Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Diferenta de varsta intre soti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14402)

anisoara 13.01.2012 23:37:28

Diferenta de varsta intre soti
 
Stiu ca diferenta de varsta uneori e un inconvenient mare intre soti.Bine ar fi daca cei doi ar avea varste apropiate dar ...cand te casatoresti la 40 de ani posibilitatile de a alege sunt mult mai reduse.Canoanele bisericii accepta orice diferenta de varsta intre femeie si barbat?

Mihnea Dragomir 14.01.2012 00:00:05

Nu, nu am auzit ca o diferență de vârstă să fie impediment canonic la căsătorie.

ioan cezar 14.01.2012 01:03:35

Puteti gasi cel putin doua topicuri, aici pe forum, la sectiunea Taina Nuntii in care s-a dezbatut aceasta chestiune. Doamne ajuta!

lore86 14.01.2012 09:52:39

Biserica recomanda 4 si accepta pana la 8(uneori si pana la 12). Casatoriile cu diferente mari de varsta nu sunt acaceptate de Biserica, preotul avand dreptul sa refuze o astfel de casatorie.

Mihnea Dragomir 14.01.2012 11:20:57

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 421981)
Biserica recomanda 4 si accepta pana la 8(uneori si pana la 12). Casatoriile cu diferente mari de varsta nu sunt acaceptate de Biserica, preotul avand dreptul sa refuze o astfel de casatorie.

O referință, o sursă, ceva ?

dobrin7m 14.01.2012 12:43:02

Citat:

În prealabil postat de anisoara (Post 421957)
Stiu ca diferenta de varsta uneori e un inconvenient mare intre soti.Bine ar fi daca cei doi ar avea varste apropiate dar ...cand te casatoresti la 40 de ani posibilitatile de a alege sunt mult mai reduse.Canoanele bisericii accepta orice diferenta de varsta intre femeie si barbat?

Căsătoria este legătura sfântă dintre un bărbat și o femeie, care își asumă liber și responsabil calea mântuirii prin dragoste, ajutor reciproc și naștere de prunci.

Daca casatoria este dorita din alte considerente decat cele enumerate mai sus atunci aceasta nu este binecuvantata de Biserica. Si chiar de ar fi preot care sa cunune pe cei doi, cununia nu este valabila pentru ca nu este binecuvantata de Dumnezeu.

Dorinta de bani, de avere, a nu dori copiii, apare in special la cuplurile cu diferente mari de varsta.
Pentru ca toate se fac la timpul si toate au vremea lor.

Orice casatorie intemeiata pe pacat nu poate fi binecuvantata de Biserica.

Apoi daca este a doua casatorie sau a treia casatorie lucrurile se complica, pentru ca si aici daca casatoria se intemeiaza pe adulter sau desfranare iarasi nu este binecuvantata de Biserica.

"Căsătoria este considerată un act unic și irepetabil, care este rupt doar de moartea unuia dintre soți (Romani 7:2-3). Atunci când Sfântul Pavel spune că o femeie „e mai bine să se căsătorească decât să ardă” (I Corinteni 7:9), el se referă la văduve și la cele care nu au mai fost căsătorite (I Corinteni 7:8) sau care, fiind căsătorite și-au lăsați bărbații adulteri, dar fără ca ele însele să fi săvârșit adulter, pentru că altfel ar contrazice un alt text biblic (Matei 5:32). Același principiu e valabil și în cazul bărbaților, iar speculațiile precum că bărbaților li s-ar îngăduit ceva mai mult decât femeilor este total greșit. Prin urmare, recăsătorirea este îngăduită de Biserică doar pentru persoanele văduve (de obicei, după un an de la moartea soțului/soției) și pentru cei care au rămas singuri după ce soțul/soția și-a abandonat familia împreunându-se cu altcineva. Recăsătorirea (și implicit a doua și a treia Cununie) sunt privite de Biserică ca o excepție ce se poate încuviința de maxim 2 ori (în plus față de prima căsătorie), iar aprobarea lor de către Biserică este însoțită de oprirea de la împărtășirea cu Sfintele Taine de la 2 la 5 ani. Mai mult decât atât, a treia căsătorie este admisă numai dacă persoana în cauză nu a împlinit 40 de ani și nu are copii. În Biserica Rusă și parțial cea Greacă, dezlegarea/dispensa pentru a doua și a treia căsătorie se dă de ierarhul locului, iar în Biserica Română – de către duhovnic. Din păcate însă, în puține cazuri solicitările de divorț și recăsătorire sunt examinate serios și în conformitate cu învățătura Bisericii (fundamentată obligatoriu pe Scriptură). Ierom. Petru Pruteanu - sursa teologie.net

lore86 14.01.2012 18:04:55

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 421991)
O referință, o sursă, ceva ?

Nomocanonul in XIV titluri, alcatuit de Serghie Patriarhul Constantinopolului (610-638)

Delalucaci 14.01.2012 18:56:35

Am fost martor cand intrebarea aceasta a fost pusa unui arhimandrit in care am destul de mare incredere. Biserica, din ratiuni intemeiate, recomanda o diferenta care sa nu depaseasca un anumit numar de ani, dar nu este foarte categorica in aceasta privinta. Daca un anumit tip de dragoste, aia de care vorbeste Sf. Pavel la 1 Corinteni 13, e prezenta in suficienta masura, situatia ramane de judecat in sine. Cam asta ar fi in doua cuvinte raspunsul pe care l-am auzit atunci. Cel mai bine cautati sa vorbiti cu un duhovnic in care sa aveti incredere. Doamne ajuta!

simona_fidela 16.01.2012 13:15:33

Lore, ce treaba are preotul cu ce e intre mine si viitorul sot? Daca eu il iubesc sincer si el ma iubeste sincer, ce treaba au biserica, popa sau episcopul ca el e cu 18 ani mai mare ca mine sau ca eu sunt cu 10 ani mai mare ca el?(sunt doar niste exemple ipotetice) De ce sa se bage biserica si preotii chiar asa tare in viata oamenilor, din moment ce la mijloc sunt sentimente curate si nu interese materiale sau de alt tip?

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 421981)
Biserica recomanda 4 si accepta pana la 8(uneori si pana la 12). Casatoriile cu diferente mari de varsta nu sunt acaceptate de Biserica, preotul avand dreptul sa refuze o astfel de casatorie.


Lucian008 16.01.2012 13:22:08

Citat:

În prealabil postat de simona_fidela (Post 422330)
Lore, ce treaba are preotul cu ce e intre mine si viitorul sot? Daca eu il iubesc sincer si el ma iubeste sincer, ce treaba au biserica, popa sau episcopul ca el e cu 18 ani mai mare ca mine sau ca eu sunt cu 10 ani mai mare ca el?(sunt doar niste exemple ipotetice) De ce sa se bage biserica si preotii chiar asa tare in viata oamenilor, din moment ce la mijloc sunt sentimente curate si nu interese materiale sau de alt tip?

E ceva firesc sa fie el cu 18 ani mai mare? (Am inteles ca nu este cazul tau, vorbeam ipotetic) Pe ce crezi ca se bazeaza conflictul intre generatii? Compatibilitatea este redusa si preocuparile comune sunt mai putine in cazul diferentelor mari de varsta. De aceea exista riscul ca motivul casatoriei sa fie altul. De aceea Biserica isi asuma rolul de "consilier" al celor doi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:29:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.