Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

catalin2 30.12.2017 21:17:12

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656520)
Ai raspuns la ce ti-a convenit si apoi te-ai eschivat.
Cum te eschivezi si acum si nu raspunzi la intrebarea simpla pe care am pus-o:
- Vorbeste apostolul Pavel acolo despre vorbirea in limbi, ca rugaciune?

Este neadevarat ce spui, eu am raspuns exact ce trebuia, dar tu vrei sa manipulezi, pentru ca nu mai ai ce sa raspunzi. Desi tot spui cat de bine cunosti Sfanta Scriptura, spre deosebire de ortodocsi, se pare ca nu intelegi decat ce vrei tu, adica exact ce ai invatat de la cultul tau. Vorbirea in limbi era diferita de stiinta unei limbi invatate. Cel ce invata o limba site ce spune in acea limba. Cel ce vorbea in limbi nu cunostea acea limba. De exemplu, vorbea in greaca fara sa inteleaga limba greaca. De aceea scrie ca nu intelege cu mintea. De asemenea, ti-am mai explicat pasajul cu vorbirea in limbi cand nu e altcineva care sa inteleaga. Asadar, vorbirea in limbi nu aparea doar atunci cand venea un strain. Putea sa vorbeasca cineva in chineza si sa nu fie niciun cunoscator de chineza, ca sa inteleaga. Nu stiu cum poti sa spui ca ma eschivez de la a spune despre rugaciunea in limbi, cand eu ti-am scris clar in mesajul acela despre rugaciunea in limbi, se pare ca nu ai citit mesajul. E evident ca asa scrie, ca se si puteau ruga in alte limbi. De aceea scrie Sfantul Apostol ca asta nu zideste pe nimeni, nici pe cel care se roaga, pentru ca nu intelege si cu mintea ce se roaga (pentru ca nu cunoaste limba respectiva).
Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656520)
Cu "eu sunt adevarat si altii falsi" stiu ca esti artist. Cu blablablaurile stiu ca le ai. Intrebarea e: ce spune Apostolul Pavel despre vorbirea in limbi e important pentru tine? La intrebarea de mai sus poti raspunde? Cum vezi tu rugaciunea in limbi despre care vorbeste Apostolul Pavel? Asta e esential.

Las-o balta cu atacarea persoanei, in loc sa te axezi pe comentarea mesajului. Am vazut ca faci la fel cu toti trei, cei care vorbim cu tine. La fel faceai si in trecut, nu degeaba ai fost banat de cateva ori (pentru ca erai rautacios, nu pentru ca erai penticostal, au fost si protestanti care n-au fost niciodata banati). Si nu prea mai intre pe forum nici ecumenistii, care sareau sa-ti tina partea si sa atace si ei.

Penticostalul Traditional 30.12.2017 22:08:17

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656568)
E evident ca asa scrie, ca se si puteau ruga in alte limbi.

Ok. Multumesc de raspunsul clar si direct.
Te rog iarta-ma, chiar am crezut ca te eschivezi, insa acum imi dau seama ca am gresit.

Deci, conform Noului Testament, vorbirea in limbi poate fi rugaciune catre Dumnezeu.

Am o intrebare atunci, tot din 1 Corinteni 14:
- de ce crestinii se rugau in limbi cand puteau sa se roage, bine merci, in limba lor materna, la ce folosea ca se rugau in limbi?


Sper ca in raspunsul tau sa nu imi dai din nou impresia ca te eschivezi.

Cornel Urs 31.12.2017 09:26:41

catalin2, eu făcusem o rugăminte, văd că o ignori cu desăvârșire.

Există topic cu vorbirea în limbi!
Eu am preluat mesaje de aici și am răspuns pe acel topic. Vă invit să faceți la fel, pentru a nu ajunge o varză acest forum! Mulțumesc! Aveți respect pentru colegi și pentru forum!

https://www.crestinortodox.ro/forum/...t=4976&page=80

catalin2 31.12.2017 14:23:48

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656586)
catalin2, eu făcusem o rugăminte, văd că o ignori cu desăvârșire.

Există topic cu vorbirea în limbi!
Eu am preluat mesaje de aici și am răspuns pe acel topic. Vă invit să faceți la fel, pentru a nu ajunge o varză acest forum! Mulțumesc! Aveți respect pentru colegi și pentru forum!

https://www.crestinortodox.ro/forum/...t=4976&page=80

Si vorbirea in limbi nu are legatura cu miscarea carismatica? Sunt trei topice pe care se vorbeste despre acelasi lucru, desi nu le citeste nimeni si suntem doar patru care discutam. Eu scriu acolo unde se discuta, daca mut mesajul in alta parte e foarte probabil sa nu-l mai citeasca cel caruia i-l adresez.

Cornel Urs 31.12.2017 15:05:08

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656594)
Si vorbirea in limbi nu are legatura cu miscarea carismatica?

Vorbirea în limbi nu definește mișcarea carismatică, chiar dacă este un ingredient principal al acestei mișcări. De ce spun asta, pentru că vorbire în limbi exista înainte de mișcarea carismatică, începând cu montaniștii și terminând cu quakerii și irvingienii, apoi penticostalii. O au și modaliștii, Jesus only, penticostalii oneness - UPC, cei care țin de tabernacolul lui Branham. Aceștia nu sunt considerați a fi carismatici. Mulți nu-i consideră nici pe penticostali a fi carismatici. Mișcarea carismatică cuprinde fenomenele care au apărut începând cu anii 60 ai secolului trecut, respectiv căderea pe spate, râsul sfânt, dansul în duhul, scoaterea dracilor din creștini. Aceste elemente se întâlnesc inclusiv la catolici, și ei făcând parte din mișcarea de reînnoire carismatică. Și la catolicii carismatici se cade pe spate.
PT este un penticostal progresist, cam în genul americanilor, la care nu prea mai există diferențe între penticostali și carismatici. Totuși, în țări mai tradiționaliste precum România, diferența dintre penticostali și carismatici este menținută și cele două mișcări uneori se mai intersectează dar de multe ori se evită reciproc.

Cornel Urs 31.12.2017 15:12:18

Dragă cătălin2, pentru a înțelege mai bine optica penticostală vizavi de mișcarea carismatică, poate îți arunci în treacăt un ochi aici:

https://popaspentrusuflet.wordpress....-penticostala/

Penticostalul Traditional 31.12.2017 15:45:01

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656594)
Si vorbirea in limbi nu are legatura cu miscarea carismatica? Sunt trei topice pe care se vorbeste despre acelasi lucru, desi nu le citeste nimeni si suntem doar patru care discutam. Eu scriu acolo unde se discuta, daca mut mesajul in alta parte e foarte probabil sa nu-l mai citeasca cel caruia i-l adresez.

Nu-i nicio problema ca scrii aici.
Problema e ca te eschivezi de la intrebarile mai dificile... :1:

catalin2 31.12.2017 15:47:58

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656570)
Deci, conform Noului Testament, vorbirea in limbi poate fi rugaciune catre Dumnezeu.
Am o intrebare atunci, tot din 1 Corinteni 14:
- de ce crestinii se rugau in limbi cand puteau sa se roage, bine merci, in limba lor materna, la ce folosea ca se rugau in limbi?
Sper ca in raspunsul tau sa nu imi dai din nou impresia ca te eschivezi.

Eu am raspuns la acest lucru in mesajele trecute. Am spus ca vorbirea in limbi nu se capata in urma rostirii unor cuvinte repetate (mantre), in urma rugaciunii cu voce foarte tare, extatice, etc., asa cum se intampla la penticostali. Pentru ca este scris ca Duhul sufla unde vrea si cand vrea. De exemplu, cand primeau harul incepeau deja sa vorbeasca in limbi, fara ca cel botezat sa se pregateasca intr-un fel pentru asta. Probabil cei mai multi vorbeau in limbi pe neasteptate, deci nu se gandeau ca o sa se roaga atunci in limbi. In plus, atunci cand venea acest dar e firesc ca se si rugau, era un dar al harului, o minune. Sfantul Apostol spune sa nu vorbeasca, daca vine acest dar si nu exista traducator sau nu pot traduce ei din acea limba straina. Deci, cum se vede, nu erau intr-o stare de semi-transa, in care nu pot controla ce fac, cu gandirea.

catalin2 31.12.2017 16:01:50

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656599)
Vorbirea în limbi nu definește mișcarea carismatică, chiar dacă este un ingredient principal al acestei mișcări.

In concluzie, nu suntem in afara topicului si nu avem un motiv sa mutam disuctia despre vorbirea in limbi.

Cornel Urs 31.12.2017 19:21:55

Eu personal nu voi discuta despre glossolalie aici ci pe topicul aferent. Sunt un user disciplinat. Dacă nu vreți să urmați modelul meu, vă privește personal, eu nu pot face nimic, nu sunt moderator. Totuși, începusem niște discuții fff interesante cu Penticostalul Modernist care acum vor fi secționate de mesaje off topic.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:14:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.