Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   au fost/sunt reali...? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13016)

victortiti89 02.06.2011 11:08:35

au fost/sunt reali...?
 
Am citit odata ca in Biblie scrie despre o hidra.Prima reactie a fost:,,Ce legatura are mitologia greaca cu crestinismul?``.Dar am citit mai departe descrierea dragonului cu 7 capete din Apocalipsa,si autorul insista pe asemanarile dintre cele 2 creaturi,si erau similaritati.Tot la fel,dragonul apare in multe mitologii.Au existat monstrii mitologici sau erau doar personificari?Daca e asa,atunci cum au ajuns oamenii sa le creeze? Am observat 3 tipuri de monstri cu similaritati comune cu imaginea demonilor din crestinism :minotaurul,harpiile si satyrii zeului Dyonisus.Nu am cunostinte avansate de mitologie antica,asa ca nu trag nicio concluzie.Oricum,mai sunt alti 2 monstri care nu pot fi asemanati cu nicio imagine crestina(din cate stiu):medusa,si vasiliscul.Ambii,conform mitologiei,au puterea de a ucide:prima pietrifica,iar altul ucide cu privirea.Mai erau si monstrii marini care iar nu se regasesc in Biblie.Toti erau descrisi inevitabil ca personaje negative.In alta mitologie,nordica,gasim tot monstri:orci,trolli, goblini.In multe mitologii gasim asemenea monstri.Intrebare:cum au ajuns oamenii sa isi inchipuie asemenea fapturi? Care e treaba cu hidra si balaurul din Biblie,sunt 2 lucruri diferite?Erau acesti monstri doar inchipuiri,creaturi la fel de ireale ca si zeii lor,sau au vazut ei ceva....?

Mihnea Dragomir 02.06.2011 11:19:59

Balaurul există, este foarte real. Dar e o existență pur spirituală. Balaurul cu șapte capete este diavolul, cu cele 7 păcate capitale. Chiar și cu un singur cap rămas el ne poate devora "mugind ca un leu". De aceea trebuie retezate toate capetele lui, începând cu acela mai apropiat de noi, care e deja pe punctul de a ne înhăța și trage în prăpastia lui.

diador 02.06.2011 15:37:46

dragon provine din grecescul drákon= "cel ce te fixează cu privirea" .ma gandesc la faptul ca n-o fi pura intamplare.
Tudor Pamfile identifică trei tipuri de balauri în mitologia românească:
de apă - cel care trăiește în fântâna satului și care este ucis de Busuioc sau de Sfântul Gheorghe.
de uscat - trăiește prin prăpăstii prin "țara armenească" și făurește "piatra scumpă"
de văzduh - alăturați norilor de furtună și controlați de câte un solomonar
pana la urma orice legenda pleaca de la un adevar,iar aceste creaturi pe care le-ai pomenit par a fi un numitor comun.

costel 02.06.2011 15:48:01

In iconografie Sfantul Gheorghe este reprezentat ca cel ce strapunge cu sulita un balaur. Nu stiu daca acest balaur este doar chipul demonului sau el a existat cu adevarat.

Florin-Ionut 02.06.2011 16:10:59

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 365895)
In iconografie Sfantul Gheorghe este reprezentat ca cel ce strapunge cu sulita un balaur. Nu stiu daca acest balaur este doar chipul demonului sau el a existat cu adevarat.

Imaginile din icoane sînt simboluri ale persoanelor sau ale evenimentelor reprezentate. Spre exemplu, în icoana Sfintei Treimi, cele trei Persoane ale Lui Dumnezeu sînt înfățișate pur simbolic.

Nu cred că Sfîntul Gheorghe este pictat omorînd un dragon, ci ni se arată biruința sa asupra celui rău, a șarpelui din vechime care a cărui imagine este amplificată în forma unei fiare cumplite care se tîrăște pe pămînt.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:01:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.