Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Se poate? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9154)

heaven 13.04.2010 12:59:24

Se poate?
 
O prietena mi-a spus de curand ca urmeaza sa se casatoreasca cu un viitor preot,problema este,insa,ca el in urma cu cativa ani a mai fost casatorit civil,nu religios.
Ea mi-a zis ca doar cununia religioasa este cea care conteaza,ca daca o facea pe aceea nu i se mai permitea preotia.
Mi s-a parut totusi putin ciudat,de aceea am ales sa va intreb si pe voi: se poate hirotoni o persoana daca a fost doar casatorita civil anterior?
Va multumesc!

Noesisaa 13.04.2010 13:08:05

In ochii Bisericii casatoria civila nu inseamna nimic.

AlinB 13.04.2010 13:25:30

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 234400)
In ochii Bisericii casatoria civila nu inseamna nimic.

Nu e chiar asa.
Fara casatoria civila nu poti fi cununat(a) religios.

Si la intrebarea de la topic:

Da, este ciudat.
Sigur e preot? Daca da, a ajuns printr-o minciuna practic, pentru ca trebuia sa fie casatorit (religios!!!) inainte de a fi hirotonit.

Din punctul de vedere al Bisericii, practic a trait in concubinaj si a indraznit sa ceara sa fie si hirotonit!

Sau poate te minte pe tine acum..cine stie, oricum cam suspecta persoana in cauza, spune prietenei sa aiba mare grija, poate ar fi mai bine sa caute pe altcineva.
Cine indrazneste sa minta pe Dumnezeu nu stiu cat de sincer ar putea fi intr-o casatorie.

cojanete 13.04.2010 13:53:39

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 234405)
Nu e chiar asa.
Fara casatoria civila nu poti fi cununat(a) religios.

Si la intrebarea de la topic:

Da, este ciudat.
Sigur e preot? Daca da, a ajuns printr-o minciuna practic, pentru ca trebuia sa fie casatorit (religios!!!) inainte de a fi hirotonit.

Din punctul de vedere al Bisericii, practic a trait in concubinaj si a indraznit sa ceara sa fie si hirotonit!

Sau poate te minte pe tine acum..cine stie, oricum cam suspecta persoana in cauza, spune prietenei sa aiba mare grija, poate ar fi mai bine sa caute pe altcineva.
Cine indrazneste sa minta pe Dumnezeu nu stiu cat de sincer ar putea fi intr-o casatorie.

A specificat viitor preot .

zaharia_2009 13.04.2010 13:56:02

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 234399)
O prietena mi-a spus de curand ca urmeaza sa se casatoreasca cu un viitor preot,problema este,insa,ca el in urma cu cativa ani a mai fost casatorit civil,nu religios.
Ea mi-a zis ca doar cununia religioasa este cea care conteaza,ca daca o facea pe aceea nu i se mai permitea preotia.
Mi s-a parut totusi putin ciudat,de aceea am ales sa va intreb si pe voi: se poate hirotoni o persoana daca a fost doar casatorita civil anterior?
Va multumesc!

In primul rind , dupa ce ti s-a dat taina hirotoniei cea a casatoriei nu mai poate fi data , administrata. In al doilea rind ati spus ca urmeaza sa va casatoriti cu un viitor preot deci pina in prezent nu are nici taina hirotoniei administrata dar... dar va contraziceti in urmatoarea fraza . Pai i s-a permis sau nu preotia , adica este sau nu preot ? Nu conteaza ca a fost sau nu casatorit doar civil, ci conteaza daca este sau nu prot . Doar casatoria civila este pacatul desfrinarii care se iarta daca nu a fost pina acum hirotonit (desi sa stiti ca se iarta tare greu fiind in mod canonic interdictie pt. hirotonie- desferinatii nu sunt primiti la hirotonie !) . Iar daca i s-a administrat taina hirotoniei fiind doar casatorit civil, el ascunzind aceasta pt. ca in starea aceasta nu il hirotonea nimeni, este cea mai grava situatie si in prezent se afla in pericol de moarte daca continua sa mai slujeasca sfintele taine !

La ultima dvs. intrebare conteaza f. mult timpul prezent si nu trecut, adica daca acum , in prezent este casatorit civil . Daca este cum ati formulat : a fost casatorit civil si acum nu mai este , se face vinovat de desfrinare si , ma repet, desfrinatii extrem de greu se admit la taina hirotoniei ! la cea a casatoriei , oricind ! Dar sa nu uitati : dupa hirotonie nu se mai da nici o data taina cununiei ! Ca in ziua de astazi unii episcopi fac contrar canoanelor este exceptia si nu regula !

AlinB 13.04.2010 14:26:11

Imi cer scuze, intr-adevar n-am vazut bine.

Este poate o circumstanta atenunata, dar din cate stiu, canoanele cer fecioria pentru viitorii preoti.
Ori, respectivul clar a trait in concubinaj.

Se poate trece peste cu dispensa (din cate stiu) dar totusi e o problema delicata.

Depinde si cum e ca om in prezent, poate s-a mai maturizat de cand s-a intamplat lucrul asta.

Ar trebui poate stiut cam cat are de la divort (a divortat?) cam cat a durat casatoria respectiva, de ce nu s-a cununat religios..

Poate asta a fost inainte de a face facultatea de teologie, daca si-a pus in gand sa devina preot fara a fi cununat, hmm..

Mihnea Dragomir 13.04.2010 16:17:11

Să nu fim atât de prezumțioși. Poate omul s-a convertit după căsătoria sa civilă. Nu îl descoperă toți pe Dumnezeu încă din școala primară. Poate că exact în urma acestei convertiri și a examenului de conștiință care a urmat a simțit vocație pentru preoție. Ar putea fi un fost păcătos (nici asta nu știm), care, auzind cuvintele "cealaltă parte a vieții noastre lui Cristos să o dăm" chiar le-a luat în serios. Când mă gândesc la păcatele tinereții, ar trebui să mă călugăresc, nu să mă preoțesc. Ar trebui să fac jalbă să fiu primit să păzesc porcii mănăstirii și în biserică să nu trec dincolo de tindă.

heaven 14.04.2010 07:22:31

Cred ca nu m-am facut eu suficient de inteleasa:este vorba de viitorul sot al unei prietene care,nu,nu este preot in prezent ci urmeaza sa se casatoreasca si hirotoneasca ulterior.
Nu stiu acum cat timp a mai fost casatorit,cred ca acum cativa ani,dar doar civil,nu si religios.
Din ce stiu s-a despartit de respectiva pentru ca nu mergea relatia,il insela,dar aceea nu a fost singura lui relatie,au fost mai multe,chiar inainte de prietena mea fiind cu o alta fata cu care a stat pentru doi ani.
Bine,acum nu mi se pare o grozavie atat de mare,daca totusi omul este credincios si facut pentru asta,dar m-a nedumerit afirmatia ei pentru ca stiam ca sunt destul de stricte canoanele.

windorin 14.04.2010 08:16:52

Canoanele spun ca acela care nu si'a pastrat curat trupul sau, pana la Taina Cununiei, nu poate fi preot.
Pogoramintele au existat si vor exista, caci pocainta poate fi mare.

Sa faca ce ii spune duhovnicul. Sa nu caute pareri printre crestini, caci noi, cei de rand, nu putem masura atat de bine lucrurile.
Unii dintre noi, obisnuiti cu pacatul, pot fi mult prea ingaduitori, iar altii, mult mai aspri, pot arunca pe om in deznadejde.

forfota 14.04.2010 17:39:28

Cunosc preot in slujire la a doua casatorie. Se vede ca nimic nu e batut in cuie, ca lumea nu e doar un pat al lui Procust.
Sa nu uitam ca nimic nu se intampla fara voia Domnului! S nu e de nasul nostru sa ne intrebam de ce cu unii intr-un fel si cu atii altfel.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:53:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.