Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Povesti cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4538)

strajeru 03.01.2009 02:04:09


INTERVIU CU DUMNEZEU...

Am visat ca am avut un interviu cu Dumnezeu...
'Deci vrei sa ai un interviu cu mine?' a intrebat Dumnezeu. 'Daca ai timp...' am raspuns eu. Dumnezeu a zambit. 'Timpul meu este vesnic; ce te gandesti sa Ma intrebi?'. ' "Ce te surprinde cel mai mult la omenire?...". Dumnezeu a raspuns...
Ca gandindu-se cu ingrijorare la viitor, ei uita prezentul, astfel ca ei nu traiesc nici in prezent nici in viitor. Ca ei traiesc ca si cand nu vor murii niciodata, si mor ca si cand n-ar fi trait vreodata..."
"Ca se plictisesc cu copilaria- se grabesc sa creasca mari si apoi iarasi tanjesc sa fie copii. Ca isi pierd sanatatea sa faca bani si apoi isi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea." Bratele lui Dumnezeu m-au luat si am tacut un moment, apoi am intrebat... "Ca un parinte care sunt cateva din lectiile vietii pe care vrei sa le invete copiii Tai? " Dumnezeu mi-a raspuns zambind:
"Sa invete ca ei pot face pe oricine sa-i iubeasca si sa se lase iubiti.
Sa invete ca cel mai valoros lucru nu este ceea ce au in viata lor, ci pe cine il au in viata si viata insasi.
Sa invete ca nu-i bine sa se compare cu altii.
Sa invete ca o persoana bogata nu este una care are cel mai mult ci una careia ii trebuie cel mai putin.
Sa invete ca doar in cateva secunde pot provoca rani adanci in persoana iubita, si pot trece multi ani ca sa le vindece. Sa invete sa ierte prin practicarea iertarii.
Sa invete ca sunt persoane care ii iubesc mult, dar pur si simplu nu stiu sa exprime sau sa-si arate sentimentele.
Sa invete ca banii pot cumpra orice dar nu Fericirea !!!
Sa invete ca doi oameni pot privii la acelasi lucru dar il pot vedea foarte diferit.
Sa invete ca Eu sunt aici cu ei intodeauna."

strajeru 03.01.2009 02:18:56

[COLOR=#6495e6]Ma iubesti cu adevarat?[/COLOR]
[COLOR=#6495e6][/COLOR]
[COLOR=#555555]
M-am trezit intr-o dimineata devreme, ca sa admir rasaritul soarelui. Ah, frumusetea creatiei lui Dumnzeu nu poate fi redata in cuvinte! In timp ce priveam rasaritul soarelui I-am adus laude lui Dumnezeu, pentru frumusetea lucrarii Lui. Stand acolo am simtit prezenta Domnului alaturi de mine.
El m-a intrebat: "Ma iubesti?"
I-am raspuns: "Bineinteles ca Te iubesc, Doamne! Tu esti Domnul si Mantuitorul Meu!"
Apoi m-a intrebat: "Daca ai fi handicapat fizic m-ai iubi si atunci?"
Eram descumpanit. Mi-am privit mainile si picioarele si restul trupului si m-am intrebat oare cate lucruri n-as mai putea face daca as fi handicapat, lucruri pe care le socotesc normale.
Si i-am raspuns: "Doamne, n-ar fi usor, dar totusi Te-as iubi!"
Atunci Domnul mi-a spus: "Daca ai fi orb, ai iubi si atunci oare creatia Mea si M-ai iubi si pe Mine?"
Cum as putea iubi ceva ce nu pot vedea? Dar, m-am gandit la toti oamenii orbi din lume si la faptul ca multi dintre ei Il iubesc pe Dumnezeu si creatia Lui.
Si I-am raspuns: "Mi-e greu sa ma gandesc la asa ceva, dar totusi Te-as iubi!"
Domnul m-a intrebat: "Dar, daca ai fi surd, ai asculta Cuvantul Meu?"
Cum as putea asculta daca as fi surd? Atunci am inteles: ca sa asculti Cuvantul Lui Dumnezeu nu trebuie doar sa auzi cu urechile, ci trebuie sa asculti cu inima!
Si I-am raspuns: "Doamne, n-ar fi usor, dar as asculta Cuvantul Tau!"
Atunci, Domnul m-a intrebat: "Dar daca ai fi mut, ai lauda Numele Meu si atunci?"
Cum L-as lauda fara glas? Am inteles din nou. Dumnezeu vrea sa-I cantam din inima si din suflet. Sunetele nu au mare importanta; si noi nu Il laudam pe Dumnezeu doar cu cantari, ci chiar si atunci cand suntem persecutati Ii aducem slava lui Dumnezeu prin recunostinta noastra.
I-am raspuns: "Chiar daca nu as putea canta in cuvinte, tot as lauda Numele Tau!"
Si Dumnezeu m-a intrebat: "Ma iubesti cu adevarat?"
Cu curaj si cu convingere ferma I-am raspuns: "Da, Doamne! Te iubesc pentru ca Tu esti singurul Dumnezeu adevarat."
Am crezut ca am raspuns bine, dar Domnul m-a intrebat: "Daca ma iubesti, de ce pacatuiesti?"
Si I-am raspuns: "Doamne, sunt doar un om, nu sunt perfect!"
Dar Domnul m-a interebat: "De ce in vremuri de pace si bunastare te indepartezi cel mai mult de Mine? De ce numai in vremuri de necaz te rogi din toata inima?"
N-am putut da nici un raspuns, doar lacrimi.
Domnul a continuat: "De ce canti numai la adunare? De ce ma cauti numai in ceasul de inchinare? De ce te rogi atat de egoist? De ce imi esti necredincios?"
Si lacrimile au continuat sa-mi curga pe obraz.
"De ce ti-e rusine de Mine? De ce nu raspandesti Veste Buna? De ce in vremuri de prigoana ceri ajutorul de la oameni si nu alergi la Mine? De ce cauti scuze atunci cand iti dau ocazia sa slujesti in Numele Meu?"
Am incercat sa raspund, dar n-am gasit nici un raspuns.
"Esti binecuvantat cu viata. Te-am creat sa n-o irosesti. Te-am binecuvantat cu talent ca sa Ma servesti, dar tu fugi de Mine. Ti-am revelat Cuvantul Meu, dar nu te adancesti in El. Ti-am vorbit, dar urechile ti-au fost inchise. Ti-am trimis slujitori ai Mei si tu ai stat nepasator cand ei erau respinsi. Ti-am auzit rugaciunile si Ti-am raspuns la toate! Dar, Ma iubesti tu cu adevarat?"
N-am putut raspunde. Cum sa-I raspund? M-a coplesit rusinea! N-am nici o scuza! Cu inima zdrobita si lacrimi pe obraz am spus: "Doamne, iarta-ma! Nu sunt vrednic sa fiu copilul Tau!"
Si Domnul mi-a raspuns: "Tu esti al Meu prin har si nu prin merit!"
Am spus: "Doamne, oare vei continua sa ma iubesti? De ce ma ierti?"
Domnul mi-a raspuns: "Te iubesc pentru ca te-am creat. Tu esti copilul Meu si Eu nu Te voi parasi nicioadata! Cand plangi, Mi-e mila de tine si plang cu tine! Cand strigi de bucurie, rad si Eu cu tine! Cand esti descurajat, Eu te incurajez! Cand cazi, Eu te ridic! Cand esti obosit, Eu te port pe brate! Eu voi fi cu tine pana la sfarsitul zilelor si te voi iubi intotdeauna!"
Niciodata n-am plans cu atata amar. Cum am putut fi atat de nepasator. Cum am putut zdrobi atat de mult inima lui Dumnezu?
Domnul mi-a intins bratele si am vazut urmele cuielor in palmele Sale.
M-am inchinat la picioarele Domnului Iisus Hristos, Mantuitorul meu si pentru prima oara m-am rugat cu adevarat!

Amin!
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 02:23:54

[COLOR=black][SIZE=3] Cuvinte pentru suflet[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
  • Nu putem intra in Cer daca mai inainte nu a intrat Cerul in noi.
  • Cereri mari duc la raspunsuri mari pentru ca rugaciunea misca mainile care misca lumea.
  • Dumnezeu te are in planurile Lui, Il ai si tu pe El in ale tale?
  • Nu esti gata sa traiesti pana nu esti gata sa mori.
  • Noi il privim pe Dumnezeu asa cum aviatorii isi privesc parasuta; ea este acolo pentru urgente dar pilotul spera sa nu trebuiasca sa o foloseasca niciodata.
  • Daca crestinii n-ar fi copii lui Dumnezeu, Satan n-ar incerca sa-i faca sa se indoiasca de faptul ca sunt.
  • Cred in Dumnezeu asa cum cred in rasaritul soarelui. Nu pentru ca il vad ci pentru ca vad tot ce atinge.
  • Nu exista oameni atat de buni ca sa se mantuiasca singuri - dar nici atat de rai sa nu poata fi mantuiti de Dumnezeu
  • Putem sluji fara iubire dar nu putem iubi fara slujire.
  • Daca nu gasesti nici o cale de iesire,incearca privind in sus!
  • Dumnezeu va avea grija de lucrurile prin care treci, tu ai grija cum treci prin ele!
  • Prieten iti este cel ce stie totul despre tine si totusi te place.
  • Prietenii sunt ca si curcubeul: iti lumineaza viata cand ai trecut printr-o furtuna.
  • Prietenia este ca si vinul: se face mai buna cu trecerea timpului.
  • Orice om vrea sa fie apreciat. Deci daca apreciezi pe cineva, nu pastra secret acest lucru.
  • Invata din greselile altora; viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
  • Cand nu-ti ramane decat Dumnezeu, vei descoperi ca Dumnezeu iti este suficient.
  • Daca vezi pe cineva fara zambet, da-i unul de-al tau!
  • Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea.
  • Daca vrei sa faci lucruri mari trebuie sa ramai mic.
  • Fiecare vrea sa traiasca pe varful muntelui, insa toata fericirea si cresterea vin in timp ce il urci!
  • Am tinut multe lucrui in mana si le-am pierdut, dar ceea ce am incredintat in mainile lui Dumnezeu este al meu si astazi.

strajeru 03.01.2009 02:27:50

[COLOR=#6495e6]Nava si farul[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555] In cea mai intunecata parte a noptii, capitanul isi conducea nava prin apele peste care se lasase si ceata. Cu ochii concentrati la maxim, el scruta ntunecimea, cautand eventualele pericole. Cele mai adanci sentimente de frica au aparut cand a vazut o lumina puternica chiar in directia sa. Parea sa fie o alta nava a carei curs prevestea o coliziune cu nava sa.
Pentru a avertiza asupra potentialului dezastru, a transmis prin radio: "Sunt capitanul Jeremiah Smith. Va rog sa va modificati cursul cu 10 grade Sud! Terminat!"
Spre uimirea sa, lumina ce se indrepta spre ei nu si-a schimbat cursul. Dimpotriva a auzit raspunsul prin radio: "Capitane Smith, sunt soldat Thomas Johnson. Va rog sa va modificati imediat cursul cu 10 grade spre Nord! Terminat."
Enervat de mesajul radiofonic, capitanul a strigat inapoi prin radio: "Soldat Johnson, sunt capitanul Smith si iti ordon sa schimbi imediat cursul cu 10 grade spre Sud! Terminat!"
Pentru a doua oara, lumina din fata nu si-a schimbat cursul. "Cu tot respectul, domnule capitan Smith" s-a auzit din nou vocea soldatului "va ordon eu, sa va modificati cursul cu 10 grade spre Nord. Terminat."
Enervat si frustrat de acest marinar inconstient, care punea in pericol vietile echipajului sau, capitanul a luat din nou emitatorul: "Soldat Johnson, as putea sa te trimit in fata tribunalului militar pentru asta! Pentru ultima data, iti comand cu autoritatea investita mie de guvernul Statelor Unite ale Americii sa iti modifici cursul cu 10 grade spre Sud! Sunt o nava de razboi!"
Raspunsul final transmis de catre soldat a fost calm si rece: "Cu tot respectul domnule, ma vad nevoit sa va comand din nou sa va modificati cursul cu 10 grade spre Nord! sunt Farul!"

APLICATIE: Multi dinte noi in aceasta lume, avem putin respect fata de autoritate. Ne comportam ca si cum regulile si legile pot (sau ar trebui) sa fie schimbate dupa nevoile noastre personale. Reclamele ne imping spre "Fa cum iti place tie". In realitate, nu putem sa le avem pe toate, dupa bunul nostru plac. Trebuie sa m ne conformam vietile dupa un adevar mai inalt, o autoritate mai inalta - Cuvantul lui Dumnezeu.
Adevarul lui Dumnezeu este asemenea unui far. Nu se schimba doar ca sa ne faca noua pe plac. Noi suntem cei care trebuie sa ne schimbam si sa ne conformam vietile dupa ceea ce vrea Dumnezeu sa facem.
Iisus este si El asemenea unui far. Biblia ne invata ca "Iisus Hristos este acelasi ieri, azi si in veci" (Evrei 13:8). El va fi intotdeauna aici, pentru noi. El este Cel pe care te poti bizui 100%. Noi, crestinii, trebuie sa ne aliniem vietile dupa voia Sa. Daca El ne spune sa ne schimbam cursul, n-avem altceva de facut decat sa ascultam pentru ca ne vrea doar binele.
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 02:32:35

O scrisoare de la EL

Când te-ai trezit, te priveam, si mã gândeam cã îmi vei vorbi, chiar si doar câteva cuvinte: cerându-Mi pãrerea în vreo problemã sau multumindu-Mi pentru vreun lucru bun care s-a întâmplat ieri în viata ta.
Dar am observat cã esti prea ocupat încercând sã-ti gãsesti haina potrivitã pe care s-o porti în acea zi. În timp ce te învârteai prin casã, pregatindu-te, stiam cã ai putea gãsi câteva minute ca sã te opresti si sã-Mi zici: Bunã dimineata! dar erai ocupat.
La un moment dat ai avut vreo cinsprezece minutelibere. Neavând nimic altceva de fãcut te-ai asezat într-un fotoliu. Apoi te-am vãzut sãrind în picioare. Am crezut cã vrei sã-Mi vorbesti. Dar ai alergat la telefon si ai chemat un prieten, ca sã bârfesti cu el. Te-am privit rãbdãtor întreaga zi. Cu toate activitatile tale…ai fost prea ocupat ca sã-mi spui mãcar o vorbã.
Am observat cã înainte de a lua masa de amiazã, ai privit în jur. Poate ca te-ai simtit jenat ca sã-Mi vorbesti, de aceea nu ai plecat capul ca sã te rogi. La vreo douã trei mese de tine, ai observat câtiva prieteni care s-au rugat înainte de a manca, dar tu nu
ai facut-o. Asta e…! Mai existã înca timp din zi asi nãdajduiesc ca vei
vorbi totusi cu Mine.
Te-ai întors acasã. Pãrea cã ai o multime de lucruri de fãcut. Dupã ce ai terminat o parte din ele, ai dat drumul la televizor. Nu stiu daca-ti place sã te uiti la el! Prin fata ochilor tãi se perinda vrute si nevrute, si petreci foarte mult timp zilnic în fata lui, negândindu-te, de fapt, la nimic. Pur si simplu privesti ecranul. Am asteptat rãbdãtor, în timp ce priveai televizorul…apoi, în timp ce ti-ai luat cina…dar, tot nu ai vorbit cu Mine.
Era târziu, cred, si te simteai oboist. Dupã ce ai spus Noapte bunã! familiei, te-ai trântit în pat si ai adormit imediat. Ce sã faci? E bine si asa…! Poate nu stii cã Eu sunt întotdeauna acolo pentru tine. Am mai multã rãbdare decât îti imaginezi tu. As vrea chiar sã te învãt cum sã ai si tu rãbdare cu altii.
Te iubesc atât de mult, încât astept în fiecare zi cel putin un semn de la tine, o rugãciune, un gând, sau o multumire din inimã.
Este asa de greu sã ai o conversatie de unul singur. Ei, vãd cã te pregatesti sã te trezesti din nou. Voi mai astepta o datã, cu toatã dragostea mea pregãtitã
pentru tine.

Sã ai o zi bunã !

Prietenul tãu Dumnezeu

strajeru 03.01.2009 02:35:45

[COLOR=purple]Pilda podului[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=purple][/COLOR]
[COLOR=purple][/COLOR]
[COLOR=purple] “ Povestirea care urmeaza a avut loc intr- un orasel canadian care e traversat de un rau foarte larg, numit Saint Laurent River (Raul Sfantul Laurentiu). Raul acesta face legatura fluviala intre Oceanul Atlantic si Montreal si este foarte[/COLOR][COLOR=purple] solicitat de trecerea vapoarelor. De cateva ori pe zi insa acesta se inchide trraficului de vapoare pentru a pemite instalarea unui pod mobil care permite astfel, trecerea peste el a catorva trenuri de calatori.[/COLOR]
[COLOR=purple] Acest pod mobil a fost , in urma cu cateva decenii, martorul unei tragedii cumplite. Cu toate ca operatiunile de montare si demontare a podului se facusera de mii de ori pana atunci, in acea zi blestemata lucrurile nu s- au intamplat asa cum trebuiau. Cu toate ca personalul angajat la manevra asamblarii si dezasamblarii podului mobil fusese instruit foarte atent, acea zi blestemata a lasat urme adanci in inimile oamenilor ce locuiau in acel orasel.Dar iata ce s- a intamplat.[/COLOR]
[COLOR=purple] Omul angajat cu asamblarea podului mobil avea o baraca mica de o parte a raului, loc de unde acesta manevra automat instalarea si blocarea podului.[/COLOR]
[COLOR=purple] In acea seara omul de serviciu astepta ultimul tren al zilei resepective sa treaca peste rau.Uitandu-se in departare omul i-a zarit luminile, semn ca acesta se apropia de pod. Omul a pasit arunci catre camera de control si astepta pana cand trenul era la o anumita distanta, dinainte stabilita, cand el trebuia sa declanseze reasezarea podului.Cand el a apasat pe butonul ce actiona asezarea si blocarea automata a podului, a observat, spre oroarea lui, ca mecanismul de blocare nu mai functiona.[/COLOR]
[COLOR=purple] Daca podul nu era blocat in pozitia potriviata, acesta se clatina cand ajungea trenul pe el, facand astfel, ca trenul sa se balanseze, sa cada de pe linie si sa se prabuaseasca in rau. Acesta era un tren de pasageri cu foarte mullti oameni in el.[/COLOR]
[COLOR=purple] El a parasit atunci , dispozitivul de instalare automata si a fugit repede de partea cealalta raului, loc unde era un levier pe care il putea manevra manual pentru blocarea podului. Omul trebuia sa tina levierul apasat cu fermitate pe toata durata trecereii trenului. El putea auzi deja bubuitul trenului care se apropia in viteza. A inceput sa apese levierul, lasandu- se pe spate pentru a–i putea aplica levierului toata greutatea sa, asigurandu- se astfel, ca face tot ceeea ce poate pentru a bloca podul.[/COLOR]
[COLOR=purple] Omul a continuat sa aplice presiunea pentru a mentine mecanismul blocat.Era deplin constient de vietile care depindeau acum de puterea lui.[/COLOR]
[COLOR=purple] Atunci, veninid din cealalta parte a podului, el auzi un zgomot ce l- a facut sa- i inghete sangele in vine.” Tati, unde esti?”El si-a vazut atunci fiul de patru ani, traversand podul pentru a- l cauta pe el.[/COLOR]
[COLOR=purple] Primul sau impuls a fost sa urle catre copil ” Fugi!Fugi! ” Dar trenul era prea aproape;[/COLOR]
[COLOR=purple]picioarele lui mici nu puteau sa fuga de pe pod in timpul necesar.Omul nostru aproape ca a lasat levierul jos pentru a fugi sa – si ia fiul pentru a- l duce in libertate. Dar si- a dat seama ca el nu putea renunta la levier.[/COLOR]
[COLOR=purple] Fie oamenii din tren, fie fiul sau trebuia sa moara. A pastrat un moment pentru a lua decizia.[/COLOR]
[COLOR=purple] Trenul a trecut cu siguranta mai departe, si nimeni nu a fost constient de micutul corp aruncat cu neindurare in rau de trenul care tocmai a trecut pe acolo. Si de asemenea, nimeni nu a fost constient de fata paralizata a omului ce suspina, care inca tinea strans levierul de blocare, cu toate ca trenul trecuse deja. Nimeni nu a l- a vazut mergand acasa mai incet decat a mers vreodata, sa- i spuna sotiei lui cat de brutal murise fiul lor.[/COLOR]
[COLOR=purple] Acuma, daca tu intelegi emotiile care au trecut prin inima acestui om, tu poti incepe sa intelegi sentimentele Celui de Sus cand acesta si-a sacrificat Fiul pentru a uni distanta dintre noi si viata eterna.”[/COLOR][COLOR=black][/COLOR]
[SIZE=3] [/SIZE]

strajeru 03.01.2009 02:39:40

[COLOR=#6495e6]Prea multa rugaciune[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555]
Johnny, un pusti de 5 anisori, foarte istet, i-a spus tatalui sau ca i-ar place sa aiba un fratior mai mic si pe langa cererea sa era gata sa faca orice sa ajute. Tatal sau, un barbat de 35 de ani, foarte istet si el, s-a oprit un moment si apoi a raspuns: "Iti spun eu ce sa faci. Daca te rogi in fiecare zi timp de doua luni iti garantez ca Dumnezeu iti va da un fratior!" Johnny a raspuns foarte pozitiv la propunerea tatalui sau si in seara aceea s-a dus in dormitorul sau si a inceput sa se roage pentru un fratior mai mic.
S-a rugat in fiecare seara pentru un fratior timp de o luna, dar dupa acea perioada a inceput sa fie tot mai sceptic. A privit imprejur si a aflat ca ceea ce cerea el nu se intamplase niciodata in acea zona. Nu te rogi doua luni dupa care BANG! Apare un fratior. Asa ca Johnny s-a oprit din rugaciune. Dupa o alta luna mama lui Johnny a fost dusa la spital. Cand s-a intors acasa, parintii l-au chemat in dormitorul lor. A intrat precaut, fara insa sa se astepte sa gaseasca ceva, dar acolo see afla o gramajoara acoperita langa mama sa. Tatal sau a tras patura si iata ... nu un bebelus, ci doi! Mama sa a avut gemeni! Tatal lui Johnny a privit la el si a spus: "Nu esti bucuros ca te-ai rugat?" Johnny a ezitat dupa care a privit la tatal sau si a spus: "Dar tu nu te bucuri ca m-am oprit dupa o luna?" :)

APLICATIE: Tatal lui Johnny a stiut in avans ca rugaciunile fiului sau vor avea un raspuns iar Tatal noistru ceresc stie si El in avans daca rugaciunile noastre vor fi sau nu implinite. El poate vedea viitorul. Biblia ne spune, de asemenea, ca Dumnezeu cunoaste dorintele si nevoile noastre chiar inainte sa le spunem. Deci de ce sa ne mai rugam?
In primul rand pentru ca Dumnezeu vrea sa ii demonstram credinta in El. El vrea sa ii demonstram dependenta de El. De aceea Iisus ne-a invatat sa ne rugam: "Da-ne noua astazi painea cea de toate zilele." Dumnezeu stie ca avem nevoie de mancare si de imbracaminte si de sanatate si chiar de fratiori (uneori). Dar Dumnezeu vrea sa mergem la El in rugaciune oricum. Rugaciunea este un lucru foarte puternic. Rugaciunea noastra conteaza! Acesta nu este doar un exercitiu de credinta. Da, Dumnezeu stie ce ne asteapta in viitor, dar daca nu ne rugam uitam de dreptul nostru de a influenta viitorul si de a fi de acord cu Dumnezeu referitor la viitor. El asteapta, dornic sa auda vesti de la tine!
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 02:43:15

[COLOR=#6495e6]Raspunsuri bune, dar nefolositoare[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555]
[/COLOR][COLOR=#555555]Conform unei vechi legende, un om s-a ratacit in calatoria sa si a ajuns intr-un teren cu nisip miscator.
Confucius a vazut situatia omului si a spus: "Este evident ca trebuie evitate astfel de locuri."
Apoi, Budha a observat situatia si a spus: "Fie ca problema acestui om sa fie o lectie pentru intreaga lume."
Dupa aceea a trecut pe acolo Mohamed. La vederea omului ce se scufunda tot mai mult in nisipul miscator el a spus: "Aceasta este voia lui Allah."
In final a aparut pe scena evenimentelor Iisus iar El a spus: "Apuca-ma de mana, frate. Te voi ajuta Eu sa scapi."

APLICATIE: Exista multe religii in lume, si fiecare dintre ele au lucruri care sunt admirabile sau chiar adevarate. Dar numai Iisus asigura salvarea din pacat. Iisus a spus: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine." (Ioan 14:6). Nici un lider religios nu a mai afirmat asa ceva - pentru ca nu pot afirma asa ceva. Numai Iisus are puterea si autoritatea de a ne ierta de pacate si de a ne da viata vesnica. "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe singurul Sau Fiu pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica." (Ioan :316).
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 02:45:53

[COLOR=#6495e6]Regina[/COLOR][COLOR=#6495e6] Angliei[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555]Regina Angliei obisnuieste sa viziteze adesea casteluk Bob Morrow. Intr-o astfel de ocazie, se plimba singura si a inceput sa ploua. A alergat repede spre o casa ca sa ceara ajutor. A batut la usa si a deschis o doamna cam enervata ca este deranjata de cineva. Prin deschizatura usii a strigat: "Ce vrei?"
Regina, nu s-a prezentat, ci doar a spus: "As putea imprumuta o umbrela?"
"Un moment." a mormait femeia. A trantit usa, si s-a intors dupa un minut cu cea mai groaznica umbrela pe care a putut-o gasi, cu spite rupte si cu gauri prin material. A intins-o prin deschizatura usii si a spus: "Uite!" Regina a multumit si si-a vazut de drum.
In urmatoarea dimineata regina impreuna cu intreaga sa escorta s-au oprti in fata casei. Unul dintre membrii escortei a batut la usa si a dat umbrela femeii, spunand: "Doamna, Regina Angliei va multumeste." In timp ce se indeparta acesta a auzit-o spunand: "Daca as fi stiut i-as fi dat ce aveam mai bun."

APLICATIE: Intr-o zi vom sta cu totii inaintea Imparatului cerurilor, iar unii vor fi auziti spunand "Daca as fi stiut i-as fi dat ce aveam mai bun." Problema este ca stim si totusi ii dam lui Hristos resturi sau rebuturi sau lucruri care ne costa foarte putin. Deoarece Dumnezeu ne iubeste, El ne-a dat ce avea mai bun: pe Fiul Sau. Putem sa-i dam ceva mai putin decat ce avem mai bun?
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 02:50:37

[COLOR=#6495e6]Samanta imparatului[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555] Traia odata un imparat, in Orientul Indepartat. Acesta ajunsese batran si stia ca se apropia vremea ca sa aleaga pe cel ce ii va urma la tron. In loc sa aleaga dintre copii sai sau dintre ajutoarele sale, el a decis sa faca ceva diferit. A chemat la el pe toti tinerii din imparatie intr-o anume zi. El a spus: "A venit timpul sa ma dau la o parte si sa aleg urmatorul imparat. Am decis sa aleg pe unul din voi." Tinerii au fost socati! Dar imparatul a continuat: "Va voi da fiecaruia o samanta, astazi. O samanta. Este una speciala. Vreau sa mergeti fiecare acasa, sa plantati samanta, sa o udati, si sa va intoarceti exact peste un an, aici, cu planta care a crescut din samanta. Atunci, voi judeca dupa plantele pe care le aduceti, si voi alege unul dintre voi. Acela va fi urmatorul imparat!"
Printre baieti era si unul numit Lee, care si-a primit si el samanta cuvenita. A mers acasa plin de elan si i-a spus mamei toata povestea. Ea l-a ajutat sa pregateasca ghiveciul, sa aleaga pamantul, sa planteze samanta si s-o ude cu grija. In fiecare zi o uda la timp si urmarea daca da lastari. Dupa vreo 3 saptamani, unii dintre baieti au inceput sa vorbeasca despre planta lor. Lee continua sa-si verifice ghiveciul cu samanta, dar, nimic nu crestea.
Patru saptamani, cinci saptamani, sase saptamani tercura. Tot nimic. Deja toti baietii vorbeau despre plantele lor iar a nici nu se ivise din pamant. Se simtea pierdut. Au tercut 6 luni si tot nimic cu samanta lui. A inteles ca daduse gres. Toti ceilalti aveau copacei si plante inalte iar el...nimic. N-a spus nimic celorlalti. Inca mai astepta, oarecum.
A trecut si anul si toti beietii s-au infatisat inaintea imparatului. Lee n-a vrut sa mearga cu ghiveciul gol, dar mama lui l-a incurajat s-o faca. La urma urmei era cel putin sincer. Lee a simtit un gol imens in stomac, dar stia in sinea lui ca mama are dreptate. Asa ca a luat ghiveciul si s-a dus la palat.
Cand a ajuns acolo a fost uimit de varietatea de plante prezentate de ceilalti tineri. Erau frumoase, de toate formele si marimile. Lee si-a asezat ghiveciul jos iar cei din jurul sau au inceput sa rada. Unii il compatimeau si ii strigau "Hei, cel putin ai incercat si tu!"
Cand a sosit imparatul, si-a aruncat ochii peste multime si i-a salutat pe cei prezenti. Lee a incercat sa se ascunda undeva in spate. "Ce plante minunate si ce flori atragatoare ati crescut. Astazi unul dintre voi va fi numit imparat!"
Dintr-o data, ochii suveranului au cazut pe Lee si pe ghiveciul gol. A poruncit imediat garzilor sa il aduca in fata. Lee era ingrozit. Se gandea: "Imparatul a vazut ca sunt un ratat. Poate ca va pune sa fiu omorat."
Cand a ajuns in fata, imparatul l-a intrebat cum il cheama.
"Numele meu este Lee" a raspuns el.
Toti tinerii radeau si-si bateau joc de el. Imparatul a cerut tacere. S-a uitat la baiat si a anuntat multimea: "Iata noul vostru imparat. Numele lui este Lee!"
Baiatul nu-si putea crede urechilor: "Dar samanta nici nu crescuse. Cum putea sa fie el noul imparat?"
Imparatul a luat din nou cuvantul si a zis: "Cu un an in urma am dat fiefcaruia dintre voi o samanta. V-am spus sa o plantati, sa o udati si sa o aduceti astazi la mine. Dar, eu v-am dat seminte fierte care n-au cum sa creasca. Toti dintre voi - cu exceptia lui Lee - mi-ati adus plante si flori. Cand ati vazut ca samanta nu creste ati inlocuit-o cu alta, de la voi. Doar Lee a avut curajul si sinceritatea de a se prezenta cu ghiveciul in care se afla samanta data de mine. De aceea, el este noul vostru imparat!"

APLICATIE: "Adevarat va spun ca daca grauntele de grau, care a cazut pe pamant, nu moare, ramane singur, dar daca moare, aduce multa roada. Cine isi iubeste viata, o va pierde, dar cine isi uraste viata in lumea aaceasta, o va pastra pentru viata vesnica." (Ioan 12:24-25). Scriptura ne reaminteste ca persoana care este gata sa ia mai putin acum va primi mai mult in viitor. Prin "moarte" fata de noi insine, traim pentru totdeauna.
Iisus a spus: "Nu orisicine-Mi zice Doamne, Doamne va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri" (Matei 7:21). Nu este suficient doar sa arati, in exterior, ca un crestin. Dumnezeu vrea sa fim in totalitate crestini.
[/COLOR]


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:39:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.