Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Conferinte - Dan Puric (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8426)

anaana71 23.02.2010 16:49:04

Citat:

În prealabil postat de adrian010155 (Post 215707)
Dragii mei, nu vreau sa supar pe nimeni, dar simt nevoia sa intervin si sa va rog sa ascultati cuvintul preotului, in Sfanta Biserica, pentru ca numai preotul are har de la Dumnezeu sa dea poporului buna invatatura. Preotul invata in numele lui Hristos, Care a venit in lume in numele Tatalui. Nu va lasati ametiti de cel care vine in numele lui. Daca omul acela este intr-adevar cu sufletul la Dumnezeu, sa ne bucuram pentru el insa, nu stiu cum sa spun in asa fel incat sa nu deranjez, cel care traieste in sfintenie nu organizeaza adunari in care isi striga credinta de o maniera oarecum ciudata, ci mai curand roseste chiar si atunci cand isi spune lui insusi ca este credincios, pentru ca nu cumva sa se mandreasca facand o astfel de marturisire in propria intimitate.

eu ma duc la biserica, din cand in cand citesc sau ascult ce spun marii nostri duhovnici, citesc din Sfanta Scriptura, dar asta nu inseamna ca nu ma mai uit la un film, teatru, o conferinta de-a lui Dan Puric. fiecare avem discernamant ca sa nu confundam un artist cu un preot.:1:

adrian010155 23.02.2010 17:20:10

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 215712)
eu ma duc la biserica, din cand in cand citesc sau ascult ce spun marii nostri duhovnici, citesc din Sfanta Scriptura, dar asta nu inseamna ca nu ma mai uit la un film, teatru, o conferinta de-a lui Dan Puric. fiecare avem discernamant ca sa nu confundam un artist cu un preot.:1:

Da. Asa totul este in regula. Sper ca nu te-am necajit Ana.

anaana71 23.02.2010 17:23:50

Citat:

În prealabil postat de adrian010155 (Post 215721)
Da. Asa totul este in regula. Sper ca nu te-am necajit Ana.

nu ai cu ce sa ma necajesti, ca n-ai scris nimic neadevarat, si ti-ai aratat numai ingrijorarea:5:

VladCat 01.03.2010 22:33:47

Citat:

În prealabil postat de axios (Post 215672)
stai linistita! au fost doar vorbe rele... niste "binevoitori" i-au turnat minciuni parintelui Justin in legatura cu un proiect... dupa care le-au facut publice si au amplificat chestiunea, folosindu-se si de imaginea parintelui. dar lucrurile s-au lamurit intre cei doi si totul este in regula. de curand s-au vizitat si toate sunt ok.
deci poti sa ramai cu parerea buna despre dan puric. pe care si eu o impartasesc.
asa e neamul asta romanesc. cand este cate unul care ar putea face ceva trebuie sa-l tragem in jos...
eu zic ca avem nevoie de cati mai multi ca dansul...

si mie mi se parea dubioasa povestea cu cearta dintre Puric si parintele Iustin tinand cont de foarte frumoasa descriere pe care i-a facut parintele lui Puric in prefata cartii "Cine suntem" dar eram totusi putin pus pe ganduri de videoclipul in care parintele Iustin vorbeste negativ despre el...daca as fi fost obisnuit sa "pun gandul de dreapta" (cum spune Cuviosul Paisie Aghioritul) mi-as fi dat seama ca e o facatura din asta la mijloc
Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 215673)
Voi după unul ca Roncea vă luați ? Nu știați că cine se ceartă cu el e neapărat mason? Adică or fi masoni și Claudiu Târziu sau Răzvan Codrescu sau alții care s-au prins din ce material e croit Victoraș.
Păi nu ajung creștinii de râsul masoneriei în ritmul ăsta?
Nu cumva obsesia asta riscă să-l umbrească pe Hristos așa cum spunea gheron Emilianos de la Simon Petras !?

si mie imi displace profund Roncea...e de ajuns sa ii privesti chipul ca sa iti dai seama ce fel de om e....i se vede sufletul pe fata


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:59:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.