Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Povesti cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4538)

strajeru 03.01.2009 02:11:56

[COLOR=#6495e6]Cand nimic nu merge bine[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555]Un tanar se pregatea ca sa devina parasutist. Inainte de prima sa saritura cu parasuta i-au fost date urmatoarele instructiuni:

1. Sari cand ti se spune.
2. Numara pana la 10 si trage declansatorul.
3. In eventualitatea ca parasuta nu se deschide, trage manerul de urgenta.
4. Cand ajungi jos, vei fi luat de un camion si dus inapoi la aeroport.

Tanarul a memorat aceste instructiuni si s-a urcat in avion. Acesta s-a inaltat la 10.000 de metri altitudine iar soldatii au inceput sa sara. Cand i s-a spus sa sara, a sarit. A numarat pana la 10, a tras declansatorul dar nu s-a intamplat nimic. Parasuta nu s-a deschis. A tras de manerul de siguranta. Tot nimic.
"A, minunat!" si-a spus "parca vad ca nici camionul nu va fi acolo sa ne ia cand ajung jos!"

APLICATIE: Te-ai simtit vreodata asemenea acestui tanar? Ai avut asa de multe esecuri incat sa te astepti ca nimic sa nu mearga bine?
Ei bine, exista speranta. In Iisus Hristos putem fi iertati pentru greselile noastre si putem sa o luam de la inceput. Crestinismul este uneori numit "Evanghelia celei de-a doua sanse" deoarece esecurile noastre nu trebuie sa fie considerate niciodata fatale. Asta inseamna harul lui Dumnezeu. Chiar daca parasutele nu se deschid, putem intotdeauna cadea in bratele iubitoare ale Tatalui nostru ceresc.
[/COLOR]

mirelat 03.01.2009 02:19:00

Citat:

În prealabil postat de strajeru (Post 107190)
[COLOR=#6495e6][SIZE=3]A murit pentru mine[/SIZE][/COLOR]

[SIZE=2][COLOR=#555555]Un vizitator care se plimba intr-o zi intr-un cimitir, observa pe un om care era ocupat cu sadirea unor flori pe un mormant. Saditorul de flori fu intrebat: "Este fiul dvs. ingropat aici?"
"Nu", raspunse omul.
"Este poate fratele dvs sau vreo ruda a dvs…"
"Nu, nu."
Dupa ce lasase jos o scandurica pe care o tinuse in mana, omul raspunse: "Ei bine, iti voi istorisi povestea acestui mormant."
"Cand izbucni razboiul am fost si eu chemat la mobilizare. Eram sarac, aveam o sotie bolnava si 7 copii. Cu toate acestea m-am vazut silit sa-i parasesc deoarece nu aveam bani sa platesc un inlocuitor, asa cum mi-ar fi ingaduit pe atunci legeea. Ma pregateam atunci de plecare, parasind familia pentru a merge la razboi contra inamicului. In ziua de dinaintea plecarii veni la mine un tanar, pe care-l cunosteam si imi zise: "Dumneata ai o familie numeroasa, eu sunt singur. Voi pleca eu in locul dumitale." Si pleca in adevar in locul meu. Intr-o lupta crancena fu ranit si dus la spital. Dupa lungi suferinte a murit si a fost ingropat aici. De atunci doream arzator sa vad mormantul sau. In vederea acestui scop am economisit atatia bani cat am putut si ieri am sosit. Abia astazi am reusit sa descopar locul unde este ingropat."
In timp ce omul istorisea aceste lucruri, ochii i se umplura cu lacrimi. Lua scandurica pe care o lasase jos si o infipse in pamant. Sub numele soldatului fura scrise si urmatoarele cuvinte: "A murit pentru mine."

APLICATIE: Este Unul despre care, ca si soldatul de mai jos putem spune: "A murit pentru mine." Este vorba de Acela care si-a dat viata Sa pentru lumea intreaga, pentru noi, nu pe un camp de batalie ci pe o cruce pe care a fost rastignit ca un raufacator. Nu pentru a ne scapa de la inrolare ci pentru a ne scapa de blestemul pacatului, osanda vesnica.
Soldatul a murit pentru acel barbat si familia sa.Domnul nostru Iisus Hristos a murit pentru noi si fratii nostrii, deci, sa fim o familie, sa ne iubim ca intr-o familie si sa traim apropiati ca intr-o familie. Sa traim in pace, nu in dezbinare, in unitate, nu in secte, in dragoste,nu in ura.[/COLOR]
[/SIZE]

superba povestea! de fapt, am mai citit-o undeva dar m-am bucurat sa o regasesc aici.

strajeru 03.01.2009 02:22:16

[COLOR=black][SIZE=3]Cât valorezi tu?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Paul, cu o figurã tristã si abãtutã, se întâlni cu[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]prietena lui Carla într-o cofetãrie, la o cafea.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Deprimat, începu sã se descarce în fata ei,[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]povestindu-i despre multele lui probleme, despre locul[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]de muncã, bani, prieteni, scopul lui în viatã si multe[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]altele... Totul pãrea sã îi meargã prost... La un[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]moment dat, Carla bãgã mâna în geantã si scoase o[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]bancnotã nou-noutã de 1.000.000 de lei. I-o întinse[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]zâmbind:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Vrei aceastã bancnotã?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Paul, putin confuz, îi rãspunse:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Dacã o vreau? Bineînteles, Carla... doar sunt[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]1.000.000 de lei! Cine i-ar refuza?![/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Atunci Carla mutã bancnota în mâna stângã si o[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]mototoli pânã fãcu din ea un mic ghemotoc. Arãtându-i[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]ghemotocul lui Paul, îl întrebã din nou:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Dar acum, mai vrei bancnota?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Carla, nu stiu ce urmãresti, dar ghemotocul acela[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]din mâna ta valoreazã în continuare un milion![/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Bineînteles cã vreau milionul, chiar si asa, dacã mi-l[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]dai.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Carla desfãcu ghemotocul, aruncã bancnota sifonatã pe[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]jos si o cãlcã cu piciorul pânã când se murdãri toatã.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Tot mai vrei bancnota?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Ascultã, Carla, tot nu înteleg unde vrei sã ajungi.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Chiar si asa, cãlcatã în picioare si murdãritã, este[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]tot o bancnotã de un milion, si pânã nu o rupi, îsi[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]pãstreazã valoarea...[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Paul, tu ai spus-o – un milion rãmâne un milion! Ei[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]bine, trebuie sã stii cã indiferent ce se întâmplã cu[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]tine, chiar dacã uneori ceva nu iese cum vrei tu,[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]chiar dacã viata te „îndoaie” sau te face un mic[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]ghemotoc, tu continui sã fii la fel de important cum[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]ai fost întotdeauna... Ceea ce trebuie sã te întrebi[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]este cât valorezi tu în realitate, nu cât de abãtut[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]esti la un moment dat sau cât de deprimat din cauza[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]unor situatii mai mult sau mai putin trecãtoare din[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]viata ta.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Paul rãmase nemiscat, uitându-se la Carla fãrã sã zicã[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]un cuvânt, în timp ce cuvintele ei îsi croiau drum[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]spre mintea si inima lui. Carla puse bancnota[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]desfãcutã pe masã, alãturi de ceasca lui Paul, iar cu[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]un zâmbet complice, îi spuse:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Ia milionul, e al tãu! Pãstreazã-l ca sã-ti[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]amintesti de acest moment când vei cãdea iar în[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]butoi... dar trebuie sã-mi dai o bancnotã nouã... tot[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]de 1.000.000, ca s-o pot folosi cu urmãtorul prieten[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]care are nevoie... Îl pupã pe obraz si se îndreptã[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]spre usã. Paul privi bancnota, zâmbi, o privi din nou[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]si – trezit parcã la o nouã viatã – îl strigã pe[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]ospãtar sã achite consumatia...[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR] [COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR] [COLOR=black][SIZE=3]De câte ori nu ne îndoim si noi ca Paul de valoarea[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]noastrã, de ceea ce meritãm cu adevãrat, de ceea ce[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]putem realiza? Ia gândeste-te câteva clipe si încearcã[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]sã rãspunzi la urmãtoarele întrebãri:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]1. Care sunt cele mai bogate 5 persoane din lume?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]2. Care sunt ultimele 5 câstigãtoare la Miss Univers?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]3. Care sunt ultimii 10 câstigãtori ai premiului[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Nobel?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]4. Care sunt ultimii 5 câstigãtori ai premiului Oscar[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]la sectiunea cel mai bun actor/actritã?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]...Ei, cum merge? Ai reusit sã rãspunzi la întrebãri?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Nu?... Nu-ti fã probleme – nici unul dintre noi nu-si[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]aminteste care au fost cei mai buni ieri. Iar[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]aplauzele trec! Si trofeele se umplu de praf![/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Câstigãtorii sunt dati uitãrii!... Acum rãspunde la[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]urmãtoarele întrebãri:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]1. Poti enumera 3 profesori care au avut un impact[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]deosebit asupra vietii tale?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]2. Dar 3 prieteni care te-au ajutat în momente[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]dificile?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]3. Ai putea enumera câteva persoane care te-au fãcut[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]sã te simti cu adevãrat special si deosebit?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]4. Care ar fi cel putin 5 persoane cu care îti petreci[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]timpul?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]...Cum a fost? Mai usor?... Persoanele care ti-au[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]influentat si-ti influenteazã viata nu sunt cele care[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]au cele mai bune rezultate, cei mai multi bani sau[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]cele mai multe premii... Sunt cele care îsi fac griji[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]pentru tine, care au grijã de tine si care rãmân[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]alãturi de tine indiferent ce ti se întâmplã...[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Gândeste-te o clipã... Viata este foarte scurtã! TU –[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]pe ce listã esti? Nu stii?... Dã-mi voie sã te ajut un[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]pic...Esti in lista celor care din buni vor deveni si mai buni,esti in lista celor vor aduce o raza de lumina,o bucurie si un zambet in viata celor de langa tine.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]. Ce zici, întelegându-ne[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]valoarea, încercãm sã aducem putinã sperantã cel putin[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]în inima unei alte persoane? „O lumânare nu pierde[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]nimic dacã aprinzi cu ea o alta!” Iar „cãrarea celor[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]neprihãniti este ca lumina strãlucitoare, a cãrei[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]strãlucire merge mereu crescând pânã la miezul zilei”[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3](Proverbe 4:18).[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][SIZE=3] [/SIZE]

strajeru 03.01.2009 02:26:47

[COLOR=#6495e6]Cine, eu?[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555]A fost odata un student , care se lupta cu multe probleme in viata sa. Îsi petrecea mult din timpul sau nervos si frustrat. Cand n-a mai rezistat s-a dus la o capela veche, putin frecventata din apropierea scolii. S-a plimbat in sus si in jos pe culoarul dintre banci, lovind spatarele scaunelor, strigand, plangand, certandu-se cu Dumnezeu.
"Doamne, Tu ai creat lumea... ce te-ai putut gandi cand ai facut-o? Uita-te la problemele oamenilor. Uita-te la durere, la suferinta, la foamete. Uita-te cata neglijenta, cata risipa, abuzuri. Peste tot se vad doar necazuri, oameni ce sufera, oameni singuri!"
In final, epuizat, s-a asezat in primul rand si a privit fara speranta spre cruce. Suprafata sa stralucitoare reflecta lumina ce intra prin geamurile murdare. "Totul este asa de incurcat! Lumea asta nu este altceva decat o mare mizerie! Chiar si eu as fi putut sa fac o lume mai buna!
Atunci tanarul a auzit o voce soptita. Si-a concentrat atentia, a cascat ochii si a ramas perplex: "Asta este exact ceea ce vreau sa faci!"
[/COLOR]
[COLOR=#555555]APLICATIE[/COLOR][COLOR=#555555]: Este usor sa identifici problemele care exista in jurul nostru. Uneori ne intrabam de ce nu rezolva Dumnezeu toate problemele noastre. Dar pentru acest lucru a creat El Biserica. De aceea ne- pus pe noi intr-un loc, la un moment dat in timp. El ne-a dotat pe fiecare si ne-a dat puterea de a schimba lumea.
Dumnezeu a insarcinat Biserica sa fie mainile si picioarele lui Isus intr-o lume stricata. De aceea a numit-o "trupul lui Hristos". Tu iti vei face partea?
[/COLOR][COLOR=#6495e6][/COLOR]

strajeru 03.01.2009 02:40:16

[COLOR=blue][SIZE=3]Daca Dumnezeu ar putea vorbi
[/SIZE]
[/COLOR]



- Tatal nostru care esti in ceruri..
- DA.
- Nu ma intrerupe, ma rog!
-DA, DAR M-AI CHEMAT.
- Te-am chemat? Eu nu te-am chemat, eu ma rog, "Tatal nostru care esti in ceruri.."
- VEZI? M-AI CHEMAT IARASI.
- Ce-am facut?
- M-AI CHEMAT. TU AI SPUS "TATAL NOSTRU CARE ESTI IN CERURI". IATA-MA! AICI SUNT. LA CE TE GANDESTI IN MINTEA TA ACUM?
- la nimic.am vrut doar sa spun o rugaciune. Eu totdeauna spun.. "Tatal nostru". Ma face sa ma simt bine dupa ce o spun ca si cand mi-am implinit o datorie.
- BINE, ATUNCI CONTINUA.
- Sfinteasca-se Numele Tau..
- STAI. CE VREI SA SPUI PRIN ACEASTA?
- Prin ce?
- PRIN "SFINTEASCA-SE NUMELE TAU"?
- Oh (surprins).. nu stiu ce inseamna.Cum as putea sa stiu? E doar o fraza din rugaciune. Apropo ce inseamna?
- ASTA INSEAMNA:ONORAT, SFANT, MINUNAT.
- Da, are sens. Niciodata nu m-am gandit la insemnatatea cuvantului "sfinteasca-se". "Vie imparatia Ta, faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant.."
- CREZI, INTRA-ADEVAR CE-AI SPUS?
- Desigur, de ce nu?
- CE FACI CU PRIVIRE LA ACEASTA?
- Ce fac? Nimic, presupun. Ma gandesc doar ca ar fi minunat daca tu ai avea control peste toate lucrurile aici pe pamant asa cum ai acolo in cer.
- AM EU CONTROL PESTE VIATA TA?
- Bine... merg la biserica.
- DAR NU ASTA TE-AM INTREBAT. CE POTI SA SPUI DESPRE POFTELE FIRII PAMANTESTI CU CARE TE LUPTI? CE FACI CU TEMPERAMENTUL TAU NERVOS? STII CA ACEASTA ESTE O PROBLEMA PENTRU TINE. SI AMINTESTE-TI CE FEL CE CARTI CITESTI, CE PROGRAME TV. URMARESTI?
- Opreste-te de a ma mai critica! Sunt la fel de bun ca si restul de mincinosi din lume.
-SCUZA-MA, TE ROG, DAR EU CREDEAM CA TU TE ROGI CA VOIA MEA SA SE FACA. DACA ACEASTA AR FI SA SE INTAMPLE, ATUNCI VA TREBUI SA INCEAPA CU ACEI CARE SE ROAGA PENTRU EA, CU TINE.
- Bine, recunosc ca am ceva cusururi si pentru ca Tu ai mentinoat cateva, ma gandesc ca as mai putea numi si altele.
- CRED CA SI EU AS MAI PUTEA NUMI CATEVA.
- Nu m-am gandit prea mult la ele pana acum, dar intr-adevar mi-ar placea sa ma las de unele din ele. Si atunci as fi cu adevarat liber.
- BINE, ACUM ESTI PE DRUMUL CEL BUN. VOM LUCRA IMPREUNA - TU SI EU. MULTE BIRUINTE POT FI CASTIGATE. MA BUCUR DE TINE.
- Asculta, Doamne, trebuie sa termin aici. Rugaciunea asta mi-a luat mai mult timp ca de obicei. "Da-ne noua painea cea de toate zilele.."
- RUGACIUNEA ESTE UN LUCRU PERICULOS. POTI SFARSI PRIN A FI COMPLET SCHIMBAT, STII ASTA! ESTE CEEA CE EU DORESC CA TU SA ALEGI. TU M-AI CHEMAT SI IATA-MA, SUNT AICI. ACUM ESTE PREA TARZIU SA TE OPRESTI. CONTIUNA-TI URMATOAREA PARTE DE RUGA, MERGI MAI DEPARTE.
- Mi-e frica!
- FRICA? DE CE TI-E FRICA?
- Pentru ca stiu deja ce-o sa spui.
- INCEARCA-MA SI VEI VEDEA.
- "Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri.."
- CE SA INTAMPLA INTRE TINE SI SORA TA?
- Vezi? Am stiut! Am stiut ca o sa-mi amintesti de ea. Doamne, ea spune minciuni despre mine si niciodata nu mi-a platit datoria ce o are la mine. M-am jurat ca am sa o pun la punct.
- DAR RUGA TA CUM A FOST? CUM TE-AI RUGAT?
- Nu asta am vrut sa spun.
- BINE.CEL PUTIN ESTI SINCER, DAR NU CRED CA ESTE DELOC PLACUT SA PORTI POVARA AMARACIUNI IN INIMA TA, NU-I ASA?
- Nu, cel putin ma voi simti mai bine dupa ce mai voi razbuna pe ea, oh.. am facut deja planul cum sa ma razbun pe ea. O fac sa-i para rau de ce mi-a facut.
- N-O SA TE SIMTI MAI BINE, CI TE VEI SIMTI MAI RAU. RAZBUNAREA NU ESTE DULCE, GANDESTE-TE CAT DE NEFERICIT ESTI DEJA, DAR EU POT SCHIMBA TOTUL.
- Tu poti schimba starea? Cum?
- IART-O PE SORA TA SI ATUNCI EU TE IERT PE TINE, URA SI PACATUL VOR FI PROBLEMA EI DUPA ACEEA, NU A TA. TU POTI PIERDE BANI, DAR CEL PUTIN AI PACE IN INIMA TA.
- Dar, Doamne nu pot sa o iert!
- ATUNCI NICI EU NU POT SA TE IERT.
- Bine ai dreptate, dar mai mult decat sa ma razbun pe ea vreau sa am pace in inima. Bine, o iert!. Ajut-o sa gaseasca calea cea dreapta in viata, Doamne, stiu ca ea se simte mizerabil acum ca ma gandesc la asta si oricine ar face ca ea s-ar simti la fel, intr-un fel oarecare arata-i calea.
- FOARTE BINE! MINUNAT! CUM TE SIMTI ACUM?
- Hhmmm, bine, chiar foarte bine. Stii, cred ca nu voi mai merge la culcare diseara atat de incordat ca si pana acum, pentru prima data de cand pot sa imi aduc aminte. Nici nu mai sunt obosit ca pana acum..
- DAR NU TI-AI TERMINAT INCA RUGA, CONTINUA..
- Bine. "Si nu ne duce pe noi in isipita si ne izbaveste-ne de cel rau.."
- BINE, AM SA FAC SI ASTA, NUMAI NU TE PUNE PE TINE INSUTI IN LOCUL UNDE POTI FI ISPITIT.
- Ce vrei sa spui cu asta?
- SCHIMBA-TI PRIETENIILE, RENUNTA SA MAI MERGI IN LOCURILE IN CARE AI MERS PANA ACUM, NU TE MAI UITA LA FILME MURDARE, NU MAI ASCULTA CONVERSATIILE PACATOASE, NU TE MAI PUNE IN SITUATI URATE. UNII DIN PRIETENII TAI AU DEJA INFLUENTA ASUPRA TA, EI VOR SA TE IMPLICE IN LUCRURI GRESITE, NU TE LASA PACALIT. EI TE MINT CA SA SE DISTREZE DAR VA DUCE LA RUINAREA TA. NU TE FOLOSI DE MINE CA UN TAP ISPASITOR.
- Nu inteleg!
- DESIGUR CA INTELEGI. ASA PROCEDEZI TOTDEAUNA ,TE BAGI IN PROBLEME SI APOI FUGI LA MINE: DOAMNE AJUTA-MA SA IES DIN INCURCATURA ASTA SI ITI PROMIT CA NU AM SA MAI FAC! TI-A ADUCI AMINTE DE TOATE TARGUIELILE FACUTE CU MINE?
- Da, Doamne, mi-e rusine, imi pare rau!
- MERGI MAI DEPARTE SI TERMINA-TI RUGA.
- Pentru ca a Ta este imparatia, puterea, slava in veci. Amin!
- STII CE MI-AR ADUCE MIE SLAVA? CE M-AR FACE CU ADEVARAT BUCUROS?
- Nu, dar as vrea sa stiu. Vreau sa iti fac placere, pot sa vad ce viata mizerabila a fost pana acum, dar as vrea sa fiu unul dintre urmasii Tai.
- AI RASPUNS DEJA LA INTREBAREA MEA.
- Da?
- DA, LUCRUL CARE IMI ADUCE SLAVA ESTE SA AM OAMENI CA SI TINE CARE MA IUBESC.
- Doamne vreau sa vad ce poti face tu din mine, bine?
- VEI VEDEA SI TE VEI MINUNA

[SIZE=3] [/SIZE]

strajeru 03.01.2009 02:45:02

[COLOR=black]

[SIZE=3]Un program pentru inima



Clientul: Am o problema in sistem. Se blocheaza si trebuie mereu sa
resetez.
Serviciul Tehnic: Puteti instala softul DRAGOSTE?

Clientul: Da, cred ca pot. Nu sunt un expert, dar cred ca ma pot
descurca. Ce
trebuie sa fac mai intai?
Serv.Tehnic: Primul lucru este sa deschideti INIMA. Ati gasit-o?

Clientul: Da, numai ca acolo ruleaza deja cateva programe chiar acum.
Este
bine
sa instalez programe cand deja altele sunt rulate?
Serv.Tehnic: Ce programe sunt deschise?

Clientul: Sa vad... Sunt deschise programele DURERE.EXE, TRISTETE.BAT,
DISPRET.EXE si RESENTIMENT.COM.
Serv.Tehnic: Nici o problema. DRAGOSTEA va sterge automat DURERE.EXE
din
sistemul operational curent. Va ramane in memoria dvs. permanenta, dar
nu va
mai perturba niciodata alte programe. DRAGOSTEA va suprascrie
TRISTETE.BAT cu
un modul numit BUCURIE.EXE. Dar trebuie sa dezinstalati singur
DISPRET.EXE si
RESENTIMENT.COM. Aceste programe nu permit instalarea completa a
DRAGOSTEI.
Puteti face asta?

Clientul: Nu stiu cum sa le dezinstalez. Au un mesaj de \"eroare\". Ma
puteti
ajuta?
Serv.Tehnic: Cu placere. Mergeti in [Start Menu] si cautati
IERTARE.EXE.
Faceti
acest lucru ori de cite ori apar DISPRET.EXE si RESENTIMENT.COM, pana
cind vor
fi complet disparute din sistemul dvs.

Clientul: OK. Am terminat! DRAGOSTEA a inceput sa se instaleze automat!
Asa
este normal?
Serv.Tehnic: Este perfect! Trebuie sa primiti un mesaj care spune ca
programul
se instaleaza pentru toata viata in INIMA sistemului dvs. Aveti acest
mesaj?

Clientul: Da, il am. Acum programul este complet instalat?
Serv.Tehnic: Da, numai ca aveti acum numai modulul de baza. Trebuie sa
va
conectati la alte INIMI ca sa puteti face upgrade-uri.

Clientul: Oh! Am deja un mesaj de eroare. Ca trebuie sa fac?
Serv.Tehnic: Ce spune acest mesaj?

Clientul: Spune: \"Eroare 412 - Programul nu poate rula pe componentele
interne\". Ce inseamna asta?
Serv.Tehnic: Nu va ingrijorati, asta este o problema simpla. Inseamna
ca
DRAGOSTEA este setata sa ruleze pe o INIMA externa si nu a fost rulata
inca in
INIMA dvs. Este unul din cele mai dificile lucruri in programare.
Trebuie sa
aveti DRAGOSTE interioara pentru propriul sistem inainte de a incerca
sa va
conectati la DRAGOSTEA altor sisteme.

Clientul: Si ce trebuie sa fac?
Serv.Tehnic: Puteti gasi AUTOACCEPTAREA?

Clientul: Da, am gasit-o.
Serv.Tehnic: Excelent, incepe sa fie foarte bine! Acum inserati
urmatoarele
fisiere si copiati-le in directorul \"INIMA MEA\": IERTARE.DOC,
AUTOACCEPTARE.TXT, BUNATATE.DOC si INCREDERE.TXT. Sistemul dvs. va
rescrie
toate fisierele. Apoi va trebui sa stergeti SARCASM.EXE si sa goliti
cutia de
gunoi astfel incat sa fiti sigur ca nu a mai ramas nimic rau si
niciodata nu
va
mai fi rulat.

Clientul: Am reusit! Hei! INIMA mea incepe sa aiba noi fisiere:
ZAMBET.MPG
este
pe monitor chiar acum si un mesaj imi spune ca PACEA.COM,
COMPASIUNEA.EXE si
MULTUMIREA.COM se instaleaza in toata INIMA mea!
Serv.Tehnic: Inseamna ca DRAGOSTEA este instalata si ruleaza. Ar trebui
sa va
descurcati singur de acum. Inca un lucru inainte de a termina ...

Clientul: Va ascult.
Serv.Tehnic: DRAGOSTEA este un program distribuit gratuit. Fiti sigur
ca o
daruiti curata la orice sistem cat timp veti fi conectat la serverul
principal -
MAREA DRAGOSTE! Veti primi inapoi module cu adevarat valoroase.

Clientul: Asa voi face. Multumesc pentru ajutor.
Serv.Tehnic: INIMA sa-ti fie binecuvantata cu multa DRAGOSTE! [/SIZE]
[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]

strajeru 03.01.2009 02:48:09

[COLOR=#6495e6]Indianul si greierul[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555]
[/COLOR][COLOR=#555555] Un indian american era impreuna cu prietenul sau in centrul New York-ului, tercand pe langa piata Times Square din Manhattan. Era ora amiezii iar strazile erau pline de oameni. Masini claxonand, taximetre ce luau curbele cu viteza, sirene ce se apropiau sau se departau, toate aceste sunete ale orasului parca te asurzeau.
Dintr-o data indianul a spus: "Am auzit un greiere."
Prietenul sau a spus: "Ce? Trebuie sa fii nebun. N-ai cum sa auzi un greiere in tot vacarmul asta!"
"Nu! Sunt sigur, am auzit un greiere!" a insistat indianul.
"Asta-i o nebunie!" a continuat prietenul.
Indianul a ascultat cu atentie un moment dupa care a tercut strada spre o zona unde se aflau cativa copaci. A cautat imprejur, sub ramuri si a gasit micul greiere. Prietenul sau a ramas uimit.
"Asta-i incredibil!" a spus acesta. "Trebuie sa ai un auz supraomenesc!"
"Nu", a spus indianul. "Urechile mele nu sunt diferite de ale tale. Totul depinde de ce asculti cu ele."
"Dar asta nu se poate!" a continuat prietenul. "Eu n-as putea auzi un greiere in acest zgomot!"
"Da, asta asa e. Depinde de ceea ce este important pentru tine." a venit imediat raspunsul. Da-mi voie sa-ti arat."
A bagat mana in buzunar si a scos cateva monede pe care le-a lasat sa cada discret pe asfaltul trotuarului. Atunci, cu tot zgomotul asurzitor al orasului au remarcat ca toti oamenii de pe o raza de 5 metri au intors capul privind in jur daca nu cumva banii cazuti erau ai lor.
"Intelegi ce am vrut sa spun?" a continuat indianul. "Totul depinde de ceea ce este important pentru tine.

APLICATIE: Ce este important pentru tine? Ce asculti? Unii oameni spun ca nu exista Dumnezeu si ca El nu le-a vorbit niciodata. Dar poate ei nu-L pot vedea sau auzi deoarece nu il asculta. Ei traiesc pentru ei insisi, nu pentru Dumnezeu.
Daca esti acordat pe aceeasi lungime de unda cu Dumnezeu, vei fi in stare sa Il identifici la lucru in viata ta si in lume. Si vei fi in stare sa Il auzi cand vorbeste.
Hristos a spus: "Caci inima acestui popor s-a impietrit; au ajuns tari de urechi, si-au inchis ochii, ca nu cumva sa vada cu ochii, sa auda cu urechile, sa inteleaga cu inima sa se intoarca la Dumnezeu si sa-i vindec. Dar ferice de ochii vostri ca vad si de urechile voastre ca aud!" (Matei 13:15-16)
[/COLOR][COLOR=#6495e6][/COLOR]

strajeru 03.01.2009 02:54:06

[COLOR=#6495e6]Indraznesti sa fii un Daniel?[/COLOR]
[COLOR=#6495e6][/COLOR]
[COLOR=#555555] In primul capitol al cartii Daniel in Vechiul Testament din Biblie, aflam despre un tanar cu o credinta remarcabila si cu incredere in Dumnezeul pe care nu l-a vazut sau auzit vrreodata, dar in care totusi crede din toata inima sa. Acest tanar refuza sa-si calce convingerile. Daniel si cei trei prieteni ai sai au fost alesi sa fie educati in palatul regelui desi erau straini aflati in captivitate in acea tara. Regele a poruncit ca toti tinerii care au fost alesi sa manance din mancarea imparateasca din care el insusi mananca si sa li se dea cea mai buna ingrijire in timpul pregatirii lor. Ar fi fost foarte usor pentru Daniel sa fie ca si ceilalti, bucurandu-se de semetia de a fi tratat regeste, dar a banuit ca acest rege pagan s-ar putea sa fi oferit mancarea idolilor sau unor dumnezei falsi (cum era obiceiul acelor zile) inainte sa o aduca la masa. Aceasta era o uraciune inaintea lui Dumnezeu si deci si inaintea lui Daniel. Mai degraba se lipsea de aceste lucruri, chiar daca aceasta insemna riscarea unor favoruri viitoare.
Aceasta imi aminteste de o poveste pe care am auzit-o odata despre un botanist care explora jungla sud-americana. El a descoperit o specie de omizi care "marsaluiau" intr-un singur rand, una in spatele celeilalte mancand lucrurile de care se bucurau in drumul lor, insa facand toate acelasi lucru. Botanistul s-a decis sa faca un experiment cu aceste omizi si sa puna una pe marginea unui vas: aceasta umbla in cerc pe buza vasului. Apoi a pus inca una si inca una pana cand a umplut buza vasului cu omizi care erau una in coada celeilalte. Omizile si-au continuat mersul in cerc pe varful vasului, fiecare urmarind-o pe cea din fata, facand aceasta toata ziua. Presupunand ca "creaturile" ar putea fi flamande, botanistul a pus mancarea preferata a omizilor in mijlocul vasului, unde puteau s-o vada si sa o miroase, insa omizile si-au continuat mersul urmarind-o pe cea de dinainte desi erau toate flamande. Aceasta a continuat timp de sapte zile si sapte nopti iar in cele din urma toate au murit de foame si extenuare chiar daca mancarea era atat de aproape de ele si o puteau ajunge atat de usor. Fiecare dintre aceste omizi s-ar fi putut opri din mers, gusta mancarea si daca i-ar fi placut s-ar fi putut satura si apoi sa se alature din nou marsului, dar nici una nu a vrut sa iasa din multime.
Uneori ne gasim pe noi insine intr-o astfel de situatie. Poate stim ca ceea ce facem nu este bine pentru noi sau ca nu este o practica sanatoasa dar nu ne putem desparti de "prietenii" nostri sau chiar de familie de frica sa nu rada de noi sau ca isi vor bate joc de noi pentru moralitatea noastra.
Rezultatul actiunii lui Daniel de a sustine ceea ce credea a fost bun si a condus la alegerea lui si a celor trei prieteni ai sai ca cei mai buni elevi din selectie si in cele din urma la promovarea lor in pozitii remarcabile in sistemul de guvernare al regelui.
Dumnezeu ne invata prin Cuvantul Sau, ca: "tot ce este adevarat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept, tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit, tot ce este vrednic de primit, orice fapta buna, si orice lauda, aceea sa va insufleteasca." Filipeni 4:8.
Nu este doar o chestiune de insufletire - trebuie de asemenea sa facem ceva pozitiv in acest sens. Iisus Hristos, care a murit pe acea cruce la Golgota, nu a fost rastignit pentru vre-un pacat pe care il facuse, pentru ca, fiind Fiul lui Dumnezeu nu putea si nu a pacatuit. Dar pentru ca noi toti am pacatuit si meritam sa fim pedepsiti pentru pacate, Iisus a murit in locul nostru purtand el insusi pedeapsa, pentru ca nu era nici un alt mod de a potoli mania lui Dumnezeu. Sfanta Scriptura spune ca: "Daca marturisesti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn, si daca crezi ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mintuit." (Romani 10:9) si "oricine va chema Numele Domnului, va fi mintuit." (Romani 10:13)
Exact ca aceste omizi putem ignora singurul lucru care ne poate cruta de un sfarsit oribil. Trebuie sa te opresti si sa te gandesti la ceea ce a facut Domnul nostru Iisus Hristos....... pentru tine.
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 02:56:39

Inima ta cum este?

Intr-o zi, un tanar s-a oprit in centrul unui mare oras si a inceput sa le spuna trecatorilor ca are cea mai frumoasa inima din imprejurimi.
Nu dupa multa vreme, in jurul lui s-a strans o mare multime de oameni si toti ii admirau inima care era intr-adevar perfecta. Nu vedeai pe inima lui nici un semn, nici o fisura.
Da, toti au cazut de acord ca era cea mai frumoasa inima pe care au vazut-o vreodata. Tanarul era foarte mandru de inima lui si nu contenea sa se laude singur cu ea.
Deodata, de multime s-a apropiat un batranel. Cu glas linistit, el a rostit ca pentru sine:
- Si totusi, perfectiunea inimii lui nu se compara cu frumusetea inimii mele...
Oamenii din multimea stransa in jurul tanarului au inceput sa-si intoarca privirile spre inima batranului. Pana si tanarul a fost curios sa vada inima ce indraznea sa se compare cu inima lui. Era o inima puternica, ale carei batai ritmate se auzeau pana departe. Dar era plina de cicatrice,locuri unde bucati din ea fusesera inlocuite cu altele care nu se potriveau chiar intru totul, liniile de unire dintre bucatile straine si inima batranului fiind sinuoase, chiar colturoase pe alocuri. Ba mai mult, din loc in loc lipseau bucati intregi din inima concurenta, si acolo se vedeau rani larg deschise, inca sangerande.
- Cum poate spune ca are o inima mai frumoasa?, isi sopteau uimiti oamenii.
Tanarul, dupa ce examinase atent inima batranului, si-a ridicat privirea si i-a spus razand:
- Cred ca glumesti, mosnege. Priveste la inima mea - este perfecta! Pe cand a ta este toata o rana, numai lacrimi si durere!
- Da, a spus bland batranelul. Inima ta arata perfect, dar nu mi-as schimba niciodata inima cu inima ta. Vezi tu,fiecare cicatrice de pe inima mea reprezinta o persoana careia i-am daruit dragostea mea - rup o bucata din inima mea si i-o dau omului de langa mine, care adesea imi da in schimb o bucata din inima lui, ce se potriveste in locul ramas gol in inima mea. Dar pentru ca bucatile nu sunt masurate la milimetru, raman margini colturoase, pe care eu le pretuiesc nespus de mult deoarece imi amintesc de dragostea pe care am impartasit-o cu cel de langa mine. Uneori am daruit bucati din inima mea unor oameni care nu mi-au dat nimic in schimb, nici macar o bucatica din inima lor. Acestea sunt ranile deschise din inima mea, gaurile negre... a-i iubi pe cei din jurul tau implica intotdeauna un oarecare risc. Si desi aceste rani sangereaza inca si ma dor, ele imi amintesc de dragostea pe care o am pana si pentru acesti oameni; si, cine stie, s-ar putea ca intr-o zi sa se intoarca la mine si sa-mi umple locurile goale cu bucati din inimile lor. Intelegi acum, dragul meu, care este adevarata frumusete a inimii? a incheiat cu glas domol si zambet cald batranul.
Tanarul a ramas tacut deoparte, cu obrazul scaldat in lacrimi. S-a apropiat apoi timid de batranel, a rupt o bucata din inima lui perfecta si i-a intins-o cu maini tremurande. Batranul i-a primit bucata pe care a pus-o in inima lui. A rupt apoi o bucata din inima brazdata de cicatrice si a pus inima tanarului. Se potrivea, dar nu perfect, pentru ca marginile erau cam colturoase.
Tanarul si-a privit inima, care nu mai era perfecta, dar care acum era mai frumoasa ca niciodata, fiindca in inima candva perfecta pulsa de-acum dragoste din inima batranelului. Cei doi s-au imbratisat, si-au zambit si au pornit impreuna la drum.
Cat de trist trebuie sa fie sa mergi pe calea vietii cu o inima intreaga in piept! O inima perfecta, dar lipsita de frumusete...
Inima ta cum este? O poti imparti cu altii?

strajeru 03.01.2009 02:58:22

[COLOR=#6495e6]Inteleptii Hopi[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555] La scurt timp dupa ce a fost dezvoltat testul de inteligenta I.Q. s-au facut cateva studii pentru a descoperi scoruri de grup. Testul a fost facut pe grupuir diferite de oameni: barbati si femei, batrani si tineri, bogati si saraci, precum si pe diferite grupuri etnice. In aceasta imprejurare testul a ajuns sa fie dat si unui grup de indieni Hopi.
Cand acestia au primit testul au inceput imediat sa se intrebe unii pe altii si sa isi compare raspunsurile. Cel ce conducea testul a vazut acest lucru si a intervenit repede, explicandu-le ca testul este individual: "Nu aveti voie sa va ajutati unii pe altii sau sa va spuneti raspunsurile intre voi." a spus el.
Cand indienii Hopi au auzit acest lucru, au fost atat de indignati incat au refuzat sa mai dea testul spunand: "Nu este mai important daca eu sunt mai destept decat fratele meu, sau daca fratele meu este mai destept decat mine. Important este ceea ce putem face impreuna!"

APLICATIE: Din nefericire traim intr-o lume care pune mare accent pe ceea ce putem face singuri. Rezultatul: suferim de tot felul de maladii: parere proasta de sine, competitivitate, gelozie, manie, lacomie, ostilitate, si am numit doar cateva.
Dar Dumnezeu ne-a creat ca sa traim in comuniune cu altii, sa muncim unii cu altii, sa punem resursele in comun, sa ne ajutam unii pe altii. Principiul este dragostea, nu competitivitatea si lacomia. In trupul lui Hristos nici unul nu este mai mare sau mai important decat altcineva (vezi 1 Corinteni 12). Crestinismul nu este pentru "singuratici". Avem nevoie unul de altul.
[/COLOR]


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:41:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.