Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ati avut vreodata sentimentul... ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15079)

bluester 07.06.2012 22:28:41

Ati avut vreodata sentimentul... ?
 
Ati avut vreodata sentimentul ca, noi crestinii ortodocsi ne imputinam din ce in ce mai mult ?
Vreau sa spun ca , de ceva timp , observ ca multe persoane (crestin ortodoxe) sunt foarte indiferente fara de Biserica (mai exact , nu vor sa sa aiba tangente cu Biserica); Alte persoane se smintesc foarte usor ,chiar si din cauza unor lucruri marunte, si imediat il ponegresc pe Dumnezeu. Un alt lucru , ce ma face sa am acest sentiment , este ca : acum cateva zile , m-am intalnit in autobuz cu o femeie - care tot incerca sa ma atraga catre secta ei (apartinea de martorii lui Iehova) , insa , nu am stat mult sa combat ereziile ei , pentru ca am mers doua statii... si ma gandesc , ce s-ar fi intamplat , daca in locul meu ar fi fost cineva naiv si care ar fi ascultat-o pe acea eretica....
Vreau sa stiu daca mai este cineva care are acelasi sentiment pe care il am eu acum... sau macar daca a avut vreodata acest gand. Imi pare rau , sa stiu , ca pe viitor nu o sa mai fie atat de multa lume credincioasa , precum in prezent.

Patrie si Credinta 07.06.2012 22:47:18

nimieni nu prea vrea sa aiba tangente cu Martorii. Mie mi-e frica de neoprotestanti mai mult.

catalin2 07.06.2012 22:48:04

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 451066)
Ati avut vreodata sentimentul ca, noi crestinii ortodocsi ne imputinam din ce in ce mai mult ?
Vreau sa spun ca , de ceva timp , observ ca multe persoane (crestin ortodoxe) sunt foarte indiferente fara de Biserica (mai exact , nu vor sa sa aiba tangente cu Biserica);

Eu eram nu cu mult timp in urma necredincios, nu stiu cum e in general. Pesoanele pe care le cunosc au devenit mai credincioase, deci mie mi se pare ca fenomenul e si invers.

ucenic 07.06.2012 23:17:39

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 451068)
nimieni nu prea vrea sa aiba tangente cu Martorii. Mie mi-e frica de neoprotestanti mai mult.

"In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme n-a ajuns desavarsit in dragoste." (1Ioan.4:18)

Tomita 07.06.2012 23:54:29

Si eu am sentimentul acesta. Ma relationez in general cu persoane "mai credincioase" care nu au copii. La servici colegii (8) nu au copii, eu nu o sa am niciodata, in pelerinaj de Sfintele Pasti am fost mai apropiata de 2 persoane ambele fara copii, weekendul acesta am stat 3 zile in camera cu o persoana casatorita de 10 ani fara copii etc.
Mai sunt si exceptii dar sunt cam multe coincidente...

mihaila_alin 08.06.2012 00:19:58

Citat:

În prealabil postat de Tomita (Post 451109)
Si eu am sentimentul acesta. Ma relationez in general cu persoane "mai credincioase" care nu au copii. La servici colegii (8) nu au copii, eu nu o sa am niciodata, in pelerinaj de Sfintele Pasti am fost mai apropiata de 2 persoane ambele fara copii, weekendul acesta am stat 3 zile in camera cu o persoana casatorita de 10 ani fara copii etc.
Mai sunt si exceptii dar sunt cam multe coincidente...

vrei sa explici mai clar ce inseamna:mai credincioase,eu nu inteleg aceasta.credinta nu opreste ci indeamna sa ai copii.mai bine zis ce cred acesti oameni?.cresteti imultiti-va si umpleti pamintul,este indemnul.

mihaila_alin 08.06.2012 00:37:20

Lupul moralist chear de ar avea blana de oaie, este un rapitor.
 
Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451082)
"In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme n-a ajuns desavarsit in dragoste." (1Ioan.4:18)

ucenicule cine este desavirsit in dragoste? in afara de unul singur,la care inca nu a fost nimeni vrednic sa ii desfaca cureaua incaltamintei.

ucenic 08.06.2012 00:47:23

Citat:

În prealabil postat de mihaila_alin (Post 451145)
ucenicule cine este desavirsit in dragoste? in afara de unul singur,la care inca nu a fost nimeni vrednic sa ii desfaca cureaua incaltamintei.

Ei mai Alin, si cu tine...

Daca Cel de care pomenesti iti porunceste sa fii desavarsit, cum El este Desavarsit, sfant cum El este Sfant, plin de dragoste pentru ca El este Dragoste, de ce vezi tu in asta un deziderat asa greu de atins?

Si apropos` cel care se considera nevrednic a-I desface cureaua incaltamintei nu a cunoscut lucrarea mantuitoare a harului lui Hristos, in sensul de a beneficia de ea. Ioan Botezatorul, caci despre el este vorba, este ultimul dintre profetii Vechiului Legamant si are calitatea de "prieten" al mirelui, nu de "mireasa" a Lui.

De aceea Domnul Iisus spune despre el:

"Va spun ca dintre cei nascuti din femei, nu este niciunul mai mare decat Ioan Botezatorul. Totusi, cel mai mic in Imparatia lui Dumnezeu, este mai mare decat el." (Luc.7:28)

AlinB 08.06.2012 00:50:46

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451082)
"In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme n-a ajuns desavarsit in dragoste." (1Ioan.4:18)

"Frica de Dumnezeu este începutul înțelepciunii; cei fără minte disprețuiesc înțelepciunea și stăpânirea de sine." (Pilde 1:7)

"Începutul înțelepciunii este frica de Dumnezeu și priceperea este știința Celui Sfânt." (Pilde 9:10)

"33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi." (Pilde 15:33).

Tu unde te numeri, la cei fara frica?
Din motiv de desavarsire sau n-ai pus nici macar bazele?

AlinB 08.06.2012 00:52:29

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451149)
Daca Cel de care pomenesti iti porunceste sa fii desavarsit, cum El este Desavarsit, sfant cum El este Sfant, plin de dragoste pentru ca El este Dragoste, de ce vezi tu in asta un deziderat asa greu de atins?

Toate par usoare pentru cel care nici macar nu incearca.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:45:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.