Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Evolutie sau involutie? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1181)

silverstar 03.01.2007 09:17:42

Ce se intampla cu noi oamenii, de sute, de mii de ani: evoluam sau involuam? Am in vedere fiinta umana cu toate laturile ei - fizice, psihice, mentale, comportamentale.

Se stie ca doar o parte mica a creierului, cam intre 5 si 8% (nu stiu daca informatia este corecta) functioneaza. Asa a fost dintotdeauna? Daca da, ce s-a intamplat de-a lungul timpului? Daca nu, de ce avem creierul atat de mare comparativ cu cat functioneaza? Doar asa sa umple o cutie ca sa nu sune a gol?

ory 03.01.2007 13:47:09

Daca evoluam sau involuam?,cred ca evoluam de vreme ce tehnica a ajuns la un asemenea nivel pe care il cunoastem si-l folosim destul de bine.Inchipuiti-va,daca noi folosim doar 5%din capacitatea creierului,oamenii primitivi cat foloseau din creierul lor?Prin urmare,nu cred ca folosim doar 5%din creier,reprezinta un procent mult prea mic pentru realitatea stiintifica care se evidentiaza in zilele noastre,poate atat foloseau oamenii cu multi ani in urma.Pana la urma,depinde de la individ la individ,unii isi folosesc creierul mai mult altii mai putin,dar este clar per total,ne folosim capacitatea creierului doar un procent,destul de mic....dar nu infim.
Teoretic cred ca evoluam,practic,prin natura noastra egoista cu dendinte si tehnologii distructive,cred ca involuam,intorcandu-ne incet dar sigur spre nimicul de altadata,spre disparitie.Cu adevarat creierul uman are o capacitate extraordinara de-a stoca informatiile,de-a le redirectiona la nivelul creierului acolo unde trebuie,creierul are de fapt o putere fenomenala,ajunsa pana la gradul de paranormal...in unele cazuri,izolate,de altfel.Cum ar fi fenomenul de telechinezie.
Uneori ma gandesc,daca toate dovezile si inscrierile religioase s-au desfasurat acum mii de ani in urma,cand tehnologia era atat de slab dezvoltata,si-atatia factori moderni care influienteaza iremediabil viata,nu existau,cum ramane cu adaptarea religiei la vremurile contemporane.Exista lucrui care numai coincid cu realitatea,exista tendinte religioase care ajung la un paradox,datorita suprapunerii unor timpuri si fapte diferite si controversate.Un raspuns mi-am dat la aceasta cugetare,Dumnezeu a vorbit in pilde,adica profund,tocmai pentru ca aceasta conotatie filozofica a exprimarii sa aiba veridicitate si sens "pana la sfarsitul veacului",pentru ca intr-adevar,biblia,indiferent de vremurile care asupresc pamantul si viata,ramane o carte complexa si extraordinar de inteleapta,sensul ei ramane neatins fiindca se poate conforma prin subtilitate,oricarei generatii.Ceea ce face,in unele priviinte,ca religia sa nu mai poata sa se desfasoare in timpurile contemporane,nu este ceea ce Dumnezeu a lasat prin lege pamantului,ci ceea ce oamenii au transformat din aceste legi,altele si altele tot mai natange si absurde.Din pacate,in multe priviinte,religia a devenit o unealta traditionala a oamenilor care se cred desavarsiti,si astfel am ajuns la atatea si-atatea controverse si dezbinari interumane,si in definitiv la confuzie.Daca observati si-aici pe forum,cel mai mare procent din crestini invoca scrierile parintilor,preotilor si mai putin a bibliei si cuvantului curat dat de Dumnezeu.Ce dovada mai mare dorim,decat cea ca Dumnezeu a venit pe pamant pentru pavatosi,ca a muncit in ziua de sabat,ca a lasat-o pe desfranata sa se apropie de El,ca l-a mantuit pe talharul de pe cruce,ca a spus"cine este fara de pacat sa arunce primul cu piatra",si altele,si altele atat de clare pentru sufletul nostru.Dar nu,noi crestinii nu tinem cont de acestea,noi suntem mai presus de orice si de oricine,noi judecam aspru,noi infieram la dezbinare,noi pedepsim,noi simtim sila fata de pacatosi,ne departam de curvari...etc.Aceste realitati ma intriga,fiindca oamenii au schimbat si au creeat acest haos in viata religioasa,de aceia ne este tot mai grau sa credem fiindca ne tamponam cu nemilostivirea lor.Si-o sa spuneti;"ce nevoie avem de oameni???".Daca am avea fiecare o lume proprie...n-am avea nevoie si n-am depinde de ei.
Am deraiat putin de la subiect,dar consider ca si aceasta trasatura religioasa,constituie un factor de involutie sau evolutie umana...Uneori aceste teorii se rezuma doar la schimbarea in sine,pentru ca schimbarea nu e neaparat sa fie ascendenta sau descendenta,ci doar dupa placul oamenilor.Uneori ne intoercem in timp si dorim sa traim ca atunci,asta nu dovedeste involutie,ci mai degraba un grad de dezvoltare ajuns la un punct full si doreste sa renasca prin natura cea dintai,cum de altfel avem tendinta sa ne-ntoercem in natura,in simplitate.
Sincer,ar trebui sa discutam la infinit si n-am ajunge la nici un consens,fiindca ceea ce este psihologic este si infint,poate avea intelesuri diverse...

MARIUS_DANIEL 03.01.2007 13:49:06

Omenirea a evoluat material,dar a involuat spiritual.

silverstar 03.01.2007 13:57:40

MARIUS_DANIEL, lumea a involuat numai spiritual?

ory, in ceea ce priveste religia, Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru, puterea de a alege si de a hotari singuri ce e mai bine pentru noi.
Despre restul, mai tarziu. Ies la plimbare pentru ca ninge, prima ninsoare la noi.

profetul 03.01.2007 15:42:17

Intersant topic si vast in acelasi timp.Cam are dreptate MARIUS_DANIEL si as vrea sa detaliez putin.Traim astazi vremuri in care intr-adevar tehnica a luat un avans important cu ajutorul careea ne asiguram un confort mai bun fata de alte vremuri(ma refer la hrana ,locuinta etc.)dar lipseste hrana sufletului iar ramurile stiintei care se ocupa cu partea sufleteasca si spirituala a omului (psihologia,arta de exemplu) sunt in cautare continua si lasa de dorit.
In vechile vremuri omul era mai aproape de Dumnezeu (vezi toate scrierile vechi cum ar fi "Legendele Olimpului" si Cartea Egipteana a mortilor,Vedele<scrierile filosofilor greci) care le dadeau o multumire sufleteasca si un sens al vietii.
Astazi noi trebuie sa reconsideram ce au vrut sa spuna ei si privind in jurul nostru vedem ca astazi au aparut oameni care vad si alte planuri la care nu toti au acces la inceput (vezi unii invitatii de la postul OTV) si care pun un semn de intrebare asupra existentei noastre.
De exemplu chinezii au acupunctura o stiinta veche care spune ca prin fiecare organ al omului trec anumiti curenti de energie pe care ei le numesc meridiane si stimulandule cu ajutorul acelor ei chiar vindeca anumite afectiuni,in spitalele din China chiar se face anestezie cu ajutorul acelor.
Sau , in Romania apar oameni care vindeca bioenergetic deci folosesc o influenta pe care ei o vad sau o simt.
Asta denota ca incep sa se reconsidere anumite idei si ca real nu este numai ce vedem cu ochii fizici.
Deci in privinta sufletului si spiritului nostru acum cand suntem mai constienti mai avem multe de invatat si cercetat.Vezi si tot felul de experiente pe care le au multi oameni si care nu si le pot explica.
ca sa sintetizez :tehnica s-a dezvoltat mult astazi dar enigma sufletului isi asteapta rezolvarea.
Biserica incearca si ea sa rezolve aceasta enigma dar devenind o institutie a caror reprezentanti trebuie sa traiasca si ei sa limitat la repetarea unor adevaruri revelate de altii din vechi timpuri si neantelese acum de mai nimeni.
In scrierile sfintilor citim multe povete pe care si un profesor le da la scoala ,sau chiar parintii acasa si este plina literatura de indemnuri moralizatoare .Ei mai vorbesc de niste experiente interioare caremulte nu le inteleg nici ei si pe care le avem si noi .Astazi departarea de lume care se practica odata nu este o idee prea agreata.
De aceea astazi revine fiecaruia sa incerce sa dezlege aceasta enigma cu tot sufletul lui ,sa cerceteze fiecare si nu sa ne mai luam dupa parerile unora care au avut poate anumite interese.
Exista astazi multa literatura pe tema asta si cred ca fiecare poate cerceta.
Asa cum spunea si un apostol e bine sa experimentam totul pe lumea asta si poate asa il vom descoperi pe Hristos in noi.

jeniffer 03.01.2007 15:48:00

Creationismul este o epoca incheiata cu primele studii despre viata, in secolul trecut. Astazi ele au perfectionat teoria evolutiei si este suficienta.

Legile si sfaturile de buna intelegere au fost imbunatatite, dar puterea cistigului face ca in epoca noastra sa circule lucruri negative.

silverstar 03.01.2007 22:49:47

Ory, afirmi ca din punct de vedere tehnologic omul a evoluat. Ce influenta are asupra omului aceasta dezvoltare tehnologica? Il ajuta si cat de mult?

Se stie ca numai o parte destul de mica a creierului este functionala. Si totusi creierul este mare raportat la partea functionala. Credeti ca au fost timpuri cand creierul omului a functionat la capacitate maxima? Daca da, ce banuiti ca s-a intamplat de-a lungul evolutiei omului?

ory 03.01.2007 23:46:42

In ceea ce priveste tehnologia,intr-adevar a evoluat,se vede,insa calea care a dus la dezvoltarea ei nu este reprezentata doar de inteligenta,de o capacitate mentala deosebita,ci si de perseverenta si libertate.Uite,japonezii sunt considerati destepti,in comparatie cu alte popoare.Dar eu,traind o perioada printre ei am observat ca nu este chiar asa,sunt chiar inceti in cele ale gandirii si cu o perceptie slaba.Ceea ce a dus la dezvoltarea tarii lor a fost in primul rand perseverenta in munca,supunerea,supunere care in scurt timp a devenit o datorie morala,si bine-nteles educatia civilizata primita...poate intr-o oarecare masura si religia budista care nu restrictioneaza atat de mult precum face religia crestina.
Tehnologia ajuta viata omului contemporan,ajuta la intelegerea mai ampla a lucrurilor prin prisma informatiilor,la functionalitatea acestora,ajuta la apropierea oamenilor fata de oameni,ajuta la vindecarea oamenilor,gestionarea mai apreciata a timpului,ajuta la dezvoltarea acestui colos care este pamantul.Insa,din pacate,tehnologia avansata isi exprima si partile ei defavorabile,cum ar fi;sustinerea mai cu usurinta a razboiului,poluarea,incalzirea globala favotizata de distrugerea stratului de ozon,distrugerea naturii,intr-un fel,dezvoltarea tehnologica dezlantuie si caracterul oamenilor intr-un sens mai nefast,din pacate.


silverstar 04.01.2007 08:40:17

Dezvoltarea tehnologica este privita ca facand parte si contribuind la evolutia omului modern.
Hai ory, sa-ti spun ceva ca sa vezi ca nici pe departe nu-i asa. Tot ce s-a creat nou in tehnologie e dusman al omului (cu exceptia calculatorului, nu-i asa?).
Imediat dupa revolutie ni-am luat telefon fix cu memorie. Mobilul, tot cu memorie, cred ca are vreo 10 ani.
Ei, daca altadata stiam pe de rost zeci de numere de telefon, adrese etc. acum, de cand cu memoriile la agenda, am constatat ca nu mai stiu nici un numar. Oare de ce? Oare o gimnastica a mintii nu-i necesara? Ne intrebam de ce functioneaza doar atat din creier Pai, curand n-o sa mai functioneze nici atat daca ne lasam inselati de beneficiile tehnologiei. Memoria, domnilor, ce facem ca sa ne-o pastram nealterata? Avem nevoie de memorie.

Aalin 04.01.2007 10:56:56

apropo de planul spiritual al evolutiei omului...
ce ziceti manastiri...in evul mediu in manastiri se regasea toata crema intelectualitatii... calugarii erau cei care stiau sa scrie, sa citeasca, acolo se faceau experimente si alte descoperiri.
Dar acum? Cand te duci la o manastire iti e mai mare mila. Cati din personajele monahismului nostru pot oare sa se considere macar invatati apoi niste intelectuali. Foarte mic procentul spre deosebire de vremurile apuse. De ce?


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:36:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.