Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Istorii cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5749)

Melissa 30.07.2011 00:29:33

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 383785)
O tanara ramasa fara vedere , in urma unui accident , suferea cumplit de singuratate . La un moment dat , s-a apropiat de ea un baiat care a reusit sa ii castige atentia si inima . Cei doi isi petreceau impreuna cea mai mare parte din timp . Tanara ii spuse , la un moment dat , celui drag :
- Tot ceea ce-mi doresc mai mult pe lumea asta e sa pot vedea iar soarele , luna , natura si oamenii . Vreau sa-ti vad chipul . Nu stiam ce dar minunat ne-a dat Cel de Sus cand ne-a binecuvantat cu miracolul vederii .
Dupa o vreme , baiatul indragostit se hotari sa-si ceara iubita in casatorie .
- Vrei sa te casatoresti cu mine ?
Se lasa o tacere apasatoare, iar tristetea plutea in aer . Cu un tremur in voce , fata ii raspunse :
- Nu ma voi casatori daca nu pot vedea .Nu ma voi putea descurca pentru amandoi si nu vreau sa-ti devin povara .
Dupa un timp , doctorul o chema pe tanara la spital pentru a-i da vestea cea buna . Era posibil sa i se faca un transplant de cornee fiindca aparuse un donator . Fericirea a fost imensa si , dupa operatie , primul care a vrut sa o vada a fost iubitul ei . Dar acesta era si el nevazator. Scuturandu-se parca de o povara , ea spuse :
- Nu ma pot casatori cu un orb .
Apoi fata s-a intors sa plece. Inainte sa dispara sunetul pasilor ei , baiatul i-a soptit :
-Sa ai grija , te rog , de ochii mei !

Extraordinara aceasta pilda de iubire..De cate ori o citesc, ma emotioneaza la fel de tare ..Multumim Cristi draga:105:

cristiboss56 05.08.2011 22:21:52

O mana de ajutor
 
In timpul unei campanii militare , un pluton muncea la repararea unei cai ferate distruse de bombardament . Cativa soldati , desi se straduiau , nu puteau clinti un stalp greu , cazut peste sine . Alaturi , caporalul striga la ei , ocarandu-i pentru neputinta lor. Trecand pe acolo , un om l-a intrebat :
- De ce nu-i ajuti dumneata ?
- Eu sunt caporal , eu supraveghez si comand . Ei trebuie sa munceasca !.
Strainul nu a mai spus nimic , dar si-a scos haina si a inceput sa traga si el cotla cot cu soldatii de un capat al stalpului. Dupa scurt timp, au reusit sa elibereze sinele . Incantati de reusita , soldatii i-au multumit strainului care , luandu-si haina sa plece , i-a mai spus caporalului :
- Daca va mai fi nevoie , sa ma chemati si altadata !
- Da ?! - zise in batjocura caporalul. Dar cine esti dumneata ?
- Sunt generalul acestei divizii . . .


nutucutu 06.08.2011 09:56:57

Părintele paroh s-a apropiat de microfon cu un chip întunecat și a rostit aceste cuvinte:

”Fraților, trebuie să vă anunț o veste tristă: parohia noastră a murit... Adesea v-ați plâns că nu este activă. Cântările sunt vai de capul lor. Parohul nu este după placul vostru. Se lasă manipulat. Ei bine acum a murit de-a binelea... Vă invit totuși să-i aduceți un ultim omagiu dispărutei la sfârșitul slujbei...”
Rumoare în sală...

De îndată ce a fost invocat ultimul cântec, credincioșii se aliniază plini de respect unul în spatele celuilalt, pentru a-i aduce cel din urmă salut răposatei care se odihnește într-un sicriu la capătul naosului. Curioși, de asemenea, să descopere chipul ale cărei trăsături nu prea i-au marcat pe cei mai mulți dintre ei:

„Ia spune, șoptește unul, tu știi cum arată...?”

Dar iată că fiecare, atunci când se apleacă deasupra sicriului pentru a arunca o ultimă privire dispărutei, tresare și se să înapoi înspâimântat!

Ce-o fi oare atât de ciudat?

Când îmi vine rândul, mă aplec și eu deasupra sicriului și ce-mi văd ochii? Un chip, propriul meu chip, care mă privește cu ochii holbați... În fundul sicriului era o oglindă!

Parohia? Sunt eu, nimeni altcineva.

Parohia? Sunt eu! Nimeni altcineva...

„Biserica rămâne mereu în urmă!”

„Biserica nu înțelege nimic!”

„Biserica este formată doar din bătrâni ramoliți!”

Și dacă „Biserica” sunt eu?

cristiboss56 09.08.2011 19:57:29

Zis-a un parinte oarecare : " Ceara de nu se va infierbanta cu foc spre a se muia , nu este cu putinta a se intipari pecetea ce o vei pune pe dansa . Asemenea si omul, de nu va fi muiat prin focul scarbelor , al bolilor , al ostenelilor , al ispitelor si al neputintelor , nu se poate tipari intr-insul pecetea Sfantului Duh , ca pentru aceasta zice Domnul catre Pavel Apostolul :<< Ajunge tie darul Meu , ca puterea Mea intru neputinta se savarseste !>>.
Insusi Sf. Apostol Pavel zice in cartea sa : << Cu dulceata este mie a ma lauda pentru neputintele mele , ca sa se salasuiasca in mine puterea lui Hristos >> . Deci si tu fiule , rabda pentru Domnul cu multumire toate scarbele , necazurile , napastele , bolile si orice ispita iti va veni dupa voia lui Dumnezeu , pentru folosul tau . Ca prin rabdarea scarbelor cu multumire , va intra omul in Imparatia Cerurului , precum insusi Domnul zice :<<Cu multe scarbe se cade a intra in Imparatia Cerului >> ".

spre_rasarit 13.08.2011 23:31:15

Doua intamplari cu joburile.

O femeie a avut odata un job. Miere cu lapte fara stres, ore normale, stabilitate. Tot ce vrei si bine platit. Odata din plictiseala a observat o gresala la seful ei si atunci s-a gandit sa-l raporteze pe sef la superiorul lui ceea ce a si facut si in cateva ore a fost data afara cu bagajul si pentru 3 ani a stat pe langa casa.

Erau la o companie 3 echipe similare si 3 sefi de echipa. La fiecare an se facea caracterizare si cel cu caracterizarea cea mai slaba era data afara. Unul din cei trei sefi punea in caracterizari lucrurile bune iar daca era vreo problema isi batea capul sa vada cum se poate corecta problema fara a ramane urme in caracterizare. Doua echipe au fost decimate una a ramas intreaga si apoi din 3 sefi a ramas unul, cel care si-a pastrat echipa, intreaga.

La servici daca vezi ca cineva are greutati sa-si poarte crucea, ajuta-l atat cat poti. Si tot asa. Aproapele tau e si la servici.

Pentru ca serviciul e o parte importanta din viata, roaga-te sa ai liniste la servici, sa te placa colegii, sa poti sa iti faci lucrul de calitate si alte lucruri de care ai nevoie.

Compania lui Dumnezeu

Era odata un om Smidth care a facut o inventie. Pe atunci pozele se developau cu argint. Dupa developare solutia cu argint era aruncata la chiuveta. El s-a gandit si a facut o inventie cu care sa scoata argintul din aceasta solutie si apoi sa-l vanda. Inventia a reusit dar acuma nu mai avea bani si s-a indatorat si a inceput sa mearga pe la companii sa o vanda. a mers ope la multe companii dar iata ca nimeni nu i-o primea. Disperat, in masina fara bani, a zis o rugaciune. Doamne daca imi ajuti sa mearga inventia o sa-ti fac o companie pe numele tau si o sa dau banii la actiuni caritabile insa fa ca eu sa-mi iau o pozitie la acea companie. Bun si a mai mers el o zi doua si au inceput sa curga telefoanele toti fiind interesati de acea inventie. A vandut inventia, a facut bani multi. A facut o companie mare si asa cum a promis (nu jurat ca in crestinism nu juri) a gasit un avocat care sa-l ajute sa puna compania pe numele lui Dumnezeu. asa cum a promis el si-a luat un job la aceasta companie. Aceasta companie a crescut fiind o companie mare in statul Ohio , o megacompanie care exista si azi. Compania lui Dumnezeu. Profiturile se dujc pe actiuni de caritate.


1 punct de la Dumnezeu

Un profesor s-a rugat lui Dumnezeu sa-l ajute sa fie placut de studenti. Si i-a spus Dumnezeu da-le un punct de la mine. S-a chinuit dar pana la urma a dat la toti studentii punctul de la Dumnezeu, adica un punct din oficiu. Asta nu era o problema caci trebuia departajat cel ce a venit fata de cel ce nu s-a prezentat Apoi i-a scos Dumnezeu in fata o carte de invatare rapida si aplicand regulile de acolo a rfeusit sa-si faca clasele accesibile si pe intelesul tuturor elevilor . Si asa studentii au reusit sa invete usor si sa ia note bune si rugaciunea sa fie placut studentilor s-a indeplinit. Apoi la multe examene avute de acel profesor, cand isi calcula nota, pe baza gradatiei intotdeauna ii iesea un punct in plus, punctul de la DUmnezeu.

Invataturi despre servici:
La servici te duci si iti faci treaba cat mai bine. Daca te pune sa caracterizezi pe cineva cauti cele mai bune lucruri. Nu te bagi peste jobul nimanui ca nu stii ce copii, sotie, casa, masina depind de el si pot striga la Dumnezeu. Daca te intreba daca sa angajeze raspunzi da. Daca te intreaba daca sa dea afara raspunzi pai sa vedem ca avem aceste calitati si ca este un om cu vechime de baza si ca ar putea fi mutat unde exista o pozitie nedata si asa la batut campii sau cauti o solutie pentru el ca si cum au fu luat in discutie si la urma zici nu. Te rogi pentru cei cu dificultate. Daca ti se cere semnatura impotriva cuiva te faci ocupat si dezinteresat de problema si daca se poate iei apararea.

Ajuti pe unde poti si dezinteresat. Stiu pe cineva la care a venit un om sa fie ajutat. da si-a luat din timp si l-a ajutat. si-a luat apoi un job nou pe o felie noua. Spre surprinderea lui si nu prea seful s-a facut voluntar sa-l ajute pana ce reuseste sa-si faca treba cu bine.

Deciziile grele le iei cu colectivul chiar daca semnatura la sfarsit e a ta. In felul acesta daca iese gresit nimeni nu te arata cu degetul. Pentru cei din echipa ta te lupti ca sa fie de success in pozitia pe care o ocupa si sa se simta fericiti si impliniti. Nu stii ce-i asteapta acasa. Macar alea 8 ore de la servici sa le aiva frumoase.

spre_rasarit 14.08.2011 02:32:43

Alte sfaturi:
Nu ajuta la avort chiar daca e nepoata favorita ca sa nu ajungi in iad.
Incearca sa nu bagi la puscarie pe nimeni caci i se poate intocmi cazier penal si sa nu mai fie angajat de nimeni si prin asta poti sa aduci la sapa de lemn o familie.

cristiboss56 16.08.2011 21:10:00

Mandrie si buna Crestere
 
Erau o data intr-un sat trei vecine care mergeau pe o ulita laterala la fantana . Era mult de mers pana acolo fiindca fantana era departe de sat , dar toata lumea stia ca apa de acolo era foarte buna.
Pe drum femeile povesteau despre una , despre alta , iar la un moment dat , au ajuns sa discute despre copiii lor . Una dintre ele isi lauda fiul catre celelalte doua cum ca este foarte istet si foarte descurcaret , cealalta vecina incepu si ea sa-si laude copilul : era foarte frumos , destept si cuminte . Cea de a treia femeie mergea tacuta alaturi de celelalte doua si nu povestea mai nimic , asculta la ele .
Au ajuns femeile la fantana , au umplut galetile apoi au facut cale intoarsa catre sat .si drumul era lung catre casa . La un moment dat femeile trecura pe langa o livada unde se auzeau glasuri de copii jucandu-se . Copiii erau chiar baietii celor trei vecine . Cand ajunsera in dreptul lor , fiul femeii tacute se opri din joaca si veni la mama sa , saluta femeile si ii lua galeata de apa din mana mamei indreptandu-se spre casa alaturi de ea . Ceilalti baieti il chema la joaca , dar el refuza . Copiii femeilor vorbarete continuara nepasatori joaca sub privirile nedumerite ale mamelor lor . Acum pe ulita mergeau doua femei tacute si rusinate ca fiii lor nu au venit sa le ajute si o mama fericita alaturi de copilul ei .
" Cand vine mandria vine si rusinea , dar intelepciunea vine cu cei smeriti ". Proverbe 11:2

Scotland The Brave 16.08.2011 21:47:14

Citat:

În prealabil postat de spre_rasarit (Post 389025)
Alte sfaturi:Incearca sa nu bagi la puscarie pe nimeni caci i se poate intocmi cazier penal si sa nu mai fie angajat de nimeni si prin asta poti sa aduci la sapa de lemn o familie.

Spre rasarit sper ca esti constient ca,in calitate de cetatean al acestei tari,ai obligatia legala sa anunti autoritatile in cazul in care ai date sau infomatii,sau esti martor,la savirsirea unei fapte de natura penala.In cazul in care nu faci asta inactiunea ta se numeste favorizarea infractorului si te duci tu la puscarie.In locul celui vinovat.Nu tu bagi la puscarie ci instanta in urma administrarii probelor si judecarii cazului.Exista prezumtia de nevinovatie si dreptul la aparare astfel incat nu orice plangere inseamna automat si condamnarea la o pedeapsa privativa de libertate.Faptul ca familia celui in culpa,daca exista culpa,ajunge-n sapa de lemn este un motiv de reflectie suficient de bun pentru cel vinovat pe perioada detentiei.Si de pocainta.

In plus,este stiut ca,in imprejurari normale,intre poruncile moralei crestine si dispozitiunile legii penale nu poate sa existe contrast, fiindca acesta din urma isi are inceputul in principiile dreptului natural,deci functiunea sa nu poate fi decat moralizatoare. Am citat dintr-un numar din 1937 al ziarului ,,Curierul Crestin"care aparea la Cuj. Mon cher,intelegi ce spun sau ignoram problema pe sistem ,,o soțietate fără prințipuri, carevasăzică nu le are, dom'le!" ? :)

Daca argumentatia mea este lejer alambicata atunci priveste imaginile :) retine morala si extrapoleaza prin deductie simpla dragul meu Watson.

cristiboss56 16.08.2011 23:29:03

Citat:

În prealabil postat de Scotland The Brave (Post 390204)
Spre rasarit sper ca esti constient ca,in calitate de cetatean al acestei tari,ai obligatia legala sa anunti autoritatile in cazul in care ai date sau infomatii,sau esti martor,la savirsirea unei fapte de natura penala.In cazul in care nu faci asta inactiunea ta se numeste favorizarea infractorului si te duci tu la puscarie.In locul celui vinovat.Nu tu bagi la puscarie ci instanta in urma administrarii probelor si judecarii cazului.Exista prezumtia de nevinovatie si dreptul la aparare astfel incat nu orice plangere inseamna automat si condamnarea la o pedeapsa privativa de libertate.Faptul ca familia celui in culpa,daca exista culpa,ajunge-n sapa de lemn este un motiv de reflectie suficient de bun pentru cel vinovat pe perioada detentiei.Si de pocainta.

In plus,este stiut ca,in imprejurari normale,intre poruncile moralei crestine si dispozitiunile legii penale nu poate sa existe contrast, fiindca acesta din urma isi are inceputul in principiile dreptului natural,deci functiunea sa nu poate fi decat moralizatoare. Am citat dintr-un numar din 1937 al ziarului ,,Curierul Crestin"care aparea la Cuj. Mon cher,intelegi ce spun sau ignoram problema pe sistem ,,o soțietate fără prințipuri, carevasăzică nu le are, dom'le!" ? :)

Daca argumentatia mea este lejer alambicata atunci priveste imaginile :) retine morala si extrapoleaza prin deductie simpla dragul meu Watson.

Ai revenit in forta din concediu, Scot draga ! Care printipii domnule , ale noastre celor de rand , sau ale lor celor cu burticanul mare si ceafa lata de trei palme ? Hm , . . . care printipii , asta vreu a sti !

Scotland The Brave 17.08.2011 00:18:56

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 390252)
Ai revenit in forta din concediu, Scot draga ! Care printipii domnule , ale noastre celor de rand , sau ale lor celor cu burticanul mare si ceafa lata de trei palme ? Hm , . . . care printipii , asta vreu a sti !

Depinde de locul de unde admiri privelistea drag prieten.Saracul va fi precum eroul din povestile nordice care fiind infometat,si avand doar o bucata de paine,se hranea cu ea si cu mirosul de friptura.Bogatul evita mirosul de friptura pe motiv de saturatie.Si unul si altul vor avea principii dar diferite,dupa buget :) Insa iti/va pot spune,asa,din ce am vazut eu prin fumul fripturii ce sta sa se arda prin Europa,adica datoria publica,ca vremurile in care credinta tuturor va fi incercata sunt mai aproape decat cred multi.Sa mai gafaie putin locomotiva financiara teutona(ei tin practic Uniunea in spate la ora actuala) si sa vedeti dansul ploii in jurul sperantelor financiare ruinate.

Daca azi,ziua cheie pentru Europa, Sarkozy si Merkel au cazut de acord,printre altele, pe emiterea unor emisiuni comune de obligatiuni s-ar putea sa mai respiram putin.Cu greu,doar pe nas,dar o sa mai respiram.Daca nu,dupa noi potopul.Adica ce se vede deja: principalii indici ai buselor de pe Wall Street au deschis,iarasi, sedinta de tranzactionare de azi în scadere cu pana la 1,1%.Avansul economiei Germaniei, cea mai mare din Europa, s-a redus abrupt de la 1,3% la 0,1%(asta da cadere).

Baieti e groasa rau.Asta este povestea mea cu talc din seara asta.De aceea am tot spus:nu va faceti griji,credinta tuturor va fi incercata.Cred ca vom asista la schimbari dramatice in lume,din multe puncte de vedere.Cel de Sus sa ne apere de efectele nebuniei noastre generale dar tare imi este teama ca le vom vedea live si pe propria piele.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:14:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.