Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Despre post (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1488)

micky02ct 08.03.2007 17:57:59

Am și eu o întrebare: midiile sunt de post???

08.03.2007 18:24:26

Citat:

În prealabil postat de micky02ct
Am și eu o întrebare: midiile sunt de post???

Tinand cont ca fac parte din categoria fructelor de mare zic eu ca sunt de post...ca doar sunt fructe :D

mirelat 08.03.2007 21:56:04

Citat:

În prealabil postat de micky02ct
Am și eu o întrebare: midiile sunt de post???

In primul rand, bine ai venit pe forum !

Nu, midiile, animalutele acelea mici care traiesc in mare, nu sunt de post - pentru ca sunt animalute ! Vezi ca sunt mai multe despre asta pe sectiunea "Pocainta".

mirelat 08.03.2007 21:59:08

Si ca sa te ajut un pic, ca esti la inceput pe forum, ti-am selectat eu raspunsul Elenei/ alias Va_iubesc la intrebarea asemanatoare pusa de soothe:

Citand soothe
Va rog frumos sa-mi spuneti daca fructele de mare: scoicile, calamarii, etc sunt considerate de post sau nu.

Eu stiam ca nu, insa cineva care locuieste in Grecia mi-a spus ca acolo si calugarii manananca aceste alimente in timpul postului. Am oarece indoieli si de aceea va intreb cu smerenie cum este mai bine sa fac.
Doamne ajuta!


Alimentele pe care le enumerezi NU sunt de post. Exista o explicatie pentru Grecia. In perioada turcocratiei, cand turcii invadasera Grecia si dadusera foc la tot, grecii nu mai aveau de mancare decat pestele si fructele de mare...findca au multa, multa mare. Asa ca s-a dat dezlegare, ca sa nu moara lumea de foame, sa manance fructe de mare si peste. Dupa aceasta perioada, unii au revenit la forma de post de dinainte, altii nu. Ideea e ca in prezent, in Grecia gasesti o multitudine de fructe si legume (de post), ca nu ai avea nevoie sa mai mananci fructe de mare si peste. Adica nu se mai moare de "inanitie".

Deci ne vedem la o portie de fructe de mare dupa post. Si mie imi plac. Ai venit cu ispita pe forum...

Elena

Stefan500 11.03.2007 04:16:46

Indraznesc sa intreb: care e pacat mai mare: 1) sa tin post la mancare, dar la suflet ba: 2) sa nu tin post la mancare, dar la suflet da.

cozia 11.03.2007 05:08:13

"Sa postim post primit, bine placut lui Dumnezeu: postul cel adevarat este instrainarea de rautate, infranarea limbii, lepadarea maniei, departarea de pofte, de clevetire, de minciuna si de juramant mincinos. Lipsa acestora este postul cel adevarat si bine primit" (Triod, stihira I de la stihoavna Vecerniei de luni, intaia saptamana din post).

Rezulta deci ca postul complet este cel ce uneste infranarea trupeasca cu cea spirituala

Indraznesc si eu cu o intrebare: De ce ti-ar fi asa de greu sa tii post la suflet, astfel lucrind la amindoua?

Stefan500 11.03.2007 09:17:46

Eu sunt cam mofturos la mancare... si simt unoeri lipsa bucatelor de dulce; principalele bucate de dulce carora le simt cel mai mult lipsa sunt... dulciurile... mananca foarte mute dulciuri, si alea de post nu sunt asa de bune. :dozingoff:

quasar 11.03.2007 14:10:25

Eu cred ca postul tinut de multi in ziua de azi nu se mai cheama post,si ma refer la sectiunea mancare.Citeam undeva un articol al lui Laurentiu Dumitru o idee de genu`:pai ce post e asta de azi?Postul inseamna intr-o oarecare masura un pic de flamanzeala,un pic de suferinta in trup,pt a-l mai domoli.Dar azi ,cine are chef de mancat carnati gaseste de post, cine vrea lapte,cascaval,salam,gaseste orice de post.
Pana la urma ne satisfacem toate poftele privind mancarea.Si unde mai e postul aici,ma intreb?...???

Negroponte 11.03.2007 15:57:10

:)postul de bucate trebuie dublat de postul de pacate.Inainte oamenii desi erau mai saraci posteau cu asprime,chiar si copiii.Si astazi copiii ar posti,dar nu-i lasa parintii,chipurile "sa ni i se faca rau copilului la scoala,ca are de invatat"Dar slava Domnului,ca sunt crestini care postesc si se folosesc de postul lor.Doamne ajuta!

quasar 11.03.2007 17:15:07

ca sa nu mai zik de o chestie p care am auzit-o recent la tv:postul nu face bine organismului pt ca oamenii mananca numai cartofi prajiti si preparate din soia ori alte alimente toxice...:D


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:04:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.