Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8154)

Langu 25.01.2010 18:27:07

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 204640)
Din aceste texte tu poti spune ca "cred ca nu m-am exprimat corect"??? Cum poti spune asta, cand ar trebui sa spui: "m-am exprimat corect intr-o singura propozieie din toate :1: Si cine vrei sa te inteleaga? Tu din ce institutie faci parte? din PSD?:24: In primul rand iti sugerez sa scrii si tu cu "," ";" "." "?" "!" atunci cand trebuie, pentru a intelege si noi ceva. Asta nu cer si daca inca nu ai terminat clasa a 4-a cu ajutorul mitei... Imi cer scuze, dar nu vad sa fii nici bazat cand scrii ceva, fie ca ai un temei scripturistic, fie unul din Sfanta Traditie, ci tu vrei sa pari mai degraba un filozof prematur inca, sau un politician.... in devenire visatoare. Scuze, dar nu imi plac mie multe chestii la postarile tale. Asta nu pentru ca fac discriminare, ci pentru ca nu-mi plac, pur si simplu.

Intre corect si clar este o mare diferenta,probabil s-a schimbat mult sensul cuvintelor in lb.romana caci altfel nu inteleg rastalmacirile tale nu numai aici ci si in articolele anterioare,daca le-ai citit.Eu imi spun parerea,pe forum,incerc sa dialoghez,sa invat,nu scriu cu intentia de a fi placut cuiva.Si daca tot esti atat de scolit,da-mi si mie,te rog,raspunsul la intrebarile anterioare.Multumesc!

gabriela8 25.01.2010 18:31:41

Citat:

În prealabil postat de Langu (Post 204745)
Odata ce se da votul e greu sa spui Nu,tinand cont ca votul inseamna acceparea conducatorilor.Problema,din punctul meu de vedere,ramane tot educatia.O societate bine educata isi impinge valorile in fata.


Pai draga, cei care spun NU sunt considerati "needucati si mitocani" citat de la o persoana publica din politica asa ca ne lasam in voia lui Dumnezeu dar sa fim prevazatori pentru a face ce tine de noi!

Langu 25.01.2010 18:57:38

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 204758)
Pai draga, cei care spun NU sunt considerati "needucati si mitocani" citat de la o persoana publica din politica asa ca ne lasam in voia lui Dumnezeu dar sa fim prevazatori pentru a face ce tine de noi!

Asa este,aveti dreptate.

adelin 27.01.2010 05:50:11

Tot din tema topicului face parte CODEX ALIMENTARIUS Are cineva o definire sau o explicatie mai amanuntita despre ucigatoarea lege?

ory 27.01.2010 06:24:08

Personal, cred ca " acele vremuri " de incercare vin , in primul rand, din interiorul nostru, ca un haos greu de stavilit intre constiinta si realitatea inconjuratoare, intre legi si principii, ca un razboi nedefinit ce nu-si cunoaste scopul.
Adevarata incercare pamanteana nu a devenit supravietuirea ca specie fizica, acum avem mult mai multe resurse decat in vechime, ci supravietuirea ca rationament si sens, aglomerati fiind de-atata informatie, incertitudine si nepasare.
In adolescenta auzeam mult prea des acest scenariu despre pribegie si fuga in pustietate datorita diavolului si incercarilor venite de la acesta, acum insa, nu mai sunt copil si nici ancorata de o biserica ce da mereu verdicte dar, aproape niciodata solutii viabile, dincolo de o doctrina visatoare. Astfel, consider ca trebuie sa lucram mai cu precadere la ceea ce nu prea s-a tot propovaduit fara putere de-ntrupare, sa ne departajam de egoismul acesta zis " crestinesc " si sa ne gandim la om, la omul din noi si din jurul nostru, sa-l intelegem ca atare, sa-l respectam si sa-l situam dincolo de aceasta exigenta religioasa care nu face decat sa razvrateasca si nu sa echilibreze fiinta omeneasca.

radianca 27.01.2010 06:55:04

Pribegie
 
Suntem deja pribegi, pe calea vietii acesteia, numai si pentru faptul ca am ales Mantuirea! Suntem pribegi deja, in cautarea Caii, Adevarului, si a Vietii daruite de Mantuitorul nostru Iisus Christos. Drumul e lung, presarat cu fel de fel de ispite, incercari crancene care se materializeaza in fel si chip( vezi chip-uri, insemnari etc.).
Problema este, nu ce vom face, pentru ca vremurile deja se deruleaza, problema este cum pastram firul rosu conducator, cum rezistam atacurilor, cum luam atitudine cu fortza si curaj fata de toate acestea.
Nu prea se simte curaj in atitudine, frica este dominanta chiar printre noi, cei care ne impotrivim acestor mijloace de supunere. Constiintza colectiva nu este una, de tip superior, inca suntem cantonatzi in materia grea. Dezvoltarea unei naturi superioare, organizata subtil este foarte greu de infaptuit.
Asupra acestei probleme, cei initziatzi ar trebui sa se opreasca, sa ofere sugestii.Unde sunt cei imbunatatzitzi? Unde sunt fetzele bisericesti inzestrate cu har? De ce cuvintele lor de Duh nu strabat pana la noi?
Cine-mi va da macar unul din raspunsuri?

radianca 27.01.2010 06:57:35

Codex Alimentarius
 
Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 205161)
Tot din tema topicului face parte CODEX ALIMENTARIUS Are cineva o definire sau o explicatie mai amanuntita despre ucigatoarea lege?


CODEX ALIMENTARIUS: o adevărată batjocură adusă terapiilor naturiste.

La baza Codex-ului Alimentarius stă istoria prea puțin cunoscută a înființării Trustului Mondial al Chimiei Farmaceutice


Ați auzit vreodată de Codex Alimentarius? Dacă nu, să nu fiți surprinși. Este unul din cele mai bine păstrate „secrete deschise" ale guvernanților din umbră. Este planificat să intre în vigoare la 31 decembrie 2009 și s-ar putea să fie cel mai mare dezastru pentru sănătatea noastră, așa cum lumea nu a mai văzut. Codex Alimentarius va seta standardele de siguranță alimentară, regulile și reglementările în vigoare în peste 160 de țări, adică 97% din populația lumii.

Denumirea Codex Alimentarius provine din limba latină și se traduce prin legea produselor alimentare sau codul produselor alimentare. Comisia de comerț Codex Alimentarius este acum finanțată și condusă de Organizația Mondială a Sănătății (OMS, ce aparține Națiunilor Unite, ONU) și FAO (Organizația pentru Alimente și Agricultură a SUA).
Codex Alimentarius este o colecție de standarde alimentare adoptate la nivel internațional, care au ca scop declarat protecția sănătății consumatorilor și asigurarea practicilor corecte în comerțul alimentar. Codex Alimentarius cuprinde standarde pentru toate alimentele, fie ele preparate, semi-preparate sau crude și pentru distribuția către consumator, prevederi în ceea ce privește igiena alimentară, aditivi alimentari, reziduuri de pesticide, factori de contaminare, etichetare și prezentare, metode de analiză și prelevare. În realitate, Codex Alimentarius intenționează să pună în afara legii orice metodă alternativă în domeniul sănătății cum ar fi terapiile naturiste, folosirea suplimentelor alimentare și a vitaminelor și tot ceea ce ar putea constitui mai mult sau mai puțin un potențial concurent pentru industria chimiei farmaceutice.

adelin 27.01.2010 22:13:05

Chiar nu stiam nimic de acest termen. L-am auzit Sambata seara cand am fost la manastire, si am intrebat ce este pentru ca nu stiam. Atunci am aflat si am dorit sa caut mai mult. Sunt foarte curios in privinta acestui semn apocaliptic.
Sa nu ne mai dea voie sa mancam legume sau fructe naturale, ca trebuie vandute de catre americani si cumparate de noi... Acum vor sa le dea americanii cateva milioane de dolari la basarabeni pentru a-i ajuta sa-si "dezvolte" agricultura. Mie mi s-a amintit de catre cineva ca se poate sa se fi facut schimb pentru Georgia, si este cat pe ce ca Basarabia sa fie luata inapoi de Romania, bineinteles si Romania este tot a lor... de cand a fost vanduta de Jiliescu.
Acum vor sa ne dea si Codexul asta alimentar, ca poate mai pot sa scada din populatie :22:

caliyo 01.02.2010 22:04:09

Am recitit azi viata sfintelor Perpetua si Felicitas praznuite pe 1 februarie. Consider ca jertfa , credinta si taria acestor femei pot fi o pilda pt. noi in,,acele vremuri de pribegieŽŽ. Oare pe cine nu ar impresiona dragostea lor pentru Dumnezeu care a depasit dragostea fireasca a unei mame pt copilul ei? Amandoua tinere, ,,cu toata viata inainteŽŽ, sf. Perpetua avea un bebelus, iar sf. Felicitas era insarcinata( a nascut inainte de termen cu doua zile inainte de martiriu).
Numai Dumnezeu le-a intarit sa lase tot : tinerete, sot, copii nou-nascuti( au fost lasati in grija unor rude credincioase), rude, viata pentru a nu se lepada de Hristos.
Ma cutremur pt. ca eu una nu as fi in stare de asa ceva. Dar in vremurile grele o sa ma rog acestor sfinte sa imi dea si mie din puterea lor.

Delirul 02.02.2010 17:46:07

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201202)
Doamne ajuta!
M-am tot gandit la ce voi face eu cand va veni vremea de pribegie de dupa implantarea cipurilor. Oare, mă mai intreb: nu cumva americanii cu cipurile lor vor sa traga omenirea intr-un cumplit razboi mondial? Ma intreb asta pentru ca nici musulmanii nu vor accepta cipurile. Nu vor accepta ei sa se lepede de Allah si sa se lase manipulati electronic de catre ONU - cea mai mare organizatie masonica din lume.
Vorbeam cu un parinte staret din MOldova despre "ce vom face noi la vremea aceea". El mi-a spus calm ca-si va lua traista-n băț si va pribegi pe unde ar apuca. Dar, oare, să lase ei teritorii pe care sa nu le cunoasca? unde sa vietuiasca oameni fara cip si ei sa nu stie? Va mai exista vre-o cale de mijloc pe care sa scrie "libertate adevarata" si nu libertate cu lanturi (sau cipuri)?
E adevarat, m-a cam derutat chestiunea aceasta. Nici Biserica nu-si da un cuvant stabil in aceasta privinta (ma refer la situatia Sfantului Sinod), caz in care, la adoptarea noilor pasapoarte cu cip RFID, Sf. Sinod s-a aratat destul de indiferent: daca vreti primiti, daca nu nu primiti :103: Si asta este foarte grav. Problema in sine framanta circa 80% din din populatia globului. Nimeni nu a precizat exact care sunt dedesupturile acestor cipuri, pentru ca in niciun caz nu va fi nevoie pentru a ajuta poporul in niciun fel! Mai bine zis, vor fi niste lanturi electronice prin care statele "mai civilizate" le vor tine in lanturile sclavagismului pe ceilalti.
Nici americanii nu sunt chiar vinovati pentru aceste lucruri. In spatele lor sunt alte mâini mai criminale si care trag sforile acolo. Asta am inteles-o si eu din discutiile cu ale persoane mai implicate in miezul problemei. Cu toate acestea, nu am priceput nimic. Si ma intreb iarasi: "Ce veti/vom face voi/noi cand vor veni acele vremuri de pribegie?"

Este foarte bine ca ai ridicat problema asta. La noi in tarisoara noastra scumpa si draga unde fiecare isi vede de propriile interese durandu-ne mai putin capul de interesele comune, multe lucruri sunt cam anapoda. Grecii au protestat si au fost impotriva acestei tehnologii inca din 2000 cand se dorea inocularea acesteia in cartile de identitate. La noi datorita indiferentei generale care ne caracterizeaza pe noi romanii, a aparut o lege care propunene adoptarea acestei tehnologii in carti de identitate, pasapoarte si carnete de sofer si marea noastra majoritate habar nu a avut ca legea exista decat atunci cand a fost prea tarziu, multi nici astazi probabil ca nu stiu.

Cat despre un al treilea razboi mondial, he he America si Rusia, fiecare in parte au tehnologia necesara, la ora actuala, pentru a distruge Pamantul asa cum il stim noi de cel putin de 2 ori. Zau ca nu stiu ce are sa iasa din asa ceva, sa pastram speranta in suflet ca nu are sa se ajunga totusi aicea.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:15:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.