Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Candela (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5571)

icamilin 06.02.2009 22:49:56

Candela
 
[SIZE=3][COLOR=#000000][SIZE=4]Casa crestinului - Candela[/SIZE][/COLOR][/SIZE] [SIZE=3][COLOR=#000000]În coltisorul de rugãciune trebuie sã avem neapãrat o candelã. Se va folosi candela cu ulei si fitil. Nu este potrivit sã se foloseascã beculete, pentru cã adevãrata candelã, ca si lumânarea, trebuie sã foloseascã spre ardere ulei curat sau cearã curatã. Beculetul este de frumusete. Candela nu este pentru frumusete, ci pentru lucrare. Candela este lumina de veghe, de priveghere, pe care ar trebui sã o tinem tot timpul aprinsã în casã. Vã amintiti pilda fecioarelor din Evanghelie, care asteptau pe Mântuitorul cu candelele aprinse. Cele care nu au avut suficient undelemn pentru a arde continuu candelele au pierdut venirea Mântuitorului. Arderea continuã a candelei este rãspunsul crestinului la îndemnul Mântuitorului: “Privegheati cã nu stiti ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului.” (Matei 25, 13). Cum spuneam, crestinul aprinde lumânarea sau candela ori de câte ori vine în fata lui Dumnezeu, ori de câte ori, în vreun fel anume, merge sã se întâlneascã cu Dumnezeu. Candela aprinsã este semn al nãdejdii pe care noi ne-o punem în Dumnezeu ca El sã fie ocrotitor al casei noastre. Cine nu poate pãstra candela mereu aprinsã, este bine sã o aprindã seara, sau ori de câte ori se roagã. De asemenea ardem candela în zilele de sãrbãtoare, începând cu seara din ajunul zilei respective.
Bãtrânii, mai ales, tin candelele aprinse pentru ca nu cumva sã le vinã ceasul sfârsitului pe neasteptate si sã moarã fãrã luminã, sã meargã la Hristos fãrã luminã. Lumina este semn al alegerii noastre pentru Dumnezeu, si pentru Împãrãtia luminii. Alegem lumina, pentru cã lumina este semnul cã vrem sã ajungem la Dumnezeu.
Existã candele la magazinele de obiecte bisericesti, la biserici si la mãnãstiri. O candelã este compusã dintr-un suport, de obicei metalic, în care se aseazã un pahar special de candelã si o plutã specialã sau un alt suport, cu fitil de suport sau vatã. La caz de nevoie, se poate improviza o candelã foarte usor într-un pahar sau orice alt vas mic. Este bine totusi, sã ne îngrijim de o candelã frumoasã, care sã fie si podoabã de pret în casa noastrã. Se mai obisnuieste o candelã în bucãtãrie, acolo unde gospodina îsi petrece foarte mult timp si chiar familia întreagã. Este foarte frumoasã si dragã aceastã însotire a luminii candelei în jurul nostru. Ea ne pãstreazã sau ne duce gândul la Dumnezeu si ne aduce aminte de rugãciune. Doamne ajuta!
[/COLOR][/SIZE]

cristiboss56 06.02.2009 23:20:49

In mod firesc penru candela se foloseste "Untul de lemn" !
 
Excelenta si asta initiativa, cu un topic minunat si cu mult folos. Deci "Untul de lemn", pentru sfintele candele , este grasime din masline ordonata de Dumnezeu in vechiul asezamant : " Ca sa-ti aduca oloi curat din masline virgine ( din care nu s-a scos frunza ) spre luminarea pentru candele , sa arda neancetat"
Domnul a primit bine pe fecioarele , care au avut untdelemn in candele. Deci, e bine ca crestinii sa aduca untdelemn la biserica, ca sa arda in candele .Untul de lemn ce se stoarce din masline e materia de luminat cea mai potrivita , un articol de hrana si vindecare. In Testamentul Nou , candela este simbolul bunurilor celor mai înalte, binecuvantarea lui Dumnezeu, pacea, puterea, taria, intelepciunea adevarata si focul iubirii. Ca vindecare il aflam la Samarineanul milostiv, unde ranile celui cazut intre tâlhari, se vindeca cu unt de lemn.

adorcrysti 06.02.2009 23:31:42

Invitatie la rugaciune
 
1 atașament(e)
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos

Acatistul Sfintei Invieri a Domnului
Acatistul Maicii Domnului, Bucuria tuturor celor necajiti
Paraclisul Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu
Acatist de multumire - "Slava lui Dumnezeu pentru toate"
Acatistul Maicii Domnului Pantanassa, Vindecatoarea de cancer
Imnul Acatist la "Rugul Aprins" al Maicii Domnului
Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului (1 oct)
Acatistul Cuvioasei maicii noastre Parascheva (14 oct)
Paraclisul Cuvioasei maicii noastre Parascheva
Acatistul Sfintilor Marturisitori Visarion si Sofronie si al Mucenicului Oprea (21 oct)
Acatistul Sfantului Mucenic Dimitrie Izvoratorul de mir (26 oct)
Acatistul Prea Cuviosului Parintelui nostru Dimitrie cel Nou din Basarabi (27 oct)
Acatistul Sfantului Mucenic Nestor (27 oct)
Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil (8 nov)
Acatistul Sfantului Nectarie al Eghinei, episcopul Pentapolei (9 nov) - al doilea Acatist
Acatistul Sfantului Mare Mucenic Mina (11 nov)
Acatistul Sfantului Ierarh Ioan Gura de Aur (13 nov)
Acatistul Sfantului Grigorie Palama (14 nov)
Acatistul Sfantului Paisie de la Neamt (15 nov)
Acatistul Cuviosului Parintelui nostru Grigorie Decapolitul (20 nov)
Acatistul Sfintei Marii mucenite Ecaterina (25 nov)
Acatistul Cuviosului Parintelui Nostru Stelian (26 nov)
Acatistul Sfantului Apostol Andrei cel intai chemat (30 nov)
Acatistul Sfintei Mucenite Varvara (4 dec)
Acatistul Sfantului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei (6 dec.)
Acatistul Sfintei Mucenite Filoteea de la Curtea de Arges (7 dec)
Acatistul Sfantului Ierarh Spiridon (12 dec)
Acatistul Sfantului Mare Mucenic Elefterie (15 dec)
Acatistul Sfantului Preacuviosului Parintelui nostru Nicodim cel Sfintit de la Tismana (26 dec)
bullet Acatistul Sfantului Intaiului Mucenic si Arhidiacon Stefan (27 dec)
Acatistul Sfantului Ierarh Vasilie Cel Mare (1 ian)
Acatistul Sfantului Serafim de Sarov (2 ian)
Acatistul Sfantului Ioan Botezatorul (7 ian)
Acatistul Sfintei Mucenite Tatiana (12 ian)
Paraclisul Sfintei Tatiana
Acatistul Sfantului Antonie cel Mare (17 ian)
Acatistul Sfintei Xenia celei nebune pentru Hristos (24 ian.)
Acatistul Sfintilor Trei Ierarhi Vasilie, Grigorie si Ioan (30 ian)
Acatistul Sfantului Mare Mucenic Haralambie (10 feb)
Acatistul Sfantului Ierarh Calinic de la Cernica (11 apr)
Acatistul Sfantul Mare Mucenic Gheorghe (23 apr)
Acatistul Sfantului Ierarh Ioan Maximovici (19 iun) - al doilea acatist
Acatistul Sfantului Prooroc Ilie (20 iul)
Acatistul Sfintilor Mucenici Brancoveni (16 aug)
Acatistul Sfintilor Parinti Ioachim si Ana (9 sept)
Acatistul Sfantului Siluan Athonitul (24 sept)
Paraclisul Sfantului Siluan Athonitul
Paraclisul Sfintilor Mucenici Marturisitori ai Temnitelor comuniste - text cu partitura psaltica
Rugaciuni
Rugaciunile incepatoare
Crezul niceo-constantinopolitan (Simbolul de credinta)
Rugaciunile diminetii
Rugaciunile de seara
Rugaciune la inceperea lucrului
Rugaciunea la masa de seara
Canon de pocainta catre Domnul nostru Iisus Hristos
Canon de rugaciune la vreme de necazuri
Canon de rugaciuni a copiilor
Psalmul 50 (al lui David)
Psalmul 56 (al lui David)
Psalmul 100 (al lui David)
Rugaciune catre Domnul nostru Iisus Hristos (a celui intru sfinti parintele nostru Ioan Gura de Aur, pe care o spunea in fiecare zi)
Rugaciune a Sfantului Isaac Sirul
Rugaciunea Staretilor de la Optina
Rugaciune de pocainta - care se rosteste in Postul Mare
Rugaciunile inainte de impartasirea cu dumnezeiestile Taine
Rugaciune catre Domnul nostru Iisus Hristos
Rugaciune (de Mihai Eminescu)

Slujbe si randuieli
Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Ioan Gura de Aur (LITURGHIER)
Randuiala miezonopticii din toate zilele
Randuiala miezonopticii din Duminici
Utrenia
Ceasul intai
Mijloceasul intai
Ceasul al treilea
Mijloceasul al treilea
Ceasul al saselea
Mijloceasul al saselea
Obednita
Condacele de peste toata saptamana
Randuiala mesei
Randuiala Panaghiei
Ceasul al noualea
Mijloceasul al noualea
Vecernia
Pavecernita Mare
Pavecernita Mica
Troparele de peste toata saptamana
Slujba Sfantului Mucenic Antim Ivireanul, Mitropolitul Tarii Romanesti
Slujba Cuviosului si de Dumnezeu purtatorului Parintelui nostru Siluan Athonitul
Slujba Sfintilor Mucenici si Marturisitori ai Temnitelor comuniste (PDF)
Canonul cel mare, al Sfantului Andrei Criteanul
Randuiala lui Methodie, Patriarhul Constantinopolei

icamilin 06.02.2009 23:47:50

Candela
 
Minunata imagine a candelei aprinse !
Parintele Cleopa, zicea printre altele : ( citez din minte ) " Sa nu lipseasca cadela aprinsa din fata icoanei Maicii Domnului ! "
Sa o aprindem toata ziua si toata noaptea, spre folosul celor din casa!
Doamne ajuta!

anne 06.02.2009 23:51:31

Aprinde , Doamne, dragostea in inima mea...
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 114468)
Excelenta si asta initiativa, cu un topic minunat si cu mult folos. Deci "Untul de lemn", pentru sfintele candele , este grasime din masline ordonata de Dumnezeu in vechiul asezamant : " Ca sa-ti aduca oloi curat din masline virgine ( din care nu s-a scos frunza ) spre luminarea pentru candele , sa arda neancetat"
Domnul a primit bine pe fecioarele , care au avut untdelemn in candele. Deci, e bine ca crestinii sa aduca untdelemn la biserica, ca sa arda in candele .Untul de lemn ce se stoarce din masline e materia de luminat cea mai potrivita , un articol de hrana si vindecare. In Testamentul Nou , candela este simbolul bunurilor celor mai înalte, binecuvantarea lui Dumnezeu, pacea, puterea, taria, intelepciunea adevarata si focul iubirii. Ca vindecare il aflam la Samarineanul milostiv, unde ranile celui cazut intre tâlhari, se vindeca cu unt de lemn.

Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 114459)
[SIZE=3][COLOR=#000000][SIZE=4]Casa crestinului - Candela[/SIZE][/COLOR][/SIZE] [SIZE=3][COLOR=#000000]În coltisorul de rugãciune trebuie sã avem neapãrat o candelã. Se va folosi candela cu ulei si fitil. Nu este potrivit sã se foloseascã beculete, pentru cã adevãrata candelã, ca si lumânarea, trebuie sã foloseascã spre ardere ulei curat sau cearã curatã. Beculetul este de frumusete. Candela nu este pentru frumusete, ci pentru lucrare. Candela este lumina de veghe, de priveghere, pe care ar trebui sã o tinem tot timpul aprinsã în casã. Vã amintiti pilda fecioarelor din Evanghelie, care asteptau pe Mântuitorul cu candelele aprinse. Cele care nu au avut suficient undelemn pentru a arde continuu candelele au pierdut venirea Mântuitorului. Arderea continuã a candelei este rãspunsul crestinului la îndemnul Mântuitorului: “Privegheati cã nu stiti ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului.” (Matei 25, 13). Cum spuneam, crestinul aprinde lumânarea sau candela ori de câte ori vine în fata lui Dumnezeu, ori de câte ori, în vreun fel anume, merge sã se întâlneascã cu Dumnezeu. Candela aprinsã este semn al nãdejdii pe care noi ne-o punem în Dumnezeu ca El sã fie ocrotitor al casei noastre. Cine nu poate pãstra candela mereu aprinsã, este bine sã o aprindã seara, sau ori de câte ori se roagã. De asemenea ardem candela în zilele de sãrbãtoare, începând cu seara din ajunul zilei respective. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#000000]Bãtrânii, mai ales, tin candelele aprinse pentru ca nu cumva sã le vinã ceasul sfârsitului pe neasteptate si sã moarã fãrã luminã, sã meargã la Hristos fãrã luminã. Lumina este semn al alegerii noastre pentru Dumnezeu, si pentru Împãrãtia luminii. Alegem lumina, pentru cã lumina este semnul cã vrem sã ajungem la Dumnezeu. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#000000]Existã candele la magazinele de obiecte bisericesti, la biserici si la mãnãstiri. O candelã este compusã dintr-un suport, de obicei metalic, în care se aseazã un pahar special de candelã si o plutã specialã sau un alt suport, cu fitil de suport sau vatã. La caz de nevoie, se poate improviza o candelã foarte usor într-un pahar sau orice alt vas mic. Este bine totusi, sã ne îngrijim de o candelã frumoasã, care sã fie si podoabã de pret în casa noastrã. Se mai obisnuieste o candelã în bucãtãrie, acolo unde gospodina îsi petrece foarte mult timp si chiar familia întreagã. Este foarte frumoasã si dragã aceastã însotire a luminii candelei în jurul nostru. Ea ne pãstreazã sau ne duce gândul la Dumnezeu si ne aduce aminte de rugãciune. Doamne ajuta![/COLOR][/SIZE]

[SIZE=4] "Aprinde, Doamne, dragostea in inima mea si arde spinii tuturor pacatelor mele"...asa m-a invatat o maicuta sa ma rog...in timp ce aprind candela. Imi place atat de mult rugaciunea aceasta...M-am gandit ca e bine sa o stiti si voi.Si daca altfel va rugati...postati aici, mi-ar placea sa aflu cat mai multe...o:-)[/SIZE]

icamilin 07.02.2009 00:35:30

Rugaciune la aprinderea candelei
 
1.) Prea Sfanta si Inalta Treime, primeste dragostea mea inaintea Ta si arde in focul dumnezeirii Tale faradelegile mele si sterge multimea rautatilor mele si da-le ingroparii si uitarii Tale, Doamne ! Amin.


2.) Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, fa bineprimita lumina darului meu si o du inaintea Fiului si Dumnezeului nostru, pentru iertarea pacatelor noastre! Amin.

anne 07.02.2009 00:41:46

Multumesc...
 
Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 114484)
1.) Prea Sfanta si Inalta Treime, primeste dragostea mea inaintea Ta si arde in focul dumnezeirii Tale faradelegile mele si sterge multimea rautatilor mele si da-le ingroparii si uitarii Tale, Doamne ! Amin.


2.) Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, fa bineprimita lumina darului meu si o du inaintea Fiului si Dumnezeului nostru, pentru iertarea pacatelor noastre! Amin.

MULTUMESC...:53::53::53:, foarte frumoase rugaciuni!

icamilin 07.02.2009 00:48:38

Sa ne fie de folos, tuturor !
 
Draga Anne, rugaciunea pe care o sti tu nu e mai lunga, nu ne-o scri si noua pe Forum, ca inceputul e minunat! :6:

anne 07.02.2009 01:15:25

Mare esti Doamne...
 
[SIZE=4]:9:Nu stiu mai mult de atat. Doar atat m-a invatat maica Maria, o fosta eleva de-a mea...[/SIZE]
[SIZE=4]La mine in casa ard neincetat 3 candele de mai bine de 15 ani...le aprind de la una la alta...cu lumina adusa de la Sf.Inviere. Le aprindeam cu mare drag...insa nu stiam sa ma rog asa. Am fost foarte fericita cand am auzit rugaciunea...Mi-a intrat direct in suflet. De aceea m-am gandit ca o sa va placa si voua.[/SIZE]
[SIZE=4]La inceput, aprindeam candelele doar la rugaciune.(Eram mai necajiti...si mi-era frica sa nu se termine uleiul..) Apoi le-am lasat sa arda din ce in ce mai mult...In prezent ard neincetat, si am mereu camara plina de ulei...parca nu se mai termina!!![/SIZE]
[SIZE=4]MARE ESTI DOAMNE...SI BUNATATEA TA TINE IN VECI![/SIZE]

patinina34 07.02.2009 04:37:55

Candel aprinsa este necesara noua, deoarece sintem in intunericul pacatului, asa cel putin ne vede Dumnezeu.

Candela aprinsa la Icoana Maicii Domnului, inseamna rugaciune continua cu ulei sfintit, care este binefacator sufletului si trupului.

cristiboss56 07.02.2009 05:39:15

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 114502)
Candel aprinsa este necesara noua, deoarece sintem in intunericul pacatului, asa cel putin ne vede Dumnezeu.

Candela aprinsa la Icoana Maicii Domnului, inseamna rugaciune continua cu ulei sfintit, care este binefacator sufletului si trupului.

Uleiul ( untul de lemn ) se sfinteste prin insasi arderea lui in candela. Spun aceasta, deoarece am auzit pe unii ce puneau cateva picaturi de mir in ulei. Gresit si este pacat a face asa ceva ! Uleiul din candela , chiar de nu avem din acela virgin de masline, trebuie sa fie curat fara a mai adauga ceva in el.

veilur 07.02.2009 12:43:47

Spune icamilin ca daca moare un om fara sa aibe candela aprinsa la capatai, merge la Hristos fara lumina. Eu nu cred asta, depinde cum era sufletu omului in acel moment, ca daca era curat, => ca era luminos, nu mai avea nevoie de nici o candela materiala care probabil l-ar fi dus cu lumina la Hristos. Bine ar fi sa ne ajute candela materiala in vre-un fel, eu as vrea sa fie asa, ca ne-ar usura mult toata treaba, dar tare mi-e frica ca nu ne-ajuta cu nimica atata timp cat suntem mandri, rai si plini de invidie/ura, sau de dorinta continua de razbunare pentru cei care ne fac rau, iar pe deasupra si plini de vicii. Dar de ce nu vorbiti si de "candela" sufletului nostru? Cu ea ce facem? O aprindem pe cea materiala, iar inauntru nostru zace intuneric. A, pai stiu ca e usor sa vorbim de cele din afara noastra, mda.
Icamilin, ma scuzi ca ti-am bruiat initiativa ta cu candela, insa asa am simtit eu ca trebuie sa spun despre subiect, si o spun pentru ca chiar eu am tinut cu atata darzenie candela aprinsa in fiecare noapte, dar gandu si sufletu meu erau departe de Dumnezeu, bantuind in lumea pacatelor, nu ma schimba deloc candela aprinsa pentru ca de fapt eu nu fac ce trebuie si ce e important cu adevarat. Asa ca imi pare rau, dar realitatea-i alta, adevaru e ce traim noi zilnic, nu visarile frumoase.

danyel 07.02.2009 13:48:11

Citat:

În prealabil postat de veilur (Post 114532)
Spune icamilin ca daca moare un om fara sa aibe candela aprinsa la capatai, merge la Hristos fara lumina. Eu nu cred asta, depinde cum era sufletu omului in acel moment, ca daca era curat, => ca era luminos, nu mai avea nevoie de nici o candela materiala care probabil l-ar fi dus cu lumina la Hristos. Bine ar fi sa ne ajute candela materiala in vre-un fel, eu as vrea sa fie asa, ca ne-ar usura mult toata treaba, dar tare mi-e frica ca nu ne-ajuta cu nimica atata timp cat suntem mandri, rai si plini de invidie/ura, sau de dorinta continua de razbunare pentru cei care ne fac rau, iar pe deasupra si plini de vicii. Dar de ce nu vorbiti si de "candela" sufletului nostru? Cu ea ce facem? O aprindem pe cea materiala, iar inauntru nostru zace intuneric. A, pai stiu ca e usor sa vorbim de cele din afara noastra, mda.
Icamilin, ma scuzi ca ti-am bruiat initiativa ta cu candela, insa asa am simtit eu ca trebuie sa spun despre subiect, si o spun pentru ca chiar eu am tinut cu atata darzenie candela aprinsa in fiecare noapte, dar gandu si sufletu meu erau departe de Dumnezeu, bantuind in lumea pacatelor, nu ma schimba deloc candela aprinsa pentru ca de fapt eu nu fac ce trebuie si ce e important cu adevarat. Asa ca imi pare rau, dar realitatea-i alta, adevaru e ce traim noi zilnic, nu visarile frumoase.

Veilur are dreptate, sa nu depasim limitele simbolismului si sa facem dogma
candela asa cum sa spus simbolizeaza vegea noastra in rugaciune, sa nu cumva sa uitam esentialu pentru ca daca sufletul tau e intunecat de pacate, poti sa mori cu o mie de candele la cap ca tot nu te ajuta la nimic,
sa nu lasam invatatura Bisericii in favoarea unor practici exagerate

cristiboss56 07.02.2009 15:22:34

Citat:

În prealabil postat de danyel (Post 114537)
Veilur are dreptate, sa nu depasim limitele simbolismului si sa facem dogma
candela asa cum sa spus simbolizeaza vegea noastra in rugaciune, sa nu cumva sa uitam esentialu pentru ca daca sufletul tau e intunecat de pacate, poti sa mori cu o mie de candele la cap ca tot nu te ajuta la nimic,
sa nu lasam invatatura Bisericii in favoarea unor practici exagerate

Draga Daniel, draga Stefan, aici nu este vorba nici de practici , nici de simbolistica. Cele scrise, trebui intelese ca un indemn, sfat vrednic de urmat. De ne gaseste sfasitul fara candela, sau lumanare, fara voia noastra nu reprezinta un obstacol in calea mantuirii. Important sa ne gaseasca moartea spovediti si impartasiti , cu sufletul impacat. Dar, de putem si vrem, fiecare poate avea o candela in casa. Sa nu trecem la extreme, dar nici in delasare, ignoranta, nepasare si lenevie. Echilibrul in credinta si nu numai, este cel mai bun. O candela in casa , o carte de rugaciune, o icoana , Sfanta Scriptura, se incadreaza in normalitate, echilibru si bun simt in credinta noastra. Sa nu rastalmacim vorbele si sa nesocotim Invataturile Sf. Parinti. Doamne ajuta ! +

Anca-Miha 07.02.2009 15:45:18

"Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul
6. Și am auzit, în mijlocul celor patru ființe, ca un glas care zicea: Măsura de grâu un dinar, și trei măsuri de orz un dinar. Dar de untdelemn și de vin să nu te atingi. "

Despre ce untdelemn si vin e vorba aici?

danyel 07.02.2009 15:50:45

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 114560)
Draga Daniel, draga Stefan, aici nu este vorba nici de practici , nici de simbolistica. Cele scrise, trebui intelese ca un indemn, sfat vrednic de urmat. De ne gaseste sfasitul fara candela, sau lumanare, fara voia noastra nu reprezinta un obstacol in calea mantuirii. Important sa ne gaseasca moartea spovediti si impartasiti , cu sufletul impacat. Dar, de putem si vrem, fiecare poate avea o candela in casa. Sa nu trecem la extreme, dar nici in delasare, ignoranta, nepasare si lenevie. Echilibrul in credinta si nu numai, este cel mai bun. O candela in casa , o carte de rugaciune, o icoana , Sfanta Scriptura, se incadreaza in normalitate, echilibru si bun simt in credinta noastra. Sa nu rastalmacim vorbele si sa nesocotim Invataturile Sf. Parinti. Doamne ajuta ! +

da exact asta am vrut sa spun si eu, sunt intru totul de acord cu cele afirmate de tine

icamilin 07.02.2009 16:54:38

Citat:

În prealabil postat de veilur (Post 114532)
Icamilin, ma scuzi ca ti-am bruiat initiativa ta cu candela, insa asa am simtit eu ca trebuie sa spun despre subiect, si o spun pentru ca chiar eu am tinut cu atata darzenie candela aprinsa in fiecare noapte, dar gandu si sufletu meu erau departe de Dumnezeu, bantuind in lumea pacatelor, nu ma schimba deloc candela aprinsa pentru ca de fapt eu nu fac ce trebuie si ce e important cu adevarat. Asa ca imi pare rau, dar realitatea-i alta, adevaru e ce traim noi zilnic, nu visarile frumoase.


Consider acest mesaj ca o problema a ta personala, Veilur ! Cum de-ti zboara gandul in alta parte cand te rogi ? Oare nu sti ca e bine sa reiiei rugaciunea de atatea ori pana simti ca cel rau te lasa in pace.
Cu multa rugaciune poti depasi acest impediment, daca ai o icoana a Maicii Domnului in fata candelei, si o rogi fierbinte, din tot sufletul sa vezi cum ura, mania, mandria te va parasi si vei simti ca mine, multa caldura, pace sufleteasca, liniste ! Eu simt multa liniste si pace in camera unde arde candeluta, ziua si noaptea. Mi-a zburat si mie gandul multa vreme de la rugaciune, dar am reluat rugaciunea si de trei patru ori, pana am simtit ca
am scapat de acele ganduri rele. Incearca si tu!
Viata este grea, cunosc si eu realitatea vietii, visatoare am fost cand eram mai tanara, acum incerc si nu stiu nici eu cat reusesc, sa gasesc drumul spre mantuire ( cu sau fara a avea cadeluta aprinsa ).
Frumos raspuns ai dat Cristi, multumesc, intradevar, o candela in casa, o icoana, o carte de rugaciune, se incadreaza in normalitate, echilibru si bun simt. Este parerea mea, dar asta nu insemana ca e si cea mai buna !
Doamne ajuta!

dorinastoica14 07.02.2009 19:14:46

Casa unui crestin te întâmpină cu icoanele din perete cu candela aprinsă, cu miros de tămâie și de mir. Iți dai seama imediat ce fel de oameni locuiesc acolo.
Pe când într-o casă unde oamenii trăiesc în pacate miroase a țigări a bautură și a tot felul de parfumuri (în cel mai bun caz).
Arderea uleiului în candela reprezinte modesta noastră jertfa pe care o aducem lui Dumnezeu și sfinților, este semn ca în casă lumina credinței nu se stinge niciodată.

icamilin 07.02.2009 19:34:54

De ce aprindem candela ?
 
Răspunsuri întocmite de Sfântul Nicolae Velimirovici

Prima – deoarece credința noastră este lumină. Hristos spune "Eu sunt lumina lumii " (Ioan 8,12). Lumina candelei ne reamintește de lumina cu care Hristos luminează sufletele noastre.
A doua – pentru a ne reaminti de caracterul strălucitor al sfinților în fața icoanelor cărora aprindem candelele, pentru că sfinții sunt numiți "fiii luminii" ( Ioan 12,26, Luca 16,8).
A treia – pentru că este o întoarcere a noastră de la faptele noastre întunecate, de la gândurile noastre și dorințele diavolești și pentru a ne întoarce pe calea Evangheliei; și pentru ca noi să fim mai insistenți în împlinirea poruncilor Mântuitorului: "Și lumina ta să lumineze în fața oamenilor, ca ei să vadă faptele tale bune" (Matei 5,16).
A patra – pentru ca lumina candelei să fie micul nostru sacrificiu în fața lui Dumnezeu, Care S-a dat pe Sine Însuși pe deplin ca jertfă pentru noi, și ca un mic semn al marilor noastre mulțumiri și al dragostei pentru El, de la Care cerem prin rugăciune viață, sănătate, mântuire și tot ceea ce numai iubirea cerească fără margini poate acorda.
A cincea – pentru ca frica să cuprindă puterile diavolești care uneori ne asalteză chiar la vremea rugăciunii și ne depărtează gândurile de la Cel care ne-a creat. Puterile demonice iubesc întunericul și tremură la cea mai mică lumină, în special la cele care sunt ale lui Dumnezeu și la cele care Îi sunt bineplăcute lui Dumnezeu.
A șasea – pentru ca această lumină să ne trezească din egoism. Așa cum uleiul și fitilul ard în candelă, după voia noastră, să ne lăsăm sufletele să ardă cu flacăra iubirii în toate suferințele noastre, întotdeauna supuși voii lui Dumnezeu.
A șaptea – pentru ca să ne învețe că fără mâna noastră candela nu poate să fie aprinsă, și la fel, inima noastră, candela sufletului nostru, nu poate fi aprinsă fără focul sfânt al Duhului lui Dumnezeu, chiar dacă inima este plină de toate virtuțile. Toate aceste virtuți ale noastre, [sunt doar] combustibilul material, iar focul care le aprinde vine de la Dumnezeu.
A opta – pentru ca să ne reamintească faptul că înaintea la orice, Creatorul lumii a făcut lumina, și după aceea pe toate celelate în ordine: "Și Dumnezeu a Zis, să fie lumină; și a fost lumină" (Cartea Facerii 1,3). Și la fel trebuie să fie și cu viața noastră spirituală, adică înainte de orice, lumina adevărului lui Hristos trebuie să lumineze în interiorul nostru. De la această lumină a lui Hristos fiecare faptă bună răsare și se dezvoltă în noi.
Fie ca Lumina Mântuitorului să strălucească și în voi!

cristiboss56 07.02.2009 22:36:52

Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 114617)
Răspunsuri întocmite de Sfântul Nicolae Velimirovici

Prima – deoarece credința noastră este lumină. Hristos spune "Eu sunt lumina lumii " (Ioan 8,12). Lumina candelei ne reamintește de lumina cu care Hristos luminează sufletele noastre.
A doua – pentru a ne reaminti de caracterul strălucitor al sfinților în fața icoanelor cărora aprindem candelele, pentru că sfinții sunt numiți "fiii luminii" ( Ioan 12,26, Luca 16,8).
A treia – pentru că este o întoarcere a noastră de la faptele noastre întunecate, de la gândurile noastre și dorințele diavolești și pentru a ne întoarce pe calea Evangheliei; și pentru ca noi să fim mai insistenți în împlinirea poruncilor Mântuitorului: "Și lumina ta să lumineze în fața oamenilor, ca ei să vadă faptele tale bune" (Matei 5,16).
A patra – pentru ca lumina candelei să fie micul nostru sacrificiu în fața lui Dumnezeu, Care S-a dat pe Sine Însuși pe deplin ca jertfă pentru noi, și ca un mic semn al marilor noastre mulțumiri și al dragostei pentru El, de la Care cerem prin rugăciune viață, sănătate, mântuire și tot ceea ce numai iubirea cerească fără margini poate acorda.
A cincea – pentru ca frica să cuprindă puterile diavolești care uneori ne asalteză chiar la vremea rugăciunii și ne depărtează gândurile de la Cel care ne-a creat. Puterile demonice iubesc întunericul și tremură la cea mai mică lumină, în special la cele care sunt ale lui Dumnezeu și la cele care Îi sunt bineplăcute lui Dumnezeu.
A șasea – pentru ca această lumină să ne trezească din egoism. Așa cum uleiul și fitilul ard în candelă, după voia noastră, să ne lăsăm sufletele să ardă cu flacăra iubirii în toate suferințele noastre, întotdeauna supuși voii lui Dumnezeu.
A șaptea – pentru ca să ne învețe că fără mâna noastră candela nu poate să fie aprinsă, și la fel, inima noastră, candela sufletului nostru, nu poate fi aprinsă fără focul sfânt al Duhului lui Dumnezeu, chiar dacă inima este plină de toate virtuțile. Toate aceste virtuți ale noastre, [sunt doar] combustibilul material, iar focul care le aprinde vine de la Dumnezeu.
A opta – pentru ca să ne reamintească faptul că înaintea la orice, Creatorul lumii a făcut lumina, și după aceea pe toate celelate în ordine: "Și Dumnezeu a Zis, să fie lumină; și a fost lumină" (Cartea Facerii 1,3). Și la fel trebuie să fie și cu viața noastră spirituală, adică înainte de orice, lumina adevărului lui Hristos trebuie să lumineze în interiorul nostru. De la această lumină a lui Hristos fiecare faptă bună răsare și se dezvoltă în noi.
Fie ca Lumina Mântuitorului să strălucească și în voi!

8 Motive ce raspund la orice fel de "nedumeriri"mai mult sau mai putin tendentioase.

veilur 07.02.2009 22:38:24

Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 114578)
Consider acest mesaj ca o problema a ta personala, Veilur ! Cum de-ti zboara gandul in alta parte cand te rogi ?

Hehe, buna intrebare. Pai uite asa simplu, imi zboara gandu cu viteza. E ca si cum ma dau cu saniala vale si incerc sa ocolesc obstacole. Daca voi ati trecut de etapa asta, bravo. Eu inca nu.

icamilin 07.02.2009 22:45:57

Doamne ajuta!
 
Corect Cristi !
Oricum n-am vrut sa deranjez pe nimeni, cand am afirmat ca :
" Batranii tineau candela aprinsa ziua si noaptea, ca daca se intampla sa inchida ochii, drumul sa le fie luminat spre Hristos. "
Respect parerea fiecaruia dar m-as fi bucurat sa-mi fie si mie respectata parerea mea, nu sa fie privita ca o dogma.....( se putea formula altfel, ideea )
Doamne ajuta!

monica.miholca 07.02.2009 23:01:34

Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 114664)
Corect Cristi !
Oricum n-am vrut sa deranjez pe nimeni, cand am afirmat ca :
" Batranii tineau candela aprinsa ziua si noaptea, ca daca se intampla sa inchida ochii, drumul sa le fie luminat spre Hristos. "
Respect parerea fiecaruia dar m-as fi bucurat sa-mi fie si mie respectata parerea mea, nu sa fie privita ca o dogma.....( se putea formula altfel, ideea )
Doamne ajuta!

Draga Icamilin, eu m-am bucurat foarte tare de topicul initiat de tine! o sa imi cumpar si eu o candela cat de curand! multumesc pentru explicatii si rugaciunile minunate!:6:(si lui anne:1:).Doamne ajuta!

Anca-Miha 07.02.2009 23:08:59

Citat:

În prealabil postat de veilur (Post 114661)
Hehe, buna intrebare. Pai uite asa simplu, imi zboara gandu cu viteza. E ca si cum ma dau cu saniala vale si incerc sa ocolesc obstacole. Daca voi ati trecut de etapa asta, bravo. Eu inca nu.

veilur, oare nu stii ca mintea macina ce ii dai? Da-i rugaciune, si mintea iti va sta la rugaciune.

cristiboss56 07.02.2009 23:15:18

Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 114664)
Corect Cristi !
Oricum n-am vrut sa deranjez pe nimeni, cand am afirmat ca :
" Batranii tineau candela aprinsa ziua si noaptea, ca daca se intampla sa inchida ochii, drumul sa le fie luminat spre Hristos. "
Respect parerea fiecaruia dar m-as fi bucurat sa-mi fie si mie respectata parerea mea, nu sa fie privita ca o dogma.....( se putea formula altfel, ideea )
Doamne ajuta!

Dar nu cred ca ai deranjat pe cineua ? Doamne fereste ! Mi-a placut topicul deschis de tine , find foarte de folos. Acum sa-ti spun un secret ( sa nu ne auda cineva ) : eu l-am urechea pe veilur ( Stefan ) , dar nu a simtit urecheala. O sa o fac ceva mai tare data viitoare.
Revenind, eu personal sunt un "candelist"convins, la mine arde tot timpul. Am o fotografie, cu coltul meu de rai, in pagina personala unde sunt icoanele si candela. Multumesc inca odata pentru topicul creat. Sa fi binecuvantata !

icamilin 07.02.2009 23:24:28

Initativa imbucuratoare!
 
Draga Monica, referitor la faza ce trebuie depasita cu gandurile ce ne napadesc cand vrem sa ne rugam, sa sti ca minunea nu s-a intamplat intr-o zi, o saptamana sau o luna, nu draga mea, insa cu multa perseverenta si rugaciune, vei reusi. Ar fi o minciuna sa zic ca acum, daca m-as ruga, nu mi-ar zbura gandurile la tot felul de prosti, ce sa mai zic de cascatul care chiar ma oboseste ( deci fac treaba, nu mi-e somn si cand ma apuc sa-mi citesc canonul, ma apuca un cascat, de toata frumusetea , dar un drag parinte de la o manastire din apropierea Timisoarei, m-a indemnat sa-mi fac cruce la gura, ma spal cu apa rece pe fata si o iau de la capat.)
Reiau rugaciunea cu mai multa atentie si pana la urma merge.
Maica Domnului sa te ajute in tot gandul bun!
Sa sti ca atunci cand mi-am luat candeluta de la M.Bistrita, am pus ulei, fitil , aveam o punte faina prin care treceam fitilul, dar ce crezi, ardea putin si mi se stingea. Au trecut cateva saptamani, cand ii spuneam trista, maicutei mele de la manastire, ca nu-mi arde candela asa ca la ea. cu flacara mica si toata ziua, sau macar jumatate de zi. Avem o cunostinta comuna cu maicuta, care a venit in vizita la noi, la rugamintea maicutei, chiar de Sfintii Trei Ierarhi, mi-a aprins candela si de atunci merge. Am mai luat o candeluta la fiica mea in dormitor si de data asta, mi s-a aprins candela asa cum trebuia de la inceput. Acum m-am gandit sa mai pun una si-n bucatarie, este tare benefica lumina de la candeluta ! Doamne ajuta !

veilur 07.02.2009 23:54:32

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 114672)
veilur, oare nu stii ca mintea macina ce ii dai? Da-i rugaciune, si mintea iti va sta la rugaciune.

Pai ajungem iarasi la sfatu Sf. Ap. Pavel > ca mereu sa ne rugam. E stiua treaba. Oricum, nu mai dezvolt subiectu ca n-are rost. Vorba multa > saracia omului.

Anca-Miha 08.02.2009 03:22:04

Citat:

În prealabil postat de veilur (Post 114685)
Pai ajungem iarasi la sfatu Sf. Ap. Pavel > ca mereu sa ne rugam. E stiua treaba. Oricum, nu mai dezvolt subiectu ca n-are rost. Vorba multa > saracia omului.

Asa e, tot Sfintii ne sfatuiesc cel mai bine. Cu rabdare vom reusi!

Anca-Miha 08.02.2009 03:25:26

Pr. Arsenie Papacioc
 
Din viata Pr. Arsenie Papacioc: "IATA DUHOVNICUL" vol 2. pag.19:
" M-au randuit paraclisier inca din primele zile. Acolo era o candela "neadormita" la Maica Domnului. Era mare criza de ulei, nu erau sosele si nu aveam ulei... Dimineata, cand deschideam usa de la Biserica si ma uitam daca mai arde candela..si vedeam ca arde, mergeam in genunchi de la usa de afara pana la candela, debucurie ca nu s-a stins..nu-mi dadeau ulei si candela ardea noaptea si ziua... era lucrarea Maicii Domnului."

icamilin 08.02.2009 13:17:24

Lucrare minunata!
 
Draga Anca, in cateva randuri, ce frumos ai scris marturisirea Parintelui Arsenie Papacioc, privind minunea Maicii Domnului, care a tinut candela aprinsa, chiar si fara a fi ulei innautru.

Cand am plecat in concediu si n-a mai ramas nimeni acasa, eram necajita ca nu va mai arde candeuta. Mi s-a spus, sa nu-mi fac probleme ca dupa ce se stinge, ingerul, pazitorul casei noastre, va veghea linistea si pacea in casa iar cand m-am intors din concediu, primul lucru, m-am spalat pe maini si am aprins candeluta. Pentru cei care inca nu au candela, sa stie ca intr-o luna de zile se consuma doar un litru de ulei. Mi-a placut remarca lui Anne, care marturiseste ca arde candela ziua si noaptea si parca uleiul nu i se mai termina din camara. Doamne ajuta!

veilur 08.02.2009 20:27:27

[...]Acum sa-ti spun un secret ( sa nu ne auda cineva ) : eu l-am urecheat pe veilur ( Stefan ) , dar nu a simtit urecheala. O sa o fac ceva mai tare data viitoare.[...][/quote]
Vorbesti serios? Uimeste-ma! :36:

veilur 08.02.2009 20:29:29

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 114673)
[...]Acum sa-ti spun un secret ( sa nu ne auda cineva ) : eu l-am urecheat pe veilur ( Stefan ) , dar nu a simtit urecheala. O sa o fac ceva mai tare data viitoare.

Hehe, Vorbesti serios? Uimeste-ma!:36:

cristiboss56 08.02.2009 20:52:59

Citat:

În prealabil postat de veilur (Post 114808)
Hehe, Vorbesti serios? Uimeste-ma!:36:

Vorba multa ( spunea-i ieri ) , saracia omului. Urmeaza-mi sfatul dat acum un an si . . .

adorcrysti 08.02.2009 21:59:10

CANDELA - o prezență "vie" necesară
Pr. Vasile CIORNOVALIC
Parohia Țuțora, Iași

În ziua întâi "a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" și a fost lumină" (Fac. 1, 3). De atunci, de la începuturile creației până azi, lumina este o prezență permanentă în existența omenirii, marcând într-un mod cu totul special, prezența divinului printre oameni și în oameni. Nu este lumină ce iradiază de la astre care au fost create în ziua a patra (Fac. 1, 14-19), ci lumină spirituală, făcută vizibilă omului într-un mod unic pe Tabor (Mc. 9, 3) și în duminica Învierii (Mt. 28, 3).

Privind spre Vechiul Testament, observăm că chemarea lui Moise la slujire s-a făcut de îngerul Domnului, ce S-a arătat "într-o pară de foc" (Ieș. 3, 2), apoi, când evreii au ieșit din robia egipteană "Domnul mergea înaintea lor, ... noaptea într-un stâlp de foc, ca să-i lumineze..." (Ieș. 13, 21). La scurt timp, Dumnezeu hotărăște și poruncește lui Moise ca în lăcașul de închinare (Cortul sfânt) "să... faci șapte candele, ... ca să lumineze latura din fața lui" (Ieș. 25, 37), iar pentru aceasta "să poruncești... să-ți aducă untdelemn curat... ca să ardă... în toată vremea..." (Ieș. 27, 20).

Candela și lumânarea dau cele mai mici forme de lumină naturală, prin care omul alungă întunericul din spațiul limitat, dintr-un lăcaș de închinare (biserică sau camera proprie). Am spus naturală, deoarece candela și lumânarea își trag esența luminii din untdelemn și ceară, ce sunt produse naturale. Astfel, aceste două materii, devenind sursă pentru lumină, capătă o importanță deosebită, datorită luminii. Putem afirma, generalizând, că întreaga lume materială capătă sens și importanță, numai în prezența luminii. Lumina reprezintă o prezență indispensabilă vieții, care creează, menține și întărește, atât viața materială prin lumina soarelui, cât și viața spirituală prin lumina ce vine de la Soarele dreptății - Hristos. Lumina reprezintă bucuria vieții, a existenței însăși. Fiecare om poartă în sine o candelă de la concepție când primește sufletul, candelă ce va fi apoi aprinsă la botez prin lumina Duhului Sfânt.

La Cincizecime, când peste fiecare din cei doisprezece Apostoli (Fapte 2, 14) s-a pogorât Duhul Sfânt "și li s-au arătat, împărțite limbi ca de foc" (Fapte 2, 3) deasupra capetelor fiecărui Apostol, atunci, a fost momentul aprinderii primelor douăsprezece "candele" ale creștinilor. Ei au primit "lumina vieții" (In. 8, 12) de la "Lumina lumii" (In. 8, 12), Care este Hristos, Fiul lui Dumnezeu și Dumnezeu adevărat. Au fost douăsprezece "candele", apoi ca la trei mii (Fapte 2, 41), născându-se prima Biserică creștină prin și în lumina Duhului Sfânt. În timp, s-au "aprins" milioane de "candele", care prin lumina lor, primită de la Duhul Sfânt, au transfigurat de multe ori, în mod minunat materia, îndumnezeind-o. Sfinții, cu trupurile lor, sunt dovada.

Azi, depinde de înțelepciunea și hotărârea fiecăruia dintre noi, să fim asemenea celor cinci fecioare înțelepte, având "candela" aprinsă, în așteptarea întâlnirii cu Mirele-Hristos.

Sfânta Lumină, care coboară în fiecare an de Înviere în Biserica Sfântului Mormânt, confirmă azi, precum în timpul lui Ilie, că slujirea pe care noi o aducem preadreptului Dumnezeu, este bineprimită, fiind slujirea cea adevărată.

Dacă lumina Duhului Sfânt din noi, va primi "untdelemn" de rugăciune zilnică, post adevărat, fapte bune din dragoste, frecvență la slujbe, citire din cărțile sfinte, spovedanie la timp, împărtășanie cu vrednicie, atunci vom deveni noi înșine făclii vii, adică fii ai Luminii, continuu doritori și iubitori ai luminii veșnice. Aura pictată în jurul capului la sfinți, indică tocmai această stare de triumf în care se află acești învingători ai întunericului patimilor.

În fiecare zi, când într-o biserică ortodoxă se va săvârși Sfânta Liturghie, înainte de orice, se aprinde obligatoriu cel puțin o candelă, arătând prin aceasta că slujirea ce va urma, se face în numele Luminii, ca chemare spre Lumină.

Primele cuvinte ale preotului din noaptea Învierii sunt: "Veniți de primiți lumină!" și preotul vine în mijlocul creștinilor, cu cel puțin o lumânare din ceară curată, având făclie aprinsă din candela ce se află în Sfântul Altar.

Invitația este adresată tuturor creștinilor, ce sunt chemați, ca în mod liber, să aleagă drumul spre Lumina lumii, întorcând pentru totdeauna spatele fiilor întunericului și tuturor faptelor păcătoase, ce ne îndepărtează de Lumină.

Putem deci concluziona despre candelă, că este o lumină "vie" necesară și de aceea fiecare creștin trebuie să aibă în casa sa o candelă, care să-i amintească permanent că el însuși este o "candelă", iar lumina ei închipuie pe Hristos și Evanghelia Sa.

http://editura.trinitas.ro/cm/2001/05/candela.php

icamilin 08.02.2009 23:59:35

Draga Cristi, minunat articolul postat, cei care-l vom citi avem de tras multe invataminte.

As vrea sa adaug pentru cei care inca nu au o candela aprinsa in casa lor, ca atunci cand se vor decide sa-si procure una, este foarte important ca scrumul de la fitil ce se aduna dupa o zi de ars, fitilul cand e deja prea mic si nu mai sta in ulei, servetelul pe care ne stergem cand potrivim fitilul, sa nu fie aruncate la cosul de gunoi. Este indicat a se aduna intr-o punguta si cand s-a umplut punguta e bine sa se dea foc undeva la radacina unui pom sau undeva intr-un loc curat. Asa am auzit ca e bine. La fel se va proceda cu orice lucru sfant din biserica, sticlute in care a fost aghiazma sau ulei de la candela vreunui sfant, sau ulei de la Sfantul Maslu, servetelul in care iei anafora. Asa mi s-a spus cand am fost la manastire, nu stiam ( ma intreb, nu judec, de ce oare preotii de mir nu amintesc aceste lucruri in biserica ). Este iarasi o parere personala, probabil multi dintre voi stiu, dar cu siguranta unii nu stiti si m-am gandit ca n-ar fi rau sa va spun si acest amanunt. Ma iertati, cu mult drag, icamilin

cristiboss56 09.02.2009 05:02:59

Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 114855)
Draga Cristi, minunat articolul postat, cei care-l vom citi avem de tras multe invataminte.

As vrea sa adaug pentru cei care inca nu au o candela aprinsa in casa lor, ca atunci cand se vor decide sa-si procure una, este foarte important ca scrumul de la fitil ce se aduna dupa o zi de ars, fitilul cand e deja prea mic si nu mai sta in ulei, servetelul pe care ne stergem cand potrivim fitilul, sa nu fie aruncate la cosul de gunoi. Este indicat a se aduna intr-o punguta si cand s-a umplut punguta e bine sa se dea foc undeva la radacina unui pom sau undeva intr-un loc curat. Asa am auzit ca e bine. La fel se va proceda cu orice lucru sfant din biserica, sticlute in care a fost aghiazma sau ulei de la candela vreunui sfant, sau ulei de la Sfantul Maslu, servetelul in care iei anafora. Asa mi s-a spus cand am fost la manastire, nu stiam ( ma intreb, nu judec, de ce oare preotii de mir nu amintesc aceste lucruri in biserica ). Este iarasi o parere personala, probabil multi dintre voi stiu, dar cu siguranta unii nu stiti si m-am gandit ca n-ar fi rau sa va spun si acest amanunt. Ma iertati, cu mult drag, icamilin

Este o mica, mare problema ! Sun considerate superstitii si poate din acest motiv, preotii de mir nu amintesc sau nu ne vorbesc despre acest aspect. Nici eu nu am intâlnit in Invataturile Sf. Parinti ceva specificat in acest sens.

icamilin 11.02.2009 03:13:38

Doamne ajuta!
 
Draga Cristi, vreau sa-ti povestesc o intamplare scurta. Asta vara am fost la Manastirea Prislop si la mormantul parintelui Arsenie Boca era o maicuta, caruia i-am cerut o sticluta cu ulei de la candela parintelui. N-a avut sticluta mica, asa ca mi-a turnat intr-o sticla de plastic de jumatate de litru de apa plata. Din greseala, a curs putin ulei pe jos. A luat un servetel a sters cu grija pamantul unde a cazut uleiul, am vrut sa iau servetelul sa-l pun in punga unde as fi pus si sticla, dar nu mi-a dat servetelul, spunandu-mi ca vrea sa-l arda, ca nu e voie sa-l aruncam la gunoi. I-am spus ca aflasem acest lucru de la Manastirea Bistrita si nu l-as fi aruncat la cosul de gunoi. S-a bucurat ca stiam ca nu e bine sa-l arunc la gunoi.
Deci eu nu cred ca sunt superstitii, doar ca maicutele si calugarii de la manastiri au primit mai multa educatie in acest sens.
Fiecare face cum crede de cuviinta dar sper sa mai fie si alti forumisti care au auzit despre aceste lucruri si nu vad nici un lucru rau daca chiar am respecta cele ce mi s-a spus la mai multe manastiri.
Mi s-a atras atentia ca sa nu pun in mancare ulei de la Sfantul Maslu, ca daca ramane mancare si se arunca la gunoi, la catel sau in gradina este, pacat. Este indicat a se inmuia o bucatica de anafora in ulei si s-o mananci
pe " inima goala " adica dimineata , pe nemancate dupa care se poate bea putina agheasma mica. Imi pare rau daca am deviat putin de la topic.
Sa ne lumineze bunul Dumnezeu pe toti sa facem cum credem ca e mai bine! Doamne ajuta!

patinina34 11.02.2009 04:35:56

Ica draga, orice sfat bun este bineprimit, cel putin pentru mine.
Omul toata viata invata, si noi tot invatam si transmitem si noi mai departe ca sa se tina legea.
Eu una, multumesc de sfaturi, imi place sa invat.

cristiboss56 11.02.2009 05:09:33

Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 115449)
Draga Cristi, vreau sa-ti povestesc o intamplare scurta. Asta vara am fost la Manastirea Prislop si la mormantul parintelui Arsenie Boca era o maicuta, caruia i-am cerut o sticluta cu ulei de la candela parintelui. N-a avut sticluta mica, asa ca mi-a turnat intr-o sticla de plastic de jumatate de litru de apa plata. Din greseala, a curs putin ulei pe jos. A luat un servetel a sters cu grija pamantul unde a cazut uleiul, am vrut sa iau servetelul sa-l pun in punga unde as fi pus si sticla, dar nu mi-a dat servetelul, spunandu-mi ca vrea sa-l arda, ca nu e voie sa-l aruncam la gunoi. I-am spus ca aflasem acest lucru de la Manastirea Bistrita si nu l-as fi aruncat la cosul de gunoi. S-a bucurat ca stiam ca nu e bine sa-l arunc la gunoi.
Deci eu nu cred ca sunt superstitii, doar ca maicutele si calugarii de la manastiri au primit mai multa educatie in acest sens.
Fiecare face cum crede de cuviinta dar sper sa mai fie si alti forumisti care au auzit despre aceste lucruri si nu vad nici un lucru rau daca chiar am respecta cele ce mi s-a spus la mai multe manastiri.
Mi s-a atras atentia ca sa nu pun in mancare ulei de la Sfantul Maslu, ca daca ramane mancare si se arunca la gunoi, la catel sau in gradina este, pacat. Este indicat a se inmuia o bucatica de anafora in ulei si s-o mananci
pe " inima goala " adica dimineata , pe nemancate dupa care se poate bea putina agheasma mica. Imi pare rau daca am deviat putin de la topic.
Sa ne lumineze bunul Dumnezeu pe toti sa facem cum credem ca e mai bine! Doamne ajuta!

Tu nu ca ai dreptate, dar ai perfecta dreptate, cu cele sfinte nu ne "jucam" si acolo unde nu exista reguli scrise, invataturi lasate, fiecare procedeaza cum ii dicteaza inima si constinta. Sa-ti spun drept ca si eu am strâns pâna acum aproape 200 de sticlute in care au fost mir si le tin intr-o punga și nu stiu ce sa fac cu ele . Fitilele de candela arse nu le-am tinut. Dar iti multumesc frumos pentru sfaturile tale . Doamne ajuta ! +

patinina34 11.02.2009 08:03:14

Da, Cristi, cred ca devin o problema mare dupa cum spui.

Eu am avut candela intotdeauna, insa aici in Canada, nu este posibil deoarece alarmele pentru fire - incendiu- sint f. sensibile si pac auzi sirena, iar in al doilea rand casele aici sint de lemn, mai exact peretii sint dintr-un gips-carton, foarte fin, Absorb tot, e imposibil s aai o candela, doar daca este facut ceva de metal cumva , n-am idee cum ar fii.

Am si candela, si fitile, le am pe perete, insa candela mea e goala. Este de la manastire, o tin ca pe :6:ceva foarte pretios.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:48:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.