Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Viitorul FOARTE apropiat al Occidentului (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8623)

andreicozia 25.02.2010 20:11:01

Viitorul FOARTE apropiat al Occidentului
 
Oare stiti ca.........................


http://www.flixxy.com/technology-and-education-2008.htm

Ponticvs 25.02.2010 20:50:11

Matrix frate!!!

annajanette 25.02.2010 21:02:18

care era exact mesajul? eu nu am inteles exact imi cer scuze nu este ironic.

anna21 25.02.2010 21:05:17

Interesant clipul...
Iti da de gandit: atatea informatii care trebuie prelucrate, asimilate.. oau!
Informatii despre ce?
Informatii despre informatii despre informatii...
Nu cumva sa ramai in urma. Sau neinformat :21:..
Lasand gluma la o parte, am citit ca cu cat ai mai multe informatii la indemana, cu atat mai insotita de teama este alegerea.. Ai de ales intre doua lucruri? Alegi si esti multumit.
Ai la indemana sute de informatii din zeci de surse? Ai o mare problema: anxietatea rezultata din faptul ca nu ai cum sa cunosti TOT! Daca tocmai informatia aceea esentiala iti lipseste?


(Si eu, ca un crestin, ma intreb: dar informatia aceea esentiala este dependenta de tehnologie sau este la indemana fiecaruia, indiferent de tehnologie si venituri?)

Ponticvs 25.02.2010 21:19:53

Din punctul meu de vedere cantitatea de informatie este prea mare si lucrurile se misca prea repede fapt care o sa ne consume rapid in cazul in care nu ne rupem de val.
Ce este de facut?
Iti alegi viteza dorita(1-a sau a 2-a) si mergi pe drumul tau.
Nu sunt un cunoscator temeinic al tainelor ortodoxiei dar am gasit niste variante in meditatia zen.Lasi lucrurile sa curga pe langa tine!
Am si o problema:
-Stie cineva un preot cu har pe langa Constanta?

andreicozia 25.02.2010 21:24:42

Citat:

În prealabil postat de Ponticvs (Post 216748)
Am si o problema:
-Stie cineva un preot cu har pe langa Constanta?

Oare cine este cel fara de pacat care ar putea sa arate cu degetul catre unul sau altul pe care il vede cu ochii sai duhovnicesti ca avind har?

Cum determini obiectiv cine are har?

iana 25.02.2010 21:29:37

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 216750)
Cum determini obiectiv cine are har?

E ca si cum ai vrea sa masori credinta cu metru'.

andreicozia 25.02.2010 21:31:38

Citat:

În prealabil postat de Ponticvs (Post 216748)
Ce este de facut?
Iti alegi viteza dorita(1-a sau a 2-a) si mergi pe drumul tau.
Nu sunt un cunoscator temeinic al tainelor ortodoxiei dar am gasit niste variante in meditatia zen.Lasi lucrurile sa curga pe langa tine!

Ponticus, cred ca problema centrala din videoclip si CEA MAI DUREROASA pentru noi este faptul ca in viitorul apropiat copiii nostri vor ramine niste mediocrii(in cel mai bun caz) sprijinind zidurile Mall-urilor in timp ce chinezii si Indienii vor avea joburile din top fiind cei mai capabili, rezilienti,destepti si productivi. Aici este buba!

Vom fi invadati economic!..pasnic :))
Mediocritatea si lenea NU plateste!(cum zic fratii occidentali)

Ponticvs 25.02.2010 21:32:04

Un preot care chiar are chemare catre cele sfinte ca de functionari ai Bisericii m-am cam saturat.Man in black and another day at office :)
Vreau sa imi descarc sufletul pacatos si sa primesc un sfat si nu un sfat intre doua tigari si o cafea.
Crede-ma ca am pacate acumulate cat toti cei de pe forum care sunt on-line acum si nu prea ma simt confortabil cu ele :(

andrei_im 25.02.2010 21:32:30

acuma sariti si voi pe cineva care a pus o intrebare. harul nu se poate masura, insa formula asta - "preot cu mult har" se foloseste cand vrei sa te referi la un preot care te poate povatui foarte bine, care iti da sfaturi bune, care a ajutat multi oameni, care are o viata induhovnicita. de fapt, stiati asta, dar va place sa sariti imediat cu retorica. Iertati!


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:11:15.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.