Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

nutucutu 17.12.2011 14:53:57

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 415704)
1.Se pare ca nu stitit foarte multe despre miscarea charismatica.
2.Cum nu are nicio legatura, chiar asta este, vorbirea in limbi. E de fapt practica si invatatura penticostala preluata si de membrii unor alte culte, de aceea unii ii spun miscarea neo-penticostala. Si exact asta este si numai asta: fenomenele paranormale de vorbire in limbi extraterestre si probabil si alte fenomene conexe (probabil vindecari si alte intamplari paranormale).
3.Interesant este ca, din cate am citit, majoritatea cultelor (mai ales neoprotestante) se exprima deschis impotriva acestei miscari (chiar daca au membrii ce participa la aceste fenomene), in schimb BC are numai cuvinte de lauda, la nivelul conducerii.
4. In schimb majortiatea catolicilor de pe forumul catolic erau impotriva acestei miscari.

1. In afara de net pe care il folositi dumneavoastra, eu am acces si la surse, mai directe.
2. Ce este miscarea de reinoire carismatica? Va rog sa cautati pe net pe siturile lor si spuneti ce scrie acolo, nu interpretarea dumneavoastra.
3. Interesant este ca niste apostoli, odata, pe cind a coborit Duhul Sfint asupra lor si au inceput sa vorbeasca in alte limbi decit cele materne, multi din cei care au luat parte la acest eveniment i-au catalogat ca fiind "plini de must". Lucrarea Duhului Sfint nu a fost inteleasa nici atunci si nu e inteleasa nici acum; lucru firesc de altfel.
4.Este posibil ca majoritatea catolicilor sa fie impotriva acestei miscari. Totusi, daca Biserica a aprobat-o si a binecuvintat-o, noi o acceptam.

Profetul de carton 17.12.2011 15:28:57

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415767)
Totusi, daca Biserica a aprobat-o si a binecuvintat-o, noi o acceptam.

dar acceptati si carismatici, membrii ai bisericilor neoprotestante, asa cum este persoana care a refuzat sa discute cu mine?

nutucutu 17.12.2011 15:39:46

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 415763)
Cum sa nu stiu nimic despre miscarea carismatica din Biserica Catolica? credeti ca sunteti singura persoana de religie catolica cu care discut? Ganditi-va ca am o varsta si am vazut multe la viata mea. Daca "penticostalul" refuza sa poarte discutii ziditoare cu mine, atunci il voi lasa in plata Domnului. Daca dumneavoastra doriti sa purtam discutii despre miscarea carismatica, atunci as incepe prin a va intreba: considerati ca toti carismaticii au Duhul Sfant, sau numai cei catolici?

Noi vorbim despre miscarea carismatica aici. Nu sint eu in masura sa raspund cine il poseda pe Duhul Sfint, nu am atita discernamint.

Referitor la aceasta miscare, eu am auzit prima data de ea aici pe forum. M-am interesat despre ea si asa cum am spus, nu are legatura cu vorbitul in limbi.

Profetul de carton 17.12.2011 15:42:35

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415790)
Referitor la aceasta miscare, eu am auzit prima data de ea aici pe forum. M-am interesat despre ea si asa cum am spus, nu are legatura cu vorbitul in limbi.

Dar am postat un filmulet cu cantat in limbi in inchinare la fecioara Maria, de catre carismatici catolici din Irlanda ! cum sa fie carismatici acei catolici care nu vorbesc in limbi si nu au vedenii ?!

nutucutu 17.12.2011 15:55:48

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 415793)
1.Dar am postat un filmulet cu cantat in limbi in inchinare la fecioara Maria, de catre carismatici catolici din Irlanda !
2.cum sa fie carismatici acei catolici care nu vorbesc in limbi si nu au vedenii ?!

Cred ca si eu si dumneavoastra avem "darul limbilor" asa cum e considerat de unii. Vad ca vorbim fara sa ne intelegem.
1. In filmuletul postat apare o persoana despre care se spune ca e catolica din Irlanda si care cinta un cintec in limba tongue. Ce e extraordinar, senzational sau gresit aici ?
2.V-am mai spus: am citit despre catolicii carismatici. Aceasta miscare nu are legatura cu vorbitul in limbi.

penticostalul 17.12.2011 16:34:58

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415803)
... e catolica din Irlanda si care cinta un cintec in limba tongue. Ce e extraordinar, senzational sau gresit aici ?

E extraordinar, e senzational dar nu e nimic gresit.
Catolica irlandeza era probabil o poliglota, o erudita.
Dar limba tongueză nu exista. Exista doar „tongue” care in engleza inseamna limba, sau „speaking in tongues” care inseamna vorbire in limbi.
Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415803)
V-am mai spus: am citit despre catolicii carismatici. Aceasta miscare nu are legatura cu vorbitul in limbi.

Inteleg ca faceti o greseala dar nu staruiti in ea!
Catolicii carismatici vorbesc in limbi. E arhicunoscut.
A vorbi in limbi nu e o crima precum poate vi s-a părut pana acum.
Este un dar al Duhului Sfant neinteles, necunoscut si ironizat de multi.

nutucutu 17.12.2011 16:55:05

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 415817)
E extraordinar, e senzational dar nu e nimic gresit.
1.Catolica irlandeza era probabil o poliglota, o erudita.
Dar limba tongueză nu exista. Exista doar „tongue” care in engleza inseamna limba, sau „speaking in tongues” care inseamna vorbire in limbi.

Inteleg ca faceti o greseala dar nu staruiti in ea!
Catolicii carismatici vorbesc in limbi. E arhicunoscut.
A vorbi in limbi nu e o crima precum poate vi s-a părut pana acum.
Este un dar al Duhului Sfant neinteles, necunoscut si ironizat de multi.

1. Dupa cum vedeti, eu nu stiu prea multe. Mi-am imaginat ca o fi existind un dialect numit "tongue".Sa inteleg ca persoana aceea cinta un imn intr-o limba necunoscuta?
2. A vorbi in limbi nu mi se pare deloc o crima. Sfinta Scriptura ne spune ca este un dar al Duhului Sfint. Poate fi o crima, cred eu, o presupusa vorbire in limbi, ca si cind ar fi cine stie ce minune, insa in realitate e inselare.

Insa nu inteleg deloc aceasta agitatie. Pentru dumneavoastra si Profetul de Carton miscarea carismatica din Biserica Catolica inseamna vorbitul in limbi, pentru Catalin 2 inseamna nu stiu ce invocatii si stari. In realitate nu inseamna asta. Exista destule site-uri pe care le puteti consulta si destule marturii din care ne putem edifica.

Profetul de carton 17.12.2011 16:59:13

Domnul nutucutu, pana nu va edificati in ce consta miscarea carismatica, in speta cea catolica, dialogul este inutil...

nutucutu 17.12.2011 17:06:29

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 415826)
Domnul nutucutu, pana nu va edificati in ce consta miscarea carismatica, in speta cea catolica, dialogul este inutil...

Poate asa e. Nu are rost dialogul cu persoane care nu doresc sa dialogheze in scopul de a descoperi ceea ce nu cunosc, ci doresc doar sa-si expuna propriile pareri.

Profetul de carton 17.12.2011 17:08:20

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415825)
Pentru dumneavoastra si Profetul de Carton miscarea carismatica din Biserica Catolica inseamna vorbitul in limbi

Pentru mine, miscarea carismatica din Biserica catolica inseamna:
- vorbire in limbi;
- vedenii;
- vindecari;
- profetii;
- descoperiri
- odihna in duhul (slain in the spirit).
----------------------------------------
prin astea se deosebesc de restul catolicilor.

In ceea ce priveste carismaticii neoprotestanti as mai adauga faptul ca ei ordineaza femei, aspect pe care "penticostalul" nu l-a mentionat. Stiti, el se lauda ca cei care vorbesc in limbi sunt foarte multi, 176 de milioane, insa cand i se aduc argumente privitoare la deosebirile crase care exista intre diferitele grupuri carismatice, refuza sa raspunda.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:08:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.