Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   preot divortat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7599)

anaana71 16.11.2009 17:14:44

preot divortat
 
poate un preot divortat sa predice? stiu ca preotii nu pot divorta decat f greu. dar sa predice, fiind divortat si nerecasatorit nu am mai auzit.:106:

zaharia_2009 16.11.2009 17:33:07

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 182103)
poate un preot divortat sa predice? stiu ca preotii nu pot divorta decat f greu. dar sa predice, fiind divortat si nerecasatorit nu am mai auzit.:106:

In ce conditii sti dumneata sora ca un preot poate divorta ? Si de ce nu poate predica daca este divortat, dar de slujit (de departe pe deasupra predicicarii !)poate sluji ? Ce sti despre acestea si si de unde ai aceste ,,stiinte" ca sa putem face un pic de lumina in stiinte, nestiinte si prejudecati ?

Hector 16.11.2009 17:41:38

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 182103)
poate un preot divortat sa predice? stiu ca preotii nu pot divorta decat f greu. dar sa predice, fiind divortat si nerecasatorit nu am mai auzit.:106:

Depinde de la caz la caz, dar in teorie poate predica, sau sluji, cu binecuvantarea episcopului.

andreicozia 16.11.2009 17:53:04

vrei sa zici sa slujeasca in biserica?

11111111 16.11.2009 18:42:09

o umila parere...
 
Doamne-ajuta!

Scumpa sora Ana,din cate stiu...da.

Detaliile sunt numai la episcop si nu cred ca este de folos sa intram in amanunte.

Noi suntem mireni,trebuie sa ne preocupe mai mult statutul nostru.
(cele zece porunci)
Stiai ca...un preot ,la Judecata de-apoi...va fi judecat de doua ori.
Prima se refera la Judecata Personala(pt.pacatele facute de preot) si a doua judecata va fi pentru "grija de turma".

deci...

Daca cunosti cazul,il poti rezolva simplu...rugandu-te mult pentru sufletele lor(preot si preoteasa)

traim oricum timpuri grele!

Iarta-ma surioara ca mi-am dat si eu cu parerea,


O seara placuta,
Amin

anaana71 16.11.2009 19:05:37

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 182106)
In ce conditii sti dumneata sora ca un preot poate divorta ? Si de ce nu poate predica daca este divortat, dar de slujit (de departe pe deasupra predicicarii !)poate sluji ? Ce sti despre acestea si si de unde ai aceste ,,stiinte" ca sa putem face un pic de lumina in stiinte, nestiinte si prejudecati ?

ehe, daca eram citita, poate nu mai puneam intrebarea. exista un caz, care a fost si la TV cum preoteasa incearca de ani buni sa divorteze si nu poate (cazul preotului de la catedrala din Ploiesti). banuiesc, ca poate divorta in caz de adulter. eu acum iti spun doar din ceea ce cred eu, pentru ca daca as fi stiut, nu mai puneam intrebarea:71: avand in vedere ca ceea ce a legat Dumnezeu omul nu poate dezlega, si daca preotii ar divorta oricum si oricand, nu stiu daca ar da un exemplu celorlati. iar preotul divortat si nerecasatorit intr-o biserica ar face loc de alte "discutii". aceste "stiinte" nu stiu daca te-au luminat, si fac parte din cadrul eminentei mele cenusii:40:

anaana71 16.11.2009 19:13:08

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 182114)
vrei sa zici sa slujeasca in biserica?

pai in alta parte unde?:29:

anaana71 16.11.2009 19:15:39

Citat:

În prealabil postat de 11111111 (Post 182128)
Doamne-ajuta!

Detaliile sunt numai la episcop si nu cred ca este de folos sa intram in amanunte.

Amin

amanuntele nu ma intereseaza, doar daca poate sau nu. este, intr-un satuc, un caz intr-o biserica unde sunt 2 preoti (preotul paroh si celalat care este divortat), care toata ziua se cearta, iar enoriasii sunt in 2 tabere.

geo.nektarios 16.11.2009 19:55:31

Trebuie anuntat Protopopul si sa vina si sa stabileasca ORDINEA in Parohie! Daca nu rezolva nimic, trebuie anuntat Episcopul locului de care apartine Parohia! Daca preotul respectiv este divortat pt ca el a vrut asta, datorita Preotesei infidele, sau alte probleme, NU MAI POATE SLUJI!!! Numai daca ea la parasit pt motive neintemeiate si de care preotul nu este VINOVAT CU NIMIC!!! In astfel de conditii el poate sluji si predica!!! Dar altfel NUMAI Epsicopul decide!!!

anaana71 16.11.2009 20:35:42

Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 182162)
Trebuie anuntat Protopopul si sa vina si sa stabileasca ORDINEA in Parohie! Daca nu rezolva nimic, trebuie anuntat Episcopul locului de care apartine Parohia! Daca preotul respectiv este divortat pt ca el a vrut asta, datorita Preotesei infidele, sau alte probleme, NU MAI POATE SLUJI!!! Numai daca ea la parasit pt motive neintemeiate si de care preotul nu este VINOVAT CU NIMIC!!! In astfel de conditii el poate sluji si predica!!! Dar altfel NUMAI Epsicopul decide!!!

multumesc pentru raspuns. :5:si poate sluji si fara sa se mai recasatoreaca?


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:03:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.