Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cand va veni vremea, ce vei alege ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9493)

eodor nastasa 19.05.2010 00:09:04

Cand va veni vremea, ce vei alege ?
 
Se pare ca vremurile satanei sunt apropiate, stiu, unii vor spune ca nu, altii, nu vor spune nimic, altii, vor zambi ironic, dar, sa presupunem ca asa este...Sa presupunem ca, de azi in doi ani, veti fi nevoiti sa alegeti...sa alegeti intre Dumnezeu si satan, unii dintre voi "avand" in spate, soti ori/si copii, altii parinti, altii prieteni dragi, toti slabiti si flamanzi, pribegi si/ori speriati...ei bine, va intreb : ce veti face, cum veti alege, si mai ales, ce veti alege ?

windorin 19.05.2010 00:16:42

Nimeni nu iti poate raspunde.
Nimeni nu stie ce va face, desi toti ne dorim sa facem ce trebuie.

Cine va fi dobandit harul Duhului Sfant, va face ce trebuie, cine nu... acela nu va avea putere.

Cand lui Petru i s'a zis ca se va lepada de Hristos, nu a crezut.
Oare cata indarjire o fi avut Petru, cum ca nu o va face ?! Si cu toate acestea, a facut'o... s'a lepadat.

mirabela 19.05.2010 00:17:29

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 250049)
Se pare ca vremurile satanei sunt apropiate, stiu, unii vor spune ca nu, altii, nu vor spune nimic, altii, vor zambi ironic, dar, sa presupunem ca asa este...Sa presupunem ca, de azi in doi ani, veti fi nevoiti sa alegeti...sa alegeti intre Dumnezeu si satan, unii dintre voi "avand" in spate, soti ori/si copii, altii parinti, altii prieteni dragi, toti slabiti si flamanzi, pribegi si/ori speriati...ei bine, va intreb : ce veti face, cum veti alege, si mai ales, ce veti alege ?

Observ ca faci studii de piata...le dai si la codat? Ca sa nu le zic experiemente psihologice.

Ar tb sa gandesti mai pozitiv...deja traim acele vremuri, si nu de acum!

Recitind, a nu stiu cata oara postul tau, am si zambit, dar nu ironic.

Un 'lup batran' e mai pe picioare !

Vor cadea si din cei alesi....

colaps 19.05.2010 00:21:35

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 250049)
Se pare ca vremurile satanei sunt apropiate, stiu, unii vor spune ca nu, altii, nu vor spune nimic, altii, vor zambi ironic, dar, sa presupunem ca asa este...Sa presupunem ca, de azi in doi ani, veti fi nevoiti sa alegeti...sa alegeti intre Dumnezeu si satan, unii dintre voi "avand" in spate, soti ori/si copii, altii parinti, altii prieteni dragi, toti slabiti si flamanzi, pribegi si/ori speriati...ei bine, va intreb : ce veti face, cum veti alege, si mai ales, ce veti alege ?

Dar, in primul rand, de ce de azi in doi ani? Sa mai amintesti din nou de infamul an 2012? :P

Normal ca Il vom alege pe Hristos, ce fel de intrebare este aceasta? Desigur, vom avea rude, prieteni, familii, dar daca pentru noi reprezinta o piatra de poticneala nu trebuie sa stam sa incercam sa-i aducem pe calea cea buna daca vedem ca nu merge in nici un chip si fel.

Nu ca gata o venit monsieur antihrist si zici "pa mama, pa tata, pa iubita sotie, pa iubiti copii, tata se duce sa fuga in munti". Trebuie sa staruim si sa ii convingem, si daca nu reusim ... asta e, continuam cu lupta noastra vecinica.

Caci Domnul a zis: "Cel ce iubeste pe tatal sau sau pe mama sa mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine". S-ar putea sa para egoist acest lucru, dar decat sa piara doua suflete, mai bine doar unul.

Oricum, pentru oamenii de rand care nu sunt prea aproape de Dumnezeu, este necesar sa le fim exemplu, sa vada cum putem noi muri pentru Hristos, caci "Mormintele noastre vor fi cel mai inalt discurs", cum spunea Corneliu Codreanu Zelea.

Deci... vom purcede pe calea muceniciei... cu marea mila a lui Dumnezeu, caci fara El nu putem face nimic!

eodor nastasa 19.05.2010 00:34:00

Citat:

În prealabil postat de mirabela (Post 250052)
Observ ca faci studii de piata...le dai si la codat? Ca sa nu le zic experiemente psihologice.

Ar tb sa gandesti mai pozitiv...deja traim acele vremuri, si nu de acum!

Recitind, a nu stiu cata oara postul tau, am si zambit, dar nu ironic.

Un 'lup batran' e mai pe picioare !

Vor cadea si din cei alesi....

Te intreb: cand gandesti pozitiv, atunci cand recunosti/accepti o stare de fapt, care mai e si evidenta(adicatelea sare'n ochi), sau, atunci cand, "gandind pozitiv", o negi, imbatandu-te cu apa neinceputa ?

eodor nastasa 19.05.2010 00:35:29

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 250053)
Dar, in primul rand, de ce de azi in doi ani? Sa mai amintesti din nou de infamul an 2012? :P

Normal ca Il vom alege pe Hristos, ce fel de intrebare este aceasta? Desigur, vom avea rude, prieteni, familii, dar daca pentru noi reprezinta o piatra de poticneala nu trebuie sa stam sa incercam sa-i aducem pe calea cea buna daca vedem ca nu merge in nici un chip si fel.

Nu ca gata o venit monsieur antihrist si zici "pa mama, pa tata, pa iubita sotie, pa iubiti copii, tata se duce sa fuga in munti". Trebuie sa staruim si sa ii convingem, si daca nu reusim ... asta e, continuam cu lupta noastra vecinica.

Caci Domnul a zis: "Cel ce iubeste pe tatal sau sau pe mama sa mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine". S-ar putea sa para egoist acest lucru, dar decat sa piara doua suflete, mai bine doar unul.

Oricum, pentru oamenii de rand care nu sunt prea aproape de Dumnezeu, este necesar sa le fim exemplu, sa vada cum putem noi muri pentru Hristos, caci "Mormintele noastre vor fi cel mai inalt discurs", cum spunea Corneliu Codreanu Zelea.

Deci... vom purcede pe calea muceniciei... cu marea mila a lui Dumnezeu, caci fara El nu putem face nimic!

Nu, nu am dorit sa aduc aminte(ori in discutie) de infamul an 2012.

Rodica50 19.05.2010 06:52:04

Cand va veni vremea... va trebui sa urmam curajul Sfintilor si sa ramanem cu Adevarul- Hristos! Si de va fi nevoie, MUCENICIE!

Grabriella 19.05.2010 09:27:49

Citesc fascinata vietile sfintilor, de multe ori m-a incercat chiar indoiala vazand descrierea unor suplicii si chinuri incredibile si modul in care Tatal Ceresc i-a pritejat pe alesii Lui. Eu, cu siguranta , n-as putea niciodata cu fortele mele sa indur asa ceva. Poate nici nu este cazul.Incercarile vor fi de alta natura.Din ceea ce Biblia si parintii induhovniciti ne-au lasat scris ca se va intampla nu ne asteapta lapte si miere ci jertfa.De fapt in fiecare zi este o jertfa de dat.Eu cred ca " ajunge zilei necazul ei".Si cred ca e bine sa ascultam glasul Domnului care zice : "Nu va ingrijorati"
Sfânta Evanghelie după Luca:
22. Și a zis către ucenicii Săi: De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiți pentru viața voastră ce veți mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veți îmbrăca.
23. Viața este mai mult decât hrana și trupul mai mult decât îmbrăcămintea.
24. Priviți la corbi, că nici nu seamănă, nici nu seceră; ei n-au cămară, nici jitniță, și Dumnezeu îi hrănește. Cu cât mai de preț sunteți voi decât păsările!
25. Și cine dintre voi, îngrijindu-se, poate să adauge staturii sale un cot?
26. Deci dacă nu puteți să faceți nici cel mai mic lucru, de ce vă îngrijiți de celelalte?
27. Priviți la crini cum cresc: Nu torc, nici nu țes. Și zic vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceștia.
28. Iar dacă iarba care este azi pe câmp, iar mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu așa o îmbracă, cu cât mai mult pe voi, puțin credincioșilor!
29. Și voi să nu căutați ce veți mânca sau ce veți bea și nu fiți îngrijorați.
30. Căci toate acestea păgânii lumii le caută; dar Tatăl vostru știe că aveți nevoie de acestea;

M-a uimit intotdeauna atitudinea Apostolilor cand Domnul le vorbea despre suferintele si moartea Lui, iar acestia nu realizau ci se gandeau cum sa ocupe un loc privilegiat in viitoarea 'imparatie'.M-a impresionat ceea ce Domnul le spune: "va spun aceste lucruri ca atunci cand se vor intampla sa credeti ca EU sunt"( EU SUNT CEL CE SUNT). Nici noi nu realizam acum ce va fi si ce ni se cere.Si totusi avem atatea promisiuni si toate parghiile si ajutor de sus. Dac vom cadea e doar vina noastra.

Grabriella 19.05.2010 09:46:53

"Ingerii lor in ceruri vad, pururea ,Fata Domnului"
 
Acatistul Ingerului Pazitor

Icosul 12:

Laud milostivirea ta cea vrednica de mirare si pogoramantul tau cel mare, cela ce esti minte repede miscatoare si sluga nematerialnica a Domnului; cele ce nu te ingretosezi de pacatele mele urat mirositoare si nu incetezi sa aduci pentru mine nevrednicul, sfintele tale rugaciuni catre Preasfantul Dumnezeu, Cel ce este in Trei Ipostasuri, ca sa nu pier in veci, ci sa mostenesc Imparatia Cereasca. Binevoieste dar sa primesti, din sufletestile mele vistierii, cantarile de lauda ce le aduc tie:

Bucura-te, cel ce ma indepartezi de pacate prin aducerea-aminte de infricosatoarea judecata a Lui Dumnezeu ce va sa fie;
Bucura-te, cel ce ma indemni sa-mi pregatesc sufletul ca pe o mireasa intru intampinarea Preafumosului Mire Hristos;
Bucura-te, cel ce de-a pururea doresti sa ma intocmesti ca pe o vrednica camara de nunta;
Bucura-te, cel ce neincetat ma inveti sa-mi aprind candela sufletului meu, ca impreuna cu feciorele cele intelepte si cu sufletele dreptilor sa intru in locasul bucuriei;
Bucura-te, cel ce ma indemni sa-mi spal imbracamintea mea cea murdara de pacate;
Bucura-te, cel ce ma ajuti sa ma imbrac in vesmantul neprihanirii si al curateniei;
Bucura-te, cel ce mijlocesti la infricosatoarea Judecata a lui Hristos sa ma invrednicesc sa stau de-a dreapta Sa;
Bucura-te, cel ce imlpori bunavointa lui Dumnezeu ca sa ma numere cu ceata alesilor Sai;
Bucura-te, cel ce indemni si pe vietuitorii cerului ce sunt impreuna cu tine, sa se roage Domnului, ca sa ma salasluiasca impreuna cu ei in Imparatia Sa;
Bucura-te, Pazitorul meu cel bun si treaz;
Bucura-te, cel ce esti bun inainte-statator, un cald folositor si rugator pentru mine, pacatosul;
Bucura-te, cel ce dupa Dumnezeu si dupa Preasfanta Fecioara esti puternica mea nadejde;
Bucura-te, Ingere al Domnului, neadormitul meu Pazitor!

Scotianul 19.05.2010 10:40:48

Alamo line
 
In anii urmatori cred ca vom vedea fiecare cat de puternici suntem in Credinta pt ca incercarile nu numai ca nu vor lipsi dar ne vor testa la maxim.Va fi un fel de ,,Alamo line"pt credinciosi.

Povestea acestei expresii.

Pe 15 martie 1836 colonelul William Travis era baricadat impreuna cu 189 de texani in interiorul sediului unei foste misiuni spaniole numit Alamo.Fortul era inconjurat de fortele generalului mexican Santa Anna care depaseau cu mult micutul grup al aparatorilor texani.
Travis,de profesie avocat,desi era tinar(26 de ani la momentul desfasurarii evenimentelor)stia foarte bine ca in cazul unui asemenea asediu,de obicei,atacatorii au castig de cauza in fata aparatorilor.Asa ca si-a strans conationalii si le-a spus:

,,Va trebui sa murim.Nu ne vom pierde timpul sa alegem un mod patetic de a scapa ci ne vom alege cum vom muri.Avem 3 variante:ne predam si vom fi executati,iesim si atacam la baioneta intr-un ultimo atac sinucigas sau raminem inauntru si ne aparam pina la ultimul luand cu noi cati mai multi atacatori”

Apoi a scos sabia ,a tras o linie in nisip si a spus:,,Cine vrea sa ramina si sa moara alaturi de mine in aceste conditii sa faca un pas peste acesta linie”.Cel mai tinar dintre texani,
Tapley Holland a facut primul pas.Absolut toti texani au facut pasul peste linie.Unul dintre ei,colonelul Jim Bowie,fiind imobilizat la pat a cerut sa fie carat cu tot cu pat peste linie.Printre cei care nu au ezitat era si celebrul Davy Crockett.

Un singur om nu a facut pasul:un mercenar francez,care a fugit in timpul noptii si a trait apoi pina in 1850 pe undeva prin Louisianna..

In dimineata zilei urmatoare fortele mexicane au resuit sa patrunda in fortareata.Texanii s-au aparat pina la unul.Jim Bowie a murit cu pistoalele in mina,fiind spintecat in pat cu baionetele de soldatii mexicani.Tinarul colonel Travis a murit pe ziduri.Nimeni nu a fugit.
__________________________________________________ _____________

My point is:metafora liniei in nisip a ramas in memoria oamenilor datorita mesajului ei:
orice decizie curajoasa va fi platita cu un pret pe masura.Cu toate acestea s-ar putea sa treaca ceva vreme pina cand alti oameni vor intelege asta.S-ar putea te coste viata dar dar oamenii isi vor aduce aminte ca ai facut ce trebuia cand ai pasit peste aceea linie.

Sa speram ca Cel de Sus va fi langa noi daca vom fi si noi nevoiti sa trecem peste o ,,linie”de acest tip,indiferent care va fi ,,atacatorul".In definitiv,precum se spunea intr-o fraza celebra :,, What we do in this life echoes in eternity"

Samy02 19.05.2010 15:19:48

Mi-am demonstrat de prea multe ori ca nu sunt facuta sa-mi fac planuri , asa ca nu pot spune ce voi face atunci cand vine vremea , in schimb il rog pe bunul Dumnezeu si pe Sfanta lui Maicuta sa aiba grija de noi, sa ne ierte asa cum o face mereu , sa ne dea fiecaruia dupa putere…….

gabriela8 19.05.2010 16:30:39

Cand va veni vremea sa ne dea Dumnezeu tarie si curajul marturisirii!

sherlock_holmes 19.05.2010 21:28:56

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 250049)
Se pare ca vremurile satanei sunt apropiate, stiu, unii vor spune ca nu, altii, nu vor spune nimic, altii, vor zambi ironic, dar, sa presupunem ca asa este...Sa presupunem ca, de azi in doi ani, veti fi nevoiti sa alegeti...sa alegeti intre Dumnezeu si satan, unii dintre voi "avand" in spate, soti ori/si copii, altii parinti, altii prieteni dragi, toti slabiti si flamanzi, pribegi si/ori speriati...ei bine, va intreb : ce veti face, cum veti alege, si mai ales, ce veti alege ?

antihristul va fi acel om despre care nu poti sa spui ca este antihrist,atit este de amagitor.Va fi ecumenistul perfect,dind dreptate oricui ( mai ales evreilor ),si ortodocsilor,si catolicilor,protestantilor,musulmanilor,budistilor ,etc..."adevarul" in diversitate probabil,va fi pro-gay dar si pro-familie,pentru pace si impotriva razboiului,impotriva celor bogati dar si cu unii dintre ei,de partea celor oropsiti...etc,deci fiecare din acestia nu vor spune ca acela va fi antihristul ( riscind sa fii linsat daca o sa-l vorbesti de rau ).

De recunoscut o sa fie doar de fiii lui Dumnezeu,de oamenii sfintiti sau care se sfintesc...aceasta fiind si solutia la vremurile de acum si care vor veni......sfintirea noastra.Sa nu existe pacat de care avem stiinta, nespovedit,sa ne rugam Domnului sa ne arate si altele...cum spune psalmistul,...Fa-mi cunoscut Doamne sfirsitul meu si numarul zilelor mele care este,Ca sa stiu ce-mi lipseste....accentul punindu-l pe ultima parte,...deci cit mai deasa spovedanie si impartasire cu Hristos Dumnezeu,rugaciune deasa,si cind ne sculam,si cind mincam,si cind spalam vasele,si cind ne urcam in masina,si la lucru,si cind intilnesti un om,si la culcare...in orice actiune a noastra,sa punem inceputul ei prin Hristos...citeva cuvinte,nu mai mult.Citirea cartilor sfinte,si ar fi bine sa avem in casa Sfinta Scriptura si Sfintii Parinti la care avem evlavie.

O viata cit mai cumpatata...mai putin shopping,fara datorii pe la banci,fara dorinte de a acumula averi si bunuri,cu masura in toate,cit mai putin televizor,internet dar fara neglijarea celor de linga noi,cu mare atentie la prieteni ( ca de dusmani ne ferim si singuri )....etc.Copiii tinuti aproape de noi,dusi la biserica saptaminal,activitati de familie impreuna cu ei.....

Si nu in ultimul rind,gindul cit mai des la moarte...ca de fapt nu murim ci existenta noastra continua neintrerupta,secunda de secunda...chiar daca acela ne si omoara...omoara vint si nu om.Important fiind unde mergem dupa moarte....caci aceea este ori viata ori moartea adevarata.

PS.mai rau este daca nu ne omoara...ca 3 ani si jumatate trebuie sa traim ca cei care scormonesc in gunoaie,homelessi,si in oprobiul si dispretul tuturor....aceia pot,noi nu....daca nu ne sfintim.

Oricum,tot la Dumnezeu este scaparea noastra,daca vede ca o sa cadem atunci la alegere,dar din slabiciune...poate ne cade o racheta in cap mai inainte ( in razboiul care va veni ),sau da masina peste noi,sau o boala mortala,un vaccin malign...si tot ne duce in Rai....important este sa nu suferim si cirtim daca se intimpla asa ceva celor apropiati noua.

Cred ca am reusit sa scriu un mesaj lung,nu cred ca am sa-l pot termina...

Iustin45 19.05.2010 22:31:14

Criza economica va aduce incapacitate de plata si criza alimentara iar orasele vor ajunge in stapanirea bandelor de talhari care mai intai vor da spargere la unitatile militare si de politie pentru a se inarma si devasta magazine, depozite si a intra peste oameni in casa ca sa le violeze sotiile si copii(vezi viziunile staretului Antonie). Daca aceste lucruri au fost profetite de doua mii de ani incoace, putem noi sa nu le luam in seama si sa nu ne pregatim din timp sufleteste si trupeste pentru ele?
Fuga in munti nu e o solutie omeneasca ci Dumnezeiasca caci Hristos a dat-o:
15. Deci, când veți vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt – cine citește să înțeleagă –
16. Atunci cei din Iudeea să fugă în munți. (Matei 24
Adica atunci cand antihrist va fi inscaunat in templul din Ierusalim sa fugim in munti caci de atunci va veni prigoana impotriva noastra dar si o seceta si foamete cum n-a mai fost nici o data. Esti tu sigur ca vei putea impreuna cu sotia si copii tai sa renunti la toate pentru Hristos, inclusiv la viata? Ai grija ca si Sfantul Apostol Petru a zis ca ,,sufletul il va pune pentru Hristos,, care il smereste si-i da lui si noua o lectie: ,,fara de Mine nimic nu veti putea sa faceti!,, si sa nu ne laudam ca ,,noi vom face si vom drege,, ci doar am putea cel mult sa zicem: ,,daca-mi va ajuta Bunul Dumnezeu sa fac asta, voi face!,,
Mai e un aspect: una e sa fii omorat tu si ai tai cu o moarte rapida si alta e sa mori de foame sau mai grav sa vezi cum slugile prigonitoritorilor iti violeaza sotia si copii si abia dupa aceea va mai si omoara. In cazul din urma putem aplica exemplul Sfantului Ioan Valahul care si-a omorat stapanul turc ce voia sa-l violeze, spurcandu-i trupul care e templu al Sfantului Duh.

Iata ce spune Sfantul Efrem Sirul sa facem:

. Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta, vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde. Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.
Răspunde

colaps 19.05.2010 23:08:31

Citat:

În prealabil postat de Iustin45 (Post 250581)
Criza economica va aduce incapacitate de plata si criza alimentara iar orasele vor ajunge in stapanirea bandelor de talhari care mai intai vor da spargere la unitatile militare si de politie pentru a se inarma si devasta magazine, depozite si a intra peste oameni in casa ca sa le violeze sotiile si copii(vezi viziunile staretului Antonie). Daca aceste lucruri au fost profetite de doua mii de ani incoace, putem noi sa nu le luam in seama si sa nu ne pregatim din timp sufleteste si trupeste pentru ele?
Fuga in munti nu e o solutie omeneasca ci Dumnezeiasca caci Hristos a dat-o:
15. Deci, când veți vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt – cine citește să înțeleagă –
16. Atunci cei din Iudeea să fugă în munți. (Matei 24
Adica atunci cand antihrist va fi inscaunat in templul din Ierusalim sa fugim in munti caci de atunci va veni prigoana impotriva noastra dar si o seceta si foamete cum n-a mai fost nici o data. Esti tu sigur ca vei putea impreuna cu sotia si copii tai sa renunti la toate pentru Hristos, inclusiv la viata? Ai grija ca si Sfantul Apostol Petru a zis ca ,,sufletul il va pune pentru Hristos,, care il smereste si-i da lui si noua o lectie: ,,fara de Mine nimic nu veti putea sa faceti!,, si sa nu ne laudam ca ,,noi vom face si vom drege,, ci doar am putea cel mult sa zicem: ,,daca-mi va ajuta Bunul Dumnezeu sa fac asta, voi face!,,
Mai e un aspect: una e sa fii omorat tu si ai tai cu o moarte rapida si alta e sa mori de foame sau mai grav sa vezi cum slugile prigonitoritorilor iti violeaza sotia si copii si abia dupa aceea va mai si omoara. In cazul din urma putem aplica exemplul Sfantului Ioan Valahul care si-a omorat stapanul turc ce voia sa-l violeze, spurcandu-i trupul care e templu al Sfantului Duh.

Iata ce spune Sfantul Efrem Sirul sa facem:

. Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta, vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde. Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.
Răspunde

Mai rau va fi daca ne vor tortura pentru a ne pierde credinta cea adevarata.

Sa ne fereasca Preamilostivul Dumnezeu de asemenea sfarsit. Am putea noi rezista ani de tortura si schingiuiri cumplite precum au facut legionarii si sa nu ne lepadam de Hristos?

Doar El stie, asadar sa ne rugam ca sa ne izbaveasca de asemenea grozavie cu marea mila Sa.

Crestin_Simona 04.08.2010 16:30:02

Ce ziceti de asta?
 
Este târâtă România în războiul altora fără știrea poporului? Brașovul tipărește cartele de raționalizare a hranei

http://2blackjack1.wordpress.com/201...zare-a-hranei/

Iubirea 04.08.2010 20:40:43

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 250049)
Se pare ca vremurile satanei sunt apropiate, stiu, unii vor spune ca nu, altii, nu vor spune nimic, altii, vor zambi ironic, dar, sa presupunem ca asa este...Sa presupunem ca, de azi in doi ani, veti fi nevoiti sa alegeti...sa alegeti intre Dumnezeu si satan, unii dintre voi "avand" in spate, soti ori/si copii, altii parinti, altii prieteni dragi, toti slabiti si flamanzi, pribegi si/ori speriati...ei bine, va intreb : ce veti face, cum veti alege, si mai ales, ce veti alege ?

Voi alege exact cum ma va lumina Dumnezeu in acel moment...dar n-am inteles ce sa aleg? tu crezi ca vei mai avea timp sa alegi atunci daca n-ai facut-o pana acum?

Si...meditand la intrebarea ta mi-am adus aminte de un cuvant al pr. Constantin Coman, profesor de NT la Fac. de Teologie din Buc...
Parintele este un aparator al casatoriei si un familist convins. In cadrul unei conferinte despre casatorie, pe care parintele a tinut-o, la un moment dat a zis ca isi iubeste sotia foarte mult si "daca la dreapta judecata Dumnezeu ii va spune ca el va merge in rai si sotia lui in iad, el va refuza raiul".
M-a impresionat enorm.

Acum ca sa intelegeti esenta acestor spuse trebuie sa stiti ce este Taina Cununiei si ce se intampla acolo. Printre altele pr. Staniloaie spune ca femeia este data in grija barbatului ei, iar pentru barbat devine o datorie sa fie sprijin neconditionat sotiei lui...

mihele_m 04.08.2010 20:52:48

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 250049)
Se pare ca vremurile satanei sunt apropiate, stiu, unii vor spune ca nu, altii, nu vor spune nimic, altii, vor zambi ironic, dar, sa presupunem ca asa este...Sa presupunem ca, de azi in doi ani, veti fi nevoiti sa alegeti...sa alegeti intre Dumnezeu si satan, unii dintre voi "avand" in spate, soti ori/si copii, altii parinti, altii prieteni dragi, toti slabiti si flamanzi, pribegi si/ori speriati...ei bine, va intreb : ce veti face, cum veti alege, si mai ales, ce veti alege ?

Nu stim ce vom alege mine daraminte peste doi ani .Si pe urma ce ne este scris in frunte-ne pus .Amin

IonelS 04.08.2010 20:57:28

Ne vom ruga si ne vom strecura.....,daca este vorba de prigoana. Daca este vorba de cip, il voi refuza, cu ajutorul lui Dumnezeu, si voi rabda cei 3 ani de satanism. Sincer, n-am stofa de mucenic, dar nici de om care-si paraseste credinta...

MariS_ 04.08.2010 23:43:32

Ce sa aleg, aleg si io o pestera mai uscata, ca-i vai de oasele mele,
e greu, taica, cu reumatismu' ista. Ati crezut cumva ca dintr-o mare
credinta, nu, taica, ca sa nu mai smintesc pe careva cu prostiile mele.
Ca vedeti cum tind sa mearga lucrurile intre "vecini crestini"!
Ieri:
- Doamne ajuta, vecine!
- Doamne ajuta. Da' unde mergi, vecine?
- Iaca merg la Biserica. Da' tu, vecine?
- Pai si eu merg la a mea. Doamne ajuta, vecine!
- Doamne ajuta, vecine!

Azi:
- Buna ziua, ereticule!
- Buna ziua. Da' unde mergi, ereticule?
- Iaca merg la Biserica. Da' tu, ereticule?
- Pai si eu merg la a mea. Te las, ereticule!
- Te las si eu, ereticule!

Maine:
- Piei satana, vanzatorule!
- Piei si tu. Da' unde mergi, vanzatorule?
- Iaca merg la Biserica. Da' tu, vanzatorule?
- Pai si eu merg la a mea. Mai pune mana pe Biblie, vanzatorule!
- Pune si tu, vanzatorule!

Poate visez eu si am cosmaruri, dar se pare ca se apropie.. rau.. rau..
Har, smerenie si jertfa de sine.

Raoul 04.08.2010 23:46:33

Citat:

În prealabil postat de MariS_ (Post 275108)
Poate visez eu si am cosmaruri, dar se pare ca se apropie.. rau.. rau..

Si ce anume zici tu ca se apropie?

MariS_ 04.08.2010 23:51:08

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 275109)
Si ce anume zici tu ca se apropie?

Pai, dupa ales vine cules, nu? Asa rimeaza...
Har, smerenie si jertfa de sine.

Raoul 05.08.2010 00:57:46

Tot nu inteleg ce se apropie...

Florin-Ionut 05.08.2010 01:17:35

Marcu 13

14. Iar când veți vedea urâciunea pustiirii, stând unde nu se cuvine - cine citește să înțeleagă - atunci cei ce vor fi în Iudeea să fugă în munți,
15. Și cel de pe acoperiș să nu se coboare în casă, nici să intre ca să-și ia ceva din casa sa,
16. Și cel ce va fi în țarină să nu se întoarcă îndărăt, ca să-și ia haina.
17. Dar vai celor ce vor avea în pântece și celor ce vor alăpta în zilele acelea!
18. Rugați-vă, dar, ca să nu fie fuga voastră iarna.
19. Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.
20. Și de nu ar fi scurtat Domnul zilele acelea, n-ar scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși, pe care i-a ales, a scurtat acele zile.
21. Și atunci dacă vă va zice cineva: Iată, aci este Hristos, sau iată acolo, să nu credeți.
22. Se vor scula hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor face semne și minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleși.
23. Dar voi luați seama. Iată dinainte v-am spus vouă toate.

Nimic nu e batut in cuie, nici macar cand va incepe cosmarul: iarna sau altcandva. Inca mai sper sa nu apucam acele vremuri, insa probabilitatea este extrem de mica tinand cont de profetiile Sfintilor si de ceea ce vedem in jur.

eduardd 05.08.2010 08:52:53

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 250049)
ce veti face, cum veti alege, si mai ales, ce veti alege ?

Eodoare...fratioare..viata aceasta m-a trantit de atatea ori cu nasul in tarana ca nu prea mai indraznesc sa spun cu voi reactiona intr-o situatie viitoare..

Daca insa ar fi sa vorbesc de acum(!) ti-as spune ca imi este tot mai greu sa inteleg unele lucruri..
Mi-i greu sa inteleg de ce la manastirea C. nu l-au primit pe vecinul meu cu handicap si pe mama lui (oameni cu o viata deosebita) pentru cateva saptamani..motivand ca au locurile ocupate pentru vizitatori.

Mi-i greu sa inteleg de ce un crestin ce se vrea crestin nu rabda sa-i spui adevarul si nu numai ca nu rabda dar mai si "sare" la tine.

Mi-i greu sa inteleg de ce credem ca un berbec sau un taur sau un dragon sau un ametist imi poate schimba/influenta viata, syfletul, mintea, viitoarul iar daca ii vorbesti de diavol te priveste ca pe un ciudat..

Mi-i greu sa inteleg de ce un om care vine in Biserica refuza totusi sa inteleaga ca nu-i va merge rau daca ii va trece pisica neagra prin fata..

Mi-i greu sa inteleg de ce unii ma privesc cu dispret ca am o Dacie si nu un BMV. De ce aleg sa fiu doar mama si vanzatoare (si chiar sa fiu multumita de asta) cand as putea face mai mult. Si multe altele..

Nu stiu ce va fi. Nu stiu ce voi face. Mi-i teama ca putina mea credinta se va risipi in momentul in care voi fi pusa la incercare.
Viata aceasta eodoare a tinut cu noi (cu mine si familia mea) pentru ca ne-a dat bucuria de a trai langa duhovnici deosebiti. Vazand viata lor (nu citind-0) am dobandit hrana duhovniceasca.
Am nadejde ca nu va inagdui Stapana sa imi pierd vreodata mintile si sa uit tot ceea ce am trait (din mila Stapanei) si auzit.
De aceea nu ma tem de vremuri..ma tem de mine insumi..atat! Ma tem ca nu voi reusi sa fiu o mama si o sotie buna. Ma tem ca atunci cand va sosi clipa si ma vor cobora in groapa nu voi putea spune :
"Ce bine era daca lasam ceva din mine afara" (Pr. Arsenie Papacioc)

VladCat 21.05.2012 12:56:20

Cred că oricine nu va avea plânsul inimii va face niște alegeri foarte proaste în acea vreme care de fapt a și venit. Ne preocupăm de erudiție duhovnicească/teologică, ne facem proiecte, de toate cele bune ne ocupăm în afara de singurul lucru care ne poate salva și anume plânsul inimii. (nici eu nu mă preocup de el...mi-am amintit acu că am văzut topicul de față deci ar trebui să mă simt cam ca un ipocrit vorbind despre acestea)


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:07:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.