Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5028)
-   -   Stilul nou si stilul vechi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17665)

vladalexandruuhisem 22.01.2015 18:45:39

Stilul nou si stilul vechi
 
Inafara de calendar, mai este vreo diferenta intre Biserica Ortodoxa de stil nou si cea de stil vechi , incat sa ne putem impartasii la ei?

Lucian008 22.01.2015 19:18:19

Citat:

În prealabil postat de vladalexandruuhisem (Post 578533)
Inafara de calendar, mai este vreo diferenta intre Biserica Ortodoxa de stil nou si cea de stil vechi , incat sa ne putem impartasii la ei?

De ce? Nu este suficienta Euharistie la noi?

abaaaabbbb63 22.01.2015 20:42:15

Din cate stiu ambele stiluri fac parte din lumea ortodoxa. Mai mult, Pastele tuturor se sarbatoreste pe stil vechi (dar e cam gresita astronomic).

iuliu46 22.01.2015 20:53:30

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 578549)
Din cate stiu ambele stiluri fac parte din lumea ortodoxa. Mai mult, Pastele tuturor se sarbatoreste pe stil vechi (dar e cam gresita astronomic).

Nu exista stil nou sau vechi pentru sarbatorile care nu au data fixa.

catalin2 22.01.2015 20:59:35

Citat:

În prealabil postat de vladalexandruuhisem (Post 578533)
Inafara de calendar, mai este vreo diferenta intre Biserica Ortodoxa de stil nou si cea de stil vechi , incat sa ne putem impartasii la ei?

Totul e diferit, nu ne putem impartasi la ei. Sunt considerati schismatici, deci in afara Bisericii.

abaaaabbbb63 22.01.2015 21:17:18

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 578553)
Nu exista stil nou sau vechi pentru sarbatorile care nu au data fixa.

De fapt Pastele ortodox se stabileste in functie de calendarul iulian, folosit de cei pe stil vechi. Cel catolic (corect dpdv astronomic) se stabileste in functie de calendarul gregorian.

A existat o tentativa sa se ia si ortodocsii dupa calendarul gregorian, dar a durat numai cativa ani. Au revenit pentru ca au vrut sa tina toata ortodoxia (si stilul vechi si cel nou) unite macar prin cea mai importanta sarbatoare.

Informatiie le am de pe un thread pe care l-am facut acum ceva timp pe acest subiect al calcularii Pastelui.

iuliu46 22.01.2015 21:26:45

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 578558)
De fapt Pastele ortodox se stabileste in functie de calendarul iulian, folosit de cei pe stil vechi. Cel catolic (corect dpdv astronomic) se stabileste in functie de calendarul gregorian.

A existat o tentativa sa se ia si ortodocsii dupa calendarul gregorian, dar a durat numai cativa ani. Au revenit pentru ca au vrut sa tina toata ortodoxia (si stilul vechi si cel nou) unite macar prin cea mai importanta sarbatoare.

Informatiie le am de pe un thread pe care l-am facut acum ceva timp pe acest subiect al calcularii Pastelui.

Pai da e o diferenta atunci cand vorbim despre sarbatorile care au o data fixa. Pentru celelalte sarbatori nu e nici o diferenta.

vladalexandruuhisem 22.01.2015 22:05:09

eu intrebam daca exista alte diferente teologice , chestiile astea cu calendarele le stiam si eu (partial).

dobrin7m 22.01.2015 23:52:19

Citat:

În prealabil postat de vladalexandruuhisem (Post 578565)
eu intrebam daca exista alte diferente teologice , chestiile astea cu calendarele le stiam si eu (partial).

Exista biserica ortodoxa pe stil vechi care se afla in comuniune cu noi si exista schismaticii cu care nu suntem in comuniune. De exemplu Biserica ortodoxa din Rep. Moldova tine calendarul vechi dar este in comuniune cu Biserica noastra ortodoxa.
Diferenta vine din faptul ca schismaticii au facut din calendar o dogma si astfel s-a rupt de Biserica cazand in erezie.

Tu va trebui sa afli carei Biserici apartine biserica la care intentionezi sa mergi ca nu cumva sa fie schismatici.
Un alt exemplu, etiopienii ortodocsi, nu sunt in comuniune cu noi pentru ca nu recunosc hotararile Sinodului ecumenic de la Calcedon din anul 451 si astfel ei se numesc necalcedonieni si deci teoria hristologica a lor fiind diferita de cea ortodoxa.

tabitha 23.01.2015 09:07:21

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 578555)
Totul e diferit, nu ne putem impartasi la ei. Sunt considerati schismatici, deci in afara Bisericii.

Asta în România, unde BOR nu se amestecă cu BOSV.

Pentru că în străinătate noi românii ne putem împărtăsi în Bisericile care tin stilul vechi, de ex. Biserica Rusă sau cea Sârbă.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:18:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.