Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Voia lui Dumnezeu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14155)

Pestisorul de Aur 20.11.2011 21:55:12

Citat:

În prealabil postat de Scotland The Brave (Post 411016)
Pestisorule,cand Pavel s-a intors la Dumnezeu era etic si moral? L-a atras in timpul vietii sau dupa moarte?

A fost moral(neprihanit dupa lege).

Scotland The Brave 20.11.2011 21:58:56

Citat:

În prealabil postat de Pestisorul de Aur (Post 411017)
e sinergie... Dumnezeu + om ... oricine vede... cel ce aude ceea ce Dumnezeu "ii invata" pe toti... nu literalmente si nu in chip vazut cum ne vedem noi invatatorii lumesti... ci prin constiinta...

Ce sinergie?La Pavel?Ma indoiesc.Hai sa vedem ce le spune el efesenilor.Le zice ca sunt ,,morti in greselile si in pacatele voastre".Stiti cum este un mort?Nu prea intra in sinergie ...pentru ca este mort.Capabilitate zero.Mai mult,le spune ca asa era si el,si cei ca el,odata: ,,traiam in poftele firii noastre pamantesti, cand faceam voile firii pamantesti si ale gandurilor noastre si eram din fire copii ai maniei, ca si ceilalti"....,,macar ca eram morti in greselile noastre".

Ce l-a trezit pe el la viata spre diferenta de restul?Efortul lui?Sinergia?Nu.Exista ceva,mare cat o mantuire,cuvantul ,,dar".Pavel explica:,,Dar Dumnezeu..".EL i-a chemat,pe cei ca el,morti in pacate.De ce> ,,care este bogat in indurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit".Da asta nu este tot,sa vezi conditia lor ,,eram morti in greselile noastre"si uite ce a facut>,,ne-a adus la viata impreuna cu Hristos"

Un mort nu se ridica singur,daca nu il chema cineva,de ce credeti ca a spus Hristos ca nimeni nu poate veni?Pai cum sa vii daca esti mort in pacate?Iar in legatura cu sinergia,idee generoasa,dar in stadiul de resuscitare divina.... ,,Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.".Darul acesta nu vine niciodata de la un mort.Niciodata.Singur,de capul lui,fara sa-l cheme EL,nimeni nu vine.Cooperarea este,daca vrei,ulterioara,nu in acest stadiu.Daca este un om aici,care nu se considera mort in pacate,il felicit.Este mai bun decat era Apostolul Pavel.PS:Legea condamna,nu salveaza :) PS2: problema cu cei 10 baieti din camera este ca sunt toti morti.Ar putea ei sa iasa,daca ii readuce cineva la el,la viata,daca ii cheama.Atunci vor iesi ei,sau unii,facandu-si partea lor de treaba.Daca nu,ramin cu posibilitatea si meritele proprii :)

Mihailc 20.11.2011 22:04:07

Citat:

În prealabil postat de Scotland The Brave (Post 411007)
In Evanghelia dupa Ioan se spune asa: ,,Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică."(Ioan 3:16).Teoretic,conform celor scrise aici,orice om,fara nici o diferenta,daca crede in Hristos va avea viata vesnica.O posibilitate,prin fortele tale, generala nu?

Cu toate acestea Hristos spune:,,Nimeni nu poate să vină la Mine, dacă nu-l va trage Tatăl, Care M-a trimis, și Eu îl voi învia în ziua de apoi."(Ioan 6:44).Aici situatia se schimba,nu se spune nimic de o actiune umana,de o cooperare,ci de conditia divina a chemarii,singulara in actiunea ei.Nu te chema,nu vii.Este foarte simplu.O chemare particulara nu?

Cum impacati acest ,,oricine" cu ,,nimeni"? Cum interpretati termenul ,,a trage"?

Slavă Domnului, pentru că a îngăduit în Sfânta Scriptură suficiente incoerențe ca să nu ne facem din ea un idol, sau să o confundăm cu un ”prospect” al Împărăției Cerurilor. În casa Tatălui sunt multe lăcașuri și tot atâtea căi de a ajunge acolo. Izolat de context, acel nimeni apare cu un înțeles exclusivist. Însă în versetul următor apare din nou oricine, astfel că acel nimeni se relativizează: ”Scris este în prooroci: "Și vor fi toți învățați de Dumnezeu". Deci oricine a auzit și a învățat de la Tatăl la Mine vine” (Ioan 6:45). După o mărturie hristologică importantă din versetul 46, relația se interpersonalizează: ”Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce crede în Mine are viață veșnică.” (Ioan 6:47). Și totul culminează cu vestirea comuniunii euharistice din versetele următoare!

Scotland The Brave 20.11.2011 22:10:24

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 411020)
Slavă Domnului, pentru că a îngăduit în Sfânta Scriptură suficiente incoerențe ca să nu ne facem din ea un idol, sau să o confundăm cu un ”prospect” al Împărăției Cerurilor. În casa Tatălui sunt multe lăcașuri și tot atâtea căi de a ajunge acolo. Izolat de context, acel nimeni apare cu un înțeles exclusivist. Însă în versetul următor apare din nou oricine, astfel că acel nimeni se relativizează: ”Scris este în prooroci: "Și vor fi toți învățați de Dumnezeu". Deci oricine a auzit și a învățat de la Tatăl la Mine vine” (Ioan 6:45). După o mărturie hristologică importantă din versetul 46, relația se interpersonalizează: ”Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce crede în Mine are viață veșnică.” (Ioan 6:47). Și totul culminează cu vestirea comuniunii euharistice din versetele următoare!

Mihai,toti oamenii de pe lumea asta au fost sau sunt invatati de Dumnezeu?

lore86 20.11.2011 22:11:35

Citat:

În prealabil postat de Scotland The Brave (Post 411007)
In Evanghelia dupa Ioan se spune asa: ,,Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică."(Ioan 3:16).Teoretic,conform celor scrise aici,orice om,fara nici o diferenta,daca crede in Hristos va avea viata vesnica.O posibilitate,prin fortele tale, generala nu?

Cu toate acestea Hristos spune:,,Nimeni nu poate să vină la Mine, dacă nu-l va trage Tatăl, Care M-a trimis, și Eu îl voi învia în ziua de apoi."(Ioan 6:44).Aici situatia se schimba,nu se spune nimic de o actiune umana,de o cooperare,ci de conditia divina a chemarii,singulara in actiunea ei.Nu te chema,nu vii.Este foarte simplu.O chemare particulara nu?

Cum impacati acest ,,oricine" cu ,,nimeni"? Cum interpretati termenul ,,a trage"?

un joc de cuvinte interesant.
Domnul nu a ales o anumite categorie care sa se mantuiasca. asadar oricine are acces direct la mantuire.
Deci o prima concluzie, toti oamenii au sanse egale de a acceda la mantuire.
Acum intervine harul, acea energie divina necreata care reprezinta mijlocul prin care oamenii pot acceda la mantuire. Conclucrarea cu harul divin reprezinta acea atragere.
prin analogie, e ca intr-o relatie:degeaba ma place X pe mine, daca pe mine nu ma atrage. nu raspund sentimentelor lui.
Aici se face alegerea.Oamenii aleg daca sunt atrasi sau nu de Harul lui Dumnezeu.
Lucrurile se simplifica.Nimeni din cei creati nu pot sa acceada la mantuire daca nu raspund atractiei harului.
Cred ca si aci analogia e simpla. Eu ma pot casatori cu oricine(daca acesta imi impartaseste dragostea si atractia e reciproca= harul, credinta si faptele bune-- degeaba doar Dumnezeu ne iubeste si ne vrea si noi nu-i raspundem sentimentelor) dar in acelasi timp nu ma pot casatori cu nimeni daca acesta nu ma atrage si nu am sentimente reciproce fata de el.

Lucrurile imi par simple, nu stiu daca am reusit sa le expun intr-un mod explicit.

Pestisorul de Aur 20.11.2011 22:13:20

Dumnezeu este suveran ... El este cel care alege..

Scotland The Brave 20.11.2011 22:14:23

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 411022)
un joc de cuvinte interesant.
Domnul nu a ales o anumite categorie care sa se mantuiasca. asadar oricine are acces direct la mantuire.
Deci o prima concluzie, toti oamenii au sanse egale de a acceda la mantuire.
Acum intervine harul, acea energie divina necreata care reprezinta mijlocul prin care oamenii pot acceda la mantuire. Conclucrarea cu harul divin reprezinta acea atragere.
prin analogie, e ca intr-o relatie:degeaba ma place X pe mine, daca pe mine nu ma atrage. nu raspund sentimentelor lui.
Aici se face alegerea.Oamenii aleg daca sunt atrasi sau nu de Harul lui Dumnezeu.
Lucrurile se simplifica.Nimeni din cei creati nu pot sa acceada la mantuire daca nu raspund atractiei harului.
Cred ca si aci analogia e simpla. Eu ma pot casatori cu oricine(daca acesta imi impartaseste dragostea si atractia e reciproca= harul, credinta si faptele bune-- degeaba doar Dumnezeu ne iubeste si ne vrea si noi nu-i raspundem sentimentelor) dar in acelasi timp nu ma pot casatori cu nimeni daca acesta nu ma atrage si nu am sentimente reciproce fata de el.

Lucrurile imi par simple, nu stiu daca am reusit sa le expun intr-un mod explicit.

Romani 8:28-30.Unde este acolo cooperarea umana in alegere?

Pestisorul de Aur 20.11.2011 22:15:37

Citat:

În prealabil postat de Scotland The Brave (Post 411021)
Mihai,toti oamenii de pe lumea asta au fost sau sunt invatati de Dumnezeu?

toti oamenii din lumea asta au constiinta..

Mihailc 20.11.2011 22:15:55

Citat:

În prealabil postat de Scotland The Brave (Post 411021)
Mihai,toti oamenii de pe lumea asta au fost sau sunt invatati de Dumnezeu?

De la Cinzecime încoace da, sunt învățați de Dumnezeu! Adică de la instituirea Bisericii.Toți oamenii sunt cercetați de Domnul, cândva. Felul cum face asta ne scapă și n-ar trebui să ne intereseze prea tare. Creștinismul ne invită să știm ca să ajungem să fim!

Pestisorul de Aur 20.11.2011 22:17:39

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 411026)
De la Cinzecime încoace da, sunt învățați de Dumnezeu!

de la cand exista om in coace sunt invatati de Dumnezeu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:42:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.