Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Aniversari membri forum (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4929)

cristiboss56 30.11.2015 00:58:46

La multi ani tuturor celor ce poarta numele Sfantului Apostol Andrei!

cristiboss56 30.11.2015 23:23:19

La mulți ani române, la mulți ani Romania !
 
Rugaciune pentru Romania
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel care ai venit în lume să ne mântuiești pe toți, cu sufletele pline de evlavie, Ție astfel ne rugăm:
Îndură-te, Doamne, de țara noastră și neamul nostru și ajută să-și găsească în sfârșit, calea cea dreaptă. Coboară Duhul Tău cel Mângâietor să ne curățească întinăciunea și să ne întoarcă inimile la blândețea și frica de Tine, Doamne. Luminează, Doamne, mințile noastre, care din pricina amărăciunilor și umilințelor, nu văd calea cea dreaptă. Încălzește, Doamne, inimile noastre care, învrăjbite de diavol, au uitat să-și iubească aproapele și să ierte vrăjmașilor.
Slobozește, Doamne, neamul nostru din jugul minciunii, urii, pizmei si egoismului.
Învață-ne, Doamne, să ne rabdam unii pe alții așa cum Tu ne rabzi pe noi toți.
Stinge pofta celor care pentru binele lor își asupresc semenii.
Încălzește-le, Doamne, inimile, tămăduiește-le rănile și îmbrățișează-i în nețărmurita Ta dragoste. Odihnește, Dumnezeule, sufletele celor care și-au dat bunul cel mai de preț pentru credință și dreptate.
Cu capetele plecate, genunchii îndoiți și inimile frânte, ridicăm această rugăciune către Tine, Doamne, Bunule, și Ție îți strigăm:
Auzi-ne, Doamne, și trimite Mila Ta peste neamul nostru românesc.
Că numai a ta este puterea și mărirea și numai Tu vei întoarce râurile neamului nostru la matca străbună, ca să se laude numele Tău în veac, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin.

Copacel 01.12.2015 01:28:49

Pana una-alta vezi ca Romania a devenit prima tara unde legile vor fi
hotarate de "strada". Tu daca ai investitor ti-ai investi banii intr-o tzara
unde un "gigel" si "gica" de pe facebook decid viitorul banilor tai ?

Ce fel de tzara este aia ?

ahilpterodactil 02.12.2015 03:37:20

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 606956)
Pana una-alta vezi ca Romania a devenit prima tara unde legile vor fi
hotarate de "strada". Tu daca ai investitor ti-ai investi banii intr-o tzara
unde un "gigel" si "gica" de pe facebook decid viitorul banilor tai ?

Ce fel de tzara este aia ?

Una care nu are nici o legătură cu tine, pentru că tu ești orice dar nu român.
Un spirit pervertit de chiloțării străine, un amețit care s-a vândut din două vorbe strâmbe pe motiv că i-a gâdilat patimile și eșecurile.
De ziua Patriei s-ar fi cuvenit să te smerești și să nu mai arunci cu rahat în propria origine. Dar nu mai ești în stare de așa minimă decență, vai!
P.S. Vai, deveniși tu, oaie cugetîtoare, judecătoarea Zimbrului și a Codrului! Ce vremuri animaliere, ce vremuri!....

stefan florin 02.12.2015 09:37:28

La Multi Ani celor ce poarta numele Sfantului Apostol Andrei!

arwein 25.12.2015 13:27:22

La multi ani celor cu numele Cristina si Cristian si Craciun fericit tuturor!

cristiboss56 31.12.2015 14:26:59

http://felicitari.resursecrestine.ro...ari_102284.jpg

Harul este darul nemeritat de la Dumnezeu, iar credinta este canalul prin care primim acest har.





La Multi Ani fericiti pentru 2016, cu multa sanatate, lumina si impliniri si, mai ales, sa ne ajute Dumnezeu in toate!

Viata sa va fie numai bucurie,
Sfanta Sarbatoare -numai inaltare;
Anul care vine -numai roduri pline
de la Cel din Cer-lerui ,Doamne ,ler!

crisstiann 31.12.2015 20:12:01

Citat:

În prealabil postat de arwein (Post 608763)
La multi ani celor cu numele Cristina si Cristian si Craciun fericit tuturor!

La multi ani pt 2016

De Crăciun NU este ziua celor care poartă numele de Cristian/Cristiana, Emanuel sau Natalia. Care este explicația : http://www.activenews.ro/cultura/De-...plicatia-87145

"…când este ziua în care cei care poartă numele de Cristian, Natalia sau Emanuel își serbează onomastica? În acest sens am apelat la Părintele Mihai-Andrei Aldea, colaboratorul ActiveNews: „Aceștia ar trebui sărbătoriți de Sfânta Muceniță Cristina, de Sfinții Adrian și Natalia etc. Că nu este acum Sfântul Cristian sau Sfânta Natalia…
Așa cum Florea, Floarea, Florentina etc. trebuie prăznuiți pe 18 august, nu „de Florii”, că nu este atunci Sfântul sau Sfânta „Florii”…

În concluzie: cei care vor să serbeze ziua numelui Cristian/Cristiana, o pot face pe 24 iulie, atunci când este prăznuită Sfânta Muceniță Cristina. Chiar dacă etimologia acestor nume vine de la Hristos, ele se sărbătoresc în ziua prăznuirii sfântului, nu a Nașterii Domnului.
Doamnele sau domnișoarele cu numele Natalia au ziua de nume pe 26 august, de ziua Sfinților Mucenici Adrian și Natalia. De asemenea, Sfântul Emanuel din Creta este sărbătorit de Biserica Ortodoxă pe 28 octombrie.
"

sophia 01.01.2016 01:45:21

Citat:

În prealabil postat de crisstiann (Post 609305)
La multi ani pt 2016

De Crăciun NU este ziua celor care poartă numele de Cristian/Cristiana, Emanuel sau Natalia. Care este explicația : http://www.activenews.ro/cultura/De-...plicatia-87145

"…când este ziua în care cei care poartă numele de Cristian, Natalia sau Emanuel își serbează onomastica? În acest sens am apelat la Părintele Mihai-Andrei Aldea, colaboratorul ActiveNews: „Aceștia ar trebui sărbătoriți de Sfânta Muceniță Cristina, de Sfinții Adrian și Natalia etc. Că nu este acum Sfântul Cristian sau Sfânta Natalia…
Așa cum Florea, Floarea, Florentina etc. trebuie prăznuiți pe 18 august, nu „de Florii”, că nu este atunci Sfântul sau Sfânta „Florii”…

În concluzie: cei care vor să serbeze ziua numelui Cristian/Cristiana, o pot face pe 24 iulie, atunci când este prăznuită Sfânta Muceniță Cristina. Chiar dacă etimologia acestor nume vine de la Hristos, ele se sărbătoresc în ziua prăznuirii sfântului, nu a Nașterii Domnului.
Doamnele sau domnișoarele cu numele Natalia au ziua de nume pe 26 august, de ziua Sfinților Mucenici Adrian și Natalia. De asemenea, Sfântul Emanuel din Creta este sărbătorit de Biserica Ortodoxă pe 28 octombrie.
"

Asta este o aiureala.
Nu stiu de ce de Florii se serbeaza cei cu nume de flori si alte plante. N-am inteles niciodata.
Nici n-am stiu ca Natalia se serbeaza de Craciun. Ce legatura are?
Dar am stiut dintotdeauna si o spun si preotii, ca de Craciun se serbeaza cei cu numele de Cristian, Cristina. De Emanuel n-am stiut, dar este posibil.
Explicatia este: este nasterea Domnului nostru Iisus Cristos.
Si pe El il chema si Emanuel.

Asa cum orice nume de sfant se serbeaza in ziua nasterii lui (sunt doar cativa ) si mai ales a mortii lor, asa si de ziua nasterii Mantuitorului se serbeaza cei ce-i poarta numele.
Ion/Ioana se serbeaza si de nasterea Sf. Ion si de alte sarbatori ale Lui.
Maria/Marian se serbeaza de ziua nasterii Sf. Maria.

In fine...
Intrasem de fapt sa spun tuturor La multi ani! cu sanatate si succese in toate.
Un an nou mai bun si fara necazuri.
.....Si cu pace aici pe forum.

:34::10::36:

DragosP 01.01.2016 03:17:19

La multă înțelepciune pe bune, Sophia!

crisstiann 01.01.2016 14:26:43

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 609311)
Asta este o aiureala.

Nici n-am stiu ca Natalia se serbeaza de Craciun. Ce legatura are?

pai nu se serbeaza de Craciun, nu vezi ce zice parintele

"Doamnele sau domnișoarele cu numele Natalia au ziua de nume pe 26 august, de ziua Sfinților Mucenici Adrian și Natalia. "

-deci Natalia se serbeaza pe 26 august

icamilin 01.01.2016 23:18:35

La multi ani 2016!
 
" Anul Nou trece grabit, pe la usa ta crestine
Sa-ti ureze doar de bine.
Iar din urma Anul Nou, vine cu un plugusor,
S-aduca roade bogate, cu belsug si sanatate.
De vor fi ploi pe pamant, de la Dumnezeu cel Sfant
Hai crestini la rugaciune, ca sa fie pace-n lume,
Pamantul sa dea de toate,
LA MULTI ANI CU SANATATE!!!
S'avem multa partasie, cu HRISOS la Liturghie,
Cu toti sa va mantuiti, intru multi ani, fericiti!!! "

Aceasta urare este pentru toti forumistii si in special pentru tine VASILICA si toti care purtati numele Sfantului VASILE cel MARE! Cu mult drag icamilin

tabitha 02.01.2016 18:19:42

La Multi Ani! Un AN BUN, tuturor.

https://scontent-ord1-1.xx.fbcdn.net...03&oe=57481B91

Pelerin spre Rasarit 02.02.2016 19:05:14

Happy birthday lacrimi
 
https://m.youtube.com/#/watch?v=cG_S_5sO-98

delia31 11.03.2016 21:06:36

La multi ani, Dragos!
 
http://www.mesajeurarifelicitari.com...gos-177141.jpg

DragosP 11.03.2016 21:12:53

Doamne ajută!
Multumesc, sărut-mâna!

delia31 11.03.2016 21:24:47

O, ce prompt ai fost! Da' nu esti la petrecere?

Nu, ca-i vineri.

CristianR 11.03.2016 21:57:52

La mulți ani, frate! Bucurie!

Intrarea Vagonului 11.03.2016 22:52:16

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 617080)
O, ce prompt ai fost! Da' nu esti la petrecere?

Nu, ca-i vineri.

Pai dupa munca nu se poate relaxa omul? Sa nu imi zici ca vinerea este interzisa petrecerilor!...

DragosP 11.03.2016 23:19:30

Mulțumesc tuturor!

DragosP 11.03.2016 23:31:16

Citat:

În prealabil postat de Intrarea Vagonului (Post 617093)
Sa nu imi zici ca vinerea este interzisa petrecerilor!...

În zi de post măi?

Intrarea Vagonului 11.03.2016 23:31:40

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 617097)
Mulțumesc tuturor!

Fii binecuvintat!

delia31 12.03.2016 00:07:06

Citat:

În prealabil postat de Intrarea Vagonului (Post 617093)
Sa nu imi zici...

Unui rebel ca tine, simpatic de altfel, dar anti-church-rules, anti-conformism? Nu, nu-ti zic.. Nu stiu exact ce intelegi tu prin petrecere, dar ma indoiesc ca difera cu mult de ceea ce se intelege in general prin chef in vreun bar, cu zgomot, bautura, fum, fumuri, aburi...etc.
Ca banuiesc ca nu te referi la o serata muzicala cu auditii din Requiemul lui Mozart ori muzica din imperiul bizantin a lui Jordi Saval.

Asta cu petrecerea de vineri e o chestie mai mistica asa...e mai mult decat simpla respectare a unui post, a unei randuieli de respectat, ca asa-i randuiala, ca daca nu, nu-stiu-ce.
E legata de aducerea aminte a unui eveniment cosmic petrecut candva intr-o vineri. In fiecare vineri...in fiecare moment, daca e s-o iau asa. Si mai e legata de stabilirea unor prioritati in ordinea valorilor.
In fond, tine si asta tot de devenirea fiecaruia. Stii, omul e ceea ce stie sa-si adauge la ceea ce i-a fost dat.
:)

Citat:

În prealabil postat de Intrarea Vagonului (Post 617093)
Pai dupa munca nu se poate relaxa omul?...

Relaxatul e una, petrecerea cu mancare, bautura, invitati, galagie si tot tacamu', e alta. Parerea mea. Admit, desigur, ca fiecare are propriul stil si preferinte si de a se relaxa si de a petrece.

ahilpterodactil 12.03.2016 00:12:29

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 617097)
Mulțumesc tuturor!

Care va sa zica, ai scapat si de data asta...:)
Ai grija. Sa nu cumva sa Nu se mai repete!....:)))

delia31 12.03.2016 00:16:59

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 617107)
Sa nu cumva sa Nu se mai repete!....:)))

:))) Ce urare faina!

Intrarea Vagonului 12.03.2016 00:39:11

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 617105)
Unui rebel ca tine, simpatic de altfel, dar anti-church-rules, anti-conformism? Nu, nu-ti zic.. Nu stiu exact ce intelegi tu prin petrecere, dar ma indoiesc ca difera cu mult de ceea ce se intelege in general prin chef in vreun bar, cu zgomot, bautura, fum, fumuri, aburi...etc.
Ca banuiesc ca nu te referi la o serata muzicala cu auditii din Requiemul lui Mozart ori muzica din imperiul bizantin a lui Jordi Saval.

Asta cu petrecerea de vineri e o chestie mai mistica asa...e mai mult decat simpla respectare a unui post, a unei randuieli de respectat, ca asa-i randuiala, ca daca nu, nu-stiu-ce.
E legata de aducerea aminte a unui eveniment cosmic petrecut candva intr-o vineri. In fiecare vineri...in fiecare moment, daca e s-o iau asa. Si mai e legata de stabilirea unor prioritati in ordinea valorilor.
In fond, tine si asta tot de devenirea fiecaruia. Stii, omul e ceea ce stie sa-si adauge la ceea ce i-a fost dat.
:)



Relaxatul e una, petrecerea cu mancare, bautura, invitati, galagie si tot tacamu', e alta. Parerea mea. Admit, desigur, ca fiecare are propriul stil si preferinte si de a se relaxa si de a petrece.

O sa fii surprinsa, nu sint genul de "petrecere". La mine petrecere inseamna ascultat muzica +halit divers, dar nu imbuibat. Pe bune: nu dezmat, nu...alte alea.
Ca de obicei, sint atipic in toate. Recunosc. :))

delia31 12.03.2016 01:03:43

Citat:

În prealabil postat de Intrarea Vagonului (Post 617112)
...nu dezmat, nu...alte alea.
Ca de obicei, sint atipic in toate. Recunosc. :))

Partea asta, asa suna de parca ti-ai cere scuze ca nu esti ca mainstream-ul.:)
Intr-o lume de cocosati, parca a ajuns o rusine sa umbli drept.

Da' sa stii ca nici eu, cand l-am intrebat pe Dragos, nu ma refeream la "alte alea".

Intrarea Vagonului 12.03.2016 01:22:52

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 617115)
Partea asta, asa suna de parca ti-ai cere scuze ca nu esti ca mainstream-ul.:)
Intr-o lume de cocosati, parca a ajuns o rusine sa umbli drept.

Da' sa stii ca nici eu, cand l-am intrebat pe Dragos, nu ma refeream la "alte alea".

Eu, sa imi cer scuze ca nu sint ca gloata!? Ha! Stiu, asa a sunat, dar nu e cazul. Si nu va fi, in vecii vecilor.

iuliu46 12.03.2016 01:32:56

pai tie nu-ti place muzica moderna bizantina, tu esti mai retro - asculti muzica egipteana. :)

Intrarea Vagonului 12.03.2016 02:23:33

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 617124)
pai tie nu-ti place muzica moderna bizantina, tu esti mai retro - asculti muzica egipteana. :)

Neh. Trance pre-atlantic si metal lemurian. :-P

RedRose 12.03.2016 14:54:11

La Multi Ani, Dragos!Am aflat si eu cam tarziu dar sa stii ca felicitarile mele sunt sincere si calduroase...Sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate si fericire! :)

cristiboss56 30.04.2016 21:00:31

Lumina si caldura Pastelui sa ne incalzeasca sufletele, sa ne lumineze mintile, sa ne deschida inimile spre iubire, credinta, iertare. Sa fim mai buni, sa ne bucuram din plin de frumusetea tuturor lucrurilor care ne inconjoara si sa daruim iubire celor dragi.

SARBATORI FERICITE SI LINISTITE!

cristiboss56 01.09.2016 23:45:23

1 Septembrie, inceputul anului de la incepatorul a toate: DUMNEZEU

La Multi Ani binecuvantati intru mantuire tuturor

Slavă Ție, Dumnezeului și Binefăcătorului nostru, în vecii vecilor! Amin

Dincolo de toate semnificațiile teologice și istorice enumerate, 1 septembrie devine un nou moment special de rugăciune. Nu avem timp de biserică de multe ori, dar în fuga tramvaiului ne putem aminti că, dincolo de dușmanul timp, există un timp care ne sfințește. O clipă de rugăciune sinceră și curată cântărește, poate, cât un an întreg de zbucium lumesc. Asta ne învață și rugăciunea Bisericii, dedicată zilei de 1 septembrie:

„Stăpâne Doamne, Dumnezeul nostru, Izvorul vieții și al nemuririi, Făcătorul a toată făptura văzută și nevăzută, Care ai pus vremile și anii întru a Ta stăpânire și îndreptezi toate cu iconomia Ta cea cerească și întru tot bună, mulțumim Ție pentru îndurările minunate pe care le-ai făcut asupra noastră în toată vremea trecută a vieții noastre și Te rugăm, întru tot Îndurate Doamne: binecuvântează cununa anului ce a sosit cu bunătatea Ta și păzește pe binecredincioșii creștini români de pretutindeni, pe păstorii și învățătorii noștri; înmulțește zilele vieții noastre întru sănătate deplină sufletească și trupească și ne dăruiește sporire în toate faptele cele bune. Dăruiește de sus bunătățile Tale întregului Tău popor: sănătate și mântuire și întru toate bună sporire. Sfântă Biserica Ta, țara noastră cu toate orașele și satele, izbăvește-le de toată reaua întâmplare, dăruindu-ne tuturor pace fără de tulburare. Răzvrătirile eresurilor strică-le cu puterea Ta, iar pe noi întărește-ne, Doamne, întru iubirea Cea către Tine și întreolaltă, ca să ne învrednicim cu inimă curată totdeauna a aduce mulțumire Ție, Părintelui Celui fără de început și Unuia Născut Fiului Tău și Preasfântului și bunului și de viață făcătorului Tău Duh, Dumnezeului Celui slăvit întru o ființă, și a cânta preasfântului Tău nume: Slavă Ție, Dumnezeului și Binefăcătorului nostru, în vecii vecilor! Amin”.

crincrin 27.10.2016 12:18:59

Un cadou cu mustati pentru Mihnea Dragomir. :) La multi ani fericiti!
https://surasulcopilariei.files.word...2/pisicuta.jpg

completare - Acum am vazut ca 27.10 reprezinta nu tocmai ziua ta de nastere. Cadoul ti-l las, cu urarea ca Sf. Cuvios Dimitrie Basarabov, praznuit astazi, sa te miluiasca cu rugaciunile Sale. Numai bine!

cristiboss56 30.11.2016 06:06:46

Iți urez sa ai o zi a numelui la fel de luminoasa precum un bulgare alb de zăpadă, la fel de fericita precum cântecul clopoțelului de Crăciun si la fel de frumoasa precum o Sărbătorile lângă cei dragi :)

La mulți ani! si Sfântul Andrei sa te călăuzească mereu!

cristiboss56 01.12.2016 01:31:57

LA MULTI ANI ROMANIA si DRAGI ROMANI, sa-l cautam si sa ne incredintam lui HRISTOS si MAICII SALE, alta viata ADEVARATA nu-i. Calea spre Iubire si Pace, este iertarea.

„Iată acum ce este bun și ce este frumos, decât numai a locui frații împreună!”

Bunul DUMNEZEU sa Va binecuvinteze si MAICUTA DOMNULUI pururea sa Va ocroteasca, lumineze si mantuiasca impreuna cu toti ai vostri.

Manca-V-ar Raiul.

<3 <3 <3

cristiboss56 16.04.2017 02:52:25

Lumina Sfintei Învieri să pătrundă în sufletul și în inimile voastre bucurându-vă de minunea Învierii Domnului nostru Iisus Hristos!

DragosP 16.04.2017 10:29:33

Hristos a înviat!

suslik 16.04.2017 11:57:00

Hristos a inviat!

Jennyy 16.04.2017 14:31:43

Adevarat a Inviat, Domnul!!


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:59:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.