Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Tinerii si Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18707)

VHAlexandru 25.11.2016 01:20:39

Tinerii si Biserica
 
Doamne ajuta ! Sunt elev pe clasa a 9-a si am 15 ani . Am intrat intr-o clasa la liceu în care pentru cca.90% dintre colegi Dumnezeu nu înseamnă aproape nimic și daca nu bei , nu fumezi, nu umbli degeaba prin oraș până după ora 24 si pe deasupra, mai si înveți , ești considerat de majoritatea fraier si uneori și mai urât, asta cu toate că sunt la un liceu de top din oras. Sunt in clasa cu 23 de fete si va dați seama că e o bârfeală si o fita foarte mare în clasa.
Deja nu stiu cat mai rezist să primesc replici de genul : ești un fraier , "ești ca un copil mare si prost"(în sensul că nu îți permiți să înjuri, bei , fumezi, dacă ești băiat etc), Popa --astea sunt doar cateva,mai decente--sau să fi chiar marginalizat si nebăgat în seamă pentru ca nu ești șmecher, așa încât unii să nici nu te salute ,etc. Eu încerc să fiu prietenos si sociabil cu ei , dar parcă degeaba, majoritatea nu sunt prea empatici dacă nu ești șmecher .
Am crezut că măcar în liceu scap de critici și de bârfe, căci în generala era mult mai grav , eram înjurat , luat în râs , aproape că erau în stare să mă bată pentru ca credeam în Dumnezeu și încercăm să fiu bun.
Ce sa fac ca sa îmi mai ridic moralul ? Mă simt foarte prost si marginalizat :(

ioan67 25.11.2016 02:21:26

Părinții, preotul, consilierul școlii, dirigintele - ce te-au sfătuit?
Ce ai încercat până acum să faci, ca să fii agreat în clasă, și ce s-a întâmplat?
Ți-ai asumat vreun rol/sarcină în colectivul de elevi? Se pot baza colegii tăi pe tine la unele activități? Îi ajuți cu ceva? Contezi pentru ei în vreun plan? - materii școlare, sport etc.
Ce le oferi, ca să te simtă valoros și bineprimit?
Câți prieteni ți-ai făcut dintre cei "răi"? (Sper că nu-i disprețuiești prea tare, pe toți...)

Mihnea Dragomir 25.11.2016 08:42:15

Citat:

În prealabil postat de VHAlexandru (Post 636607)
Ce sa fac

Citeste aceasta postare despre cele doua lumi, si lucrurile se vor limpezi un pic.

bluester 25.11.2016 09:29:59

Si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine, cand eram la liceu. Nu toti isi bateau joc de mine, dar era un grup de baieti care mereu facea glume proaste pe seama mea, mai ales ca nu stiam sa joc fotbal... iar din cauza asta, in clasa a9a am fost mai izolat; aveam doar 2-3 persoane cu care vorbeam. Insa, imi vedeam de treaba mea, invatam si incercam sa nu ii iau in seama pe cei care isi bateau joc de mine - chiar daca eram umilit in preajma lor. Lucrurile astea au continuat si in clasa a10a, dar cu intensitate putin mai mica, probabil datorita maturizarii. Iar in clasa a12a, nu prea isi mai batea nimeni joc de mine...pentru ca toti cei care ma ironizau aveau probleme de stres din cauza bacului si alegerii unei facultati, pe cand eu nu. "s-a intors roata" - cum s-ar spune...

In rest, nu ii lua in seama pe cei care te ironizeaza. Cauta cateva persoane cu care sa te imprietenesti si atat... nu trebuie sa fii bff cu toata lumea. E doar o chestiune de timp pana cand se vor maturiza. Invata la materiile principale, implica-te in diferite proiecte sau activitati si bucura-te de timpul liber pe care il ai.

Daca mai vrei sa discutam despre problema asta, imi poti trimite un mesaj privat.

Copacel 25.11.2016 11:47:59

Citat:

În prealabil postat de VHAlexandru (Post 636607)
Doamne ajuta ! Sunt elev pe clasa a 9-a si am 15 ani . Am intrat intr-o clasa la liceu în care pentru cca.90% dintre colegi Dumnezeu nu înseamnă aproape nimic și daca nu bei , nu fumezi, nu umbli degeaba prin oraș până după ora 24 si pe deasupra, mai si înveți , ești considerat de majoritatea fraier si uneori și mai urât, asta cu toate că sunt la un liceu de top din oras. Sunt in clasa cu 23 de fete si va dați seama că e o bârfeală si o fita foarte mare în clasa.
Deja nu stiu cat mai rezist să primesc replici de genul : ești un fraier , "ești ca un copil mare si prost"(în sensul că nu îți permiți să înjuri, bei , fumezi, dacă ești băiat etc), Popa --astea sunt doar cateva,mai decente--sau să fi chiar marginalizat si nebăgat în seamă pentru ca nu ești șmecher, așa încât unii să nici nu te salute ,etc. Eu încerc să fiu prietenos si sociabil cu ei , dar parcă degeaba, majoritatea nu sunt prea empatici dacă nu ești șmecher .
Am crezut că măcar în liceu scap de critici și de bârfe, căci în generala era mult mai grav , eram înjurat , luat în râs , aproape că erau în stare să mă bată pentru ca credeam în Dumnezeu și încercăm să fiu bun.
Ce sa fac ca sa îmi mai ridic moralul ? Mă simt foarte prost si marginalizat :(

Nu-ti fa probleme. Asa este la varsta ta. Mai incolo (facultate, etc) vei observa acelasi comportament schimbandu-se doar subiectul.
Daca subiectul la varsta ta este "cine este mai smecher" , la facultate/viata
"cine este mai smecher" se transforma in "cine este mai smecher cu bani & pozitie sociala & putere lumeasca & privilegii".

Ce trebuie sa faci tu ,este sa exersezi nesimtirea cea buna. Exista o nesimtire rea dar si o nesimtire buna.

Nesimtirea rea este nesimtirea clasica. Nesimtirea cea buna este aceea nesimtire care te ajuta pe tine sa ignori faptele cele rele si care te apropie de Dumnezeu.Dar cum se manifesta nesimtirea cea buna ?
Exemplu clasic:
Vine diavolul si iti zice: esti tantatlau,esti fraier, esti asa si asa, uite ala cum are si tu n-ai, ala isi traieste viata la maxim data de Dumnezeu, tu de ce nu faci la fel, ai o singura viata de trait...., bla,bla,bla.

In momentul asta tu nu trebuie sa fii atent la astfel de vorbe, pt ca sunt ispite, si trebuie sa le ignori.Pur si simplu trebuie sa fii nesimtit la astfel de propuneri in astfel de situatii.Sa-ti manifesti o nesimtire la maxim fata de astfel de ispite.Sa fii nesimtit cat poti tu cu astfel de ispite.

Trebuie insa sa stii faptul, ca nu intotdeauna astfel de ispite vin de la diavol.
De cele mai multe ori nu vin de la diavol, ci de la om insusi.Adica acel om/oameni asa de mult sunt impatimiti cu mentalitatea pe care o afiseaza
incat nu pot concepe ca exista alta stare de existenta decat cea de "smechereala" si de fiecare data cand de vad pe tine, vad realitatea, dar mai mult vad ca ei s-au inselat. Tu in fiecare zi le amintesti lor faptul ca sunt ratati in devenire.

Comportamenul lor este astfel doarece este condus de depresii ascunse ale persoanelor respective. Fiecare din ei este pe punctul de a claca psihic si atunci fiind in acelasi grup de "smechereala" ei vad in acest comportament
o alinare a suferintei lor psihice.Efectiv sunt niste oameni care datorita psihozelor si nevrozelor lor personale ajung sa se manifeste/comporte ca o haita. Comportamentul de haita/turma este la fel de dependent precum
dependenta de droguri sau de fumat.Pur si simplu sunt unii care nu accepta si nu concep alta existenta in afara de ceea de haita/turma.
De ce ? Simplu.Pentru ca daca vad ca si altii sufera ca ei, atunci li se pare ca suferinta lor interioara are un sens si altcineva le impartaseste suferinta, ca nu sunt singuri in suferinta lor interioara. De aceea astfel de persoane au nevoie de gasca/turma ca de aer.Doar ideea ca ei sunt singuri in suferinta lor
le adanceste depresia si ii duce la disperare.

De aceea tu trebuie sa-i compatimesti si sa te rogi pt ei, si sa fii mai nesimtit.

oitza ratacita 25.11.2016 12:25:50

Citat:

În prealabil postat de VHAlexandru (Post 636607)
Ce sa fac ca sa îmi mai ridic moralul ? Mă simt foarte prost si marginalizat :(

Sa te transferi la un liceu teologic, de exemplu. Exista clase si cu alte specializari, nu doar teologie pastorala.
Sau sa vorbesti cu consilierul scolar, vei afla ca ceea ce ti se intampla se numeste bullying si va sti ce masuri sa adopte pt ca acest act comportamental sa fie combatut la nivel de clasa.
Bullyingul poate avea urmari extrem de grave pt. tot restul vietii.

Copacel 25.11.2016 13:27:12

Citat:

În prealabil postat de oitza ratacita (Post 636625)
Sa te transferi la un liceu teologic, de exemplu. Exista clase si cu alte specializari, nu doar teologie pastorala.
Sau sa vorbesti cu consilierul scolar, vei afla ca ceea ce ti se intampla se numeste bullying si va sti ce masuri sa adopte pt ca acest act comportamental sa fie combatut la nivel de clasa.
Bullyingul poate avea urmari extrem de grave pt. tot restul vietii.

Pai daca il inveti cu fuga, asa o sa fuga toata viata. Ce o sa faca la facultate ?
O sa fuga la alta facultatea din cauza altora ?

Si ce o sa faca in viata ? O sa-si dea demisia de la serviciu pt ca altii nu sunt de acord cu stilul sau de viata ?
Nu-l invata sa devina gaina.

Bre Alexe, tu trebuie sa fii diplomat si sa le arati subtil ca esti deasupra lor.Si in primul rand nu mai trebuie sa pui la inima afirmatiile lor.Cand mai auzi astfel de afirmatii gandeste-te ca s-au inspirtat din tomberonul din fata strazii bre.
Nesimtirea aia buna de care iti vorbeam in postul trecut are scop terapeutic pt ca te ajuta pe tine sa uiti raul si sa-i suporti.Gandeste-te ca ei deja sunt neputinciosi ca au ajuns in situatia asta.Roaga-te pt ei .

ioan67 25.11.2016 13:58:40

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 636646)
Pai daca il inveti cu fuga, asa o sa fuga toata viata.

Foarte bună observație!
Caracterele evitante, sociofobe, eventual antisociale, așa se și produc. Prin deprinderea unor patternuri de fugă și inadaptare în anumite situații stresante care ar trebui traversate prin retragere activă (pentru șlefuire de sine și dezvoltare de abilități) urmată de confruntare, nu prin fugă.

cristiboss56 25.11.2016 14:19:57

Fatarnicul este la tot pasul, ne vede, ne vaneaza si ne distruge. Fatarnicia face parte din viata noastra si ne intuneca viata de zi cu zi atunci cand dam ochii cu ea.
Cand te intalnesti cu el, fatarnicul, iti strange amandoua mainile. Iti zambeste cu caldura si orice ii spui aproba si te admira. Fatarnicul vorbeste de rau pe cei care-i crede ca-i sunt dusmani. Lauda pe cei pe care-i crede ca-i sunt prieteni si te proslaveste pe tine, pe deasupra tuturor. Cand e vorba de vreo virtute, se da exemplu pe sine. Daca se intampla sa se intalneasca cu vreun preot, isi arata pravoslavnicia sa si rautatea in care zace lumea.
Daca vorbeste cu vreun necredincios, barfeste si pe preoti si Biserica. Cand merge la biserica, nu cumpara numai o lumanare, doua, mari, ci ia un snop de lumanarele marunte. Le aprinde si le imparte prin toate sfesnicile. Calca rar de la icoana la icoana. Se inchina larg si se roaga cu ochii inchisi, soptind cu oftaturi, dar aceasta cand este lume multa in biserica.
Daca-i laptar, pune apa in lapte mai multa ca altii. Daca vinde lana, o tine in beci sa se umezeasca, iar mitele cu turturi de noroi, le baga inlauntrul valului de lana. Adeseori, cand este cu vacile la pasune, il surprinzi ingenuncheat printre tufe, cu mainile impreunate pt. rugaciune, iar vacile lui au trecut pe langa el si au intrat in iarba de coasa a vecinului, dar n-a bagat de seama pentru ca era scufundat in rugaciune. Alearga dupa ele inchinandu-se si blestemandu-le: ”Hei!…Na!…mancav-ar “binele”.”
Intr-un buzunarel de la inima poarta totdeauna ”Visul Maicii Domnului”. Are un buzunar, sub haina, de trei ocale. Daca trece pe sub pomul cuiva, pune si el cateva fructe in buzunar. Niciodata nu merge acasa cu buzunarul gol. Nu da nimanui nimic, decat vorbe dulci amestecate cu rautate, dusmanoase…
Cu toti e prieten, dar nimeni nu-i prieten cu el. Pe toti ii lauda in fata si-i vorbeste de rau in dos, deopotriva. Nu spune adevarul nici cu mana pe cruce. La infatosare este o bogatie de virtuti, dar sufletul sau este un mormant de putregai si de ticalosii. Este ca o fantana frumoasa la rascruci de drumuri, cu troita si icoane pictate in culori vii, cu roata de scos apa, cu lant si ciutura noua, dar fara pic de apa.
Este ca o floare frumoasa, rumena si bogata in petale, dar albinele nu culeg din ea nici miere nici ceara. N-are miros nici viata, pt. ca-i facuta din hartie colorata pe bat de sarma fara seva. Este precum cainele care te musca cand nici nu te astepti, se gudura pana langa picior si… cand ii vine bine, te-a muscat. Este rasad de flori frumoase intre care s-a ascuns o vipera, cand te apropii sa le mirosi, iti sare vipera in fata si te musca de moarte. Raiul are nevoie de boboci de floare.
Pe buna dreptate, cate ganduri urate nu stau ascunse in camarutele inimii? Cate priviri pofticioase nu sunt, care atrag pacate fatise? Cati oameni morali nu nutresc in inima pe ascuns pacatul desfranarii? Cine nu vede ca destrabalarea merge mereu crescand si din ce creste mai mult se adanceste? Cati nu sunt care vadesc duplicitate? Cati nu sunt ca se otravesc singuri din invidie? Cati nu sunt, ca spun adevarul pe jumatate? Cati nu sunt, care poarta de grija, ce se petrece in curtea vecinului?
Adevarat este ca fiecaruia ii place a trai dupa capul sau si a se uni cu cei de un gand cu sine. Dar, daca Dumnezeu e in mijlocul nostru, datorie avem pentru binele pacii a jertfi uneori simtamantul nostru. Urmarea ta daca va fi dupa cum ii place lui Dumnezeu va fi mai mult de folos decat atunci cand te-ai lua doar dupa capul tau, altfel este un semn aratat de mandrie nebuna, de cap ingamfat. Fatarnicia astazi creste ca o buruiana. Este naravul cel mai des intalnit in lumea noastra. O infectie ptr trup si suflet.

oitza ratacita 25.11.2016 17:29:19

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 636646)
Pai daca il inveti cu fuga, asa o sa fuga toata viata. Ce o sa faca la facultate ?
O sa fuga la alta facultatea din cauza altora ?

Si ce o sa faca in viata ? O sa-si dea demisia de la serviciu pt ca altii nu sunt de acord cu stilul sau de viata ?
Nu-l invata sa devina gaina.

Nu fuge; merge intr-un loc unde gaseste cu certitudine mai multi ca el sau cu aceleasi valori. In general, pt majoritatea adolescentilor Dumnezeu nu exista sau apare ca o notiune abstracta, indepartata, intangibila si "batraneasca".


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:21:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.