putin ulei si ne ungem in zona afectata..... am facut toate aceste lucruri, si in cateva minute durerea se estompase si dupa o zi si o noapte de chin puteam sa adorm linistit...... dupa ce am analizat toate aceste lucruri mi-am dat seama ca de fapt rugaciunea intensa si acatistul ajunsese la inima sfantului...... uleiul era unul banal....... asa ca degeaba folositi ulei daca nu va rugati.... rugaciunea face multe..... Doamne ajuta....

silvia55 12.01.2012 10:18:34

...
 
Este mai usor sa ridici mana decat sa stergi o lacrima,nu-i asa domnilor?Daca,ma repet,daca ceea ce am facut eu se numeste,,trafic,, sau,, vrajitorie,,atunci vin si spun,da....am facut trafic.Ma rog pentru domniile voastre sa nu ajungeti niciodata in situatia celor care au solicitat ulei,asa cum ma rog pentru toti ceilalti.Dumnezeu sa ne dea rabdare si DOAMNE AJUTA!

Mtcrysty17 12.01.2012 12:16:08

Citat:

În prealabil postat de silvia55 (Post 421622)
Este mai usor sa ridici mana decat sa stergi o lacrima,nu-i asa domnilor?Daca,ma repet,daca ceea ce am facut eu se numeste,,trafic,, sau,, vrajitorie,,atunci vin si spun,da....am facut trafic.Ma rog pentru domniile voastre sa nu ajungeti niciodata in situatia celor care au solicitat ulei,asa cum ma rog pentru toti ceilalti.Dumnezeu sa ne dea rabdare si DOAMNE AJUTA!

silvia, eu nu am spus aceste lucruri... pur si simplu am dat o idee cum cei care nu pot avea ulei de la candela, il pot inlocui...... Doamne ajuta....

OmuBun 12.01.2012 12:31:10

Citat:

În prealabil postat de silvia55 (Post 421622)
Este mai usor sa ridici mana decat sa stergi o lacrima,nu-i asa domnilor?Daca,ma repet,daca ceea ce am facut eu se numeste,,trafic,, sau,, vrajitorie,,atunci vin si spun,da....am facut trafic.Ma rog pentru domniile voastre sa nu ajungeti niciodata in situatia celor care au solicitat ulei,asa cum ma rog pentru toti ceilalti.Dumnezeu sa ne dea rabdare si DOAMNE AJUTA!

Silvia, numai cine are rea vointa nu a inteles ce suflet mare ai tu si sunt convins ca Dumnezeu iti va rasplati pentru fiecare gand bun al tau. Tu ramai in continuare ceea ce esti si lasa lumea sa vorbeasca. Pe de alta parte, gandeste-te ca poate ti se face un mare serviciu. Nu de alta dar o sa ajungi sa fii "unic distribuitor de ulei sfintit de la Sf Nectarie", iar uleiul in sine sa ajunga sa se bagatelizeze, nu din vina ta, ci din vina puhoiului care se formeaza si care la un moment dat o sa ajunga sa dea si pe pisicuta care are colici si pe catelusa care e in calduri. Tu esti de buna credinta, dar lumea mai trebuie sa se mai si roage inainte de a se oferi voluntari care sa se aseze in genunchi pentru ei.
Dumnezeu le oranduieste minunat pentru cei ce cred si se roaga. Sfintii insasi intervin atunci cand e nevoie. Imi amintesc anul trecut, ma apucase o dorinta inexplicabila de a vorbi altora despre Sf Ioan Rusul. Ba mai mult, in ziua praznuirii lui (27 Mai) se facea sf maslu la biserica, iar eu l-am rugat pe parinte sa-mi permita sa-i citesc acatistul, iar parintele mi-a ingaduit facand chiar el rugaciunile incepatoare. In ziua aceea m-am gandit ce bine ar fi daca as avea si eu putin ulei din candela sfantului din insula Evia - Grecia. Urmatoarea zi era sambata si am mers la piata cu sotia pentru cumparaturile de sfarsit de saptamana. Acolo am cunoscut cu totul intamplator o femeie care fusese candva bolnava de cancer si care in fiecare an mergea in toate colturile lumii in pelerinaje. Si pentru ca mi se parea o doamna foarte deschisa si sincera, am indraznit s-o intreb chiar inainte sa ne luam ramas bun, daca nu cumva are intamplator ulei de la sf Ioan Rusul. Fare ezitare mi-a spus ca are nu doar de la Sf Ioan Rusul ci si de la Sf Nectarie, si lumanari care au primit Sfanta Lumina la Ierusalim si ca mi le da din toata inima.
Asa cum spunea cineva mai sus, de fapt rugaciunea noastra adunce mijolocirea sfintilor si nu invers. Nici icoanele facatoare de minuni, nici Sf. Cruce, nici mirul, nici aghiazma mare, nici chiar sf Impartasanie nu au efect (decat eventual ca si pedeapsa in cazul sf Impartasanii, daca este luata cu nevrednicie), daca nu ne ostenim noi insine in rugaciune. Oricare dintre noi suntem potential vrednici de o minune din partea sfintilor catre care ne rugam. Dar nu pocnind dintr-un deget, ci cautand cu evlavie spre viata acelui sfant si intelegandu-i cucernicia in credinta pentru Mantuitorul Hristos.

silvia55 19.01.2012 15:59:21

...
 
OmuBun,stiu ca este balsam pentru suflet...mai altfel spus...daca esti aici sau acolo departe,reusite iti doresc si Bunul Dumnezeu sa te aiba in paza Lui.

GHENT LOREDANA 15.02.2012 22:58:17

buna seara
 
Citat:

În prealabil postat de silvia55 (Post 271640)
Buna seara!Te pot ajuta eu cu ulei sfintit de la candela moastelor Sf Nectarie din insula Eghina (Grecia).Astept informatii prin pm sau daca imi dai ID prin messenger ...intru in fiecare seara pe net intre orele 21.40-24.DOAMNE AJUTA!

te rog sa ma ajuti si pe mine cu ulei.sa-mi spui tot ce trbuie sa platesc .
sau sa-0ti las adresa un numar de telefon?
doamne ajuta
iti multumesc din suflet

radulucian 06.03.2012 13:15:18

Ce pot sa zic?
 
Chiar ieri am avut o criza puternica de ulcer. Ca sa descriu un pic pot spune ca am ulcerat si stomacul si duodenul. Ieri toata ziua am avut hiper aciditate. Dar foarte mare. Pe langa faptul ca am varsat de cel putin 8 9 ori aveam si arsurile acelea interioare incredibile plus o stare de somnolenta dar nu puteai nici sa dormi de durere. Ca sa spun intr un cuvant chin. Cei care sufera de ulcer si fac crize cunosc durerea. Ei spre seara m am gandit sa ma rog la domnul Iisus Hristos si am facut o sincer . Cu cuvintele mele . Am stat asezat pe pat pentru ca aveam si frisoane de la durere si transpiram dar mi era frig si in casa au fost cel putin 25 de grade. Si rugandu ma ma gandeam cat de nesincer am fost fata de El si cat de nerecunoscator. I-am Multumit. Apoi m am rugat si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu sa ma ajute. Si apoi Sfantului Nectarie l am rugat sa ma vindece si avand ulei de la candela lui mi am dat cu ulei sfintit in semnul Sf. Cruci pe stomac si pe frunte. Cam la o ora dupa ce mi am dat cu acel ulei nu am mai simtit nici o durere. Dar absolut nimic. Ce pot sa zic este ca eu cred ca trebuie sa fim sinceri cu Iisus cu Maica Sa si cu toti sfintii. Acum cine m a ajutat? Eu cred ca Dumnezeu mi a luat durerea (stiti se spune Nu se intamplla nimic fara voia Mea) la rugaciunile Presfintei Maicii Sale si ale Sf. Nectarie. Sper sa va ajute si pe voi rugaciunile catre sfinti si Fecioara Maria si catre Dumnezeu. Amin

radulucian 06.03.2012 13:21:17

Apropo
 
Eu am ulei de la manastirea Radu Voda dar nu inteleg trebuie numai doamna Silvia sa trimeata celor nevoiasi sau nu se gaseste nimeni din Bucuresti sa trimeata? Ar fi mai usor la taxele de expediere. grecia -romania e cam departe nu ? Si in plus cred caci costaq 15 lei sau 150 de mii de lei vechi un pachetel ce contine ulei din candela Sf. Nectarie plus agheazma plus acatistul Sfantului . Asta la manastirea Radu Voda (cred ca la arhondaric- sper sa nu zic o prostie) cum intrii la poarta. Si ce poate fi mai bineplacut decat imbinarea dintre rugaciune si ungerea cu ulei sfintit? 15 lei nu cred ca e mult pt nimeni nu ? Iar de exemplu cand am cumparat eu acest pachetel , cel care era la vanzare m a intrebat. Va luati medicamentul? Fara sa bag de seama am zis da. Si uite ca mi a folosit. Dar trebuie sinceritate si respect cand te rogi. Sa va ajute Dumnezeu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:23:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.