Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Vrajitoria (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5046)
-   -   Cum ne ferim... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5025)

Thheo 28.11.2008 18:56:06

Cum ne ferim...
 
Stiu ca nu ar trebui sa credem in vraji si in existenta lor.....dar unii oameni reusesc sa duca vrajitoria la rang de arta si e din ce in ce mai greu sa te feresti de ei.....cu vorba lor mieroasa si plina de "dovezi" reusesc sa duca pe multi de nas.....eu doar as vrea sa stiu cum poti recunoaste un om care face vraji,farmece?.....cum te poti feri de astfel de oameni?Ma refer la oamenii care par la prima vedere normali si nu ai crede in ruptul capului ca s-ar ocupa cu asa ceva si totusi afli surprins intr-un moment de luciditate cate stiu ei despre farmece si ce bine le aplica.

geo.nektarios 28.11.2008 20:34:06

Pe langa farmecul ce il au la prima vedere simti ceva ce te racaie in suflet, mai ales daca ai o lucrare interioara cu Hristos, Hristos din tine nu te lasa sa "recunosti" acea "minune"! O minune adevarata facuta cu/din credinta de un om cu viata sfnta, te ODIHNESTE, simti BUCURIE!
Daca ai spune din toata inima rugaciunea lui Iisus in clipa cand in fata ta se face o magie, sa vezi cum piere magia si se face de rusine acel magician! Nu suporta dracu pomenirea numelui lui Iisus!
De altfel nimeni nu spune ca toate magiile se fac numai cu invocarea diavolului!!! De ce? pun toata treaba pe bioenergie si toate porcariile, si evident ca nu spune ca se lucreaza cu dracu! Ca daca ar stii lumea, NU ar mai crede! Asa ca acestei "lucrari demonice" i-au dat denumiri "atragatoare" si care sa te capteze si sa hipnotizeze efectiv ca sa crezi draciile alea! Nu exista magie ci putere draceasca!!! Daca ei chiar vor sa o faca pe "facatorii de minuni" asa ceva nu este, pt ca ei cauta lauda oamenilor, cauta slava desarta, ori stim de la Hs si de la sfinti, ca le spuneau celor vindecati sa nu spuna nimanui nimic, asta din SMERENIE, dar ei isi fac reclama si la radio si la TV si in ziare si pe net, ori un om duhovnicesc imediat simte ca este necurat acel lucru facut cu/din mandrie!
Daca te spovedesti sincer si curat, te IMPARTASESTI si iti faci Canonul dar de duhovnic plus o catisma sau doua la psaltire, nu esti viclean, te tii de viata duhovniceasca, nu porti ura sau dusmanie cu nimeni, faci milostenie, NU are dracu treaba cu tine! Cate vraji nu i-a facut Sf.Ciprian, nainte de a se increstina, Sfintei Iustina! Ohohohooo.... Si a avut cu? NU! Pt ca dansa era in legatura stransa cu Hristos in interiorul ei, in minte si in inima!! si satana nu se putea uita macar la ea, sau cand ii auzea numele se ingrozea... Deci nu te teme si fii cu Hs si nu iti va fi nimic!
Fii Binecuvantata!!!

Thheo 28.11.2008 21:12:47

Multumesc mult Geo.nectarios...Doamne ajuta


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:46:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.