Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11147)

anika12 11.11.2010 00:15:54

Cine nu si-a inselat sotul/sotia??
 
Am fost casatorita 7 ani si nu mi-am inselat niciodata sotul . El insa a facut-o nu o data ci de mai multe ori. Intreband in stanga si in dreapta am aflat ca de fapt toate cunostintele noastre au " calcat stramb". Si culmea e ca nici nu se simt vinovati si zic ca o aventura din cand in cand nu strica. In acest cerc eu sunt vazuta a fi mai putin normala. Acum stau si ma intreb daca toata lumea e asa??? Oare chiar nu mai exista dragoste si respect ci doar sex?? As dori sa fiti sinceri si sa spuneti cine nu si-a inselat sotul/sotia si de ce?? Si daca se poate sa imi spuneti si de cati ani sunte-ti impreuna. O zi buna tuturor.

iulia_clau_edi 11.11.2010 00:36:28

Nu mi-am inselat sotul si niciodata nu o voi face pentru ca, in afara de faptul ca il iubesc si il respect,stiu ca facand asa ceva,adica inselandu-l pe el ma insel de fapt pe mine cu uraciunile de la cel rau.Cand pacalesti pe cineva nu faci decat sa te pacalesti pe tine insuti.Nu faci decat sa gresesti in fata Lui Dumnezeu.Suntem impreuna de 4 ani si avem un copilas de 2 ani si 6 luni.Cu incredere iti spun ca da,mai exista dragoste si respect insa cu conditia ca amandoi sotii sa se increada in totalitate in Dumnezeu.Fara Dumnezeu mergi pe o cale gresita si o vezi cea mai la moda si frumoasa directie.Si...sunt absolut sigura ca asa vom fi mereu,fara sa inselam ,pentru ca are grija Domnul nostru Iisus de familia pe care i-am incredintat-O.Doamne ajuta asa la toata lumea!

claudiu-marius 11.11.2010 00:42:48

Citat:

În prealabil postat de anika12 (Post 304463)
Am fost casatorita 7 ani si nu mi-am inselat niciodata sotul . El insa a facut-o nu o data ci de mai multe ori. Intreband in stanga si in dreapta am aflat ca de fapt toate cunostintele noastre au " calcat stramb". Si culmea e ca nici nu se simt vinovati si zic ca o aventura din cand in cand nu strica. In acest cerc eu sunt vazuta a fi mai putin normala. Acum stau si ma intreb daca toata lumea e asa??? Oare chiar nu mai exista dragoste si respect ci doar sex?? As dori sa fiti sinceri si sa spuneti cine nu si-a inselat sotul/sotia si de ce?? Si daca se poate sa imi spuneti si de cati ani sunte-ti impreuna. O zi buna tuturor.

Doamna nu sunt casatorit ,insa ceea ce pot sa zic e doar atat si destul de grav unde nu e dragoste nimic nu e ,restul ceea ce tine de cuplu de interactiune cuplului de apropierea in gandire a celor casatoriti se va gasi cine sa comenteze .Deci daca dragoste nu e nimic nu enici respect nici placere nici pasiune (nu acea pasiune animalica ) ci interes, teama de a nu ramane singur , o gandire superficiala care zice ca in timp ne acomodam ne obisnuim unul cu celalalt ,adica o mare minciuna.Imipare sincer rau ca treceti prin asa ceva,daca mie mi s-ar intampla persoana de langa mine ar devenii asemeni scrumierei de pe masa.Dar azi cei multi si fara de dumnezeu sau cu un dumnezeu superficial in minte gandesc ca e ceva normal ....si nu este.

daniil96 11.11.2010 00:49:29

intrebarea este o mare magarie ... pentru ca insinueaza ca normal este sa inseli

evident ca nu ne inselam ...

te-as crede de buna credinta cand ai intreba ... "cine a inselat"?

cand intrebi ... "cine nu a inselat" ... insinuezi ca inselarea este starea normala

anika12 11.11.2010 00:57:34

Citat:

În prealabil postat de iulia_clau_edi (Post 304466)
Nu mi-am inselat sotul si niciodata nu o voi face pentru ca, in afara de faptul ca il iubesc si il respect,stiu ca facand asa ceva,adica inselandu-l pe el ma insel de fapt pe mine cu uraciunile de la cel rau.Cand pacalesti pe cineva nu faci decat sa te pacalesti pe tine insuti.Nu faci decat sa gresesti in fata Lui Dumnezeu.Suntem impreuna de 4 ani si avem un copilas de 2 ani si 6 luni.Cu incredere iti spun ca da,mai exista dragoste si respect insa cu conditia ca amandoi sotii sa se increada in totalitate in Dumnezeu.Fara Dumnezeu mergi pe o cale gresita si o vezi cea mai la moda si frumoasa directie.Si...sunt absolut sigura ca asa vom fi mereu,fara sa inselam ,pentru ca are grija Domnul nostru Iisus de familia pe care i-am incredintat-O.Doamne ajuta asa la toata lumea!

Foarte frumos . Asta imi doream sa aud . Dumnezeu sa va ocroteasca familia si sa traiti fericiti si in Lumina lui Hristos pana la adanci batranete. Feliciari!!

iulia_clau_edi 11.11.2010 01:03:29

Multumim frumos,totul se datoreaza Lui Dumnezeu,asta e clar.Sa dea Dumnezeu liniste ,dragoste si respect in familia ta,si mai ales credinta caci asta e cheia,nu de mult descoperita si mie.Doamne ajuta!

anika12 11.11.2010 01:08:09

Citat:

În prealabil postat de daniil96 (Post 304471)
intrebarea este o mare magarie ... pentru ca insinueaza ca normal este sa inseli

evident ca nu ne inselam ...

te-as crede de buna credinta cand ai intreba ... "cine a inselat"?

cand intrebi ... "cine nu a inselat" ... insinuezi ca inselarea este starea normala

Daca intrebam "cine a inselat" sunt sigura ca nu multi se grabeau sa raspuda . Cine s-ar fi dat de gol mai ales ca unii membri se cunosc intre ei. Si chiar nu vreau sa stiu cine a inselat (cunosc eu destui) ci doream sa stiu cine nu a inselat . Si nu am vrut sa insinuez nimic imi pare rau ca s-a inteles asa. Imi cer scuze. O seara buna.

anika12 11.11.2010 01:15:55

Citat:

În prealabil postat de claudiu-marius (Post 304470)
Doamna nu sunt casatorit ,insa ceea ce pot sa zic e doar atat si destul de grav unde nu e dragoste nimic nu e ,restul ceea ce tine de cuplu de interactiune cuplului de apropierea in gandire a celor casatoriti se va gasi cine sa comenteze .Deci daca dragoste nu e nimic nu enici respect nici placere nici pasiune (nu acea pasiune animalica ) ci interes, teama de a nu ramane singur , o gandire superficiala care zice ca in timp ne acomodam ne obisnuim unul cu celalalt ,adica o mare minciuna.Imipare sincer rau ca treceti prin asa ceva,daca mie mi s-ar intampla persoana de langa mine ar devenii asemeni scrumierei de pe masa.Dar azi cei multi si fara de dumnezeu sau cu un dumnezeu superficial in minte gandesc ca e ceva normal ....si nu este.

Nu sunt deacord cu razbunarea "ar deveni asemeni scrumierei de pe masa" ci eu chiar incerc sa ramanem prieteni si asta pentru fetita noastra de 4 ani jumate. Unde Dumnezeu nu e nimic nu e .

windorin 11.11.2010 09:16:28

Cel căruia i se pare că stă neclintit să ia seama să nu cadă.
 
A nu cadea in pacat (desfranare, adulter) este un har de la Dumnezeu. Chiar daca nu'l intelegem ori nu'l simtim.

Care dintre noi are puterea de a se pazi de grele pacate, sa stea cu frica, spre a nu cadea, iar nu cu siguranta biruitorului.
Pana la moarte nu exista biruitor sau invins. Oricand ni se poate schimba inima.
Suntem cat de cat feriti de pacate mari prin har, iar daca pierdem harul, vom pierde si puterea de "a sta".
Sunt sfinti care, fiind inselati de diavol cu mandria, au ajuns sa cada in pacate grele, mai apoi pocaindu'se iar din toata inima.

"Cel căruia i se pare că stă neclintit să ia seama să nu cadă." (I Corinteni 10, 12)

mihele_m 11.11.2010 09:25:37

Citat:

În prealabil postat de anika12 (Post 304463)
Am fost casatorita 7 ani si nu mi-am inselat niciodata sotul . El insa a facut-o nu o data ci de mai multe ori. Intreband in stanga si in dreapta am aflat ca de fapt toate cunostintele noastre au " calcat stramb". Si culmea e ca nici nu se simt vinovati si zic ca o aventura din cand in cand nu strica. In acest cerc eu sunt vazuta a fi mai putin normala. Acum stau si ma intreb daca toata lumea e asa??? Oare chiar nu mai exista dragoste si respect ci doar sex?? As dori sa fiti sinceri si sa spuneti cine nu si-a inselat sotul/sotia si de ce?? Si daca se poate sa imi spuneti si de cati ani sunte-ti impreuna. O zi buna tuturor.

Simtul animalic patologic dovedit este mai dezvoltat la barbati ,si instinctul de a cunoaste tot timpul ceva nou este la fel de dezvoltat ,dar asta nu este o regula generala exista si exceptii .


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:21:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.