Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Inselaciune si rea credinta pe OLX (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18171)

RedRose 05.11.2015 13:48:18

Inselaciune si rea credinta pe OLX
 
M-am gandit mult si am ezitat daca sa scriu sau nu aici despre subiectul asta..In primul rand ca nu sunt genul de persoana sa vorbeasca de rau pe alta si sa-i distruga cinstea...Mai degraba "live and let live", si sperand ca-i voi ierta pe altii, ma va ierta si pe mine Dumnezeu...Dar uneori, nedreptatile sunt strigatoare la cer iar lacomia de bani si rautatea umana atinge uneori cote alarmante.
In fine am sa va povestesc ce s-a intamplat, in speranta ca cineva care a mai trecut prin asta sau care are mai multa experienta de viata ca mine,sa ma ajute cu un sfat.
Azi e ziua copilului meu cu autism, si am hotarat in familie, dupa indelungi dezbateri, sa-i cumparam un puisor de catel.De mai mult timp, ni s-a sugerat la terapie chestia asta,pentru a-l ajuta pe L. sa-si depaseasca frica de animale, dar locuind intr-un apartament destul de mic, aducerea unui animal in famile si ingrijirea lui, parea o sarcina dificila.
Pana cand aseara, am vazut pe OLX un anunt cu niste puisori de PUG de vanzare,absolut adorabili.Si eu si copii ne-am entuziasmat, cu atat mai mult cu cat doamna asigura si transportul.Nu mi s-a parut suspect ca a cerut banutii inainte (precizez ca e vorba de cateva milioane bune), invocand ca trebuie sa plateasca medicul veterinar care va merge cu masina lui, catelul va avea toate conditille-cusca lui, mancare, apa, popasuri.
Am efectuat plata prin internet banking, i-am trimis confirmarea,urmand ca transportul sa se efectueze noaptea iar dimineata pe la 6-7 sa soseasca la noi, doamna fiind din Arad.
Bineinteles ca n-am mai primit nici un catel, iar cand am incercat s-o sun de nenumarate ori,...niente..:( Anuntul de pe OLX cu pozele si numarul de contact a disparut, se pare ca SIM-ul a fost scos..intr-un cuvant am fost inselata. Tot ce am este extrasul de cont care dovedeste ca din contul meu de salariu "au zburat" banutii in contul dumneai.
La banca, m-am interesat si tranzactia nu poate fi anulata..adica banii au intrat in contul destinatarului si nu mai vin inapoi in veci si pururi, daca eu am fost de acord cu plata.
Cel mai mila mi-e de copilul meu, care si asa are problemele pe care le are, si pentru care, acest catelus ar fi fost cadoul perfect de ziua lui.
La bani, nici nu ma mai gandesc, desi si eu si sotul am facut sacrificii si in loc sa luam ceva de mancare sau de imbracat pentru copii, am preferat catelul.
Chiar nu vreau sa judec pe nimeni sau sa fac rau, dar exista persoane care nu mai stiu cum sa mai scoata bani de la altii..si asta prin frauda si inselaciune.Nu se gandesc ca sunt in joc si sperantele unui copil nevinovat.

abaaaabbbb63 05.11.2015 14:00:41

Ia contul bancar in care ai depus banii, du-te la politie cu el. O sa-ti zica ei ce sa faci.

Pe site-uri din acestea, de obicei cel mai bine este sa se faca schimburi in persoana. Unul isi vinde produsul, celalalt plateste.

AlinB 05.11.2015 14:20:46

Pai daca venea veterinarul ala sa-ti dea catelul personal ce, nu puteai sa platesti atunci cand il vedeai si ala dadea banii mai departe?
Mirosea a tzeapa de la o posta si unii parca se roaga sa fie tzepuiti.

Si olx e cel mai prost site de unde poti cumpara ceva.

Adica pe okazii macar e feedback, daca vezi ca ala are doar cateva tranzactii, fie si cu feedback pozitiv, nu cumperi.
Dar daca vezi ca are cateva zeci si > 90% pozitiv, da.

Altfel poti sa spui ca te rogi sa primesti teapa, o astfel de naivitate este impardonabila.

Oricum, tzeparul e un prost, pentru ca actele lui sunt la banca, mergi la politie si depune reclamatie.

Bine ca n-ai trimis prin paypal specificand "cadou" ca atunci puteai sa-ti iei adio de la ei.

Dar tzeparul asta fiind incepator, nu stie inca cum sta treaba, cativa ani la racoare o sa-l invete ca sa fie mai atent data viitoare.

Data viitoare sa comanzi cu plata la livrare si verificare colet.

Serios, stiu pe cineva care si-a cumparat catel cu livrare prin curier :24:

GMihai 05.11.2015 14:50:51

Mergeți, dar nu la poliție, ci la Parchetul de pe lângă Judecătorie, și spuneți că doriți să depuneți plângere penală pentru înșelăciune.

Dacă aveți vreun cunoscut care se pricepe la calculatoare, rugați-l să verifice în cache-ul browserului, poate mai poate recupera pagina cu anunțul privind cățelul, pentru a o printa.

Luați de asemenea legătura, sau cereți procurorului, să se ia legătura cu administratorul de la OLX, deoarece în cache-urile lor sigur se va regăsi anunțul.

RedRose 05.11.2015 14:53:01

[quote=AlinB;604744
Mirosea a tzeapa de la o posta si unii parca se roaga sa fie tzepuiti.
poti sa spui ca te rogi sa primesti teapa, o astfel de naivitate este impardonabila.
:24:[/QUOTE]

Crede-ma, Alin ca nu m-am rugat sa fiu tepuita....Nu cred ca este intentia nimanui sa piarda niste bani....Dar daca s-a intamplat, s-a intamplat..Mea culpa ca sunt naiva si cred in oameni...Poate asta e unul din defectele mele majore..intotdeauna sa vad lumina din om si sa uit ca are si intuneric in suflet..
Dar pe de alta parte, daca Iisus ar fi gandit ca tine, nu se mai sacrifica pentru noi...
Ai dreptate, am sa incerc si la politie, cu extrasul de cont..desi acolo nu pot decat sa dau o depozitie si sa astept ca investigatiile sa-si urmeze cursul firesc...Teama mi-e ca nu cumva doamna sa-si fi lichidat si contul bancar si toate celea...deja isi sterge urmele f rapid si eficient.
Oricum, Dumnezeu e sus si face el dreptate intr-ul fel sau altul..ma mangai cu vorba asta.
E prima oara in viata cand patesc asa ceva si clar ca voi trage invataminte...si nu, n-as fi putut sa dau banii direct doctorului veterinar, ca fara o confirmare a platii in avans, nu s-ar fi efectuat transportul.
Doamna spunea ca apeleaza la o firma specializata in servicii veterinare, ca plateste in avans firma, astfel incat soferul sa poata pleca noaptea si dimineata sa livreze catelusii la cine i-a comandat.Precizez ca in poze erau 4 catelusi si fiecare trebuia livrat la destinatar..unde locuia el.
Parea si f convingatoare la telefon, parea chiar atasata de puisori, imi tot spunea ca au carnet de sanatate, sunt vaccinati..si sa avem grija de puiul nostru..s-o sunam imediat cum il primim, etc..
Nici o secunda nu mi-a trecut prin cap ca poate fi inselatorie...dar..:(

RedRose 05.11.2015 14:59:05

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 604755)
Mergeți, dar nu la poliție, ci la Parchetul de pe lângă Judecătorie, și spuneți că doriți să depuneți plângere penală pentru înșelăciune.

Dacă aveți vreun cunoscut care se pricepe la calculatoare, rugați-l să verifice în cache-ul browserului, poate mai poate recupera pagina cu anunțul privind cățelul, pentru a o printa.

Luați de asemenea legătura, sau cereți procurorului, să se ia legătura cu administratorul de la OLX, deoarece în cache-urile lor sigur se va regăsi anunțul.

Multumesc de sfaturi..sa vad ce pot face...Ma gandesc ca asa cum m-a fraierit pe mine, trebuie sa fi fost si altii...ceva tranzactii suspecte trebuie sa apara pe contul doamnei.Si sa speram ca nu sunt singura din toata tara care depune plangere...
Sincere multumiri

AlinB 05.11.2015 15:42:58

Nici mantuirea nu se bazeaza pe incredere ci pe fapte.
Nu exista scuze pentru naivitate.

Degeaba isi inchide contul bancar, pentru ca istoricul ramane in arhiva bancii.
Singura cale de scapare e sa fie facut cu un buletin fals dar asta e cam greu de obtinut.

In plangere precizati si numarul de telefon care era publicat pe site, pot fi cautati si pe firul asta.

Si ce de la OLX cu certitudine au o arhiva/istoric cu anunturile publicate, e suficient sa fie precizat nr. de telefon pe care s-a facut anuntat, faptasul poate fi gasit dupa adresa de IP.
Daca a facut greseala cu banca cu certitudine nu s-a obosit nici sa ascunda IP -ul.

Merita reclamat pana in panzele albe chiar si daca sunteti singura persoana care depunde plangere.

Apropo, exista totusi certitudine ca nu este o neintelegere la mijloc?
Ati incercat sa trimiteti un email si la suportul de la olx sa vedeti ce va raspund?

RedRose 05.11.2015 16:38:34

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 604763)
Nici mantuirea nu se bazeaza pe incredere ci pe fapte.
Nu exista scuze pentru naivitate.

Degeaba isi inchide contul bancar, pentru ca istoricul ramane in arhiva bancii.
Singura cale de scapare e sa fie facut cu un buletin fals dar asta e cam greu de obtinut.

In plangere precizati si numarul de telefon care era publicat pe site, pot fi cautati si pe firul asta.

Si ce de la OLX cu certitudine au o arhiva/istoric cu anunturile publicate, e suficient sa fie precizat nr. de telefon pe care s-a facut anuntat, faptasul poate fi gasit dupa adresa de IP.
Daca a facut greseala cu banca cu certitudine nu s-a obosit nici sa ascunda IP -ul.

Merita reclamat pana in panzele albe chiar si daca sunteti singura persoana care depunde plangere.

Apropo, exista totusi certitudine ca nu este o neintelegere la mijloc?
Ati incercat sa trimiteti un email si la suportul de la olx sa vedeti ce va raspund?

Multumesc mult de sfaturi, Alin..apreciez pragmatismul dvs si "sangele rece" daca pot spune asa. :)
Sunteti un domn cerebral si prin esenta persoana deciziilor clare si eficiente, fapt care nu-i poate decat ajuta pe cei mai idealisti si "naivi"..:) Ce sa faci, in lumea asta trebuie sa mai existam si noi..:) Dumnezeu ne-a creat pe toti la fel dar cu personalitati si gandiri total unice..Intotdeauna minusul nu va face decat sa puna in valoare plusul..:)
Si pentru a va raspunde, cred ca da, am depasit de mult faza cu neintelegerea.. Transportul trebuia sa soseasca la orele 6-7 dimineata..acum este ora 16.30...si faptul ca nu poate fi contactata telefonic, cat si stergerea anuntului incriminatoriu, ar pune pe ganduri orice persoana care s-ar afla in postura mea. Doamna stia ce face..stia ca banii nu-i mai pot recupera a doua zi, stia ca va fi sunata si prin urmare a scapat de SIM...sincer nu mi se pare chiar novice in domeniu.
Chiar ma intreb cum de nu s-a asigurat si cu IBAN-ul..dar sa vedem ce vor scoate la iveala investigatiile...
Si sincere multumiri in legatura cu mesajul pt OLX..chair nu ma gandisem la asta...Diseara cand ajung acasa, contactez si admin-ul.

AlinB 05.11.2015 17:11:08

Apai no, ca si eu sunt idealist si naiv dar m-am adaptat la realitate :)

Apropo, poti fi gasit si dupa nr. de telefon chiar daca renunti la SIM.

Stiu pe unul care dadea tzeapa pe okazii cu vanzari de telefoane inexistente.
Ca el nu trimite decat daca i se trimit in avans banii de transport, ca el a patit-o cu unii care au comandat si n-au mai ridicat.
Nu vroia mult, doar 30euro (desi transport dus/intors nu putea depasi 10) si trimisi prin paypal cu titlul de "cadou".

La asta nu prea aveai ce sa-i faci, chiar daca ajungea politia la el.
Cadou ai scris, cadou citim.

AlinB 05.11.2015 17:20:21

Inca ceva, e posibil sa nu fi renuntat la SIM, doar a inchis telefonul si sa-l deschida din cand in cand sa vada ce apeluri/sms a mai primit.

Puteti sa-i trimiteti deja un SMS cu ceva de genul "Am depus plangere la politie, exista investigatie in curs pe datele furnizate de dvs. si administratorii site -ului olx.ro Succes".

Setati la telefon notificarea de receptie a SMS -urilor. In felul asta o sa stiti sigur daca a deschis telefonul si a primit SMS -ul.

RedRose 06.11.2015 10:18:58

In dimineata aceasta am fost si am depus plangere...Intr-adevar, dl.Mihai, se numeste plangere penala ceea ce am depus eu, m-ati indrumat corect.Aseara am reusit sa recuperez si pagina cu anuntul de pe OLX, desi doamna si-a sters si cont si tot...Acuma imi apare de ex anunt inactiv..desi textul si pozele se pot accesa.
M-am prezentat cu toate dovezile la politie si sa vedem ce va scoate la iveala investigatia.
Am trimis si mail la OLX dar nu-mi pun prea multe sperante ca ma vor ajuta pe mine, ca pers fizica, ca ar incalca confidentialitatea clientilor.. La fel si cand am fost la banca, nu mi-au putut da detalii despre contul doamnei, doar ca banii mei au fost virati cu succes in contul ei.Vor primi ordin de la procuratura, si siteul si banca, atunci, vor fi obligati sa furnizeze toate datele legate de IP, titular de cont, adresa, s.a.m.d.
M-am uitat inca o data cu atentie pe anunt...zice ca a fost publicat de pe telefon.Deci daca persoana respectiva a scapat de SIM si poate si de telefon...cum vor mai putea depista IP-ul?
In fine, sincere multumiri celor care m-au ajutat cu sfaturi...chiar au fost utile.Ramane de vazut cum se va rezolva situatia.

abaaaabbbb63 06.11.2015 10:28:31

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 604936)
In dimineata aceasta am fost si am depus plangere...Intr-adevar, dl.Mihai, se numeste plangere penala ceea ce am depus eu, m-ati indrumat corect.Aseara am reusit sa recuperez si pagina cu anuntul de pe OLX, desi doamna si-a sters si cont si tot...Acuma imi apare de ex anunt inactiv..desi textul si pozele se pot accesa.
M-am prezentat cu toate dovezile la politie si sa vedem ce va scoate la iveala investigatia.
Am trimis si mail la OLX dar nu-mi pun prea multe sperante ca ma vor ajuta pe mine, ca pers fizica, ca ar incalca confidentialitatea clientilor.. La fel si cand am fost la banca, nu mi-au putut da detalii despre contul doamnei, doar ca banii mei au fost virati cu succes in contul ei.Vor primi ordin de la procuratura, si siteul si banca, atunci, vor fi obligati sa furnizeze toate datele legate de IP, titular de cont, adresa, s.a.m.d.
M-am uitat inca o data cu atentie pe anunt...zice ca a fost publicat de pe telefon.Deci daca persoana respectiva a scapat de SIM si poate si de telefon...cum vor mai putea depista IP-ul?
In fine, sincere multumiri celor care m-au ajutat cu sfaturi...chiar au fost utile.Ramane de vazut cum se va rezolva situatia.

Nu cred ca o sa ai nevoie de IP, avand in vedere ca un cont bancar il faci cu buletinul. Teoretic se poate afla totul despre titularul contului de la banca.

iuliu46 06.11.2015 10:33:06

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 604938)
Nu cred ca o sa ai nevoie de IP, avand in vedere ca un cont bancar il faci cu buletinul. Teoretic se poate afla totul despre titularul contului de la banca.

Si despre al cui e telefonul si numarul se poate afla. Problema e daca da de niste politisti care au chef de munca si daca statul e dispus sa investeasca o suma probabil mult mai mare decat prejudiciul. De asta de multe ori se asteapta pana se strange un maldar de plangeri.

RedRose 06.11.2015 10:45:26

Asa sper si eu...sa fie suficient doar IBAN-ul persoanei in cauza...Oricum e de durata, pana se mobilizeaza procuratura, pana trimite adrese, pana obtine informatii...Sper din tot sufletul sa mai fie si alti oameni care sa fi depus sesizari, sa nu fiu doar singura..
Ideea este ca multi se lasa pagubasi, din cauza umblaturii, timpului pierdut si nervilor.Prefera sa lase lucrurile in voia Domnului, decat sa-si iroseasca o zi intreaga cu politia, banca, sali de asteptare, depozitii si chestii.
Si eu de ex la politie, a trebuit sa astept pana a venit ofiterul de serviciu sa-mi ia declaratia. Am baut doua cafele de la automat si ma gandeam sa-mi iau si un ceai, pana vine cineva sa ma intrebe de sanatate.Erau prinsi cu niste cazuri grave de furturi auto si normal ca m-a luat ultima.
Fac si ei ce pot saracii,sunt plangeri multe si putini oameni.In rest, nimic de zis..Dl ofiter a fost f amabil, am scris o declaratie pe care "am sustinut-o, dat-o si semnat-o", si ramane sa ma anunte ce si cum.

AlinB 06.11.2015 12:31:36

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 604936)
In dimineata aceasta am fost si am depus plangere...Intr-adevar, dl.Mihai, se numeste plangere penala ceea ce am depus eu, m-ati indrumat corect.Aseara am reusit sa recuperez si pagina cu anuntul de pe OLX, desi doamna si-a sters si cont si tot...Acuma imi apare de ex anunt inactiv..desi textul si pozele se pot accesa.
M-am prezentat cu toate dovezile la politie si sa vedem ce va scoate la iveala investigatia.
Am trimis si mail la OLX dar nu-mi pun prea multe sperante ca ma vor ajuta pe mine, ca pers fizica, ca ar incalca confidentialitatea clientilor.. La fel si cand am fost la banca, nu mi-au putut da detalii despre contul doamnei, doar ca banii mei au fost virati cu succes in contul ei.Vor primi ordin de la procuratura, si siteul si banca, atunci, vor fi obligati sa furnizeze toate datele legate de IP, titular de cont, adresa, s.a.m.d.
M-am uitat inca o data cu atentie pe anunt...zice ca a fost publicat de pe telefon.Deci daca persoana respectiva a scapat de SIM si poate si de telefon...cum vor mai putea depista IP-ul?
In fine, sincere multumiri celor care m-au ajutat cu sfaturi...chiar au fost utile.Ramane de vazut cum se va rezolva situatia.

1. Cei de la olx pot lua masuri sa nu mai insele si alti clienti cu aceleasi date macar.

2. Ar putea implementa un sistem de rating - dar cred ca nu vor pentru ca ar scadea traficul daca oamenii ar constientiza ca nu tot ce zboara se maninca, asa ca prefera sa-i lase sa-si ia tzepe.

3. Se poate depista sunt destule cai, cei care se tin de mizerii din astea pentru cateva sute de lei evident sunt prea prosti sa le stie si ei.

4. Tot ce trebuie sa faci este sa dai declaratia, cu toate datele si sa astepti rezultatul.
Eventual iei nr. de telefon al politistului care se ocupa cu investigatia sa-l mai suni sa-l intrebi in ce stadiu a ajuns.

edypro 16.12.2015 13:45:18

de vreo 10 ani de zile ma ocup in particular cu vanzarea/cumpararea de electronice audio pe tot felul de site-uri ca olx , okazii, etc etc ..........e mai mult o pasiune , nu castig mare lucru in afara de faptul ca am ocazia sa testez diferite aparate/marci , in fine .........asemenea oameni exista si vor exista cat ii lumea si pamantul , nu ai cum sa ii starpesti , sunt ca pirul in vie , oricat ai incerca el tot revine dupa un timp .....

iar sistemul cu calificative cum e cel pe okazii este cu dus-intors ........intr-adevar poti vedea cate si ce fel de tranzactii are cineva dar , ce faci atunci cand gasesti ceva la un user cu 0 calificative ............pai daca judecam dupa sistem , nu cumparam d ela el ca nu stim cine este ........pai si daca mai sunt oameni ca noi , userul acela cum sa isi faca calificative pozitive ???????

alta situatie este atunci cand gasim un produs unic , pe care il cautam de mult timp , iarasi la un user in aceiasi situatie .....pierdem ocazia doar pentru ca acel om nu are calificative pozitive ?????

vrei nu vrei , asemenea tranzactii implica un anume grad de risc ..........odata tin minte ca aveam 50 calificative pozitive , si pur si simplu nu m-am inteles cu un om care avea pretentia sa primeasca un aparat ca nou , desi avea 30 ani vechime , i-am facut zeci de poze inainte , ca dupa primirea aparatului sa imi spuna ca este dezamagit pentru ca a gasit 2 urme finute pe un colt .......apoi a zis ca totusi pastreaza aparatul pentru ca si-l dorea de mult dar imi da negativ pentru acele urme ........asadar m-am ales cu un negativ , desi am procedat absolut corect , iarasi sistemul de calificative se dovedeste inexact .....


iti doresc succes in recuperarea banilor , singura sansa de scapare pentru tepar este sa isi fi facut cont bancar cu buletin fals cu sau fara complicitatea celor de la banca .....

AlinB 16.12.2015 14:33:59

Lasa ca la un calificativ negativ din 50 pozitive nu se uita nimeni.
In plus, poti deschide disputa la staff -ul okazii si sa-ti anuleze calificativul negativ daca ai dreptate.

Nasol e ca la olx nu sunt calificative. Acolo chiar ca inoti in ape tulburi, vrand nevrand.

A patentat okazii sistemul de calificative de nu l-au implementat si astia?

edypro 17.12.2015 10:45:37

ba sa stii ca se uita , mai ales genul de oameni banuitori , in special oamenii in varsta , si omul te intreaba ce e cu calificativul ala .......bineinteles ca sunt si oameni care gandesc ca tine si isi zic ca un cal neg in fata altor pozitive nu are valoare...in fine...

in leg cu staff-ul okazii ...........am renuntat la contul meu de acolo , din cauza comisioanelor absolut NESIMTITE , pe care ti le pretind , abia asteapta sa iti incarci contul cu 10 euro , ca apoi sa iti trimita nu stiu ce notificari pentru tot felul de comisioane .......am sunat la ei si dupa o jumatate de ora de stat pe asteptare , mi-a raspuns unul care a vorbit ca la usa cortului , se vedea clar ca respectivul habar nu avea de ce inseamna o discutie civilizata , intr-un cuvant sunt praf si pulbere , comisioanele si jecmanirea sunt preocuparile lor cele mai de seama ......

stefan florin 17.12.2015 12:04:20

Citat:

În prealabil postat de edypro (Post 608149)
ba sa stii ca se uita , mai ales genul de oameni banuitori , in special oamenii in varsta , si omul te intreaba ce e cu calificativul ala .......bineinteles ca sunt si oameni care gandesc ca tine si isi zic ca un cal neg in fata altor pozitive nu are valoare...in fine...

in leg cu staff-ul okazii ...........am renuntat la contul meu de acolo , din cauza comisioanelor absolut NESIMTITE , pe care ti le pretind , abia asteapta sa iti incarci contul cu 10 euro , ca apoi sa iti trimita nu stiu ce notificari pentru tot felul de comisioane .......am sunat la ei si dupa o jumatate de ora de stat pe asteptare , mi-a raspuns unul care a vorbit ca la usa cortului , se vedea clar ca respectivul habar nu avea de ce inseamna o discutie civilizata , intr-un cuvant sunt praf si pulbere , comisioanele si jecmanirea sunt preocuparile lor cele mai de seama ......

traim in Romania...

AlinB 17.12.2015 14:54:40

Eu cred ca sunt specificate f. bine comisionale, daca nu le stii si te-ai inscris orbeste, e problema ta.
Ce e cu adevarat nasol, nu poti plati sa zicem comision de 1 euro si gata, trebuie sa platesti minim nu stiu cat care sunt bani blocati practic.

edypro 17.12.2015 16:42:47

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 608174)
Eu cred ca sunt specificate f. bine comisionale, daca nu le stii si te-ai inscris orbeste, e problema ta.
Ce e cu adevarat nasol, nu poti plati sa zicem comision de 1 euro si gata, trebuie sa platesti minim nu stiu cat care sunt bani blocati practic.

bineinteles ca sunt specificate comisioanele , insa au ei grija sa iti mai traga din credit , ba ca este pentru administrarea contului , ba ca nu stiu ce tampenii .........si colac peste pupaza , daca ceri explicatii si nu stiu ce sa iti raspunda , iti baga placa cu ,, a fost o eroare de soft , sa vedem ce putem face,,...............

RedRose 27.12.2015 21:34:07

Multumesc de ajutor, Edy..este o placere sa vad ca oamenii chiar imi sar in ajutor si vin cu idei, sfaturi, experiente personale, etc...
Pentru cei interesati de cursul evenimentelor si ce s-a mai intamplat, daca am reusit sau nu sa-mi mai recuperez banutii, va pot spune ca au trecut aproape 2 luni si...nimic.Nici un telefon de la politie...plangerea mea probabil sta si acum prafuita pe un birou..in curand va fi trecuta la "dosare nesolutionate".
E a treia zi de Craciun, acus urmeaza Revelionul,Sf.Vasile, Sf.Ion, etc...Sperante n-am ca-n 2016 ma va suna cineva, fie de la Politie, fie macar de la banca, ca am depus si acolo sesizare sa faca ei investigatii..ba chiar mi-au retras si niste bani din cont pt investigatia respectiva..:)
Traim in Romania si mori cu dreptatea agatata de gat...am toate datele care i-ar putea incrimina:nume, cont IBAN, pana si anuntul care l-au postat pe OLX..dar..
Sunt deja resemnata si chiar evit sa ma mai enervez pe subiectul asta.Dumnezeu va face dreptate mai devreme si mai tarziu si asta spune totul.

ahilpterodactil 27.12.2015 22:27:55

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 608939)
... au trecut aproape 2 luni si...nimic.Nici un telefon de la politie...plangerea mea probabil sta si acum prafuita pe un birou..in curand va fi trecuta la "dosare nesolutionate".
...Sperante n-am ...

In Romania birocratica institutiile misca lent, cam cum merge un computer cu memoria prea incarcata...
Prea multe programe, venite dinspre UE ori de peste ocean ori de aiurea si, in genere, prea multi oameni ocupati. Oamenii au treaba, multa treaba, traim vremuri febrile!

Speranta zic c-ar fi, tinind cont ca masina nu e oprita complet ci doar lenta. Elefantul burtos al birocratiei se misca lent.
Si totusi se misca!...)
Sper inca.

AlinB 28.12.2015 02:07:36

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 608939)
Multumesc de ajutor, Edy..este o placere sa vad ca oamenii chiar imi sar in ajutor si vin cu idei, sfaturi, experiente personale, etc...
Pentru cei interesati de cursul evenimentelor si ce s-a mai intamplat, daca am reusit sau nu sa-mi mai recuperez banutii, va pot spune ca au trecut aproape 2 luni si...nimic.Nici un telefon de la politie...plangerea mea probabil sta si acum prafuita pe un birou..in curand va fi trecuta la "dosare nesolutionate".
E a treia zi de Craciun, acus urmeaza Revelionul,Sf.Vasile, Sf.Ion, etc...Sperante n-am ca-n 2016 ma va suna cineva, fie de la Politie, fie macar de la banca, ca am depus si acolo sesizare sa faca ei investigatii..ba chiar mi-au retras si niste bani din cont pt investigatia respectiva..:)
Traim in Romania si mori cu dreptatea agatata de gat...am toate datele care i-ar putea incrimina:nume, cont IBAN, pana si anuntul care l-au postat pe OLX..dar..
Sunt deja resemnata si chiar evit sa ma mai enervez pe subiectul asta.Dumnezeu va face dreptate mai devreme si mai tarziu si asta spune totul.

Poate ar trebui sa pui putina presiune, in sensul sa te duci sa te interesezi cum/daca a progresat dosarul si ce anume au facut la el pana acum.

Probabil n-au timp/chef si mizeaza pe pasivitatea dvs. care daca devine fapt, dosarul se va "dizolva" cu timpul.

Nu stiu daca nu exista si alte cai pentru a depune o reclamatie (procuratura?) eventual puteti consulta un jurist sau avocat.

Heurtebise 28.12.2015 04:22:45

Sper sa iti recuperezi banii...

Cred ca fiecare din noi a fost la un moment dat fraierit. Parca Nicolae Steinhardt spunea ca cine nu a fost fraierit in viata lui, ala nu e om.

Copacel 28.12.2015 07:33:53

Dar cat ti-a fost paguba domne pana la urma ?

AlinB 28.12.2015 13:26:26

Trebuie sa pui o intrebare punctuala, s-a facut adresa la banca vizavi de detinatorul numarului de cont in care au fost varsati banii?

Daca da, atunci deja ar trebui sa fie numele faptasului la dosar.

Daca nu, trebuie sa ti se explice de ce nu, altfel e clar ca exista rea vointa.

RedRose 28.12.2015 16:25:34

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 608948)
Speranta zic c-ar fi, tinind cont ca masina nu e oprita complet ci doar lenta. Elefantul burtos al birocratiei se misca lent.
Si totusi se misca!...)
Sper inca.


Chiar m-ai facut sa rad..merci sincer...Citind mesajul tau, mi-am adus aminte de o fraza celebra din Infernul lui Dante:
Lasciate ogni speranza, voi ch'intrate. („Lăsați orice speranță, voi cei care intrați”).
Deci cei ce intrati in Romania, nu va faceti iluzii...:)

RedRose 28.12.2015 16:31:14

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 608971)
Dar cat ti-a fost paguba domne pana la urma ?

Ca sa nu dau eu cifre pe aici, Copacel, iti sugerez sa intri pe OLX sau daca doresti pe okazii.ro si sa vezi cu ochii tai cat costa un catel Mops PUG..

RedRose 28.12.2015 16:38:17

Citat:

În prealabil postat de Heurtebise (Post 608970)
Sper sa iti recuperezi banii...

Cred ca fiecare din noi a fost la un moment dat fraierit. Parca Nicolae Steinhardt spunea ca cine nu a fost fraierit in viata lui, ala nu e om.

Corect..:)dar parca nu-i ok cand ti se intampla taman tie..:)
Si tot Steinhardt zicea: "Răul poate să-l facă oricine, cât de nevoielnic ar fi. Binele însă e numai pentru sufletele tari și firile călite."
Ce pot spune decat multumiri celor care ma ajuta sa am suflet tare si fire calita..

RedRose 28.12.2015 16:42:24

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 608987)
Trebuie sa pui o intrebare punctuala, s-a facut adresa la banca vizavi de detinatorul numarului de cont in care au fost varsati banii?

Daca da, atunci deja ar trebui sa fie numele faptasului la dosar.

Daca nu, trebuie sa ti se explice de ce nu, altfel e clar ca exista rea vointa.

Corect,Alin.Uite cine e om de actiune si pune pctul pe i.:)
Mantuirea sta in fapte nu in vorbe, parca zicea cineva intelept....Am sa trec la fapte in ianuarie, cand se deschid bancile, cand au terminat si politistii cu Sf.Vasile, Ion, etc...daca trec acuma la fapte, garantat nu ma mantuiesc..

ahilpterodactil 28.12.2015 16:54:25

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 609005)
Chiar m-ai facut sa rad..merci sincer...Citind mesajul tau, mi-am adus aminte de o fraza celebra din Infernul lui Dante:
Lasciate ogni speranza, voi ch'intrate. („Lăsați orice speranță, voi cei care intrați”).
Deci cei ce intrati in Romania, nu va faceti iluzii...:)

Of, imi cer iertare ca tre sa fiu mai putin glumet si sa imi asum rolul de a spune foarte, foarte serios: Romania suntem noi! Chiar noi, eu, tu, ceilalti suntem Romania.
Cred ca nu e de glumit cu asta, sub nici o forma.
Sa fiu iertat de seriozitate, dar cu unele lucruri, vai mie, nu pot glumi.
Toate cele bune!

Copacel 28.12.2015 17:05:20

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 609008)
Corect,Alin.Uite cine e om de actiune si pune pctul pe i.:)
Mantuirea sta in fapte nu in vorbe, parca zicea cineva intelept....Am sa trec la fapte in ianuarie, cand se deschid bancile,

Pai sunt deschise si pana in Ianuarie.Mai bine faci pomana de banii aia pierduti.
Ca oricum pana la urma banii nu sunt ai nostrii.Sunt tot ai lui Dummnezeu,iar
el ne da cand in cand mai multi ca sa vada cum ii gestionam, cum sadim si noi
via.

Citat:

daca trec acuma la fapte, garantat nu ma mantuiesc..
De ce ?

AlinB 28.12.2015 17:31:10

Ce tampenii vorbesti.

Sa lasi bani in mana hotilor nu e pomana.

RedRose 28.12.2015 17:37:29

Mai eu zau ca le-as lasa lor banii...mai mult timp pierd facandu-mi viata amara...
Cu conditia sa ma vad cu ei sa zica "Bogdaproste".
Ca atunci ar fi pomana, nu?
:)) fac si eu haz de necaz!

Copacel 28.12.2015 17:48:57

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 609019)
Mai eu zau ca le-as lasa lor banii...mai mult timp pierd facandu-mi viata amara...
Cu conditia sa ma vad cu ei sa zica "Bogdaproste".
Ca atunci ar fi pomana, nu?
:)) fac si eu haz de necaz!

Nuuu, ma refeream fie sa-i recuperezi si sa faci pomana cu acei bani , fie
faci pomana independent si ti-i recuperezi.

Intre timp pana se misca politia poti sa te misti chiar tu inainte.Citeste acatisul
Sfantului Mina si roaga-l sa te ajute.
Lectura placuta:
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...iti-97617.html

AlinB 28.12.2015 18:24:25

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 609022)
Nuuu, ma refeream fie sa-i recuperezi si sa faci pomana cu acei bani , fie
faci pomana independent si ti-i recuperezi.

Pseudologica pseudospirituala.

crisstiann 28.12.2015 19:27:41

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 609006)
Ca sa nu dau eu cifre pe aici, Copacel, iti sugerez sa intri pe OLX sau daca doresti pe okazii.ro si sa vezi cu ochii tai cat costa un catel Mops PUG..

costa vreo 1000 de lei : http://olx.ro/oferta/vand-catei-mops-pug-IDJSuL.html

RedRose 28.12.2015 22:33:34

Citat:

În prealabil postat de crisstiann (Post 609038)

Ssst crisstiann..m-ai deconspirat..:) nu e vorba numai de bani, desi la noi in Moldova suma asta reprezinta salariul unui om pe o luna...
E vorba ca cineva se bucura pe nedrept de banii tai munciti, fara sa-ti dea ceea ce ti-a promis in schimb.Si mai e si sentimentul asta de frustrare ca tipi in zadar, faci galagie si parca vorbesti cu peretii.In afara de voi, cei de pe forum, nu m-a mai ajutat nimeni..si ma refer la institutille care ar fi trebuit sa o faca pana acuma.
Copacel, sincere multumiri pt idei..stiu de mult ca Sf.Mina e prin excelenta Sfantul care te ajuta sa-ti recuperezi sume pierdute sau lucruri furate...Promit sa va tin la curent cu ce sa va mai intampla...Vad ca chestia asta se transforma intr-o adevarata telenovela..sper sa aiba si sfarsitul la fel de frumos...:)

RedRose 28.12.2015 22:40:42

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 609026)
Pseudologica pseudospirituala.

Haha..zau ca-mi vine sa rad, Alin cum pui problema..Esti un tip super ok, apreciez ca incerci sa ajuti dar pana nu critici, nu te simti bine. Si pe mine , si pe altii....As zice ca esti in fecioara, ca ei au simtul critic dus la extrem...Ai fi tare bun de socru..:)
Apropo de pseudologica pseuspirituala, pomana se poate numi si suma pe care mi-a luat-o banca din cont ca sa faca "investigatii"? Evident ca nici banii astia nu mi-i mai recuperez, evident ca nu am si nu o sa am nici un raspuns de la ei...Ma intreb de ce nu mi-au dat un telefon sa-mi spuna macar "Bogdaproste"! :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:24:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.