Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   iaurtul de soia si fermentii lactici (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12467)

margarret 16.03.2011 18:38:57

iaurtul de soia si fermentii lactici
 
va rog frumos cine poate sa ma lamureasca mai bine daca iaurtul de soia cu fermenti lactici de tipul L.bulgaricus si S.thermophilus poate fi considerat de post. fermentii astia sant practic bacterii, micro-organisme care se gasesc in lapte si se folosesc pt fabricarea iaurtului. eu le-as asemana cu fructele de mare care sant considerate vegetale.
va multumesc pt atentie !

Dumitru73 16.03.2011 18:41:23

Citat:

În prealabil postat de margarret (Post 348349)
va rog frumos cine poate sa ma lamureasca mai bine daca iaurtul de soia cu fermenti lactici de tipul L.bulgaricus si S.thermophilus poate fi considerat de post. fermentii astia sant practic bacterii, micro-organisme care se gasesc in lapte si se folosesc pt fabricarea iaurtului. eu le-as asemana cu fructele de mare care sant considerate vegetale.
va multumesc pt atentie !

nu cred prezenta unor bacterii face ca produsul sa fie de dulce.

glykys 16.03.2011 18:46:26

La stricta rigoare, nu este de post, nu datorita acelor bacterii, ci din cauza ca este facut in aceeasi fabrica si in aceleasi vase in care se pregatesc si iaurturile obisnuite. In aceasta categorie ar intra si fornetti "de post" (cele cu nuca si mere, parca) sau covrigii care se pregatesc in patiserii, din aluatul pentru prajituri...
Daca suntem insa de buna credinta, considerand ca produsul cu eticheta "de post" este chiar de post, e alta treaba.

Dumitru73 16.03.2011 18:53:56

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 348353)
La stricta rigoare, nu este de post, nu datorita acelor bacterii, ci din cauza ca este facut in aceeasi fabrica si in aceleasi vase in care se pregatesc si iaurturile obisnuite. In aceasta categorie ar intra si fornetti "de post" (cele cu nuca si mere, parca) sau covrigii care se pregatesc in patiserii, din aluatul pentru prajituri...
Daca suntem insa de buna credinta, considerand ca produsul cu eticheta "de post" este chiar de post, e alta treaba.

nu stiu despre ce marca este vorba.
dar daca este vorba despre Inedit, atunci e ok.
ei nu produc decat din soia.

glykys 16.03.2011 18:55:09

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 348356)
nu stiu despre ce marca este vorba.
dar daca este vorba despre Inedit, atunci e ok.
ei nu produc decat din soia.


Vorbeam despre Savia de la Danone.

margarret 16.03.2011 19:00:05

va multumesc pt raspunsuri, mi-au fost de ajutor. nu locuiesc in romania si firma care produce aceste iaurturi lucreaza numai cu soia (VALSOIA se numeste).

AlinB 16.03.2011 19:00:08

Bacteriile <> Lapte, dar nu asta e problema.

Spunea parintele Tanase ca daca tii post cu lapte de soia si cu carne de soia, pateu de soia si alte alimente cu compozitie chimica "de post" dar gust de dulce, pentru ca nu-ti poti infrana poftele, postul ala e cam degeaba, ba chiar un pacat, avea si un nume pentru asta, din pacate imi scapa momentan.

margarret 16.03.2011 19:06:32

stiu si eu ca postul adevarat este FOAMEA (impletita cu dragostea pt aproapele) dar ceva trebuie sa mancam mai ales cand sant si probleme de sanatate ale stomacului...
multumesc pt raspuns!

Solveig 16.03.2011 19:31:57

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 348361)
Bacteriile <> Lapte, dar nu asta e problema.

Spunea parintele Tanase ca daca tii post cu lapte de soia si cu carne de soia, pateu de soia si alte alimente cu compozitie chimica "de post" dar gust de dulce, pentru ca nu-ti poti infrana poftele, postul ala e cam degeaba, ba chiar un pacat, avea si un nume pentru asta, din pacate imi scapa momentan.

Laptele de soia se face din boabe de soia (eu imi fac acasa, le pun in blender cu apa si gata), la fel ca laptele de migdale etc. Nu are gust de lapte de vaca, dar e foarte usor si placut.
Exista in comert insa pateuri si carnati de soia, care intradevar sunt chimicale (contin "proteina din soia") si nu merita sa mananci asa ceva.

Dumitru73 16.03.2011 19:36:54

Citat:

În prealabil postat de Solveig (Post 348372)
Laptele de soia se face din boabe de soia (eu imi fac acasa, le pun in blender cu apa si gata), la fel ca laptele de migdale etc. Nu are gust de lapte de vaca, dar e foarte usor si placut.
Exista in comert insa pateuri si carnati de soia, care intradevar sunt chimicale (contin "proteina din soia") si nu merita sa mananci asa ceva.

cele de la Inedit nu au nici conservanti, nici coloranti, nici arome adaugate.
problema e sa te obijnuiesti cu gustul si culoarea.
mai ales pateul simplu are culoarea maro.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:29:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.