Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Doriana 23.02.2012 20:01:55

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 431414)
tu nu stii proverbul: fa-te frate cu dracul pana treci puntea?

Sper din tot sufletul ca acest proverb nu este motivul bunei intelegeri dintre dvs si profetul. Sigur nu va va ajuta cu nimic la trecutul puntii.

Profetul de carton 24.02.2012 09:33:08

Comparati ce face Morihei Ueshiba, marele maestru in Aikido cu ceea ce fac lucratorii carismatici.
Tot ceea ce face Ueshiba e perfect asemanator cu ceea ce fac Hinn, Bonnke, chiar daca e facut sub forma unei arte martiale, duhurile la lucru sunt aceleasi, de aceeasi sorginte oculta.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=XoDK3XuvZWw

si la Benny Hinn, ca si la acest maestru Aikido, totul este ca un spectacol, cu oameni venind la "lucrator" pentru a fi loviti, cazand pe spate. De ce nu ar fi spectacol, doar la B. Hinn se platesc $16 pentru biletul de intrare!

Profetul de carton 24.02.2012 13:32:21

Studiind diferite materiale despre Ellen White, pentru a ma lamuri mai exact cum se manifesta cand primea viziuni, iata ca am gasit parerea acestei doamne despre vorbirea in limbi! Deci userul "penticostal" citeste cu placere cartile acestei doamne, insa nu stie ca Ellen White considera vorbirea in limbi ca fiind demonica!!!!

Vorbind de contrafacerea darului autentic al limbilor, primit de biserică la Cincizecime și mai târziu, ea caracterizează fenomenul ca fiind „babilonie fără sens, pe care ei o numesc limbi necunoscute". Câteva pagini mai departe ea scrie: „Fie ca Dumnezeu să elibereze pe poporul Său de astfel de daruri".

am gasit aici: http://ellen-white.ro/mnut-cine-egw/defecte.html

va dati seama! "penticostalul" sustine ca apreciaza o persoana care ar considera ca limbile prin care vorbeste el sunt demonice!
-----------------------------------------------------------------------
LOL !!!

catalin2 24.02.2012 13:55:08

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431475)
Studiind diferite materiale despre Ellen White, pentru a ma lamuri mai exact cum se manifesta cand primea viziuni, iata ca am gasit parerea acestei doamne despre vorbirea in limbi! Deci userul "penticostal" citeste cu placere cartile acestei doamne, insa nu stie ca Ellen White considera vorbirea in limbi ca fiind demonica!!!!

Vorbind de contrafacerea darului autentic al limbilor, primit de biserică la Cincizecime și mai târziu, ea caracterizează fenomenul ca fiind „babilonie fără sens, pe care ei o numesc limbi necunoscute". Câteva pagini mai departe ea scrie: „Fie ca Dumnezeu să elibereze pe poporul Său de astfel de daruri".

am gasit aici: http://ellen-white.ro/mnut-cine-egw/defecte.html

va dati seama! "penticostalul" sustine ca apreciaza o persoana care ar considera ca limbile prin care vorbeste el sunt demonice!
-----------------------------------------------------------------------
LOL !!!

Da, asta e buna.

catalin2 24.02.2012 14:07:26

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 431355)
Tu, tie, pe tine, te, tale...
Imi dai prea mare importanta.
Incearca sa comentezi subiectul, nu oamenii.

Pace frate Catalin. Paisie Aghioritul exprima parerea dumitale: „Noi suntem cei mai buni iar ceilalti sunt rai!”. Stim asta deja.
Dumnealui (la fel ca si dumneata) are aceasi opinie si despre catolici si depre protestanti: http://vestitorul.blogspot.com/2010/...ul-despre.html

Vezi numai ca ai gresit threadul. Despre penticostali e pe alt topic.
Aici e despre reinoirea carismatica.

E ilar, eu iti scriu sa nu mai ataci userul care scrie si tu imi raspunzi ca in mesaj am scris de tine.
Bineinteles ca acest cuvios Paisie Aghoritul a spus si despre catolicism, protestantism, chiar si despre hinduism si budism. Dar aceasta e conceptia ortodoxa, majoritatea sfintilor sau duhovnicilor si-au exprimat aceste conceptii. De cand esti pe forum nu ai observata pana acum care este invatatura ortodoxa? Nu userii ortodocsi de pe forum concep invatatura ortodoxa, ea exista demult.
Desigur ca are legatura cu miscarea carismatica, ai uitat ca tu ai spus ca e emanatia penticostalismului in alte culte? Cu nucutucu te contraziceai si eu eram de acord cu tine. Are legatura cu penticostalismul, Ellen White, miscarea carismatica, precum si toate religiile cu manifestari paranormale ale duhurilor.

penticostalul 24.02.2012 19:26:53

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431480)
Da, asta e buna.

Mai frate Catalin, fii sigur ca eu pot aprecia o persoana care nu agreeaza lucrarea Duhului Sfant prin vorbire in alte limbi.
Poate respectiva persoana iubeste lucrarea Duhului Sfant, in general, dar nu a ajuns inca sa inteleaga cum functioneaza darul vorbirii in limbi. Sau intelege dar are o parere diferita.
Este posibil sa existe pareri diferite intre crestini.
Eu nu o apreciez Ellen White pentru opiniile ei cu privire la vorbirea in limbi ci pentru impactul ei urias asupra umanitatii.
Aceasta femeie a avut un influenta benefica asupra a milioane de oameni. Noi nu suntem nici la degetul ei mic.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431482)
E ilar, eu iti scriu sa nu mai ataci userul care scrie si tu imi raspunzi ca in mesaj am scris de tine.

E ilar sa-l acuzi pe celalat ca nu comenteaza subiectul ci persoana iar tu sa scrii zeci de propozitii despre el, modul lui de gandire si relationarile lui la ceilalti useri. E hilar intr-adevar.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431482)
De cand esti pe forum nu ai observata pana acum care este invatatura ortodoxa? Nu userii ortodocsi de pe forum concep invatatura ortodoxa, ea exista demult.

De cand sunt eu pe forum am inteles ca invatatura ortodoxa exista demult dar parerile sunt impatite si la userii ortodocsi ca si la cei protestanti.

Eu pe forum am citit si ca Patriarhul Daniel este omul lui Dumnezeu si ca este un eretic. Ma gandesc ca invatatura ortodoxa nu poate spune in acelasi timp si „respecta-ti ierarhii!” si „denigreaza-ti ierarhii!”.
Care e ortodoxul corect?

Pe forum am citit ca nimeni nu se poate mantui decat daca vine in biserica ortodoxa, apoi ca cineva se poate mantui si la catolici si la protestanti si mai apoi ca nimeni nu stie cine se va mantui. Toti erau ortodocsi convinsi.
Care era ortodoxul corect?

Pe forum am citit ca unii useri cred ca problema calendarului e una minora, nesemnificativa pe cand altii cred ca tine de erezie si de mantuire. Si ca cine nu tine calendarul cum trebuie e anatema.
Care e ortodoxul corect?
Ai vreun raspuns in afara de: „Eu!”?
Si asta ca sa vorbesc doar despre cateva opinii divergente.
Fiecare user ortodox considera ca opinia lui respecta ortodoxia adevarata stabilita demult. Daca il intrebi de argumente iti da: Sfanta Scriptura, Sfanta Traditie, Dogmele, Canoanele si Sinoadele. Si unii si altii tot pe aceleasi. Dar opiniile lor sunt in antiteza.

Priveste si tu cate discutii contradictorii au userii ortodocsi, ei intre ei.
Doar tu cu cati nu te-ai incontrat...

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431482)
Desigur ca are legatura cu miscarea carismatica, ai uitat ca tu ai spus ca e emanatia penticostalismului in alte culte?

Am mari indoieli ca eu as fi debitat o asa enormitate.

Miscarea carismatica este o lucrare de la Duhul Sfant, manifestata in majoritatea marilor confesiuni crestine. Penticostalii nu au monopol asupra Duhului Sfant, nu-L pot „emana” in alte culte. Ceea ce au facut penticostalii intelepti a fost doar atat: cand cei umpluti de Duhul Sfant erau persecutati de unii lideri lumesti din bisericile lor ( asa cum un timp a fost persecutata si Oastea Domnului in BOR) penticostalii nu si-au deschis bratele sa-i primeasca ci i-au sfatuit sa ramana si sa raspandeasca flacara trezirii in comunitatile lor. A fost o abordare briliant. As striga un: Aleluia!

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431482)
Are legatura cu penticostalismul, Ellen White, miscarea carismatica, precum si toate religiile cu manifestari paranormale ale duhurilor.

Nu te mai informa din Youtube! Acolo nu vei gasi decat un ghiveci urat morositor.

Fa un efort si citeste in Biblie despre Lucrarea Duhului Sfant, citeste lucrarile lui Simeon Noul Teolog, citeste scrierile Profesorului Eusebius Stephanou, citeste ceva inteligent despre miscarea carismatica. Si, poate, vei intelege ca nu poti pune in aceeasi oala si Duhul Sfant si paranormalul.

Profetul de carton 25.02.2012 16:54:29

Nu vedeti ce erezii debiteaza userul "penticostalul", erezii nocive, otravitoare ! cum ar putea Duhul Sfant sa dea aceleasi daruri insa invataturi complet diferite? adica ori tinem Sabatul ori Duminica, ori papa e loctiitorul lui Cristos ori nu etc.etc.

1 Timotei 4:16 Fii cu luare aminte asupra ta însuți și asupra învățăturii pe care o dai altora;
-----------------------------------------------------------
miscarea carismatica este una ecumenica (carismaticii catolici sunt avangarda miscarii ecumenice), "penticostalul" a zis bine, carismaticii invata pe fiecare sa ramana in religia/credinta lui, doar sa practice limbile, deci, cu alte cuvinte, invataturile chiar nu conteaza deloc! poti sa crezi orice, poti sa crezi in Sf. Treime, perfect asa, nu crezi in Sf. Treime, care-i problema?, exista cult penticostal si pt asta, United Pentecostal Church, tot carismatic esti! faci parte din miscarea de reinnoire! exista, de asemenea, penticostali de ziua a saptea, care tin Sabatul si vb. si ei in limbi ---> tot carismatici si aceia. Nicio problema. Miscarea carismatica de reinnoire este ecumenica prin excelenta, este ca un bazar spiritual in care gasesti orice, pt gustul fiecaruia.

Profetul de carton 25.02.2012 16:56:43

Iata un exemplu despre cat de periculosi pot fi acesti carismatici si cum mor oameni din cauza lor:

Cel puțin șase persoane au murit în Marea Britanie, după ce biserica le-a spus că s-au vindecat de HIV și pot opri tratamentul. Există dovezi potrivit cărora biserici evanghelice din Londra, Manchester, Birmingham și Glasgow susțin că vindecă pacienții infectați cu HIV prin rugăciune.
Trei reporteri sub acoperire au fost trimiși la Synagogue Church of All Nations (SCOAN), în Southwark, sudul Londrei. Cei trei le-au spus pastorilor că au HIV și tuturor li s-a răspuns că pot fi vindecați. SCOAN le-a spus reporterilor că vor putea renunța la medicamente după ce se vor vindeca și că își vor putea întemeia o familie.
O dată pe lună, la această biserică vin persoane din toată Europa pentru a fi vindecate de diverse boli. În cadrul “procesului de vindecare”, pastorul strigă în fața bolnavului ca diavolul să iasă din corpul său și îi pulverizează apă pe față. Cadre medicale au declarat că cel puțin șase pacienți au murit după ce diferite biserici le-au spus să nu mai ia medicamentele pentru HIV, notează Mediafax.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=vKOr6Icuy8k

stefan florin 25.02.2012 22:18:37

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431597)
Iata un exemplu despre cat de periculosi pot fi acesti carismatici si cum mor oameni din cauza lor:

Cel puțin șase persoane au murit în Marea Britanie, după ce biserica le-a spus că s-au vindecat de HIV și pot opri tratamentul. Există dovezi potrivit cărora biserici evanghelice din Londra, Manchester, Birmingham și Glasgow susțin că vindecă pacienții infectați cu HIV prin rugăciune.
Trei reporteri sub acoperire au fost trimiși la Synagogue Church of All Nations (SCOAN), în Southwark, sudul Londrei. Cei trei le-au spus pastorilor că au HIV și tuturor li s-a răspuns că pot fi vindecați. SCOAN le-a spus reporterilor că vor putea renunța la medicamente după ce se vor vindeca și că își vor putea întemeia o familie.
O dată pe lună, la această biserică vin persoane din toată Europa pentru a fi vindecate de diverse boli. În cadrul “procesului de vindecare”, pastorul strigă în fața bolnavului ca diavolul să iasă din corpul său și îi pulverizează apă pe față. Cadre medicale au declarat că cel puțin șase pacienți au murit după ce diferite biserici le-au spus să nu mai ia medicamentele pentru HIV, notează Mediafax.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=vKOr6Icuy8k

o Doamne...mare e gradina...si FOARTE multi sar gardul...

ucenic 25.02.2012 22:28:05

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 431654)
o Doamne...mare e gradina...si FOARTE multi sar gardul...

Atentie la inversunare si la formulare!!! Si nu pentru ca puteti fi banat de admin sau sa ca va puteti alege cu un report de la user.
Mai inainte de toate sa va fie frica de Dumnezeu, care zice:
"Dar Eu va spun ca oricine se manie pe fratele sau va cadea sub pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule!" va cadea sub pedeapsa focului gheenei." (Mat.5:22)

Chiar daca ne inferbantam adesea, sa ne aducem aminte ca, mai inainte de toate, toti cei de aici, indiferent de convingeri, il marturisim pe Hristos.
Sa ne ajute Bunul nostru sa Ii fim o buna marturie.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:18:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.