Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

catalin2 26.02.2012 19:04:34

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 431512)
E ilar sa-l acuzi pe celalat ca nu comenteaza subiectul ci persoana iar tu sa scrii zeci de propozitii despre el, modul lui de gandire si relationarile lui la ceilalti useri. E hilar intr-adevar.

Tu ori nu ai inteles, ori te prefaci ca nu intelegi. Si nu e prima data cand faci asta, pare ca ai o disociere de realitate.
Daca nu ai inteles iti explic punctual: tu ai raspuns la un mesaj desi nu ma adresasem tie. In loc sa iti scrii parerile tale, in cazul de fata despre adventism, Ellen White si ce mai voiai tu, ca in majoritatea cazurilor ai adaugat si ca cine nu crede ca tine (adica eu) e ignorant, rauvoitor sau bigot. Mai mult, ai mai spus ca e blasfemie ce am afirmat eu. De ce crezi ca pe langa faptul ca esti lasat sa iti scrii parerile tale, care de obicei sunt niste aberatii ale tale sau ale cultului tau, suntem bucurosi sa iti suportam si rautatile si sarcasmul?
Si dupa ce iti atrag atentia ca e a suta oara cand faci acest lucru tot tu spui apoi ca de ce nu am comentat mesajul si am scris despre tine. Uita-te si tu la alti useri eterodocsi sau ortodocsi, de obicei nu ataca userul sau il catalogheaza cand scriu un mesaj. Tu si userul catolic aveati obiceiul asta, de aceea am avut treaba cu voi de atata timp. Nu numai ca nu te gandesti sa te schimbi, dar nici nu constientizezi macar ce faci.

In legatura cu invatatura ortodoxa, tu extragi doar ce iti palce tie sa auzi. De exemplu daca un ortodox spune ca penticostalismul e la fel ca ortodoxia tu o sa spui ca uite, asa e invatatura ortodoxa, iar cei ce nu spun asta inseamna ca nu au invatatura ortodoxa. Daca sunt in SUA 2-3 preoti si zece credinciosi care s-au convertit de la penticostali si apreciaza miscarea carismatica ai spus ca BO accepta aceasta miscare si o incurajeaza. Asadar tine de ce vrea fiecare sa auda.
Ma indoiesc ca nu stii ca invatatura ortodoxa o avem comprimata intr-un catehism, dat pe site-ul oficial al Patriarhiei. Daca nu stii, iata-l: http://www.patriarhia.ro/ro/document...hismlista.html
Nu stiu cum e la penticostali, dar in ortodoxie nu conteaza ce crede fiecare ca intelege din ortodoxie. Daca un credincios cu patru clase marturiseste invatatura ortodoxa acela e teologul care spune adevarul. Daca un teolog cu doctorat sau chiar un ierarh spune o erezie sau altceva decat invatatura ortodoxa acela spune ceva gresit.
Despre faptul ca numai cei din BO se mantuiesc nu avem o dogma fixa, cum aveau catolicii (si nici nu e tocmai corect, eu am dat doua cazuri de pagani), aici putem avea discutii intre noi ortodocsii. Discutiile avute cu alti useri ortodocsi nu au fost dispute, certuri, ci discutii in contradictoriu aproape intotdeauna amiabile.
Despre penticostalism si miscarea carismatica nu numai eu spun ceva si nici numai ortodoxia, gasesti in afara de cateva opinii catolice numai critici, chiar in cultele neoprotestante. Asta chiar daca in randurile lor au si carismatici din astia.

catalin2 26.02.2012 19:23:38

Citat:

În prealabil postat de acvilla77 (Post 431737)
Va dau un link despre miscarea de reinnoire ortodoxa: http://www.stsymeon.org/

este bine ca ati scris corect cuvantul 'ortodox',prima data am crezut ca este gresala de tipar,dar dupa link am inteles,totusi titlul si icoana Sfantului Simeon Noul Teolog,nu au legatura cu fratia respectiva.[/quote]
Da, exista in SUA un minuscul grup format din patru sau cinci preoti si cativa credinciosi care sunt trecuti si in toate articolele despre ortodoxie si miscarea carismatica, in frunte cu preotul Eusebios Stephanou. Daca nu ma insel chiar paruintele Seraphim Rose a scris impotriva lui sau al lor.

catalin2 26.02.2012 19:53:11

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431709)
Domnule profet, nu mintiti. Ellen White nu considera vorbirea in limbi ca fiind demonica. Scriptura ne spune ca vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant.
Ellen Whie era impotriva fanatismului, exaltarii, falsei vorbiri in limbi (boloboroselii fara inteles) si manifestarilor zgomotoase.

Este normal ca nu se refera la vorbirea in limbi din Sfanta Scriptura, toate cultele respecta ceea ce inteleg ei din Sfanta Scriptura. E evident ca se referea la penticostalii din zilele ei, a murit dupa mai multi ani de la aparitia cultului penticostal. Eu am dat mai multe citate luate de pe site neoprotestant in care teologi din mai multe culte neorptestante criticau foarte dur miscarea penticostala in acele timpuri. Unul din site-uri: http://www.voxdeibaptist.org/Montanismul_neo.htm

penticostalul 27.02.2012 00:55:16

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431783)
Daca sunt in SUA 2-3 preoti si zece credinciosi care s-au convertit de la penticostali si apreciaza miscarea carismatica ai spus ca BO accepta aceasta miscare si o incurajeaza.

Ai o problema cu cifrele si ai demonstrat-o deja pe acest topic.
Ortodocsii harismatici sunt mult mai multi decat iti inchipui tu. Si nu s-au convertit de la penticostali.

Nu am afirmat niciodata ca BO, in ansamblul ei, accepta miscarea carismatica.
Dimpotriva am scris aici ce cred in aceasta privinta. Vezi punctul 2.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431783)
Nu stiu cum e la penticostali, dar in ortodoxie nu conteaza ce crede fiecare ca intelege din ortodoxie.

Inseamna ca nu conteaza ce crezi tu.
In cazul asta prefer sa cred ce au spus Teologul Staniloaie, Parintele Paraian si Profesorul Stephanou.
Iarta-ma dar ii consider niste ortodocsi mai documentati decat tine.

Profetul de carton 27.02.2012 08:17:38

As dori sa fac observatia ca Bisericile Ortodoxe sunt harismatice (in sens biblic), deoarece :
- practica exorcismul;
- au calugari vazatori cu duhul;
- se roaga pentru vindecarea fizica (slujba de maslu)

-----------------------------------------------
acum ce vrea domnul "penticostal"???? sa-i bage si pe ortodocsi in aceeasi oala cu cei care tremura, cad pe spate, bolborosesc???

Profetul de carton 27.02.2012 12:13:44

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431709)
P.S. Nu incercati sa bagati zanzanie intre adventisti si fratii penticostali. Noi stim sa discutam deschis si fara ajutorul dvs.

Cata falsitate! cata ipocrizie!!! Cica "fratii penticostali"!!! Va spun eu care este relatia intre adventisti si penticostali, nu va luati dupa "grasu77" care deformeaza voit realitatea! adventistii nu-i considera pe penticostali ca fiind frati ai lor, spre exemplu cand un penticostal trece la adventisti, rebotezarea este obligatorie (daca era fratele lor, nu il mai botezau!!! caci daca penticostalul, ca sa devina adventist, are nevoie de botez, e clar ca adventistii considera ca penticostalii nu sunt crestini), iar tinerele fete adventiste nu se casatoresc cu barbati penticostali, daca fac asta, vor fi ponegrite in adunarea lor!! adventistii considera ca fenomenele gen "vorbire in limbi" de la penticostali, nu sunt de la Duhul Sfant, ci de la diavolul, daca nu ma credeti, puteti sa va informati pe internet sau sa intrebati diversi adventisti. Toti adventistii cu care am discutat mi-au spus in mod clar sa ma feresc de penticostali deoarece acolo e lucrarea diavolului.
Am impresia ca "grasu77" nici nu este adventist!

osutafaraunu 27.02.2012 13:25:06

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431941)
Cata falsitate! cata ipocrizie!!! Cica "fratii penticostali"!!! Va spun eu care este relatia intre adventisti si penticostali, nu va luati dupa "grasu77" care deformeaza voit realitatea! adventistii nu-i considera pe penticostali ca fiind frati ai lor, spre exemplu cand un penticostal trece la adventisti, rebotezarea este obligatorie (daca era fratele lor, nu il mai botezau!!! caci daca penticostalul, ca sa devina adventist, are nevoie de botez, e clar ca adventistii considera ca penticostalii nu sunt crestini), iar tinerele fete adventiste nu se casatoresc cu barbati penticostali, daca fac asta, vor fi ponegrite in adunarea lor!! adventistii considera ca fenomenele gen "vorbire in limbi" de la penticostali, nu sunt de la Duhul Sfant, ci de la diavolul, daca nu ma credeti, puteti sa va informati pe internet sau sa intrebati diversi adventisti. Toti adventistii cu care am discutat mi-au spus in mod clar sa ma feresc de penticostali deoarece acolo e lucrarea diavolului.
Am impresia ca "grasu77" nici nu este adventist!

Domnule profet [de celuloză și hârtie] observ că în ultima vreme cam călcați în străchini în zelul dumneavoastră [demn de o cauză mai bună] de a-i ponegri pe penticostali și carismatici.
Pentru informarea dumneavoastră și a altora, vă asigur că rebotezarea nu "este obligatorie" în cazul trecerii de la Biserica Penticostală la Biserica AZȘ decât în măsura în care respectivul frate o dorește. Spre exemplificare, în ultimele două cazuri din biserica mea locală s-a procedat la primirea prin vot, după ce bineînțeles s-a efectuat examinarea candidaților în comitet și în adunare.

P.S. Cât privește celelalte străchini răsturnate de dumneavoastră, cu siguranță fratele grasu77 le va pune în ordine.

catalin2 27.02.2012 13:34:21

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 431871)
Ai o problema cu cifrele si ai demonstrat-o deja pe acest topic.
Ortodocsii harismatici sunt mult mai multi decat iti inchipui tu. Si nu s-au convertit de la penticostali.

Nu am afirmat niciodata ca BO, in ansamblul ei, accepta miscarea carismatica.
Dimpotriva am scris aici ce cred in aceasta privinta. Vezi punctul 2.

Inseamna ca nu conteaza ce crezi tu.
In cazul asta prefer sa cred ce au spus Teologul Staniloaie, Parintele Paraian si Profesorul Stephanou.
Iarta-ma dar ii consider niste ortodocsi mai documentati decat tine.

Nu, ortodocsii harismatici sunt mult mai multi decat iti inchipui tu, pentru ca in BO este harul. Toti sunt concentrati in BO. Lucratorii cu duhurile de care spui tu nu am vazut sa fie prea multi, probabil mai sunt si ortodocsi care merg sa vada cum e pe acolo si la noi in tara. Un lucru bun, nu afirmi ca BO accepta miscarea carismatica.
Desigur ca nu conteaza ce spun eu (daca as avea pareri personale care sunt gresite), de aceea dau intotdeauna ce spune catehismul sau Biserica sau sfintii. In rest tu poti crede tot ce vrei, cum am mai spus, problema pe care am tot repetat-o este sa nu ii ataci pe cei care nu cred ca tine, sa nu ne bagi pe gat ce crezi.
Si eu cred ca spun Parintele Staniloae si Teofil. Nu-ti amintesti ca ai mai dat un citat din parintele Teofil si ti-am aratat ca de fapt vorbeste doar despre catolici si probabil protestanti? Pe neoprotestanti ii numeste sectanti, cum zici si tu, e mai bine informat decat mine. Ca sa nu mai spun de parintele Staniloae, care nici macar nu a spus despre catolici ce a spus parintele Teofil. Asadar poti crede ce vrei, nimeni nu te obliga sa crezi ceva, important e sa nu obligi nici tu pe altii sa creada ce crezi tu.

Profetul de carton 27.02.2012 13:35:06

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 431961)
Domnule profet [de celuloză și hârtie] observ că în ultima vreme cam călcați în străchini în zelul dumneavoastră [demn de o cauză mai bună] de a-i ponegri pe penticostali și carismatici.
Pentru informarea dumneavoastră și a altora, vă asigur că rebotezarea nu "este obligatorie" în cazul trecerii de la Biserica Penticostală la Biserica AZȘ decât în măsura în care respectivul frate o dorește. Spre exemplificare, în ultimele două cazuri din biserica mea locală s-a procedat la primirea prin vot, după ce bineînțeles s-a efectuat examinarea candidaților în comitet și în adunare.

Eu am discutat cu cativa pastori adventisti si asta a fost raspunsul primit. Nu contest ca in alte adunari adventiste lucrurile se intampla altfel. Insa dumneavoastra aveti un discurs ecumenic care nu se potriveste cu doctrina BAZS, asta e remarca mea. Un lucru este cert: BAZS nu face parte sau, mai precis spus, nu "contribuie" cu membrii pentru diferitele miscari de reinnoire carismatica, care au loc in sanul bisericilor catolice, episcopaliene, lutherane, congregationaliste etc. Asta ca sa nu ne departam de topic! Cert este ca eu personal cunosc cateva persoane (o familie) actualmente penticostali, care inainte fusesera adventisti, insa mergand si pe la penticostali o vreme, au dobandit o vorbire in limbi, ceea ce le-a atras excluderea din BAZS.
BAZS este o biserica individualista, nefacand parte din nicio alianta de tip ecumenic, precum baptistii, cde, penticostalii etc. BAZS merge pe linia proprie, ceea ce eu zic ca e foarte bine, pana acum Domnul i-a ferit de contaminarea cu duhuri necurate, nimeni nu tremura, nimeni nu cade pe spate s.a.

catalin2 27.02.2012 13:36:23

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 431961)
Pentru informarea dumneavoastră și a altora, vă asigur că rebotezarea nu "este obligatorie" în cazul trecerii de la Biserica Penticostală la Biserica AZȘ decât în măsura în care respectivul frate o dorește.

Asadar numai ortodocsii trebuie sa se reboteze? De exemplu tu a trebuit sa te rebotezi? Te-au discriminat :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:19:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.