Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Alternativa pentru copiii nostri: scoala acasa (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16573)

antoniap 20.06.2013 21:21:35

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 523352)
Chestia cu sferele de influenta vs. educatie este destul de delicata.
Am observat ca parintii tind sa-si piarda in timp autoritatea in fatza copilului, vs. mediu social extern (familiei), ar trebui sa ne intrebam de ce.
Este oare doar un "accident" sau si parintii au o contributie in acest sens?

Este si iar este delicata. O colaborare buna intre parinte si copil este un dar de la Dumnezeu care trebuie cultivat prin rugaciuni reciproce ( copiii pentru parinti si parintii pentru copii).

Parintii care nu au o gandire empatica risca sa piarda teren in fata copiilor. Daca adultul ii da de inteles copilului ca el le stie pe toate si celalalt e un mucea care tot timpul trebuie sa ia aminte, comunicarea intre generatii se blocheaza. Adultul trebuie sa urmareasca evolutia copilului si sa-si fixeze niste prioritati.
Trebuie sa stie cand sa insiste si cand sa fie ingaduitor, cand sa fie intransigent si cand sa zambeasca ingaduitor. E nevoie si de nitel tact pe care-l pot dobandi doar cei care constientizeaza ca nu-l au, adica perfectionistii. Cei care considera ca detin toate informatiile si strategiile necesare unei bune educatii si care nu-si mai dau osteneala sa observe si efectele strategiilor lor vor considera ca numai altii sunt vinovati daca nu ajung la rezultatele dorite.

Copilul isi pretuieste parintii daca si ei ii acorda atentia necesara, conversand cu el pe diferite teme de interes care sa il ajute in viata.
Altminteri, daca parintii nu-si gasesc timp suficient pentru copil, el afla informatiile cautate ( corecte sau incorecte) din diverse surse. Iar daca mai si greseste in viata din cauza unor sfaturi neprimite la timp sau din cauza unor gafe ale parintilor, capitalul de incredere fata de parinti scade si mai mult.

De asemenea, sfaturile date trebuie acoperite prin puterea exemplului personal. ,,Sa ne fereasca Dumnezeu de judecata copiilor!'' - spune un proverb.


Numai Dumnezeu poate da intelepciunea necesara atat copilului cat si parintelui pentru a face voia Sa. Atunci cand si copilul si parintele au ca scop sa faca voia lui Dumnezeu, mai intervine si duhovnicul familiei si lucrurile se mai corecteaza daca se greseste. Dar, daca familia se abate de la voia lui Dumnezeu, isi culege roadele.

AlinB 21.06.2013 13:52:23

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 523549)
Parintii care nu au o gandire empatica risca sa piarda teren in fata copiilor. Daca adultul ii da de inteles copilului ca el le stie pe toate si celalalt e un mucea care tot timpul trebuie sa ia aminte, comunicarea intre generatii se blocheaza. Adultul trebuie sa urmareasca evolutia copilului si sa-si fixeze niste prioritati.
Trebuie sa stie cand sa insiste si cand sa fie ingaduitor, cand sa fie intransigent si cand sa zambeasca ingaduitor. E nevoie si de nitel tact pe care-l pot dobandi doar cei care constientizeaza ca nu-l au, adica perfectionistii. Cei care considera ca detin toate informatiile si strategiile necesare unei bune educatii si care nu-si mai dau osteneala sa observe si efectele strategiilor lor vor considera ca numai altii sunt vinovati daca nu ajung la rezultatele dorite.

Exact!

Cum spunea si Cezar intr-o postare, de fapt intr-un mic eseu scris chiar de propriul copil, un copil daca nu este convins el insisi ca binele este bine si ii este impus, fie chiar si cu argumente, nu ii sunt prezentate si alternative si nu este lasat sa aleaga, se vor intampla doua lucruri:

1. copilul nu va dezvolta o gandire autonoma, nu-si va insusi moralitatea personal, ca un avantaj ci o va tolera ca o obligatie circumstantiala

2. chiar daca va face ascultare, o va face cu pretul intretinerii si amplificarii unui sentiment, poate nu atat de constient, de rebeliune

3. va creste distanta dintre parinte si copil, autoritatea parintelui va scade iar cea a mediului va creste, cu consecintele de rigoare

Florin-Ionut 27.06.2013 20:27:16

http://www.evaluareineducatie.ro/dis...UNIE-2013-1275

Adică asta ar fi olimpiada la mate pe 2013? Destul de grele problemele.

http://www.evaluareineducatie.ro/dis...titionala-1255

Așa îi spune acum, etapa competițională?

Unde aș putea găsi testele (subiectele de teză) obișnuite pe anii recenți, la diverse obiecte, care li se dau elevilor la sfîrșit de semestru pentru clasele I-VIII ?

Am plecat de la titlul de ziar ”Evaluarea Nationala 2013 / Cititorii HotNews.ro despre subiectele de la Matematica: Copiilor din ziua de azi li se cere sa fie prosti? / O sa devenim noi un fel de China pentru chinezi”. Care-s subiectele respective?

Florin-Ionut 28.06.2013 07:19:27

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 524720)
Unde aș putea găsi testele (subiectele de teză) obișnuite pe anii recenți, la diverse obiecte, care li se dau elevilor la sfîrșit de semestru pentru clasele I-VIII ?

Am plecat de la titlul de ziar ”Evaluarea Nationala 2013 / Cititorii HotNews.ro despre subiectele de la Matematica: Copiilor din ziua de azi li se cere sa fie prosti? / O sa devenim noi un fel de China pentru chinezi”. Care-s subiectele respective?

Le-am găsit.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...matematica.htm

Dacă asta se cere acum unui elev de-a opta, mulți pot să predea matematica acasă copiilor lor.

Parascheva16 28.06.2013 12:27:21

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 524763)
Le-am găsit.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...matematica.htm

Dacă asta se cere acum unui elev de-a opta, mulți pot să predea matematica acasă copiilor lor.

Ce e asta?
*
Si nu cred ca bac-ul ar trebui desfiintat sau sa schimbam tot sistemul sa fim la standardele europene.

Patrie si Credinta 28.06.2013 12:54:10

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 524763)
Le-am găsit.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...matematica.htm

Dacă asta se cere acum unui elev de-a opta, mulți pot să predea matematica acasă copiilor lor.

nu chiar. Subiectul 1 poate sa il faca oricine.

Florin-Ionut 28.06.2013 18:28:54

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 524784)
nu chiar. Subiectul 1 poate sa il faca oricine.

Cum adică ”nu chiar”?

Asta am zis și eu, că subiectele au fost ușoare la evaluări și oricine poate să le rezolve, deci nivelul li se cere elevilor poate fi cu ușurință atins și mult depășit de majoritatea părinților care și-au propus să educe acasă copiii.

Pentru cei cu pretenții de olimpiadă vedeți subiectele de la etapa finală competițională și încercați să le rezolvați... dacă puteți. :)

M-am uitat și la subiectele de la olimpiada de fizică și română. Sînt dificile și necesită nu doar pregătire temeinică, ci și o inteligență cu mult peste medie. Doar de aia nu sînt gîndite pentru toți elevii.

maria-15 28.06.2013 21:44:11

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 524822)
, deci nivelul li se cere elevilor poate fi cu ușurință atins și mult depășit de majoritatea părinților care și-au propus să educe acasă copiii.

foarte frumos este si faptul ca parintii invata impreuna cu copiii.tin minte ca atunci cand trebuia sa invat tabla inmultirii,atat de mult m-a ascultat mama pana a stiut-o si ea pe toata,inainte se incurca.la fel s-a intamplat si cu substantivul,verbul etc.din pacate,cand am mai crescut am inceput sa-mi pregatesc singura temele,deci mama si-a incheiat studiul. :d
oricum,o simteam foarte aproape atunci,cred ca un avantaj al scolii e acasa e si faptul ca formeaza o legatura mai puternica intre mama si copil.

Parascheva16 28.06.2013 22:59:13

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 524822)
Cum adică ”nu chiar”?

Asta am zis și eu, că subiectele au fost ușoare la evaluări și oricine poate să le rezolve, deci nivelul li se cere elevilor poate fi cu ușurință atins și mult depășit de majoritatea părinților care și-au propus să educe acasă copiii.

Pentru cei cu pretenții de olimpiadă vedeți subiectele de la etapa finală competițională și încercați să le rezolvați... dacă puteți. :)

M-am uitat și la subiectele de la olimpiada de fizică și română. Sînt dificile și necesită nu doar pregătire temeinică, ci și o inteligență cu mult peste medie. Doar de aia nu sînt gîndite pentru toți elevii.

Pai foarte rau ca se cere nivelul asta acum. Ce e cu subiectele alea? Acela e examen de clasa a8a sau a 4a? De ce coboara standardele?

Patrie si Credinta 28.06.2013 23:49:40

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 524822)
Asta am zis și eu, că subiectele au fost ușoare la evaluări și oricine poate să le rezolve, deci nivelul li se cere elevilor poate fi cu ușurință atins și mult depășit de majoritatea părinților care și-au propus să educe acasă copiii.

Nu e vorba de asta.
E prima parte, care e cea mai usoara.
Daca rezolvi asta total si complet, nu iei 5.

Yasmina 29.06.2013 01:01:47

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 523335)
Cum m-a schimbat educatia la domiciliu
by Cristina
Am o confesiune de facut. Niciodata nu m-am gindit ca voi face homeschool. Traind in Romania, normal ca nu am auzit de asa ceva. Venind in America, am facut acelasi lucru. Atunci cind a fost timpul ca fata mea sa mearga la gradinita am inscris-o la o gradinita privata, pentru ca era aproape de locul unde lucram. Au venit anii de scoala si ne-am mutat din Detroit pentru ca sa cautam un oras cu scoli bune si intr-o zona linistita pentru fetita noastra. Fiind invatata in sistemul romanesc, am avut probleme cu fiecare an scolar. Prima data mi-am spus ca poate eu nu sint obisnuita pentru ca este un sistem nou mie, anul urmator a schimbat invatatorul si mi-am spus ca era ultimul lui an inainte de pensie si nu-l mai intereseaza sa predea lectiile. Apoi a avut o invatatoare care ma chema mereu la scoala pentru ca Damaris socializa cu prietenii si nu acesta era motivul pentru care era acolo. Intereant este ca acum cei care aud ca fac homeschooling spun ca nu e bine pentru socializarea ei. :)
Aceste frustrari cu sistemul american de invatamint, unde se preda foarte putina materie, sau ce se preda raminea la scoala, iar eu ca parinte nu puteam repeta lectia pentru urmatorul test, le-am facut vocale si vecinei mele. Ea mi-a sugerat sa fac homeschool, ca ea. Nici nu am stiut la ce se referea. Am refuzat politicos si am adus aceleasi argumente care mi le aduc altii mie acum cind aud ca fac homeschooling. Cum se intoarce roata :)
Damaris a terminat clasa a 5-a, iar saminta de a controla educatia copiilor mei se parea ca a prins radacini. I-am propus ca sa incercam sa facem homeschooling in timpul vacantei de vara, iar daca nu ne place sau nu facem fata, in toamna se poate duce inapoi la scoala. Asa am inceput, si de atunci nu ne-am mai uitat inapoi. Nici macar o singura secunda nu ne-a trecut prin cap gindul ca sa se intoarca la scoala. Azi am 8 ani de homeschooling sub centura si pot sa spun ca m-am schimbat enorm.
1. Caracterul s-a maturizat. As vrea sa pot sa va spun ca am fost mereu rabdatoare, buna si iubitoare cu copiii mei. Adevarul este ca inca lucrez la aceste trasaturi. Totusi, faptul ca sint impreuna cu copiii mei in fiecare zi imi da posibilitatea de a practica rabdarea si dragostea. Eu nu fac homeschool pentru ca am rabdare, ci am invatat sa am rabdare pentru ca fac homeschool.
2. Inima imi este mult mai sensibila fata de copiii mei. Tot acest timp petrecut impreuna cu fetele mele m-a facut sa le indragesc nespus de mult. Homeschoolingul m-a ajutat ca sa le inteleg mai bine nevoile, mai ales in perioada adolescentei. Nu am facut homeschooling pentru ca am dorit sa petrec mai mult timp cu copiii mei, dar petrecind mai mult timp cu copiii mei m-a facut ca sa iubesc homeschoolingul.
3. Am invatat sa gindesc afara din cutie. Exista anumite norme sociale in cultura noastra - lucruri care se asteapta de la noi ca sa le facem. Scoala de stat se afla cu singuranta pe lista a ceea ce trebuie sa faci. Acum, ca m-am eliberat de aceasta norma sociala, m-am trezit ca pun sub semnul intrebarii si alte norme. Nu vreau ca sa traiesc intr-un anumit fel pentru ca toata lumea asa face, ci vreau sa traiesc cu un scop anume.
4. Imi apreciez mai mult sotul. Sotul meu a facut o multime de sacrificii pentru ca fetele noastre sa fie invatate la domiciliu. Se multumeste cu lucruri mai ieftine pentru ca sa pot cumpara un microscop sau ca sa platesc lectiile de muzica ale fetelor. Atunci cind ne-am dus in audienta la senator si la deputat mi-a ascultat cu rabdare argumentele pregatite impotriva standardelor federale in educatie. Atunci cind am mers in capitala statului, Lansing, ca sa sustinem proiectul de lege impotriva nationalizarii invatamintului, el a fost cel care ne-a sustinut in rugaciune.
5. Am invatat tot felul de lucruri noi. Abia cind am inceput educatia copiilor mei mi-am dat seama ca scoala nu m-a invatat mare lucru. Nu am invatat istoria si nu am conectat evenimentele intre ele. Acum apreciez si inteleg istoria intr-un mod nou. Nu am scris un eseu in viata mea. Cind am inceput educatia la domiciliu, m-am gindit ca eu sint cea care o voi preda, insa se pare ca si eu invat cot la cot cu fetele mele.
6. Sint mult mai relaxata. Nu trebuie sa ne trezim dimineata ca sa mincam repede si sa mergem la scoala si la lucru. Nu trebuie sa astept autobuzul si nu trebuie sa merg la sedinte cu parintii. Nu trebuie sa ne chinuim seara, dupa o zi lunga, ca sa ne facem temele.Pentru ca sintem acasa, ne organizam cum vrem si ne bucuram mai mult de oportunitatile care se ivesc.
7. Am devenit mai increzatoare in abilitatea mea de a preda. Cu timpul, am modificat și am optimizat fiecare programa. Am adaugat carti clasice si am ignorat testari. Am gasit proiecte amuzante si excursii pentru a avea o gama cit mai interesanta. Conversatiile in timpul cinei m-au facut sa realizez ca nu numai ca fetele invata, ci si ca le place sa invete. Atunci cind nu am gasit ce am avut nevoie ca sa predau o lectie m-am decis sa le scriu chiar eu.
8. Am invatat ca nu este vorba de mine. Ca sa faci homeschool ai nevoie de timp, de energie pentru a-i educa pe copii. Este un stil de viata cu totul diferit. Imi face placere ca sa ajut copiii altor parinti la matematica. Educatia la domiciliu m-a ajutat sa realizez ca aptitudinile si abilitatile mele nu sint ale mele, ci sint pentru a le transmite mai departe.

Uitandu-ma peste aceste 8 motive pro homeschooling,nu am vazut decat rezultate pozitive pt mama.Asta urmareste homeschoolingul?
Haidem sa vedem cam ce rezultate pozitive putem aduce in discutie despre educatia copiiilor?!

Yasmina 29.06.2013 01:08:35

Citat:

În prealabil postat de maria-15 (Post 524850)
foarte frumos este si faptul ca parintii invata impreuna cu copiii.tin minte ca atunci cand trebuia sa invat tabla inmultirii,atat de mult m-a ascultat mama pana a stiut-o si ea pe toata,inainte se incurca.la fel s-a intamplat si cu substantivul,verbul etc.din pacate,cand am mai crescut am inceput sa-mi pregatesc singura temele,deci mama si-a incheiat studiul. :d
oricum,o simteam foarte aproape atunci,cred ca un avantaj al scolii e acasa e si faptul ca formeaza o legatura mai puternica intre mama si copil.

Dar tu ai simtit cum legatura s-a format si cand mama ta invata cu tine impreuna,tu fiind la scoala totusi...

Secretul consta in interesul pe care parintii il pun in educatia copiilor;aceasta legatura se formeaza oricum atunci cand parintii sunt interesati de ocupatia lor de parinte.

Yasmina 29.06.2013 01:18:27

Nu sunt de acord cu aceasta forma de educatie.

Va da nastere unor persoane cu probleme de socializare,disciplinare si concentrare.
Cursurile acasa incep cand vrei,ai pauza cand vrei nu exista rigoare,disciplina sau control.

Tocmai asta urmareste scoala,se implementeze copiiilor idea de disciplina,mentirea unui orar,obiceiul de a fi punctual acolo unde esti asteptat,deprinderile zilnice si lupta continua de a ajunge in timp la scoala,pregatit pt cursuri.

La ce s-ar rezuma toate acestea acasa?
In plus,multi adulti au cunostiinte immense insa nu au rabdarea necesara de a preda aceste cunostiinte(nu au pregatire pedogogica).
Tatal meu este o enciclopedie ambulanta de cunostiinte si o minte brilianta in matematica...cu toate acestea ii venea foarte greu sa facem o problema impreuna deoarece se irita foarte usor(iar eu desenam in timp ce dansul imi repeta formule).

AlinB 29.06.2013 04:38:45

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 524883)
La ce s-ar rezuma toate acestea acasa?
In plus,multi adulti au cunostiinte immense insa nu au rabdarea necesara de a preda aceste cunostiinte(nu au pregatire pedogogica).
Tatal meu este o enciclopedie ambulanta de cunostiinte si o minte brilianta in matematica...cu toate acestea ii venea foarte greu sa facem o problema impreuna deoarece se irita foarte usor(iar eu desenam in timp ce dansul imi repeta formule).

Studiile indica in schimb ca acolo unde este practicat temeinic, dupa o programa, rezultatele sunt mult mai bune decat cei educati in sistemul public de invatamant.

In schimb unde nu este o programa si se lasa la latitudinea copilului ce sa invete si ce nu, rezultatele sunt mai slabe fata de sisemul public.

In orice caz, sistemul nu e pentru oricine, nu toata lumea are resursele necesare pentru asa ceva: timp, bani si copii putini.

In plus, vorbim degeaba pentru ca la noi (Romania) nu este cadru legal pentru asa ceva.

In schimb exista un sistem mult mai accesibil care chiar da rezultate (daca e practicat temeinic) din pacate se pare doar pentru clasa primara: scoala dupa scoala.

E drept, este o problema de resurse financiare de data asta dar banii sunt mai usor de gasit decat un parinte cu talent pedagogic, nu mai zic de nivel intelectual.

AlinB 29.06.2013 04:58:29

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 524784)
nu chiar. Subiectul 1 poate sa il faca oricine.

Asa retarzi au ajuns acum?
Sau asta este solutia Ministerului pentru a ridica nota medie?

AlinB 29.06.2013 05:00:13

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 524866)
Nu e vorba de asta.
E prima parte, care e cea mai usoara.
Daca rezolvi asta total si complet, nu iei 5.

Jumatate din test este mura'n'gura pentru un nivel submediocru, fata de ce cred ca erau acum 20 ani standardele clasei a VIIIa.

AlinB 29.06.2013 05:06:26

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 524763)
Le-am găsit.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...matematica.htm

Dacă asta se cere acum unui elev de-a opta, mulți pot să predea matematica acasă copiilor lor.

Eu zic ca nu e deloc imbucurator..

Parascheva16 29.06.2013 05:33:32

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 524893)
Jumatate din test este mura'n'gura pentru un nivel submediocru, fata de ce cred ca erau acum 20 ani standardele clasei a VIIIa.

Nu acum 20 de ani. Acum 5-10. Cand am dat eu capacitatea, subiectele erau destul de grele. Nu grele ca la olimpiada, dar nici prostia asta care se da acum. Se putea face o departajare ptr. liceu.

Parascheva16 29.06.2013 05:40:20

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 524891)
Studiile indica in schimb ca acolo unde este practicat temeinic, dupa o programa, rezultatele sunt mult mai bune decat cei educati in sistemul public de invatamant.

In schimb unde nu este o programa si se lasa la latitudinea copilului ce sa invete si ce nu, rezultatele sunt mai slabe fata de sisemul public.

In orice caz, sistemul nu e pentru oricine, nu toata lumea are resursele necesare pentru asa ceva: timp, bani si copii putini.

In plus, vorbim degeaba pentru ca la noi (Romania) nu este cadru legal pentru asa ceva.

In schimb exista un sistem mult mai accesibil care chiar da rezultate (daca e practicat temeinic) din pacate se pare doar pentru clasa primara: scoala dupa scoala.

E drept, este o problema de resurse financiare de data asta dar banii sunt mai usor de gasit decat un parinte cu talent pedagogic, nu mai zic de nivel intelectual.

Este si nu este, baza legala. Ti-am mai zis. Daca te inscri la o scoala din SUA sau UK, poti sa faci scoala acasa si in Romania, insa trebuie macar un parinte sa stie limba engleza. Si pe langa materiile oferite de scolile respective, poti sa adugi si materiile romanesti. Iar daca copilul doreste sa mearga la gimnaziu sau liceu la scoala publica, se da un examen ptr. echivalare.

Ideea ptr. scoala acasa, din punctul meu de vedere, nu este ptr. a nu mai invata copilul acela nimic, ci ptr. a fi ferit de acel mediu daunator. Si posibilitatea, ca pe langa materiile de scoala, sa poata sa faca si un instrument muzical sau/si arte plastice si un sport (la modul serios, nu lalaiala din scoli). In Romania e dificil ptr. ca nu este un sistem facut, insa in SUA sunt f.multi, de la atei pana la religiosi, care fac scoala acasa si au rezultate f.bune si intra la univeristati mari.

Cea mai buna solutie ar fi ca Patriarhia sa aibe scoli si gadinite in fiecare judet si/sau oras, iar preturile sa fie accesibile. Banuiesc ca preturile sunt asa mari la scolile ortodoxe din prezent si din cauza ca nu prea sunt oameni care se inscriu.

AlinB 29.06.2013 11:47:09

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 524896)
Este si nu este, baza legala. Ti-am mai zis. Daca te inscri la o scoala din SUA sau UK, poti sa faci scoala acasa si in Romania, insa trebuie macar un parinte sa stie limba engleza.

Nu inteleg.
Poti sa te inscrii acolo chiar daca nu esti rezident sau ai calcat macar in tara respectiva?
Te inscrii acolo, dar nu te duci niciodata la un curs, la vreun examen de sfarsit de an...cum asta?
Si cat costa?
De unde stii ca exista scoli care permit asa ceva?

Cadrul legal de la noi, este de asa natura incat sa fii ferit de amenda (ca nu iti dai copilul la scoala) doar cu hartia respectiva?

Citat:

Si pe langa materiile oferite de scolile respective, poti sa adugi si materiile romanesti. Iar daca copilul doreste sa mearga la gimnaziu sau liceu la scoala publica, se da un examen ptr. echivalare.
Nu e cam multa materie?
Care e protocolul dupa care se "echivaleaza" studiile in Romania?
Exista in primul rand asa ceva?

Citat:

Ideea ptr. scoala acasa, din punctul meu de vedere, nu este ptr. a nu mai invata copilul acela nimic, ci ptr. a fi ferit de acel mediu daunator.
Depinde..
Nu e o regula.
El nu vine cu nimic de acasa?

Citat:

Si posibilitatea, ca pe langa materiile de scoala, sa poata sa faca si un instrument muzical sau/si arte plastice si un sport (la modul serios, nu lalaiala din scoli).
Contracost.
Si asta se poate face si mergand la scoala publica.

Citat:

Cea mai buna solutie ar fi ca Patriarhia sa aibe scoli si gadinite in fiecare judet si/sau oras, iar preturile sa fie accesibile. Banuiesc ca preturile sunt asa mari la scolile ortodoxe din prezent si din cauza ca nu prea sunt oameni care se inscriu.
Se pare ca Patriarhia are alte prioritati momentan si bani de cheltuit in alta parte, nu in educatie.

sophia 29.06.2013 13:26:20

Mi-a placut o idee din mesajul de mai sus al lui AlinB: "copilul nu vine cu nimic de acasa?".
Tocmai asta este problema. In fond copiii sunt la fel si in afara scolii. Si daca parintii nu intervin si ii lasa asa, scoala ce vina are.
Unde este totusi educatia de acasa, care totusi ar trebui sa-si puna amprenta pe un copil.
Nu mai este, pentru ca nu se mai face. Daca toti copiii ar fi educati cum trebuie, atunci altfel ar fi situatia si nu ar mai fi nevoie de scoala acasa.

Inainte vreme a existat o severitate in familie si in scoli. Atat in tinuta cat si in comportament. Astazi, cu atata libertate s-a stricat totul.
Existau excese pe vremuri in extrema cealalta, dar astazi cu ideea asta ca pe copil sa nu-l atingi nici cu vorba, ca e democratie si ai voi orice peste tot, s-a dus totul.
Eu stiu ca parintii nostri ne-au educat sever si n-am patit nimic si dimpotriva ne-am format si am facut o scoala buna. Acum cu atat rasfat...

Pana la urma si scoala acasa mie mi se pare un rasfat.
Copiii nu mai azi frica si respect de nimic. De ce oare? Si cine ii educa asa? Au voie orice, nu ai voie sa-i pedepsesti in nici un fel, nu mai are efect nimic.
Eu nu pricep cum s-a ajuns in halul asta.
Parintii strica si vin si se impun si la scoala, scoala nu poate face nimic, pentru ca este legata de "maini si picioare" prin regulile foarte laxe si copilul stie ca nimeni nu-i face nimic.

De ex.: inainte vreme daca un copil era prins cu tigara in scoala, era exmatriculat.
La fel nu se concepea sexul la anumite varste. Daca o fata/eleva ramanea gravida, era exmatriculata.
Azi este lejer: parintii nu pot sau nu vor sa interzica nimic, la scoal poti sa te duci cu burta mare si apoi faci scoala (cum o fi), cu copilul se gasesc solutii. Nu-i problema.
Inainte era rusine si pacat sa faci copil nemaritata, eleva.
Azi se imbraca fara retineri tineretul. Inainte vreme era uniforma si inca strict (fara ciorapi de nylon, cu bentita, matricola, anumite culori si lungimi la sarafan).
De tunsori nu mai vorbim. Inainte baietii care nu aveau tunsoarea regulamentara erau tunsi in clasa.
Erau chemati parintii la scoala si se mai rusinau si mai luau masuri totusi.
O nota mica la purtare conta mult la situatia scolarului. Astazi mai exista aceasta nota? Mai conteaza?

Dar mai intai as vrea sa ma lamuresc putin:

Cei care sunt nemultumiti de scoala de fapt ce problema au: profesorii, notele, materiile, colegii de clasa, curatenia?

Si ce fac ei ca sa schimbe scoala? Se implica ei cumva?
Ce asteapta de fapt de la scoala? Ce trebuie sa faca scoala?
Si dupa parerea lor ce trebuie sa faca acasa parintii? Lasand la o parte educatia religioasa. Am inteles ca unii au aceasta problema.

Ca vad ca se cere mult de la scoala totusi, dar i s-au luat "sculele" si metodele.

Inca o intrebare legata de scoli ale patriarhiei.
Inteleg ca voi credeti ca automat o scoala ortodoxa, in subordinea patriarhiei este mai buna.
Ori eu nu cred ca este asa. Sau depinde ce asteptari aveti de la ea.

Ca nu inseamna ca automat e mai bine organizata, sau mai dotata, sau ca profesorii sunt mai buni. Ma gandesc eu ca BOR nu are asa experienta in domeniul invatamantului primar si gimnazial.
Si tot copiii din jur ar veni. Se face vreo selectie la inscriere? Se verifica parinti si copii?
Profesorii sunt mai buni? Sunt mai interesati, mai bine pregatiti?
Sau va ganditi sa predea absolventi de teologie la toate materiile?

Urmariti ca la aceste scoli copiii sa capete o pregatire in domeniul religios, sau o pregatire generala buna pentru a urma mai departe alte scoli si facultati.

Ma gandesc eu ca cei care doresc sa se orienteze spre teologie trebuie sa urmeze scoli de profil (seminarii si etc.). Este o conditie sine qua non (adica este obligatoriu), sau pot sa vina si de la scoli laice?

maria-15 29.06.2013 14:44:53

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 524879)
Dar tu ai simtit cum legatura s-a format si cand mama ta invata cu tine impreuna,tu fiind la scoala totusi...

Secretul consta in interesul pe care parintii il pun in educatia copiilor;aceasta legatura se formeaza oricum atunci cand parintii sunt interesati de ocupatia lor de parinte.


asta inseamna ca orice parinte are OBLIGATIA de a-si educa copilul acasa,fie ca acesta merge la o scoala publica si acasa el continua ceea ce a inceput profesorul (si,uneori,e chiar nevoit sa repare),fie ca il invata el singur acasa.



Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 524879)
Cursurile acasa incep cand vrei,ai pauza cand vrei nu exista rigoare,disciplina sau control.

nu neaparat.eu nu am fost scolita acasa,insa cand faceam temele,de mica mama m-a obisnuit cu un program fix.veneam de la scoala si ma apucam de teme dupa aproximativ 2 ore(timp in care mancam,discutam cu mama despre ce am facut la scoala+timp de joaca si uitat la Tv).dupa ce terminam temele la o materie pauza 5 min. apoi ne apucam de urmatoarea materie.bineinteles,programul il poate stabili fiecare parinte in parte dupa nevoile copilului(aici ma refer in special la somn,pt. mine e o corvoada sa ma trezesc dimineata la 6:30,unde mai pui ca rugaciunile de dimineata se rezuma la cateva cuvinte,si alea bolborosite cu ochii lipiti de somn)

Parascheva16 29.06.2013 23:36:35

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 524904)
Nu inteleg.
Poti sa te inscrii acolo chiar daca nu esti rezident sau ai calcat macar in tara respectiva?
Te inscrii acolo, dar nu te duci niciodata la un curs, la vreun examen de sfarsit de an...cum asta?
Si cat costa?
De unde stii ca exista scoli care permit asa ceva?

In SUA si in UK sunt scoli ptr. acasa. Adica, ei iti dau manuale si materiale, ei te testeaza, ei iti dau note, iti dau foaia matricola, au si meditator si iti ofera si diploma de scoala primara/gimnaziu/liceu. Scolile sunt acreditate si recunsoscute de guvern. Sunt defapt scoli private, insa in loc sa stai in banca, faci acasa. Defapt asta inseamna scoala acasa in afara, esti inscris la o astfel de scoala care supravegheaza ce si cum, nu se face asa de capul tau. Sunt diferite scoli, iar preturile difera de la scoala la scoala.
Exemplu de scoli am dat aici:http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=23

Sunt mult mai multe, un search pe google.com si gasesti o gramada (in SUA).

Citat:

Cadrul legal de la noi, este de asa natura incat sa fii ferit de amenda (ca nu iti dai copilul la scoala) doar cu hartia respectiva?
Legea spune ca, copilul trebuie sa fie inscris la o scoala, nu spune ca trebuie sa fie scoala din Romania. Daca esti inscris la o scoala din UK sau SUA care este acreditata si primesti toate documentele pe care le primesti si la scolile publice, teoretic este legal. Asa fac cei din Romania care fac scoala acasa. Sunt inscrisi la aceste scoli. Aceste scoli primesc si elevi din alte tari, diploma de absovire fiind diploma de SUA sau UK.

Citat:

Nu e cam multa materie?
Care e protocolul dupa care se "echivaleaza" studiile in Romania?
Exista in primul rand asa ceva?
Nu e asa multa materie. Si ei fac matematica, geografie, fizica, chimie etc. doar ca sunt in engleza. La ce fac ei, s-ar adauga istoria si geografia Romaniei, Religie si/sau istoria si geografia Europei.

Echivalare: http://www.cnred.edu.ro/#Echivalare
Citat:

Depinde..
Nu e o regula.
El nu vine cu nimic de acasa?
In mod normal, da, ar trebui sa vina cu ceva de acasa. Insa, la 6-7 ani e destul de usor de influentat. Sunt multi copii cu parinti buni care au invatat sa injure la gradinita sau la scoala. Personal, as fi de acord cu scoala acasa pana la gimnaziu, cel mult pana la liceu. Asta daca nu este posibilitatea sa faca scoala privata si/sau nu se gaseste o scoala publica f.buna. Deobicei Colegiile Nationale de top au si 1-2 clase ptr. gimnaziu. Eu am facut 5-8 la Mesota (colegiu f.bun din Brasov) si nu am avut probleme. Dar ptr. a intra acolo trebuie examen si sa munceasca f.mult.

Citat:

Contracost.
Si asta se poate face si mergand la scoala publica.
La scoala nu faci instrument muzical, nu inveti muzica cu adevarat, ci este doar o ora de lalaiala. Sport, iar nu se face in adevaratul sens al cuvantului. Cand zic sport, ma gandesc la inot, tenis, baschet etc.
Acestea copii le fac in afara scolii, fie ea scoala privata sau publica. (eventual scolile de arte)
Citat:

Se pare ca Patriarhia are alte prioritati momentan si bani de cheltuit in alta parte, nu in educatie.
Pai, in Iasi,Timisoara si Bucuresti sunt deja scoli si gradinite sub patriarhie, dar sunt scumpe. In Constanta este o scoala de clase primare si gimnaziale care e accesibila, fiind infiintata de parinti. Banuiesc ca pe langa Patriarhie ca si Institutie, ar trebui sa se implice si parintii. Sau unele manastiri ar putea deschide scoli asa cum are Man.Prislop (scoala de fete).

maria-15 30.06.2013 15:13:42

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 524949)
... asa cum are Man.Prislop (scoala de fete).

am citit intr-o revista despre acest seminar,era si o poza cu cateva eleve,toate imbracate in uniforma,cu fusta care le acopera genunchii,parul prins,nemachiate,foarte gingase ca ti-e mai mare dragul sa le privesti(imi pare rau ca nu gasesc poza pe internet,as posta-o aici).ce diferenta intre ele si marea majoritate a adolecentelor de azi,care si la premiere vin cu o pereche de pantaloni scurti care doar le acopera fundul.
si am citit deasemenea ca fiecare zi incepe cu o rugaciune,in scolile publice se spun rugaciuni doar la orele de religie.

Patrie si Credinta 30.06.2013 17:17:00

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 524896)
Ideea ptr. scoala acasa, din punctul meu de vedere, nu este ptr. a nu mai invata copilul acela nimic, ci ptr. a fi ferit de acel mediu daunator.

"mediu daunator"

Ce vi se pare ca gasiti in mediul public?
Cocaina dizolvata in apa de la robinet?
Am iesit din sistemul 1-12 acum un an, nu e haosul fizic si moral care pare
Stiu ca exista tendinta asta de demonizare a mediului scolar, dar daca il educi tu acasa ,
7 ani, vorba aceea, si esti atent la ce scoala il inscrii, iese de acolo bine.

In plus, cu oamenii d-astia scosi din sistemul public o sa interactioneze toata viata, indiferent ce va fii.
Si asa e stigma in America ca home-schooled sunt anti-sociabili, mai ii trebuie si eticheta asta?

Patrie si Credinta 30.06.2013 17:30:17

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 524949)
In mod normal, da, ar trebui sa vina cu ceva de acasa. Insa, la 6-7 ani e destul de usor de influentat. Sunt multi copii cu parinti buni care au invatat sa injure la gradinita sau la scoala.

il iei frumos de mana si il educi sa nu mai injure, cum se face cu orice alt obicei prost.

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 524949)
Personal, as fi de acord cu scoala acasa pana la gimnaziu, cel mult pana la liceu. Asta daca nu este posibilitatea sa faca scoala privata si/sau nu se gaseste o scoala publica f.buna. Deobicei Colegiile Nationale de top au si 1-2 clase ptr. gimnaziu. Eu am facut 5-8 la Mesota (colegiu f.bun din Brasov) si nu am avut probleme. Dar ptr. a intra acolo trebuie examen si sa munceasca f.mult.

burta pe carte atunci(ce e drept, daca nu e scoala de top, dar cu elevi plini de fite, o sa fie cu colegi destepti, deci dublu avantaj).
Eu am facut gimnaziu la o scoala din cartier. Nu a fost rau deloc, ca mediu de invatare.

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 524949)
La scoala nu faci instrument muzical, nu inveti muzica cu adevarat, ci este doar o ora de lalaiala. Sport, iar nu se face in adevaratul sens al cuvantului. Cand zic sport, ma gandesc la inot, tenis, baschet etc.
Acestea copii le fac in afara scolii, fie ea scoala privata sau publica. (eventual scolile de arte)

Dar unde mai invata joaca in echipa cu o adunatura mixta de oameni?

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 524949)
Pai, in Iasi,Timisoara si Bucuresti sunt deja scoli si gradinite sub patriarhie, dar sunt scumpe. In Constanta este o scoala de clase primare si gimnaziale care e accesibila, fiind infiintata de parinti. Banuiesc ca pe langa Patriarhie ca si Institutie, ar trebui sa se implice si parintii. Sau unele manastiri ar putea deschide scoli asa cum are Man.Prislop (scoala de fete).

Stilurile acestea, cum au mai fost populare si in perioada interbelica, nu dau rezultate chiar atat de bune si morale pe cat se crede(stiu de la bunica un exemplu).

maria-15 01.07.2013 15:05:42

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 524949)


In mod normal, da, ar trebui sa vina cu ceva de acasa. Insa, la 6-7 ani e destul de usor de influentat. Sunt multi copii cu parinti buni care au invatat sa injure la gradinita sau la scoala.

la aceasta varsta nu cred ca scoala sau gradinita e un mediu vicios.la 6-7 ani copiii cred in povestea cu barza,in Mos Craciun,nu stiu de droguri,sex,si ma indoiesc ca educatoarele/invatatoarele nu ii pedepsesc atunci cand injura (cand eram in clasele mici era suficent sa-i spun invatatoarei ca x m-a facut "proasta" si respectivul era pus la colt,invatat fiind astfel ca trebuie sa fie mai atent la ceea ce scoate pe gura),iar daca,totusi,deprind acest "comportament verbal",aici intervine rolul parintelui.eu de ex. am invatat sa vorbesc urat de la desene,insa a fost suficent ca o singura data sa ma auda tata si m-am lecuit.

Yasmina 01.07.2013 15:33:32

Aiureli,ati ajuns sa dezbateti firul in patru atat cu scolile,demonizand scoala publica cu influenta ei nefasta de parca toti copiii sunt la acelasi nivel de supradorare...

Ati omis un lucru:sunt familii numeroase unde influenta"nefasta" consta in parinti si asta din cauza necredintei cat si din lipsa busolei morale.
De copii care au invatat sa injure de la tata ati auzit?
Dar cei care au vazut aievea cum parintii lor aveau sex?Orgii sau betii?
Care traiesc intr-un mediu de scandal,de promiscuitate?

Pt acestia,scoala publica poate fi chiar un refugiu de moralitate!
Ma crucesc cand citesc propozitii ca acestea"au invarat sa injure la scoala"...cred ca in majoritatea cazurilor invata sa injure in familie,de fapt!!!

Mai era un alt aspect cand eram eu mica:nu aveam voie sa stau la discutie intr-o gramada de adulti pt a nu imprumuta expresiile lor si a incepe sa judec cu notiuni de adult,astfel mi-am pastrat puritatea specifica varstei.
Astazi, copiii din familia mea sunt la curent cu barfa rudelor ,spun lucruri jenante/ impertinente si sunt obraznici-parintii lor fiind foarte mandri ca nu au copiii linistiti,cu bun simt si judecata-caci spun ei,aceste calitati nu le aduc binele si succesul in viata ...

Parascheva16 01.07.2013 15:44:26

Citat:

În prealabil postat de maria-15 (Post 525032)
la aceasta varsta nu cred ca scoala sau gradinita e un mediu vicios.la 6-7 ani copiii cred in povestea cu barza,in Mos Craciun,nu stiu de droguri,sex,si ma indoiesc ca educatoarele/invatatoarele nu ii pedepsesc atunci cand injura (cand eram in clasele mici era suficent sa-i spun invatatoarei ca x m-a facut "proasta" si respectivul era pus la colt,invatat fiind astfel ca trebuie sa fie mai atent la ceea ce scoate pe gura),iar daca,totusi,deprind acest "comportament verbal",aici intervine rolul parintelui.eu de ex. am invatat sa vorbesc urat de la desene,insa a fost suficent ca o singura data sa ma auda tata si m-am lecuit.

Cand ai fost la gradinita? Acum cati ani? Noile generatii sunt destul de diferinte.

Multe gradinite au televizor. Cu alte cuvinte, ii lasa pe copii sa se uite la TV ptr. a fi linistiti. Si atunci ai trei solutii: nu faci nimic, muti copilul de la gradinita sau le spui educatoarelor de ce televizorul nu este bun si pleci cu cablul de televizor.(personal cred ca ultima varianta este cea mai buna)

Chiar citeam mai demult pe site-ul familiaortodoxa.ro cum o mama se plangea ca fiul ei vine de la gradinita cu un vocabular f.urat.

Pai de ce il mai dam la gradinita daca mereu mama trebuie sa ii scoata din cap prostiile ce le prinde la gradi? In mod normal gradinita ar trebui sa formeze, nu sa strice. Conteaza mult ce fel de gradinita alegi ptr. copil, iar daca unde stai nu ai gradinite bune sau cele bune sunt scumpe, ce faci ?

Sa credem ca copilul nu este afectat deloc de mediul de la gradinita e putin naiv.

Povestea dl.Virgiliu Gheorghe despre un caz. Cu copii de clase primare, deci putin mai mari. Sau dus intr-o excursie cu copiii, iar la un moment dat, o copila s-a dezbracat in pielea goala si a inceput sa alerge dupa un baiat strigand "vreau sa faci dragoste cu mine!". Sau cum un tata isi invata copilul de 5 ani sa se masturbeze. Si chiar nu cred ca sunt cazuri singulare.

Copiii mici nu stiu de sex daca nu au avut contact cu el. Poate nu inteleg exact ce e cu el, dar de stiut stiu daca au vazut filme pornografice la care se uita tatal, daca i-a vazut pe parinti, daca i-a vazut goi pe parinti de cateva ori (unii psihologi recomanda sa il obisnuiesti pe copil de mic cu goliciunea, sa nu ii fie rusine de propriul corp, sa nu fie pudic). Acesti copiii fac la gradinita ce au invatat acasa.
****
Daca home schoolingul nu este ideal pentru unii, nu inseamna ca pentru altii nu este. Ar fi bine sa fie libertatea de a alege unde iti educi propriul copil: la scoala publica, la scoala ortodoxa, la scoala privata sau acasa.

Scoala nu ar trebui sa fie despartita de Biserica, asa cum este in prezent.

(Colegiile Nationale cu clase ptr. gimnaziu nu sunt scoli de fite. )

Zeytin 01.07.2013 15:50:30

Am invatat 12 ani intr-o scoala de stat. Dar, desi in liceu colegii mei mergeau prin baruri si injurau, eu n-am facut-o. Pentru ca asa am invatat de acasa. Nu e vorba de mediul scolar cat e vorba de familie. Daca ai "cei 7 ani de acasa" sau cati or fi ei, de ce sa te temi? Dar, daca voi vreti sa va cresteti odraslele intr-un balon de sticla, asa sa fie!

Zeytin 01.07.2013 15:53:39

!
 
Sa nu uitam sa ne uitam totusi la initiatorul topicului si la antecedentele lui :) gen pamant plat, sfarsitul lumii... si cate si mai cate altele pe care nu le- am prins!

Parascheva16 01.07.2013 15:53:42

St. Raphael’s Orthodox Online Homeschool
 
http://www.ancientfaith.com/podcasts...ne_home_school

Attention all Orthodox homeschool families: There's a new resource available that could make your homeschooling curriculum more robust and meaningful! Bobby Maddex interviews Dr. James Taylor, the founder and director of St. Raphael's Orthodox Online Homeschool.

http://www.raphaelschool.org/

Parascheva16 01.07.2013 16:10:02

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 525034)
Aiureli,ati ajuns sa dezbateti firul in patru atat cu scolile,demonizand scoala publica cu influenta ei nefasta de parca toti copiii sunt la acelasi nivel de supradorare...

Ati omis un lucru:sunt familii numeroase unde influenta"nefasta" consta in parinti si asta din cauza necredintei cat si din lipsa busolei morale.
De copii care au invatat sa injure de la tata ati auzit?
Dar cei care au vazut aievea cum parintii lor aveau sex?Orgii sau betii?
Care traiesc intr-un mediu de scandal,de promiscuitate?

Pt acestia,scoala publica poate fi chiar un refugiu de moralitate!
Ma crucesc cand citesc propozitii ca acestea"au invarat sa injure la scoala"...cred ca in majoritatea cazurilor invata sa injure in familie,de fapt!!!

Mai era un alt aspect cand eram eu mica:nu aveam voie sa stau la discutie intr-o gramada de adulti pt a nu imprumuta expresiile lor si a incepe sa judec cu notiuni de adult,astfel mi-am pastrat puritatea specifica varstei.
Astazi, copiii din familia mea sunt la curent cu barfa rudelor ,spun lucruri jenante/ impertinente si sunt obraznici-parintii lor fiind foarte mandri ca nu au copiii linistiti,cu bun simt si judecata-caci spun ei,aceste calitati nu le aduc binele si succesul in viata ...

Esti in SUA. In fiecare scoala din SUA au lectii de educatie sexuala (adica a sexului) si sunt foarte detaliate, prezentand toate perversiunile posibile. Homosexualii sunt liberi si ei sa faca ce vor. Daca vorbesti cu un elev sau un student despre BO vei fi arestat. Se impart prezervative si anti-bebe in scoli. Asta pe langa, evolutionism si altele. Si te miri de ce unii parinti aleg scoala acasa sau cea privata? Sunt multe familii de ortodocsi in SUA care au facut si fac scoala acasa si nu au nici o problema.

Daca aceste chestiuni vor ajunge sa fie si in scolile romanesti obligatorii, ce ar trebui sa faca un parinte? Sa isi trimita la scoala copilul stiind de la inceput ce o sa invete acolo? Hai, momentan nu e cazul ptr. a avea o alternativa si presupun ca parintii se vor uni si vor lupta impotriva acestor chestiuni cand va fi cazul.

Si pana la urma, de ce trebuie sa fim pesimiti si sa credem ca un copil educat acasa va ajunge sa aibe lipsuri si probleme? Daca unii parinti considera ca scoala acasa este cea mai buna solutie pentru ei si familia lor si au si timpul,resurse si minte sa isi educa copii acasa, e alegerea lor si nu ar trebui sa fie pusi la perete. Sau de ce e gresit sa alegi o scoala ortodoxa in locul celei publice?

Asa e. Multi copii au invatat prostii de la parintii lor. Insa, nu cred ca 12 ani de scoala+3 ani de gradinita nu au nici o influenta asupra copilului.

Indoctrination in the Public School and How It Conflicts with Our Orthodox Faith

St. Emmelia Annual Orthodox Homeschool Conference 2013

Yasmina 01.07.2013 16:29:08

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 525041)
Esti in SUA. In fiecare scoala din SUA au lectii de educatie sexuala (adica a sexului) si sunt foarte detaliate, prezentand toate perversiunile posibile. Homosexualii sunt liberi si ei sa faca ce vor. Daca vorbesti cu un elev sau un student despre BO vei fi arestat. Se impart prezervative si anti-bebe in scoli. Asta pe langa, evolutionism si altele. Si te miri de ce unii parinti aleg scoala acasa sau cea privata? Sunt multe familii de ortodocsi in SUA care au facut si fac scoala acasa si nu au nici o problema.

Daca aceste chestiuni vor ajunge sa fie si in scolile romanesti obligatorii, ce ar trebui sa faca un parinte? Sa isi trimita la scoala copilul stiind de la inceput ce o sa invete acolo? Hai, momentan nu e cazul ptr. a avea o alternativa si presupun ca parintii se vor uni si vor lupta impotriva acestor chestiuni cand va fi cazul.

Si pana la urma, de ce trebuie sa fim pesimiti si sa credem ca un copil educat acasa va ajunge sa aibe lipsuri si probleme? Daca unii parinti considera ca scoala acasa este cea mai buna solutie pentru ei si familia lor si au si timpul,resurse si minte sa isi educa copii acasa, e alegerea lor si nu ar trebui sa fie pusi la perete. Sau de ce e gresit sa alegi o scoala ortodoxa in locul celei publice?

Asa e. Multi copii au invatat prostii de la parintii lor. Insa, nu cred ca 12 ani de scoala+3 ani de gradinita nu au nici o influenta asupra copilului.

Da,dar suntem pe un forum in care dezbatem alternativa scolirii in Romania.
Plus ca eu detin experienta scolii din Romania,nu din USA.
Nu putem sa facem o varza,scoala din Ro nu va fi niciodata ca cea din USA.
Uite,astia termina liceul si nu au examen de Bac,fara stres ,fara prea multe notiuni,la ce sa le foloseasca ? Multi americani ma intreaba ce limba se vorbeste in Romania? Daca le-as spune ca se vorbeste turceste sau ungureste,m-ar crede!
Multi dintre colegii mei nu-si pot silabisi propriile cuvinte in lb lor desi uite ca un exemplu,cineva cu cursuri de lb engleza dintr-o alta tara cu sistemul de invatamant care este,o poate face.Cand le spun ca am facut 12 ani de lb. engleza in Romania devin livizi.
Inteleg ca homeschoolingul are un sens pozitiv in USA,in special in zonele cu maxime turbulente sociale si violenta(marile orase),insa in Romania tocmai ca nu-i vad sensul!
Dar putem sa fim primii la mofturi si sa adoptam trenduri cool din fascinanta America,de ce nu? Vom fi mai interesanti si deosebiti!

Marius22 01.07.2013 17:45:50

Mai in gluma, mai in serios, putem spune ca "scoala acasa" reprezinta o alternativa experimentata de mult de familiile din Romania, desigur, in tandem cu sistemul de invatamant public. Si ma refer aici la existenta binecunoscutelor meditatii. Cel putin sub acest aspect, cred ca suntem printre primii in Europa, intrucat la noi exista o adevarata moda, o adevarata isterie a meditatiilor, inaintea examenelor principale de pe parcursul anilor de studiu. Nu stiu insa in ce masura au meditatiile efectul scontat, deoarece rezultatele la aceste examene sunt cum sunt...

Personal, cred ca scoala acasa reprezinta o exceptie de la regula si, ca orice exceptie, are rezultatele asteptate doar in anumite cazuri.

Nu este neaparat nevoie ca parintii sa se substituie dascalilor, cu toate ca o pot face, in masura in care detin cunostintele si metodologia necesare.

In schimb, este o necesitate ca parintii sa vegheze continuu asupra situatiei la invatamant a copilului si asupra starii lui morale. Parintele este dator ca, de-a lungul anilor, sa nasca in copil o anumita constiinta si o anumita constiintiozitate. Din nefericire, tocmai aceste lucruri lipsesc astazi in numeroase cazuri, deoarece odata ce copilul este incadrat in sistemul scolar, multi dintre parinti lasa aceasta indatorire doar pe seama profesorilor. Insa si in cazurile in care parintii sunt implicati deplin in acest proces se cere de la ei mult tact pentru a nu transforma actul invatarii intr-o corvoada sau chin pentru copiii lor. Nici delasarea dar nici cerintele duse la extrem nu pot conduce la rezultatele asteptate.

maria-15 01.07.2013 19:06:26

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 525049)
. Nu stiu insa in ce masura au meditatiile efectul scontat, deoarece rezultatele la aceste examene sunt cum sunt...

pe mine m-au ajutat mult meditatiile in cls. a 8-a,inainte de examenul la matematica(materie la care intotdeauna m-am descurcat mai greu,insa am luat 10 la examen).chiar daca profesoara de la scoala preda f.bine,ea trebuia sa parcurca lectia intr-o ora si,in paralel,sa raspunda si nelamuririlor elevilor.daca mai stam sa ne gandim ca intr-o clasa sunt 20-30 de elevi si materia respectiva nu e punctul tau forte,atunci ai mari sanse sa nu inteleggi mai nimic,oricat te-ai stardui.la meditatii e diferit.profesorul explica la 1-5 copii si incepe cu neclaritatile lor,dat fiind ca materia copilul o stie de la clasa.
din nefericire,am auzit de la o prietena ca exact acelasi profesor era dirigintelele ei si ca era nemultumita de modul in care preda materia.am auzit si de cazuri in care profesorii le spuneau elevilor ca vor obtine note de 10 doar daca iau meditatii de la ei.

maria-15 01.07.2013 19:31:40

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 525035)
Cand ai fost la gradinita? Acum cati ani? Noile generatii sunt destul de diferinte.

acum 11 ani am terminat-o,insa cunosc cam ce e astazi prin gradinite(in mare parte :d)



Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 525035)
Multe gradinite au televizor. Cu alte cuvinte, ii lasa pe copii sa se uite la TV ptr. a fi linistiti. Si atunci ai trei solutii: nu faci nimic, muti copilul de la gradinita sau le spui educatoarelor de ce televizorul nu este bun si pleci cu cablul de televizor.(personal cred ca ultima varianta este cea mai buna)

nici eu nu sunt de acord cu tv in gradinite sau scoli(noi avem la liceu,ce-i drept,doar in unele clase),insa nu e folosit toata ziua.copiii se joaca cu jucariile,modeleaza plastelina,canta,spun poezii,deseneaza...si se uita la tv.oare chiar asa de daunator sa fie?

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 525035)
Chiar citeam mai demult pe site-ul familiaortodoxa.ro cum o mama se plangea ca fiul ei vine de la gradinita cu un vocabular f.urat.

cunosc o familie de penticostali care nu dau voie copiilor pe strada(eu stau la sat) sa se joace cu alti copii pt. ca invata prostii.hai sa nu-i trimitem la gradinita,sa nu-i lasam sa se joace cu ceilalti copiii,poate-i inchidem intr-un beci si totu-i ok :d ...glumesc,cum am spus intr-un mesaj anterior,aici intervine rolul de parinte.insa aceste exemple mi se par putin generalizate.oare mama respectiva nu a anuntat cadrul didactic?oare profesorii sa-i felicite pe elevi cand acestia se comporta urat?

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 525035)
Pai de ce il mai dam la gradinita daca mereu mama trebuie sa ii scoata din cap prostiile ce le prinde la gradi?

imi cer iertare,dar mi se pare ca exagerezi.care e solutia?sa nu mearga la gradinita?
itit pun si o intrebare mai intima(raspunzi doar daca vrei):esti cumva dascal?cunosti atat de bine ce se intampla in scoli si gradinite?sau spusele tale se bazeaza doar pe ce citesti in FAMILIA ORTODOXA sau ce auzi ca spune Virgil G?...sa nu te superi,nu te intreb din rautate,insa mesajul tau ma duce cu gandul la cei care urmaresc zilnic stirile PRO TV si isi formeaza o imagine denaturata despre realitate,vad doar crime si violuri,practic generalizeaza ceea ce e exceptional(ca daca nu ar fi,nu ar aparea la Tv si nici in reviste si nici Virgiliu G.inu ar pomeni despre respectivele evenimente )


Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 525035)
Sau cum un tata isi invata copilul de 5 ani sa se masturbeze. Si chiar nu cred ca sunt cazuri singulare.

cum spuneam,parintele sa se lupte sa dezradacineze raul din mintea copilului,nu sa-l sadeasca chiar el.

Florin-Ionut 01.07.2013 19:50:44

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 523522)
La ce te referi concret?
Din cate stiu, 10 clase erau obligatorii si atunci.

Inca o data, ca nu raspunde nimeni vad, cum faci sa-ti tii copilul acasa o data ce a implinit 7 ani, fara sa intri in conflict cu legea?

În ce fel intri în conflict cu anume care lege? Primești acasă o scrisoare de la Ministerul Educației în care ești întrebat de ce nu ai înscris copilul în clasa întîi? Vine cineva în vizită să discute cu tine și eventual cu copilul?

Și dacă optezi pentru școala acasă, primești o amendă? Cît e amenda?... :) Țiganii au primit scrisori sau amenzi pentru că ignoră aspectul discutat?

Florin-Ionut 01.07.2013 19:57:52

Citat:

În prealabil postat de Zeytin (Post 525039)
Sa nu uitam sa ne uitam totusi la initiatorul topicului si la antecedentele lui :) gen pamant plat, sfarsitul lumii... si cate si mai cate altele pe care nu le- am prins!

Z,

Am scris eu undeva că vine sfîrșitul lumii pe 21 dec 2012? Cred că mă confunzi sau nu ai citit cu atenție ce am postat.

Cît despre PP, nu fi tu sigur că nu e. Vezi că acuși redeschid topicul dacă mă stîrnești... sau ăsta era scopul tău de fapt, să continuăm pe tema PP? Pornește pe un topic nou dacă vrei, să văd acolo ce te-a învățat școala publică din România. :) Glumesc. Apropo, mi s-a mai propus asta și încă mai rezist să n-o fac, deși m-am mai documentat între timp asupra ideii de PP.

lore86 01.07.2013 22:46:36

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 525061)
În ce fel intri în conflict cu anume care lege? Primești acasă o scrisoare de la Ministerul Educației în care ești întrebat de ce nu ai înscris copilul în clasa întîi? Vine cineva în vizită să discute cu tine și eventual cu copilul?

Și dacă optezi pentru școala acasă, primești o amendă? Cît e amenda?... :) Țiganii au primit scrisori sau amenzi pentru că ignoră aspectul discutat?

Ionut, aceste aspecte nu sunt de neglijat. Ptr ca daca nu le faci cum trebuie vin cei de la Protectia Copilului si iti ridica copilul.
Daca il trimiti la scoala, nu conteaza ca e corigent, repetent nu te intreaba nimeni de sanatate. Dar daca il tii acasa te trezesti cu comisii pe cap. Solutia e destul de simpla: sa urmezi pasii corecti si sa nu te lasi intimidat de aerul lor atotstiutor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:27:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.