Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

penticostalul 27.02.2012 14:08:33

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431964)
problema pe care am tot repetat-o este sa nu ne bagi pe gat ce crezi.
...important e sa nu obligi nici tu pe altii sa creada ce crezi tu.

Draga frate Catalin eu si daca as vrea nu as putea sa-ti bag tie (sau altora) pe gat sau sa te oblig pe tine (sau pe altcineva) sa crezi ceea ce cred eu.

Dar, ti-o spun cu sinceritate, eu nu cred ca e de datoria mea sa conving pe cineva de ceva. Eu doar imi exprim opiniile la care am ajuns in urma a mai mult de doua decade de vietuire crestina. Duhul Sfant este cel care convinge pe cineva atunci cand El crede de cuviinta.

Daca uneori ma exprim mai hotarat decat ar trebui si par ca as porunci tuturor sa creada ca mine, aceasta nu e decat o deformatie de care trebuie sa ma pocaiesc.

grasu77 27.02.2012 15:34:21

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
Cata falsitate! cata ipocrizie!!! Cica "fratii penticostali"!!!

Unde este ipocrizia si falsitatea? Poate in incapacitatea dumitale de a intelege anumite lucruri. Credeti ca daca fac parte dintr-o biserica "individualista" (cum ati caracterizat, pe drept, BAZS), trebuie sa-i desconsider pe credinciosii din alte confesiuni? Va marturisesc ca mi-e mai greu sa-i numesc frati pe unii din biserica mea, decat pe cei ca "penticostalul", "doriana" sau "ucenicul" (care mi-au facut impresia unor oameni sinceri).

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
Va spun eu care este relatia intre adventisti si penticostali, nu va luati dupa "grasu77" care deformeaza voit realitatea!

Aha. Ce spui dumneata este realitate. Ce fac si spun eu (adventistul) este deformare. Va spun ca si eu am fost, de vreo 2-3 ori, pe la adunarile penticostale, impreuna cu un prieten penticostal. Cum numiti asta: realitate sau deformare (urmand sa aratati dvs. care este realitatea).

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
iar tinerele fete adventiste nu se casatoresc cu barbati penticostali, daca fac asta, vor fi ponegrite in adunarea lor!!

Mai aveti "relitati" din astea? Eu nu am vazut pe nimeni ponegrit, in biserica mea, desi au avut loc casatorii cu persoane din alte confesiuni. Numai ca, o astfel de casatorie va genera multe probleme si neintelegeri majore (lucru demonstrat). De aceea se cauta evitarea unor astfel de situatii, prin consilierea tinerilor (nicidecum prin ponegrire - aceasta fiind o metoda draga dvs.).

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
adventistii considera ca fenomenele gen "vorbire in limbi" de la penticostali, nu sunt de la Duhul Sfant, ci de la diavolul,

Adventistii, la fel ca si fratii penticostali de pe acest forum, considera ca manifestarile acelea ciudate (gasite in filmulete pe youtube) nu sunt de la Duhul Sfant. Toti cei de pe acest forum suntem de acord cu acest lucru (inclusiv fratii penticostali). Nu inteleg, cu cine va certati dvs.

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
Toti adventistii cu care am discutat

Si, cum ati discutat cu acei adventisti? Tot asa cum o faceti cu cei de pe forum, respingand tot ce spun ei (acuzandu-i de falsitate si ipocrizie) si venind cu "realitatea" dvs.?

Se poate ca dumneata sa fi discutat cu niste ciudati (fanatici) din biserica noastra (ca avem si din astia) care sa fi spus vrute si nevrute despre crestinii din alte confesiuni. Dar, nu asta este pozitia BAZS si a adevaratilor adventisti, fata de fratii din alte confesiuni. Sunt sigur ca multi din fratii penticostali vor mostenii Imparatia lui Dumnezeu, impreuna cu unii dintre adventisti (printre care nadajduiesc sa fiu si eu).

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
Am impresia ca "grasu77" nici nu este adventist!

"grasu77" se crede, in primul rand crestin. Ca este adventist, conteaza mai putin.

Profetul de carton 27.02.2012 16:01:42

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431986)
Adventistii, la fel ca si fratii penticostali de pe acest forum, considera ca manifestarile acelea ciudate (gasite in filmulete pe youtube) nu sunt de la Duhul Sfant. Toti cei de pe acest forum suntem de acord cu acest lucru (inclusiv fratii penticostali). Nu inteleg, cu cine va certati dvs.

Faptul ca nu intelegeti dvs. cu cine ma cert eu, nu e nicio problema. Nici nu trebuie sa intelegeti. Target-ul meu este "miscarea carismatica", doar despre asta e vorba pe acest topic si nu de penticostali sau adventisti (daca ma refer si la ei, asta e in functie de context). Nu sunteti carismatic, nu aprobati aceasta miscare, nu aveti nimic de-a face! pe cand "penticostalul" si niste catolici de pe aici s-au dovedit a fi simpatizanti pana la fanatism ai acestei miscari de reinnoire carismatica. Fiti bun si lasati-ma sa discut cu acest gen de invidizi, sau daca acestia refuza dialogul macar sa le demasc erorile devastatoare, cu dvs. nu am nicio treaba.

Profetul de carton 28.02.2012 12:01:08

Iata in ce consta "caderea" in Biblie:
Numeri 16:22 Ei au căzut cu fețele la pământ și au zis: „Dumnezeule, Dumnezeul duhurilor oricărui trup! Un singur om a păcătuit, și să Te mânii împotriva întregii adunări?”

Nu va luati dupa "penticostal", ca va minte ca sa va fure banii. Vrea sa-i umpleti cosul. Miscarea carismatica este demonica si axata pe furt! In aceasta "cursa" au cazut si unii adventisti mai naivi, precum "grasu" sau "99".

ucenic 28.02.2012 15:02:03

=OFF TOPIC=

Pentru fratii adventisti de pe acest forum.

Urmaresc cu mare interes emisiunea "Vremea intrebarilor" de la Speranta TV. Personal il admir pe d-l pastor Aron Moldovan pentru profunzimea cunostintelor biblice, precum si pentru felul dumnealui bland dar ferm.
Am tot cautat pe net insa nu am gasit materiale scrise de pastorul Aron Moldovan. Ori n-am cautat unde trebuie ori nu am cautat cat trebuie. Intrebarea mea, are lucrari publicate? Daca da, care sunt acelea si unde pot fi gasite?
In asteptarea raspunsurilor voastre, va multumesc anticipat.

Domnul sa va binecuvinete!

Profetul de carton 28.02.2012 15:17:49

Ni se spune mereu on Biblie ca oamenii care au o adanca veneratie fata de Dumnezeu cad cu fata la pamant inaintea Lui: Avraam (Geneza 17:3), Moise ,Aaron (Numeri 14:5), Iosua (Iosua 7:10), Petru (Matei 17:6), samariteanul (Luca 17:16) .
insa:
1 Corinteni 14 este tot mereu citat ca dovada pentru serviciile divine carismatice. Chiar acest capitol ne vorbeste insa despre acest lucru, ca cel convins de Duhul Sfant va cadea cu fata la pamant (vers. 25)----> deci nu pe spate!!!

La carismatici, oamenii cad pe spate si trebuie sa fie sprijiniti de altii pentru a fi paziti de nenorociri. Pentru astfel de slujbe (de a ajuta pe cei care cad pe spate) nu exista exemple in Biblie. Si nu citim nicaieri in Biblie ca atunci cand Domnul Isus a vindecat sau a atins pe bolnavi, ucenicii s-ar fi amestecat prin multime ca sa sprijineasca pe cei bolnavi.

Exista oare indicatii in Cuvantul lui Dumnezeu cu privire la caderea pe spate? Locurile din Biblie care relateaza despre acest lucru arata ca la astfel de intamplari este vorba de o judecata a lui Dumnezeu. Atunci cand marele preot Eli a aflat vestea ca chivotul lui Dumnezeu a fost luat de filisteni, el a cazut pe spate de pe scaun si a murit (1 Samuel 4:18).

acvilla77 28.02.2012 16:51:52

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 432149)
=OFF TOPIC=

Pentru fratii adventisti de pe acest forum.

Urmaresc cu mare interes emisiunea "Vremea intrebarilor" de la Speranta TV. Personal il admir pe d-l pastor Aron Moldovan pentru profunzimea cunostintelor biblice, precum si pentru felul dumnealui bland dar ferm.
Am tot cautat pe net insa nu am gasit materiale scrise de pastorul Aron Moldovan. Ori n-am cautat unde trebuie ori nu am cautat cat trebuie. Intrebarea mea, are lucrari publicate? Daca da, care sunt acelea si unde pot fi gasite?
In asteptarea raspunsurilor voastre, va multumesc anticipat.

Domnul sa va binecuvinete!

'...si ia dat afara din templu,zicand:Casa Tatalui Meu este casa de rugaciune,iar voi ati facut-o pestera de talhari.'

Profetul de carton 28.02.2012 17:05:17

Domnule "ucenic" acest topic (thread), nu a fost conceput ca sa-ti serveasca dumitale ca suport de "chat"! Doleantele dumitale nu intereseaza pe toata lumea iar acest topic are o destinatie clara, aici nu esti la piatza!
Nu poti folosi mesageria privata??? sau vrei sa abati firul discutiei pentru a departa atentia userilor de la subiectul in discutie, invazia duhurilor demonice in biserici (in asta constand reinnoirea carismatica)???

ucenic 28.02.2012 17:19:57

Iertare fratilor, daca v-am deranjat. Nu ma asteptam la o asa reactie. Gata, am plecat.

P.S. Cand ma intorc sper sa va gasesc cu pace.

Fiti binecuvantati.

Profetul de carton 29.02.2012 11:58:22

Faptele apostolilor 8:10 Toți, de la mic până la mare, îl ascultau cu luare aminte și ziceau: „Acesta este puterea lui Dumnezeu, cea care se numește „mare”.”

Ocultistul Simon, uimea prin puterile sale poporul din Samaria, incat acestia, dupa cum citim in Biblie, il ascultau cu atentie crezand ca au de-a face cu un lucrator al lui Dumnezeu, si atribuiau aceste lucrari de putere Domnului, insa in realitate era ocultism! observam ca, dupa momentul cand magul Simon se crestineaza, totusi el nu imbratiseaza valorile crestine, ramanand ce a fost si dinainte, un om vandut demonilor, avand o optica mercantila cu privire la lucrarile Duhului Sfant.
Sa ne intrebam: penticostali renumiti precum B. Hinn sau R. Bonkke, nu cumva lucreaza cu demoni, ei fiind niste vrajitori, si mascheaza lucrarea lor in ceva crestinesc, stiind ca in Occident crestinii de acolo dispun de mari sume de bani? Am vazut cat de usor samaritenii au fost pacaliti cu "minunile" lui Simon magul incat le atribuiau lui Dumnezeu, de ce astazi nu ar fi situatii similare? Uitati-va cu atentie la B. Hinn, nu pare a avea ceva sange indian? ori se stie ca India este o importanta sursa de ocultism, de acolo a provenit yoga si alte arte magice, care au fuzionat in ceea ce astazi numim "new age". Lucrarile lui B. Hinn le poate face fiind mare maestru yoga, forta lui nefiind Duhul Sfant ci kundalini. Totul mascat pentru a lua banii americanilor, care apartin de religii crestine, in marea lor majoritate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:49:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.