Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Penticostalul Traditional 06.01.2018 13:48:33

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
Chiar și în România, tinerii mai ales, deși sunt membri penticostali, vizitează deseori biserici carismatice și se închină împreună cu aceștia.

Slava Domnului!
Daca merg doar in vizita si nu isi fac un obicei din a merge peste tot si pe nicaieri, nu e nicio problema.

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
carismaticii cei mai vestiți sunt de religie...penticostală

Si doar pentru atata lucru trebuie sa fii tu invidios?

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
Concluzia ar fi că penticostalismul și carismatismul sunt din aceeași tulpină

Din Tulpina crestinismului Bisericii Primare.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
Dacă penticostalismul ar fi creștinism curat și carismatismul creștinism apostat, și dacă cele două mișcări religioase ar fi antagonice, lucrul acesta s-ar vedea, ori nu observăm decît o prietenie între credincioșii acestor două mișcări.

Pai miscarea carismatica este crestinismul apostolic.
Sfintii Petru si Pavel sunt apostati, in opinia ta?
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
Prea puțini penticostali manifestă contra carismaticilor.

Si nu vezi tu suficient sange. Sa-ti ridice adrenalina. Sa vezi tu live cum isi zdrobesc capetele...
Nasol, foarte nasol...
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
Faptul că penticostalii au primit cu dragă inimă influența carismatică, ne spune despre ce duh au aceștia

Gresesti GRAV, prietene!
Fie ca se lasa sau nu influentati de carismatici, penticostalii sunt tot niste eretici demonizati calauziti de duhul celor Trei Broscoi: Kundalini - Musolini - Mandolini.

Cornel Urs 06.01.2018 17:36:44

Predicatorule, situația e gravă. Foarte gravă. Dacă Penticostalismul nu era Carismatism incipient, s-ar fi delimitat de el. Dar acum cele două mișcări chiar dacă nu sunt unite complet, sunt într-o situație de fraternizare. Ceea ce spune multe!
Tu însuți ești amăgit fiindcă singur ai publicat aici un studiu în care erau incluse toate persoanele vorbitoare în limbi, fie că erau catolice, modaliste, mormone!

Cornel Urs 06.01.2018 17:37:52

Din numărul de vorbitori în limbi, scoate carismaticii căzători pe spate, scoate catolicii, scoate Jesus only, scoate mormonii, ce mai rămâne? Nu atât de mult!

catalin2 06.01.2018 20:30:50

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656964)
Eu am luat termenul in limba ebraica.
Dar tu ori nu ai vazut, ori te faci ca ploua.

Sunt doua expresii distincte in limba ebraica
1. A cadea cu fata la pamant
2. A se arunca cu fata la pamant

Daca in romaneste le mai bolmojesti tu cumva, in ebraica este ceva total diferit si iti este imposibil sa le confunzi.

Dar poate tu crezi ca Vechiul Testament a fost scris la Focsani. In cazul asta, ai dreptate.

Iar eu ti-am explicat ca expresia este "a cazut cu fata la pamant" nu "a cazut la pamant". Nimeni nu cade cu fata de pamant, chiar si carismaticii am inteles ca au cazut pe spate. Nimeni nu foloseste aceasta expresie pentru lesin, e mai mult decat clar. Tu insisti doar pe "a cadea", nu are nicio relevanta, pentru ca avem si "cu fata la pamant". Poti sa spui "a cazut", "s-a aruncat", "s-a culcat", ca tot ramane "cu fata la pamant".

P.S. Intre timp am gasit si citate care confirma ce spun eu:
Iosua Navi, cap. 7 "6. Atunci Iosua și-a sfâșiat veșmintele sale, a căzut cu fața la pământ înaintea chivotului Domnului și a stat așa până seara și el și bătrânii lui Israel și și-au presărat pulbere pe capetele lor. 10. Iar Domnul a zis către Iosua: "Scoală, pentru ce ai căzut cu fața la pământ?"
Cartea Iuditei, cap. 9 "1. Iudita a căzut cu fața la pământ și și-a presărat cenușă pe cap și și-a lepădat sacul cu care era încinsă. "
Facerea cap 17 "17. Avraam a căzut atunci cu fața la pământ și a râs, zicând în sine: "E cu putință oare să mai aibă fiu cel de o sută de ani? " "3. Atunci a căzut Avram cu fața la pământ, iar Dumnezeu a mai grăit și a zis:"

Sunt o multime de citate, unul mai elocvent: Luca, 5 "12. Și pe când erau într-una din cetăți, iată un om plin de lepră; văzând pe Iisus, a căzut cu fața la pământ și I s-a rugat zicând: Doamne, dacă voiești, poți să mă curățești."
Deci e clar ca e vorba de inchinare.

Penticostalul Traditional 06.01.2018 21:16:37

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657008)
Iar eu ti-am explicat ca expresia este "a cazut cu fata la pamant" nu "a cazut la pamant". Nimeni nu cade cu fata de pamant, chiar si carismaticii am inteles ca au cazut pe spate. Nimeni nu foloseste aceasta expresie pentru lesin, e mai mult decat clar. Tu insisti doar pe "a cadea", nu are nicio relevanta, pentru ca avem si "cu fata la pamant". Poti sa spui "a cazut", "s-a aruncat", "s-a culcat", ca tot ramane "cu fata la pamant".

P.S. Intre timp am gasit si citate care confirma ce spun eu:
Iosua Navi, cap. 7 "6. Atunci Iosua și-a sfâșiat veșmintele sale, a căzut cu fața la pământ înaintea chivotului Domnului și a stat așa până seara și el și bătrânii lui Israel și și-au presărat pulbere pe capetele lor. 10. Iar Domnul a zis către Iosua: "Scoală, pentru ce ai căzut cu fața la pământ?"
Cartea Iuditei, cap. 9 "1. Iudita a căzut cu fața la pământ și și-a presărat cenușă pe cap și și-a lepădat sacul cu care era încinsă. "
Facerea cap 17 "17. Avraam a căzut atunci cu fața la pământ și a râs, zicând în sine: "E cu putință oare să mai aibă fiu cel de o sută de ani? " "3. Atunci a căzut Avram cu fața la pământ, iar Dumnezeu a mai grăit și a zis:"

Sunt o multime de citate, unul mai elocvent: Luca, 5 "12. Și pe când erau într-una din cetăți, iată un om plin de lepră; văzând pe Iisus, a căzut cu fața la pământ și I s-a rugat zicând: Doamne, dacă voiești, poți să mă curățești."
Deci e clar ca e vorba de inchinare.

OK, ai dreptate, Daniel s-a inchinat.
Daniel s-a inchinat lui Dumnezeu. Pentru ca il iubea.

Acum, te rog, intra pe un site foarte bun numit http://biblehub.com/
E o unealta pe care ti-o recomand. Oricand cauti un cuvant sau o expresie din Biblie pe care ai gasit-o intr-un verset, deschizi saitul, cauti versetul (e foarte simplu, stanga sus, si apoi deschizi interlinearul.
Il gasesti tu, esti baiat destept.
Vezi ca mai gasesti si alte unelte, extrem de interesante. Una dintre ele este posibilitatea de a citi mai multe traduceri ale aceluiasi verset. Parallel se numeste.

Si mai vorbim. Bine?

Cornel Urs 06.01.2018 22:32:01

Daniel a căzut în închinare, cu fața la pământ, fiind leșinat. I s-au tăiat picioarele, există această senzație descrisă în manualele de medicină, și a căzut cu fața la pământ, conștient fiind că cel care-i vorbea era un Înger. Emoția i-a produs aceste reacții, pricepi? Emoția de a se întâlni cu divinul! Este mare lucru, nu crezi? Daniel nu a căzut pe spate, fără cunoștință, ca carismaticii astăzi.

Penticostalul Traditional 06.01.2018 22:36:13

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657024)
Daniel a căzut în închinare, cu fața la pământ, fiind leșinat. I s-au tăiat picioarele, există această senzație descrisă în manualele de medicină, și a căzut cu fața la pământ, conștient fiind că cel care-i vorbea era un Înger. Emoția i-a produs aceste reacții, pricepi?

Eu ma bucur ca ai priceput tu.
Va pricepe si Catalin. Incet, incet.

Cornel Urs 06.01.2018 23:26:18

Dar tu pricepi că, duminică de duminică, carismații care cad ca muștele spray-ate, nu au de ce, findcă nu sunt năuciți de vederea unui Înger care le vorbește? Plus de asta, o făptură angelică degajă o anumită lumină, o cantitate de lumeni care poate bulversa un om, care chiar se sperie într-o primă fază.
Ai exemplu de persoană căzută când apostolul și-a pus mâinile? Asta s-ar potrivi, pricepi?

Cornel Urs 07.01.2018 10:51:13

Carismaticii fac show din exorcizare, de fapt, comit păcatul spiritismului, practicând ”mediumismul”, adică discută ore în șir cu dracul, este oare asta o practică biblică? Evident, nu. Nu avem ce discuta atâta cu dracul, nu există o luptă între exorcist și drac. Ori iese prin numele lui Iisus, ori nu. Dacă nu iese, nu ai autoritate, nu poți invoca numele Iisus fiindcă o faci degeaba. Ai autoritate, atunci dracul iese în numele lui Iisus. Dar să stai ore în șir, ca să te lupți cu dracul, nu este biblic și nici normal, fiindcă nu tu duci lupta. Dracul este deja învins de Iisus, el se supune și ascultă de Iisus. Dar dacă carismaticul nu-l are pe Iisus, atunci face spiritism, ca exorciștii păgâni, care rostesc tot felul de incantații pentru a alunga duhurile necurate. A vorbi chiar 5 minute cu demonul, este greșit.
Iată doar 6 minute de discuții cu dracul. Cu public. Ca la carismatici.

https://youtu.be/hlMYpXrhR3k

Penticostalul Traditional 07.01.2018 13:38:09

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657046)
Carismaticii fac show din exorcizare, de fapt, comit păcatul spiritismului, practicând ”mediumismul”

Asta nu mi se pare foarte OK.
Tu cum faci?


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:53:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.