Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 19.02.2012 16:58:29

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430649)
Serios? unde ati gasit in Biblie expresia "am cazut ca mort"? unde ati gasit ca au devenit inconstienti si ca au tremurat? stiti ce este o transa (persoana nu mai stie de sine)? stiti ca duhurile proorocilor sunt supuse proorocilor? vreti sa va arat in Biblie unde scrie asta???

Hai totusi sa-i arat domnului acestuia foarte "indraznet" in a cataloga pe unul sau pe altul (in loc sa se uite la sine), ce scrie in Biblie:

1 Corinteni 14:
29 Cât despre proroci, să vorbească doi sau trei, și ceilalți să judece.
30 Și, dacă este făcută o descoperire unuia care șade jos, cel dintâi să tacă.
31 Fiindcă puteți să prorociți toți, dar unul după altul, pentru ca toți să capete învățătură și toți să fie îmbărbătați.
32 Duhurile prorocilor sunt supuse prorocilor;
33 căci Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorânduielii, ci al păcii, ca în toate bisericile sfinților.
--------------------------------------------------------
Cum se manifesta "spiritul profetic"? in ordine si disciplina, intr-un mod absolut ziditor pentru biserica.
Acum comparati cu ce se intampla la penticostali&carismatici!!!! (degringolada, urlete, caderi necontrolate, zbierete, circ)

Profetul de carton 19.02.2012 17:27:18

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430645)
Dacă ați fi cu adevărat interesat de problemă ați consulta puțin poziția Ellenei White cu privire la respectivele manifestări.

Aveti oportunitatea de a posta parerea acestei doamne vis-a-vis de acele manifestari (care nu prea existau pe vremea ei decat in cercuri evident oculte, precum sedintele de spiritism), eu am postat ce am citit pe un alt forum si am reprodus aici, nu am intentia sa o invinovatesc pe madam Albu cu orice pret.

osutafaraunu 19.02.2012 17:59:33

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430649)
asta nu ai dumneata de unde stii, daca eu hulesc sau nu Duhul Sfant, va trebuie mare indrazneala sa emiteti o astfel de concluzie!

N-am spus că huliți, am spus că "sunteți foarte aproape". Știți proverbul "când doi îți spun că..."

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430649)
Serios? unde ati gasit in Biblie expresia "am cazut ca mort"? unde ati gasit ca au devenit inconstienti si ca au tremurat?

  • "Cînd L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Și -a pus mîna dreaptă peste mine, și a zis: ,,Nu te teme! Eu sînt Cel dintîi și Cel de pe urmă" (Apoc.1,17)
  • "Eu am rămas singur, și am văzut această mare vedenie. Puterile m'au lăsat, coloarea mi s'a schimbat, fața mi s'a sluțit, și am pierdut orice vlagă. Am auzit glasul cuvintelor lui; și pe cînd auzeam glasul cuvintelor lui, am căzut leșinat cu fața la pămînt. Și iată că o mînă m'a atins, și m'a așezat tremurînd pe genunchii și mînile mele."(Daniel 10,8-10)
  • " El a căzut la pămînt, și a auzit un glas, care -i zicea: ,,Saule, Saule, pentruce Mă prigonești?``"(Fapte 9,4)
Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430649)
stiti ca duhurile proorocilor sunt supuse proorocilor? vreti sa va arat in Biblie unde scrie asta???

Nu e nevoie, știu; dar probabil știți și dumneavoastră că se referă la cu totul altceva, nu la starea de leșin a celui aflat în viziune.

osutafaraunu 19.02.2012 18:01:38

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430651)
Cum se manifesta "spiritul profetic"? in ordine si disciplina, intr-un mod absolut ziditor pentru biserica.

Aici pot fi de acord cu dumneavoastră.

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430651)
Acum comparati cu ce se intampla la penticostali&carismatici!!!! (degringolada, urlete, caderi necontrolate, zbierete, circ)

Ați văzut bine că n-am intrat în această dispută decât în momentul când ați comparat manifestările Ellenei White cu cele ale carismaticilor. Nu doresc nici în continuare să comentez ce se întâmplă în bisericile ce le urâți cu atâta patimă.

osutafaraunu 19.02.2012 18:02:15

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430656)
Aveti oportunitatea de a posta parerea acestei doamne vis-a-vis de acele manifestari (care nu prea existau pe vremea ei decat in cercuri evident oculte, precum sedintele de spiritism), eu am postat ce am citit pe un alt forum si am reprodus aici, nu am intentia sa o invinovatesc pe madam Albu cu orice pret.

Îmi pare rău, dar nu pot da curs solicitării dumneavoastră decât eventual în privat. Dacă doriți, o pot face după ce caut citatele respective.

Profetul de carton 19.02.2012 19:48:31

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430663)
  • "Cînd L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Și -a pus mîna dreaptă peste mine, și a zis: ,,Nu te teme! Eu sînt Cel dintîi și Cel de pe urmă" (Apoc.1,17)
  • "Eu am rămas singur, și am văzut această mare vedenie. Puterile m'au lăsat, coloarea mi s'a schimbat, fața mi s'a sluțit, și am pierdut orice vlagă. Am auzit glasul cuvintelor lui; și pe cînd auzeam glasul cuvintelor lui, am căzut leșinat cu fața la pămînt. Și iată că o mînă m'a atins, și m'a așezat tremurînd pe genunchii și mînile mele."(Daniel 10,8-10)
  • " El a căzut la pămînt, și a auzit un glas, care -i zicea: ,,Saule, Saule, pentruce Mă prigonești?``"(Fapte 9,4)

------------------------------------------------
am 2 obiectii majore de facut:
- in toate aceste cazuri mentionate de dvs., omul lui Dumnezeu s-a intalnit cu Domnul efectiv fatza in fatza, ceea ce nu se poate spune despre caderile de la carismatici, care cad in fatza unor oameni;
- in niciunul din cazurile prezentate de dvs., omul lui Dumnezeu nu si-a pierdut cunostinta, a ramas lucid, luand aminte la ce are Domnul sa-i spuna, spre deosebire de carismatici care atunci cand cad, raman in inconstienta ore in sir! nu au ramas intinsi pe spate, intr-o atitudine ireverentioasa! au cazut in inchinare, lungiti pe pamant, inaintea Domnului, cu mintea treaza (evreii, cand se inchinau, se lungeau pe pamant, aia era "cazatura")
----------------------------------
aceste argumente le aduc si carismaticii, insa nu tin, la o analiza mai de bun simt!

Profetul de carton 19.02.2012 19:53:13

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430663)
Nu e nevoie, știu; dar probabil știți și dumneavoastră că se referă la cu totul altceva, nu la starea de leșin a celui aflat în viziune.

starea de lesin a celui aflat in viziune? deci e chiar hilar! carismaticii care cad ca mustele la pamant, dupa ce au fost loviti cu podul palmei, nu sunt nici profeti, nici vizionari ! repet, niciunde nu scrie in Biblie ca si-a pierdut careva constienta, pt ca Duhul Sfant nu ia mintile, asta fac duhurile demonice (ca in cazurile de epilepsie, cu tremuraturi si lesin + pierderea constientei), :
Luca 9:Pe când venea băiatul, dracul l-a trântit la pământ și l-a scuturat cu putere.

ei, asa-i ca parca v-ati mai revenit? se poate? reactiile carismaticilor sunt ca in cazul unor indraciti!

Profetul de carton 19.02.2012 19:56:19

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430665)
Îmi pare rău, dar nu pot da curs solicitării dumneavoastră decât eventual în privat. Dacă doriți, o pot face după ce caut citatele respective.

sigur ca da, va multumesc anticipat.

Profetul de carton 19.02.2012 20:02:09

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430663)
N-am spus că huliți, am spus că "sunteți foarte aproape". Știți proverbul "când doi îți spun că..."

Doi, adica dumneavoastra si cu "penticostalul", carevasazica! :)
Stimate domn, nu fac altceva decat sa respect 1 Ioan 4:1, ceea ce spune "penticostalul" cu care vad ca v-ati intovarasit, nu are nicio noima, eu nu-l cunosc, dar sa stiti ca toti penticostalii sunt la fel, iti arata o fatza dulceaga (pentru a te atrage la ei, ca sa-ti ia banii), dar cand ii critici putin, devin niste fiare.

grasu77 20.02.2012 09:36:50

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430674)
------------------------------------------------
am 2 obiectii majore de facut:
- ...... de la carismatici,
- de carismatici care
----------------------------------
aceste argumente le aduc si carismaticii, insa nu tin, la o analiza mai de bun simt!

Am si eu de facut o singura obiectiune: nu despre carismatici era discutia dvs. cu osutafaraunu ci despre Ellen White. Ati incercat sa aruncati cu noroi intro directie si ati gresit tinta. Cine sa fie de vina? Carismaticii, bineinteles.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:59:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.