Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Alternativa la cardurile de sanatate cu cip (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15953)

antoniap 05.01.2013 09:51:49

Alternativa la cardurile de sanatate cu cip
 
Cine doreste o alternativa la cardurile de sanatate cu cip poate trimite formularele de mai jos catre autoritati si poate semna petitia online.

* Cerere individuală către autorități
* Cere individuală către episcop
SEMNAȚI PETIȚIA ONLINE


Sursa:

http://apologeticum.wordpress.com/20...-cip/#comments

antoniap 05.01.2013 10:03:09

Despre acest subiect s-a discutat deja foarte mult. Cine a vrut sa inteleaga a inteles ca nu se cuvine ca in locul unui nume crestinesc sa avem un numar cu care sa ne identificam.

Apoi, din moment ce nu ni s-a impus nicio conditie suplimentara atunci cand unii dintre noi ani de zile am platit asigurarile de sanatate, nu cred ca e normal sa ni se impuna conditii suplimentare nici pentru a beneficia de asistenta medicala gratuita.

AlinB 05.01.2013 14:28:45

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 493075)
Despre acest subiect s-a discutat deja foarte mult. Cine a vrut sa inteleaga a inteles ca nu se cuvine ca in locul unui nume crestinesc sa avem un numar cu care sa ne identificam.

In cazul asta, ai si formularul de protest si petitia online impotriva CNP?

Sau de asta inca ezitati sa va atingeti (desi se impaca perfect cu logica voastra gaunoasa) de teama sa nu atingeti prea evident ridicolul?

Sau melodia asta noua cu "numar in locul numelui" ati pus-o acum pentru a pregati terenul protestului anti-CNP?

antoniap 05.01.2013 16:42:20

Nu are nimeni nicio melodie noua. Daca tie ti se pare ca e melodie, nu e vina mea.

Nu avem voie, daca ne numim crestini, sa acceptam in locul numelui de botez un numar al carui semn este 666. Nici CNP, nici numar de inregistrare ca pacient pe suport electronic. Documentele electronice constituie etapa premergatoare a pecetluirii prin implanturi. Exista solutii tehnice care sa nu lezeze constiinta religioasa a crestinilor. Sfantul Teodor Studitul ne invata: ,,Atunci cand credinta este primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere.”

Crezi urmatoarele citate sunt ,,melodii'' noi? Si apoi, daca tot se acorda drepturi peste drepturi tuturor minoritatilor, de ce sa nu se gaseasca solutii si pentru cele cateva mii de ,,gaunosi'' care nu vor in ruptul capului sa priceapa progresul si binefacerile documentelor cu cip? Ca doar n-au scris ei randurile de mai jos:

,,Si ea (fiara) ii sileste pe toti, pe cei mici si pe cei mari, si pe cei bogati si pe cei saraci, si pe cei slobozi si pe cei robi, ca sa-si puna semn pe mana lor cea dreapta sau pe frunte. Incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase" (Biblia,Apocalipsa, 13:16-17)



,,Cine se inchina fiarei si chipului ei si primeste semnul ei pe fruntea lui, sau pe mana lui, va bea din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat,in potirul maniei sale, si se va chinui in foc si in pucioasa, inaintea sfintilor ingeri si inaintea Mielului. Si fumul chinului lor se suie in vecii vecilor. Si nu au odihna nici ziua nici noaptea cei ce se inchina fiarei si chipului ei si oricine primeste semnul numelui ei.’’ Biblia; Apocalipsa, cap. 14, versetele 9-11.




,,Si am vazut ca o mare de cristal, amestecata cu foc, si pe biruitorii fiarei si ai chipului ei si ai numarului numelui ei, stand in picioare pe marea de cristal si avand alautele lui Dumnezeu. Si ei cantau cantarea lui Moise, robul lui Dumnezeu, si cantarea Mielului, zicand: Mari si minunate sunt lucrurile tale, Doamne Dumnezeule, Atottiitorule! Drepte si adevarate sunt caile Tale, Imparate al neamurilor! Cine nu se va teme de Tine, Doamne, si nu va slavi numele Tau? Ca Tu singur esti sfant si toate neamurile vor veni si se vor inchina inaintea Ta, pentru ca judecatile Tale s-au facut cunosccute.” ’’ Biblia; Apocalipsa, cap. 15, versetele 2-4.

antoniap 06.01.2013 14:46:36

Cardurile de sanatate nu vor contine CNP, ci un cod al asiguratului, care...tot numar pe suport electronic este! De asemenea, vor contine cuvantul card in forma articulata ,,cardul". Practic, asiguratul se identifica prin acel numar.

http://apologeticum.wordpress.com/20...ema-era-cipul/

ioanna 06.01.2013 14:58:40

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 493365)
De asemenea, vor contine cuvantul card in forma articulata ,,cardul". Practic, asiguratul se identifica prin acel numar.

La cat s-au isterizat unii au ajuns sa articuleze cuvantul "card", doar ca sa-i linisteasca ca nu mai e "drac" scris invers :) N-am inteles de ce au protestat ca pe card sa nu apara bolile cronice, doar pe carnetul de sanatate apar si nu tin minte sa fi comentat cineva vreodata. De asemenea un nr. de inregistrare apare si pe fisa medicala, dar n-au comentat niciodata nimic, doar de cand a inceput paranoia cu cip-ul s-a starnit fobia cifrelor. Astept grupurile fanatizate sa dea dovada de consecventa in gandire si sa protesteze impotriva cnp-ului, acel numar unic cu care se identifica. Daca nu protesteaza impotriva cnp-ului, doar impotriva acelui cod al asiguratului eu nu ii cred, sunt niste bieti oameni rataciti. Am citit cateva comentarii la linkul postat, te ingrozesti:
Parerea mea este ca ,daca-l primim prin posta ,trebuie sa-l trimitem inapoi ,pe adresa care l-a trimis ,Pt ca ,daca-l primesti ,inseamna ca ai primit cipul satanist al lui antihrist !!! http://apologeticum.wordpress.com/20...ema-era-cipul/

In fine, mare-i gradina ta, Doamne!

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 493111)
In cazul asta, ai si formularul de protest si petitia online impotriva CNP?

Exact la asta m-am gandit si eu. Cum de se accepta codul numeric personal, care este unic pentru fiecare persoana si se refuza codul asiguratului? Nu tot cifre sunt si acelea?

dorinastoica14 06.01.2013 15:23:10

Crezi oare că populația României îmbatrânită și foarte bolnavă se va însănătoși peste noapte dacă va avea carduri cu cip? Cei din generația mea nu prea ajung la 65 de ani.
Nimic din ce se face în domeniul sănătății (și nu numai)nu este pentru binele oamenilor! Nimic. Asta nu înseamnă că au dispărut medicii adevărați și care au credință în Dumnezeu.

ioanna 06.01.2013 15:28:16

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 493373)
Crezi oare că populația României îmbatrânită și foarte bolnavă se va însănătoși peste noapte dacă va avea carduri cu cip? .

Credeti ca oamenii se vor imbolnavi doar pentru ca evidenta carnetelor de sanatate se va face in format electronic?
Va puteti lipsi de calculatorul cu cip de la care ne scrieti sau vreti sa va folositi in continuare de cip-uri in mod preferential?

stefan florin 06.01.2013 15:29:43

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 493375)
Credeti ca oamenii se vor imbolnavi doar pentru ca evidenta carnetelor de sanatate se va face in format electronic?
Va puteti lipsi de calculatorul cu cip de la care ne scrieti?

grea intrebare ai pus...pentru unii

antoniap 06.01.2013 15:32:46

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 493367)
La cat s-au isterizat unii au ajuns sa articuleze cuvantul "card", doar ca sa-i linisteasca ca nu mai e "drac" scris invers :) N-am inteles de ce au protestat ca pe card sa nu apara bolile cronice, doar pe carnetul de sanatate apar si nu tin minte sa fi comentat cineva vreodata. De asemenea un nr. de inregistrare apare si pe fisa medicala, dar n-au comentat niciodata nimic, doar de cand a inceput paranoia cu cip-ul s-a starnit fobia cifrelor. Astept grupurile fanatizate sa dea dovada de consecventa in gandire si sa protesteze impotriva cnp-ului, acel numar unic cu care se identifica. Daca nu protesteaza impotriva cnp-ului, doar impotriva acelui cod al asiguratului eu nu ii cred, sunt niste bieti oameni manipulati.
Am citit cateva comentarii la linkul postat, te ingrozesti:
Parerea mea este ca ,daca-l primim prin posta ,trebuie sa-l trimitem inapoi ,pe adresa care l-a trimis ,Pt ca ,daca-l primesti ,inseamna ca ai primit cipul satanist al lui antihrist !!! http://apologeticum.wordpress.com/20...ema-era-cipul/

In fine, mare-i gradina ta, Doamne!

N-ai putea sa fii mai retinuta in aprecieri de tip ,,fanatici", ,,isterizat'', ,,mare-i gradina ta, Doamne!''? Cum poti sa-i numesti astfel pe parintele Iustin , pe parintele Paisie Aghioritul, pe sfantul Lavrentie de Cernigov si pe alti duhovnici romani, rusi, sarbi si greci care privesc probema astfel? Admite ca e un alt punct de vedere care nu coincide cu al tau si limiteaza-te la atat.

Prosti sau nu, ei sunt multi, asa ca ,,cipofobii" trebuie sa fie ascultati, nu etichetati si prostiti in fata. Nu e corect ca in schimbul asistentei medicale sa-si vanda constiinta lor religioasa, chiar daca, in conformitate cu parerea ta aceasta ar fi gresita.

Postarile celor care vor sa ne dea lectii pro-cip nu m-au convins prin adancimea lor duhovniceaca, ci doar prin informatii. In viata duhovniceasca, informatia nu este suficienta. Asadar, ar trebui sa se smereasca in fata sfintilor.

Eu n-am facut decat sa repet ce-au spus ei, iar pe cei care inca n-au inteles sau n-au vrut sa priceapa prapastia duhovniceasca spre care ne indreptam nu-mi permit sa-i judec in niciun fel. Pacatul, da, e pacat si trebuie aratat cu degetul, iar de pacatos trebuie sa ne fie mila. Nu putem sluji la doi domni, din pacate. Vrand sa fim pe placul lumii, nu mai putem fi si pe placul lui Dumnezeu.

Pentru desfranare, avorturi si vrajitorie, acest neam are de tras ponoase. Noi ne indreptatim pe noi insine pentru fiecare pacat in parte si putin ne pasa daca ceea ce facem ii place si lui Dumnezeu. Daca duhovnici cu viata sfanta au spus ca exista conditii tehnologice pentru ca previziunile apocaliptice pe care le-am citat mai sus sa se implineasca, noi ne agatam cu dintii de textele unui ierarh care ne spune ce vrem noi sa auzim. Apoi aruncam cu pietre in cuvintele duhovnicilor cu viata sfanta! Nu se cuvine.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:06:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.