Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Mantuitorul Iisus ne vrea dezbinati?Bineinteles ca nu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16215)

tigerAvalo9 04.03.2013 22:17:05

Mantuitorul Iisus ne vrea dezbinati?Bineinteles ca nu
 
Salutare.Am o intrebare:Mantuitorul Iisus Hristos ne vrea dezbinati?Adica Biserica Ortodoxa,Biserica Catolica,conflicte si ura fata de alte confesiuni crestine etc.Oare nu vrea doar o singura Biserica?Oare nu satan a dezbinat Biserica Crestina?

Sincer nu mi se pare normal sa existe mai multe confesiuni crestine,mai multe Biserici,ura,conflicte,dispute intre religiile crestine.CA TOTI SA FIE UNA !

De ce e atat de rau ecumenismul si de ce nu unii oameni critica ,au ura si poarta numeroase dispute cu catolicii,cu alte confesiuni?
Ma refer strict la Biserica Catolica si cea Ortodoxa.Oare nu am gresit noi la Schisma?Oare nu ura,invidia si neintelegera domneste acum in noi care ne pretindem crestini?

CA TOTI SA FIE UNA!

DragosP 04.03.2013 22:37:55

Desigur. Mărturisind ACELAȘI Dumnezeu. Doamne ajută!

antiecumenism 04.03.2013 22:45:06

"De ce e atat de rau ecumenismul?"
-eu nu inteleg de ce nu citesti? sunt atatea articole si carti impotriva ecumenismului; citeste si te lumineaza,o sa vezi ca toti marii duhovnici si sfintii sunt impotriva ecumenismului pt ca este EREZIA TUTUROR EREZIILOR.

Arhim. Haralambie Vasilopoulos -ISTORIA ECUMENISMULUI. Ecumenismul antihristic,papal,protestant,sionist.Masoneria

Arhim. Haralambie Vasilopoulos – Stadiile ecumenismului

Arhim. Haralambie Vasilopoulos- SCOPUL SI PLANUL ECUMENISMULUI

Arhim. Haralambie Vasilopoulos-Ecumenismul dușmanul de moarte al Bisericii Ortodoxe Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească

Arhim. Haralambie Vasilopoulos- MIJLOACELE PE CARE LE ÎNTREBUINȚEAZĂ ECUMENISMUL IMPOTRIVA ORTODOXIEI

Arhim. Haralambie D. Vasilopoulos- PE CINE FOLOSEȘTE ECUMENISMUL DREPT UNELTE DE-ALE SALE

Arhim. Haralambie Vasilopoulos – DATORIA ORTODOCȘILOR pentru demascarea ecumenismului satanist

Textul Conferintei de la Iasi al domnului Dimitrios Telenghidis: “Credința ortodoxă și viața bisericească” in care se arata ca trebuie sa luptam impotriva ecumenismului.


Se închină toți oamenii la același Dumnezeu ? Erezia ecumenista

Rugam Sinodul Bisericii Ortodoxe Romane sa ia exemplu de la Biserica Ortodoxa a Georgiei: Biserica Ortodoxa a Georgiei nu accepta recunoasterea Sfintelor Taine in afara Bisericii Ortodoxe, nici erezia “Biserici surori”, nici “teoria ramificatiilor”.

ECUMENISMUL FARA MASCA – O carte ce cuprinde tot ce nu s-a spus pana acum despre erezia ereziilor: ecumenismul

MĂRTURISIREA DE CREDINȚĂ ÎMPOTRIVA ECUMENISMULUI

Ecumenismul în Biserica Ortodoxă Română: profanare a Bisericii si o pustiire a Ortodoxiei

Proclamatia oficiala a monahilor ortodocsi români, către binecredinciosul popor ortodox român, Sfîntului Sinod si întregii Biserici Ortodoxe de pretutindeni

Numai Ortodoxia este adevărata Biserică

Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor

Parintele arhimandrit Arsenic Boca (+1989)Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor. Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!” (Talantii imparatiei, p. 197)


Cucernicul Parinte Gheorghe Calciu: „Intelegerea ecumenica de unire si armonie a lumii este de fapt o forma a miscarilor internationaliste pe plan religios, in care se incearca desfiintarea natiunilor, instituirea unor guverne mondiale, pe care nimeni nu le-a uns si care urmaresc doar gloria lor, buna lor viata si satisfacerea dorintei de a conduce popoarele. Ecumenismul acesta este in sine o actiune diabolica si sunt de acord cu unii teologi greci care spun ca ecumenismul este cea mai mare erezie a secolului nostru… Am sperat ca Romania va fi urmatoarea tara care va iesi din ecumenism.” („Ziua” de Bucuresti, 5 dec. 1998, pg.8)


Cucernicul Parinte Dumitru Staniloae (+1993) “Eu nu prea sunt pentru ecumenism; socotesc ca ecumenismul este produsul masoneriei; iarasi vor sa relativizeze credinta adevarata. A avut dreptate Biserica zicand ca nu prea suntem uniti. Ecumenismul este pan-erezia timpului nostru. Biserica Romano-Catolica si Biserica Ortodoxa nu sunt doua surori. Nu exista decat un singur cap al Bisericii, Iisus Hristos. Nu poate exista decat un singur trup, adica o singura Biserica. Deci notiunea de Biserici surori este improprie.”

Sfântul Atanasie cel Mare zice: „Porțile iadului sunt gurile ateilor, gurile necredicioșilor, gurile ereticilor, gurile sectarilor; aceștia nu vor birui Biserica lui Hristos, că este întemeiată pe Piatra cea din capul unghiului [HRISTOS]”.

antiecumenism 04.03.2013 22:53:23

"Să stăm dar neclintiți în dreapta credință și să ne bucurăm că suntem fii ai Bisericii lui Hristos de două mii de ani. Necredincioșii se leapădă și caută să vadă pe Dumnezeu cu ochii trupești; îndoielnicii vor să pipăie rănile Domnului; cei slabi în credință caută minuni; sectele părăsesc Biserica, răstălmăcesc dogmele credinței și vestesc altă Evanghelie; cei robiți de patimi amână pocăința, iar noi, fiii învierii și fiii lui Dumnezeu după har, să-I rămânem credincioși pănă la sfârșit, știind că cel ce va răbda toate până la sfârșit, acela se va mântui. Amin" (PARINTELE CLEOPA)

Sfantul Ignatie Briancianinov- DESPRE MÂNTUIREA NEORTODOCȘILOR

ioanna 04.03.2013 23:01:06

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 507561)
Sincer nu mi se pare normal sa existe mai multe confesiuni crestine,mai multe Biserici,ura,conflicte,dispute intre religiile crestine.CA TOTI SA FIE UNA !

CA TOTI SA FIE UNA!

Chiar daca n-ar exista mai multe comunitati ecleziale diferite, ci doar Biserica, asta n-ar insemna automat ca suntem una. Cand oamenii vor fi cu totii purtatori de Hristos, atunci vom fi una. La Cincizecime, Biserica era intr-adevar una.

MihaiG 04.03.2013 23:31:24

Citat:

În prealabil postat de antiecumenism (Post 507570)
[b]"De ce e atat de rau ecumenismul?"
-eu nu inteleg de ce nu citesti? sunt atatea articole si carti impotriva ecumenismului;

Eu cred ca tocmai la cei ca tine se referea initiatorul topicului.

stefan florin 04.03.2013 23:32:01

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 507561)
Oare nu satan a dezbinat Biserica Crestina?

nu satan a dezbinat Biserica Crestina, ci NOI oamenii

tigerAvalo9 05.03.2013 00:05:31

Uitati o postare mai veche de a mea la topicul creat de mine mai demult :''ortodoxie=catolicism=fratie=iubire ' in care mi-am spus parerea si am facut un mic apel la pace

Pana unde acest razboi catolici vs ortodocsi?Pana unde ura,rautatea si contrazicerile?Uitam oare ca suntem Biserici surori,uitam oare ca folosim icoane amandoua religiile?Uitam ca cinstim Sfintii minunati ai lui Dumnezeu?Uitam ca aproape aceleasi Taine le folosim amandoua Biserici,uitam oare dragostea lui Hristos,toleranta,iertarea,iubirea?Uitam oare inceputul si istoria Bisericii?Uitam oare Biserica Crestina care a existat odata?Uitam oare dragostea catolicilor si respectul catolicilor fata de noi?De ce ne contrazicem in tot,de ce credem ca ei sunt pacatosi,urati si mai stiu eu cum(lucru absurd),de ce credem ca numai noi ne mantuim si detinem adevarul absolut?Cum poti sa spui ca un catolic se duce in iad?Cum poti sa spui ca urasti un catolic si sa-l ataci si sa-i ataci traditia?Suntem crestini,credinciosi sau laici cu interese politice?Uitam oare ca Mantuitorului ii place dragostea,iubirea si respectul fata de ceilalti?Mai ales ca sunt catolici,foarte apropiati de noi si cu aproape aceleasi obiceiuri ,mentalitate si traditie?Eu sunt ortodox si nu doresc sa imi schimb religia.Pretuiesc ortodoxia,citesc cartile Sf.Parinti,imi plac Sf.Parinti ortodocsi dar am mare respect si pentru catolici,mi se par fratii nostri,sunt mandru ca atatia oameni sunt crestini,atatia oameni sunt catolici si ortodocsi.S-au pus intrebari pe teme de casatorie,multi au indemnat oamenii respectivi care au cerut ajutor sa treaca repede la ortodoxie ca e mare pericol,ca catolicii vor arde in iad,ca catolicii sunt hoti etc.Nu pare absurd,ilogic si urat?Pare a realitate?Pare a ceea ce ne-a invatat Hristos?Ce dorim?Sa avem mai mult atei sau crestini(ortodocsi si catolici)?Ganditi-va putin la lucrul asta.Exista mantuire pentru toti cei care respecta poruncile ale lui Hristos Dumnezeu.De ce suntem asa de ridicoli si spunem ca catolicii sunt necurati sau ca unificarea catolicilor cu ortodocsii(doar ei,adevaratul crestinism) este satanic sau mai stiu eu ce.E absurd,ridicol,de tot rasul.NOI SUNTEM FRATI!Mereu cautam noi ortodocsii sa ii mai intepam cu ceva pe catolici,daca gasim vreo neregula la ei gata:uite ce au facut catolicii,ereticii..bla bla.Oare asta ne-a zis Hristos sa facem?Oare asta ii place lui Hristos?Avem si noi,in ortodoxie nenumarate cazuri,nereguli(calugarii care stiti voi ce fac,preotii acuzati de diferite lucruri,exorcizarea de la Tanacu si multe altele)Haideti sa incercam sa fim frati,sa ne iubim si sa ne respectam unul pe altul caci nu suntem atei si rauvoitori.Hristos a inviat,Doamne ajuta!Ce parere aveti de cele scrise?Iubirea este cel mai de pret lucru.

antiecumenism 05.03.2013 00:54:06

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 507602)
Uitati o postare mai veche de a mea la topicul creat de mine mai demult :''ortodoxie=catolicism=fratie=iubire ' in care mi-am spus parerea .

-tu cred ca ti-ai pus ochelari de cal si nu vrei sa ti dai jos
-tu nu intelegi ca nu conteaza parerea ta ci doar ce zic sfintii? parerea ta poate fi si chiar e gresita
-ai citit macar ce am postat eu? nu esti curios sa vezi de ce sfintii,duhovnici si multi stareti si calugari au numit ecumenismul erezie?

tigerAvalo9 05.03.2013 01:01:01

Citat:

În prealabil postat de antiecumenism (Post 507615)
-tu cred ca ti-ai pus ochelari de cal si nu vrei sa ti dai jos
-tu nu intelegi ca nu conteaza parerea ta ci doar ce zic sfintii? parerea ta poate fi si chiar e gresita
-ai citit macar ce am postat eu? nu esti curios sa vezi de ce sfintii,duhovnici si multi stareti si calugari au numit ecumenismul erezie?


Ma rog,dar Patriarhul,Papa si multi alti ierarhi de ce sunt pro ecumenism?O intrebare de curiozitate.Lor nu le trebuie ascultata macar parerea?


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:02:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.